Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziękuję za porady.

Do producenta pompy mam pełne zaufanie i nie kwestionuję jego rozwiazań.

Ciekawa byłam Waszych wrażeń akustycznych i pomysłów co z tym zrobić.

Kurcze-tak się wczytuję i oczom nie wierzę.

Przed zamontowaniem PC przeleciałem ten wątek cały i też byłem pełen obaw o hałas.

Po zainstalowaniu okazało się , że więcej hałasu robi sterownik z pompą pompującą powietrze do przydomowej oczyszczalni ( biologiczna ) niż sama PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za porady.

Do producenta pompy mam pełne zaufanie i nie kwestionuję jego rozwiazań.

Ciekawa byłam Waszych wrażeń akustycznych i pomysłów co z tym zrobić.

Kurcze-tak się wczytuję i oczom nie wierzę.

Przed zamontowaniem PC przeleciałem ten wątek cały i też byłem pełen obaw o hałas.

Po zainstalowaniu okazało się , że więcej hałasu robi sterownik z pompą pompującą powietrze do przydomowej oczyszczalni ( biologiczna ) niż sama PC.

 

A ja sie martwiłam, ze turbina kominkowa będzie słyszalna, a tu taka niespodzianka z pompą. Tym bardziej, że w dostepnej literaturze kwestia głośności pompy jest zupełnie marginalizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o hałas to najcichsza ma 39 db ( Oschner np. seria Golf GSW ) IVT 39,9 db .. 45 db ( Vaillant , Viessman ) . 48 db Stiebel , 49 db Nibe ..( o ile pamiętam i w zależności od modelu )

Jeśli i chodzi o Hiberantusa to oni do razu zastrzegają , że jest głośna ( na pewno powyżej 55db ) ..i mówią o wyciszeniu ścian itd.

Tutaj widocznie instalator zbagatelizował tę sprawę bo od razu należało o tym powiedzieć żeby klient zabezpieczył się na ten wypadek.

 

ps.i jeszcze jedno poziom odczuwanego hałasu może być różny w zależności czy to jest przy samej PC czy dalej ......\

 

rzeczywiście coś może być nie tak z instalacją skoro dzwoni po rurach ..bez przesady sama PC rozumiem ( chociaż niezbyt jak się nie mieściło wyciszenie ( grubsza warstwa ) to trzeba było większą obudowę jej zafundować . ..)

 

Gratuluję Kolegom Tytułów :D ...chyba nasz wątek jest najbogatszy jeśli chodzi o specjalistów ( gorzej ze specjalistkami ale może kiedyś ...jakaś się objawi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głównym elementem emitującym "buczenie" jest sprężarka , która zaleznie od produjecnta emituje 54-56 dB. Należy zwrócić uwagę na dobre uszczelnienie akustyczne obudowy jak pisał Henok - co sprowadza się do tego aby nie było w niej otrworów przez które wydostaje się dźwięk, dotyczy to głównie wyprowadzenia ruruciągów. Zawsze warto nad tym samodzielnie popracować , różnica jest zasadnicza.

Drugi elementem jest przenoszenie i rezonans drgań przez rurociągi - to po pierwsze potrzeba zastosować elastyczne przyłacza antywibracyjne o długości ok. 50 cm . Spowodują one wytłumienie dragań przenoszonych przez rurociągi. No i same rurociągi porządnie zamocowane, ale też umożliwiające kompensację naprężeń termicznych , które oprócz wibracji mogą powodować awarie zaworów, połączeń , pomp - tu pozdrawiam Bonetkę :D .

Przejścia przez ściany też mogą wzmacniać buczenie jeśli rurociąg nie jest w tym miejscu zdylatowany elestyczną izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam dwa pytania:

1) Rozważam jedną z dwóch pomp: NIBE 1240 10kW lub IVT C9 9kW...jakieś sugestie która jest lepsza i dlaczego?

2) Jaką firmę z okolic Wrocławia montującą jedną z powyższych możecie polecieć?

Dobrze by było by dysponowała sprzętem do wiercenia w granitach.

 

Pozdrawiam fachowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam dwa pytania:

1) Rozważam jedną z dwóch pomp: NIBE 1240 10kW lub IVT C9 9kW...jakieś sugestie która jest lepsza i dlaczego?

