Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na stronach :

http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog

i http://ekoenergia.polska-droga.pl/opinie-o-pompach-ciepla-blog

można znaleźć szereg artykułów o pompach ciepła, często bardzo krytycznych.

Myślę, że warto się z nimi zapoznać :).

Chyba bardzo nie lubią tam pomp ciepła. Np w dziale "Czy opłaca się pompa ciepła" podano ceny:

- przyłącze gazowe wraz z kotłem: 10 000 zł

- pompa ciepła wraz z wykonaniem dolnego źródła: 60 000 zł

A ja znam inne ceny:

- przyłącze gazowe 20tyś, kociół gazowy 15 tyś,

- pompa ciepła z bezp. parowaniem 20tyś

Wiec jak tu teraz porównać?

Niektóre teksty są chyba pisane przez lobby gazowe, tym niemniej zawsze warto wysłuchać też argumentów przeciw, zanim podejmie się właściwą decyzję :).

Jeszcze ciekawszy jest przykład z pompą ciepła przy domu energooszczędnym, dla którego pompa ciepła wyceniona jest na 50 000zł :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na stronach :

http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog

i http://ekoenergia.polska-droga.pl/opinie-o-pompach-ciepla-blog

można znaleźć szereg artykułów o pompach ciepła, często bardzo krytycznych.

Myślę, że warto się z nimi zapoznać :).

 

Dobrego naukowca poznasz po tym że jak postawi tezę to potrafi ją udowodnić :lol:

 

Strasznie naciągane momentami. Prawda jest taka, że różnica pomiędzy teoretycznymi a rzeczywistymi osiągami występuje we wszystkim, tak samo w instalacjach PC jak i np. gazowych, jak również w termoizolacji budynków. Jak się komuś wydaje że to tylko zwiększenie grubości styropianu to jest trochę naiwny chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno przeszacowali koszty instalacji PC i niedoszacowali koszty termoizolacji jak dla mnie. No i zapomnieli o cwu. Atrakcyjna opcja, ale dla miłośników zimnego prysznica i siedzenia po ciemku z pozamykanymi okiennicami :) . To już lepiej zainwestować w odrestaurowanie jakiegoś bunkra, urządzić małe muzeum i przynajmniej kasować bilety za zwiedzanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mówisz o opracowaniu czy komentarzu? bo oba wyglądają na nieco nierzeczywiste, jeden w jedną stronę drugi w przeciwna a prawda penie leży po środku...

 

A co rozumiesz przez opracowanie i co przez komentarz?

 

Chyba że masz na myśli komentarze do książki Wojciecha Oszczaka. Ich stylistyka jest momentami na poziomie anonimowego gówniarza z forum onetu a nie poważnego recenzenta, za którego zapewne uważa się p. Głowacki. Jego zdolności czytania ze zrozumieniem też są takie sobie.

 

Ja komentowałem powyżej wątek Czy opłaca się pompa ciepła, porównujący zwrot z inwestycji w różne systemy grzewczo-termoizolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na mysli pierwszy link HenoK, w nim artykuł (opracowanie, zakres, cel i autor podany w cz.I, ten "Vortal" jakoby cytuje to opracowanie) podzielony na 5 części, pod koniec ostatniej cześci masz komentarz do opracowania chyba dodany przez kogos z "vortalu"

 

Ja się akurat skupiłem na 2-gim linku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór,

Do tej pory sledziłam wątek, ale jako że pompa ciepła od dwóch dni pracuje w naszym domu postanowiłam się ujawnić.

Zaczęłam od przeczytania instrukcji obsługi i dałam sie przeszkolić w zakresie obsługi kilku przycisków i zaworów.

Jeden problem (na razie) spędza mi sen z powiek- czy można coś zrobić hałasem jaki PC i rury powodują? Buczenie niskotonowe plus rezonans na rurach są przerażające. Jak na moje ucho nateżenie dźwieku wynosi gdzies pomiędzy 50 a 60 dB.

Dom oczywiście nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, jest pusty wiec echo się niesie, ale boje sie że nawet jak zamontujemy tam kilka sprzętów to urządzenie i tak bedzie słyszalne.