2) Jaką firmę z okolic Wrocławia montującą jedną z powyższych możecie polecieć?

Dobrze by było by dysponowała sprzętem do wiercenia w granitach.

 

Pozdrawiam fachowców

hejka.

 

zadam Ci pytanie?, dlaczego wybrałeś pompę na glikolu a nie szukasz tańszego rozwiązania w postaci pompy z bezpośrednim parowaniem ? hmm ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka.

 

zadam Ci pytanie?, dlaczego wybrałeś pompę na glikolu a nie szukasz tańszego rozwiązania w postaci pompy z bezpośrednim parowaniem ? hmm ???

 

Ja też ci zadam pytanie.

A dlaczego PC z bezpoźrednim parowaniem ma być tańsza?-czyżbyś sądził , że będzie tańsza , bo nie ma odwiertów?A co z CWU?-no chyba , że Termogolv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tańsza?

- bo taką dostałam ofertę.

Dlaczego bez odwiertów?

- właśnie, że z odwiertami.

Czy firma, którą wymieniłeś jest jedyną firmą na rynku proponującą rowiązania dla cwu? Jestem tylko kobietą ale wiem, że można rozwiązać ciepłą wodę na wiele sposobów, np. kolektor słoneczny, albo pompa ciepła powietrzna, albo druga pompa ciepła też z kolektorem pionowym. Wybrałam tę ostatnią opcję bo była w podobnej cenie jak oferta na kolektor słoneczny a w dodatku działa cały rok a sprawność jej nie spada wraz ze spadkiem temperaturą na zewnąrz w zimie.

Nazwy firmy nie podaje, by ktoś mnie nie posądził o reklamę. Poza tym nikt mi za to nie płaci by coś reklamować :)

Jeśli ktoś będzie zainteresowany, to proszę priv lub mail, chętnie podziele się doświadczeniem troszke poza forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tańsza?

- bo taką dostałam ofertę.

Dlaczego bez odwiertów?

- właśnie, że z odwiertami.

Czy firma, którą wymieniłeś jest jedyną firmą na rynku proponującą rowiązania dla cwu? Jestem tylko kobietą ale wiem, że można rozwiązać ciepłą wodę na wiele sposobów, np. kolektor słoneczny, albo pompa ciepła powietrzna, albo druga pompa ciepła też z kolektorem pionowym. Wybrałam tę ostatnią opcję bo była w podobnej cenie jak oferta na kolektor słoneczny a w dodatku działa cały rok a sprawność jej nie spada wraz ze spadkiem temperaturą na zewnąrz w zimie.

Nazwy firmy nie podaje, by ktoś mnie nie posądził o reklamę. Poza tym nikt mi za to nie płaci by coś reklamować :)

Jeśli ktoś będzie zainteresowany, to proszę priv lub mail, chętnie podziele się doświadczeniem troszke poza forum.

Pewnie TG nie jest jedyną która ma rozwiązenie dla CWU ale na jednej PC z bezpośrednim parowaniem znam tylko ich.Inni pewnie dorzucą nastepne firmy.

Jeśli liczyć koszty dla glikolowej i bezp.par to w tej drugiej tak jak zaznaczasz trzeba dodać koszt drugiej PC do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oferta na dwie pompy z bezpośrednim parowaniem, osobna dla ogrzewania i osobna dla cwu była niższa nić oferta na pompę na glikolu.

W dodatku nie wpakowałam się w jedną pompę ciepła, która będzie musiała pracować cały rok. Dla mnie ważne były koszty eksploatacji pompy ciepła w całym okresie, również w okresie letnim a że cena dwóch pomp była niższa od jednej to tylko dodatkowy plusik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczeniem zajmował się mój mąż - jego zapytaj :)

Jeśli chodzi o te pompy, to ja to biore na logikę.