Czy Wasze pompy tez tak hałasują.

Co mozna z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór,

Do tej pory sledziłam wątek, ale jako że pompa ciepła od dwóch dni pracuje w naszym domu postanowiłam się ujawnić.

Zaczęłam od przeczytania instrukcji obsługi i dałam sie przeszkolić w zakresie obsługi kilku przycisków i zaworów.

Jeden problem (na razie) spędza mi sen z powiek- czy można coś zrobić hałasem jaki PC i rury powodują? Buczenie niskotonowe plus rezonans na rurach są przerażające. Jak na moje ucho nateżenie dźwieku wynosi gdzies pomiędzy 50 a 60 dB.

Dom oczywiście nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, jest pusty wiec echo się niesie, ale boje sie że nawet jak zamontujemy tam kilka sprzętów to urządzenie i tak bedzie słyszalne.

Czy Wasze pompy tez tak hałasują.

Co mozna z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Kasia

 

 

Jeśli 50-60 dB to drzwi powinny załatwić sprawę, 30 dB to jest poziom tła dobrze wygłuszonej sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór,

Do tej pory sledziłam wątek, ale jako że pompa ciepła od dwóch dni pracuje w naszym domu postanowiłam się ujawnić.

Zaczęłam od przeczytania instrukcji obsługi i dałam sie przeszkolić w zakresie obsługi kilku przycisków i zaworów.

Jeden problem (na razie) spędza mi sen z powiek- czy można coś zrobić hałasem jaki PC i rury powodują? Buczenie niskotonowe plus rezonans na rurach są przerażające. Jak na moje ucho nateżenie dźwieku wynosi gdzies pomiędzy 50 a 60 dB.

Dom oczywiście nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, jest pusty wiec echo się niesie, ale boje sie że nawet jak zamontujemy tam kilka sprzętów to urządzenie i tak bedzie słyszalne.

Czy Wasze pompy tez tak hałasują.

Co mozna z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Kasia

 

Dobry Wieczór

 

a tak z czystej ciekawości - w jakim pomieszczeniu jes PC zainstalowana (piwnica, garaż, pom. gosp na parterze)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór,

Do tej pory sledziłam wątek, ale jako że pompa ciepła od dwóch dni pracuje w naszym domu postanowiłam się ujawnić.

Zaczęłam od przeczytania instrukcji obsługi i dałam sie przeszkolić w zakresie obsługi kilku przycisków i zaworów.

Jeden problem (na razie) spędza mi sen z powiek- czy można coś zrobić hałasem jaki PC i rury powodują? Buczenie niskotonowe plus rezonans na rurach są przerażające. Jak na moje ucho nateżenie dźwieku wynosi gdzies pomiędzy 50 a 60 dB.

Dom oczywiście nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, jest pusty wiec echo się niesie, ale boje sie że nawet jak zamontujemy tam kilka sprzętów to urządzenie i tak bedzie słyszalne.

Czy Wasze pompy tez tak hałasują.

Co mozna z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Kasia

 

Nasza rodzina ma ten sam problem, w kotłowni stoi wielka pompa, która wydaje lekki szum ale najgorzej hałasuje ta do ciepłej wody zamontowana w garażu. Wieczorkiem jak jest cisza to słychać dlatego uznałam, że wole rozwiązanie pompy, która jest montowana na zewnątrz a w środku mam tylko zbiorniki na wode. Ale nie martw się u mnie też narazie jest wielki halas i wszystkie odgłosy słychać jak sie powstawia drzwi to napewno sie troche wyciszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden problem (na razie) spędza mi sen z powiek- czy można coś zrobić hałasem jaki PC i rury powodują? Buczenie niskotonowe plus rezonans na rurach są przerażające. Jak na moje ucho nateżenie dźwieku wynosi gdzies pomiędzy 50 a 60 dB.

Jaka to pompa ? Producent, model, moc ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Hibernatus 8kW.

Cała instalacja towarzysząca jest odkryta i przymocowana do scian.

Stoi w pomieszczeniu gospodarczym wielkości ok.5m.kw. które mamy pomiędzy garazem, a wiatrołapem. Nad pomieszczeniem gospodarczym mamy łazienkę i obok sypialnię :-? Kotłownia jest w płytkach do sufitu.

Pompa wewnątrz jest wyłożona gąbką tłumiącą, ale po otwarciu pokrywy wg. mnie ten dźwiek sie nie nasila. Delikatne buczenie jest słyszalne tez na zewnątrz.

Nie watpię, że zamontowanie drzwi ograniczy te efekty akustyczne. Czy w zwiazku z tym powinniśmy kupić jakieś super dzwiękoszczelne?

I co jeszcze?

Wytłoczki z jajek na sufit?? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hałasu PC to troche też z nim powalczyłem:

1. po wyjściu z pompy najlepiej zastosować wąż antywibracyjny - wtedy buczenie sie nie przenosi po rurkach (koszt 2x30 zł)

2. u mnie duży wpływ na hałas miało ustawienie pompy - trzeba troche pokręcić nóżkami i można też podłożyć podkład z grubej gumy

3. w ostateczności można pompe czymś obłożyć (styropian, wełna itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hałasu PC t

2. u mnie duży wpływ na hałas miało ustawienie pompy - trzeba troche pokręcić nóżkami i można też podłożyć podkład z grubej gumy

3. w ostateczności można pompe czymś obłożyć (styropian, wełna itp)

Ad 2 guma sie sprawdza! :lol:

Ad 3 lepiej wełna - styro przenosi niski tony (sprawdzone na reku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wewnątrz jest wyłożona gąbką tłumiącą, ale po otwarciu pokrywy wg. mnie ten dźwiek sie nie nasila.

To świadczy o słabym uszczelnieniu akustycznym obudowy. Może jednak warto zwrócić się z tym problemem do dostawcy pompy ciepła?

 

Trzeba najpierw ustalić czy źródło hałasu jest pierwotne - dźwięki z obudowy, czy wtórne - wibracje. Informacja że dźwięk się nie nasila po otwarciu, sugeruje te drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Hibernatus 8kW.

Cała instalacja towarzysząca jest odkryta i przymocowana do scian.

Stoi w pomieszczeniu gospodarczym wielkości ok.5m.kw. które mamy pomiędzy garazem, a wiatrołapem. Nad pomieszczeniem gospodarczym mamy łazienkę i obok sypialnię :-? Kotłownia jest w płytkach do sufitu.

Pompa wewnątrz jest wyłożona gąbką tłumiącą, ale po otwarciu pokrywy wg. mnie ten dźwiek sie nie nasila. Delikatne buczenie jest słyszalne tez na zewnątrz.

Nie watpię, że zamontowanie drzwi ograniczy te efekty akustyczne. Czy w zwiazku z tym powinniśmy kupić jakieś super dzwiękoszczelne?

I co jeszcze?

Wytłoczki z jajek na sufit?? :wink:

 

Z czego i jakiej grubości masz ściany działowe i strop?

 

Na sufit można dać płyty dźwiękochłonne, tylko ze to dość kosztowne rozwiązanie, raczej do pomieszczenia AV nie do kotłowni :)

 

Czy pompa stoi na jakichś gumowych nóżkach / podkładkach?

 

Czy rury zewn są w otulinach?

 

Może jakieś zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

Do producenta pompy mam pełne zaufanie i nie kwestionuję jego rozwiazań.

Ciekawa byłam Waszych wrażeń akustycznych i pomysłów co z tym zrobić.

Dopiero zaczynamy obserwacje i doświadczenia, więc jak to zwykle na początku pewnie jeszcze masa pytań się pojawi.

Pozdrawiam

 

Pisałam dość długo i pojawiły sie nowe pytania.

Pompa stoi na posadzce, żadnej gumy nie ma pod spodem.

Ściany działowe z bloczka 11cm, strop Terriva niestety, ściany nośne 30cm Thermopor, ocieplone styro.

Rury bez żadnej otuliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...