Jedna pompa musi mieć tyle mocy by wystarczyło na ogrzewanie i ciepłą wodę. Taka pompa działa jednak cały rok i gdy grzeje ciepłą wodę to musi uzyskać temperaturę wyższą niż dla ogrzewania, musi pracować jedno i drugie. Latem, też będzie działać choć tylko będzie grzać wodę. Wiem, że sprawność pompy jest inna jak podgrzewa wode i inna jak ogrzewa dom, tu jest jakaś kombinacja. Mając dwie pompy (z tego co się już oriętuję), będą działały dwie w okresie zimowym, ale każda z nich będzie pracować na inną temperaturę i każda z nich osiągnie swoje najlepsze parametry. Latem ta większa się wyłączy i bedzie pracować tylko ta mała. Wydaje mi się, że to rozwiązanie jest tańsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeusik nie wątpię w Twój urok osobisty ale chciałam tylko delikatnie zwrócić uwagę , ze moc dobiera się do zapotrzebowania domu na ciepło ogrzewania czyli co . i jeśli jest małe zapotrzebowanie na cwu to nawet nie dodaje się dodatkowej mocy do tej na co. Jeśli większe to dodaje się czasami 1-1,5 kW ( 0,25 kW na osobę ).

Nie czytałam za dokładnie ale jedyną PC z bezpośrednim kolektorem i pionowymi odwiertami jest Geothermie .....i Fonko ale tutaj zb. cwu jest osobno ale podłączony do PC głównej ......

a czy nie boisz się możliwości , ze olej nie będzie chciał wracać do sprężarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać na jakiej podstawie policzyłaś , że roczny koszt eksploatacji jednej PC jest większy niż dwóch? :o

Poczytaj trochę wcześniej w tym wątku :

http://forum.muratordom.pl/post2878300.htm#2878300

W skrócie - każda pompa ciepła ma optymalny punkt pracy. O ile dolne źródło ciepła zazwyczaj pracuje dosyć stabilnie pod względem temperaturowym (pomijając przypadki zbyt małego DZ), to w przypadku pracy PCi przy ogrzewaniu domu (35 st. C) i podgrzewie cwu (55 st. C) znacznie się różnią. Stąd stosując PCi dobraną specjalnie do ogrzewania i drugą dobraną do przygotowania cwu można spodziewać się istotnych korzyści.

Moim zdaniem lepsze byłoby rozwiązanie dwóch PCi ze wspólnym dolnym źródłem ciepła. Takie rozwiązanie przy PCi o bezpośrednim parowaniu nie jest możliwe, ale przy wymienniku glikolowym jak najbardziej wykonalne.

Pytanie tylko, czy korzyści w eksploatacji przy takim rozwiązaniu zrekompensują większe nakłady inwestycyjne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdobry

Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to dla mnie nie stanowiło problemu, czy wybrać pomę na glikolu czy dwie pompy z bepośrednim parowaniem. Oferta na pompy z bezpośrednim parowaniem była poprostu niższa a efekt w postaci oszczędności w eksploatacji jest dodatkowym atutem tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana temp. to zmiana wydajności systemu. Np. podniesienie temp. parowania powoduje wzrost mocy chłodniczej. Powyżej pewnego progu zawór będzie za mały (wyjdzie poza zakres regulacji). Pomimo wzrostu temp. parowania będzie wzrastało tylko przegrzanie co niekorzystnie zacznie wpływać na COP. Dlatego m.in. w pompach z bezpośrednim parowaniem stosuje się niezależną pompę dla CWU, gdyż są trudności z "pokryciem" przez tzr pełnego zakresu temperaturowego z uwagi na spodziewane niskie temp. parowania. Drugą przyczyną oddzielania c.o. od cwu w pompach z bezp. parowaniem jest ograniczona temp. skraplania dla niskich temp. parowania. Obrazują to tzw. koperty zastosowania.

i tu jest odpowiedź na pytanie dlaczego w bezpośrednim parowaniu rozdziela się c.o. od c.w.u. Pownieważ w zastosowaniach domowych ciepła woda to ok. 15% rocznej produkcji ciepła nie ma sensu ekonomicznego budowy drugiej pompy - w przypadku bezpośredniego jest to tylko techniczna konieczność .

Nie mam wiary we własny urok osobisty :o , a w czasie negocjacji ulegam jedynie urokowi liczb , rachunków i rzeczowych argumentów, dlatego z pewnością nie mam racji :D i nie wierzę w bespośrednie parowanie jako system ekonomiczny i niskoawaryjny. Im większa moc tym mniejsz moja wiara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...