Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:

 

 

My mielismy tylko naapisane w opisie ogolnym ze przewidywane zloslo ogrzewania to popma ciepla z kolektorami poziomymi i tyle. Nikt nic ni epytal i nie sprawdzal. Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnietz ..... Stiebel kiedyś już o nim pisałam ....

Akurat Cool ma inny sterownik WPMi ale ponieważ wprowadzono ją później wiec sądzę , że ten nowy ma wszystkie funkcję WPMII ( WPC ) + dodatkowe związane z pasywnym chłodzeniem ( dodatkowy wymienniki w PC+ zawór przełącz. ) czyli dodatkowo oprócz grzania i chłodzenie - proszę zapytać instalatora czy mam rację . W WPMi sterownie odbywa się bez udziału płytki IWS tylko sterownik bezpośrednio steruje sprężarką.

Ja mam trochę wiad. na temat właśnie WPMII .

Przede wszystkim dla każdego dnia tygodnia , każdego okresu od poniedz. do piątku, każdego weekendu ( sobota- niedziela) lub całego tygodnia można ustawić 3 pary włączeń i wyłaczeń ( 3 przedziały dobowe ) dla dwóch obiegów grzewczych na co.( podłog. , grzejniki ) i też na cwu , jest zmiana automatyczna czasu z letniego na zimowy (25.03-25.10 ) . Jest funkcja wakacje i funkcja party.

Więc nie jest źle ..tylko do pełni szczęścia brakuje ( mnie a ja kapkę wymagająca jestem ) jednej rzeczy mianowicie ..w tym sterowniku jest do ustawienia temp. dzienna i nocna ( obniżona ) ..i te czasy są do tych temperatur ( albo jedna albo druga ) ..brakuje możliwości różnych temperatur.

Co prawda podane były w jednym miejscu 3 tryby pracy normalny ( dzienny ) , obniżony ( nocny ) i automatyczny czyli sterowany zegarem ale w/g mnie teoretycznie to tak ale praktycznie ten zegar steruje którąś z temp. ustawionych wiec praktycznie nie występuje jeszcze trzecia temperatura inna zupełnie .( tak mi się wydaje na postawie tego czym dysponuję )

W tym teście niemieckim Stiebel zajął ex aequo 2 miejsce z Alha Inno tec ( ocena ogólna ) i to też ma jakieś znaczenie .

Ja napisałam o sterowaniu czasowym bo tych danych nie ma dostępnych ale należy porównać resztę i czynniki na których chodzą (R 410 A i R407C ) i COP i zb.cwu ( sposób grzania, szybkość , ilość dostępnej cwu ) i resztę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

 

No nie do konca sie zgodze. Teoretycznie - jesli jest to wymiennik poziomy (bo tylko w tym temacie sie orientowalem, o pionowych nie mam pojecia) to wymaga to robot ziemnych, ktore podlegaja nawet nie zgloszeniu a nawet pozwoleniu.

Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac. W czesci urzedow tak naprawde nie wiedza co z tym fantem zrobic i chyba najchetniej nie wiedzieliby o sprawie. Bo jak wiedza to musza sie wypowiedziec... ;)

 

W mojej opinii - jesli inwestor wie, ze bedzie robil pompe to niech to wpisze we wniosku o pozwolenie. Jesli zmienia decyzje pozniej....hmm...well.... niech podpyta w organie wydajacym pozwolenie i organie odpowiedzialnym za odbior. Czasem warto przemilczec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:

 

 

My mielismy tylko naapisane w opisie ogolnym ze przewidywane zloslo ogrzewania to popma ciepla z kolektorami poziomymi i tyle. Nikt nic ni epytal i nie sprawdzal. Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

Tak aż różowo to nie wygląda. Wszystko zależy od tego jaka to pompa ciepła. Szczegółową analizę stanu prawnego instalacji pomp ciepła znajdziecie na stronie :

http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog/54-przepisy-prawne-instalacji-pomp-ciepsa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac.

 

Prokurator, dobre, dobre :)

 

Trzeba było zapytać o podstawę prawną. Najlepiej oczywiście zaznaczyć przebieg kolektora poziomego w planie zagodpodarowania terenu działki załączanym do wniosku o pozwolenie na budowę. Wtedy jest papier i już nikt się nie może czepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prokurator, dobre, dobre :)

Czasami może być i prokurator :(. Np. w sytuacji, gdy zakopaliśmy wymiennik gruntowy na stanowisku archeologicznym :(.

 

Szczegółowe omówienie aktualnego stanu prawnego znajdziecie TUTAJ :

http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog/54-przepisy-prawne-instalacji-pomp-ciepsa.html

(powtarzam się ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawo budowlame nie opisuje nigdzie pozimuych kolektorów popm ciepła. Natomiast budowa przyłaczy do budynku nie wymaga pozwolenia nabudowę. Mało tego w mysl art 29a tej ustawy , budowa pozwoleń nie wymaga nawet zgłoszenia. Wobec braku szczegółowych rozwiązań mozna kolektor poziomy potrzktować jak przyłącze pompy ciepła i zastosować stosowne artykuły : czyli ze zgłoszeniem lub bez zgłoszenia - wedle życzenia inwestora., Za każdym razem wymaga to jednak wykonania planu zagospodarowania i inwentaryzacji geodezyjnej.

W temn sposób rozumijac można sobie utrudniac zycie przy budowie instalacji nawadniania trawników czy drenaży od- lub nawadniających albo oczka wodnego

Czegoś tu chyba było za dużo ....

Podkreślenia moje ;). :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

 

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

 

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.

2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3

3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

 

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

 

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?

Zwiększenie przepływu po stronie instalacyjnej spowoduje bardziej burzliwy przepływ wody w wymienniku, a co za tym idzie bardziej intensywną wymianę ciepła. Objawem tego pozytywnego zjawiska będzie mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą skraplania i średnia temperaturą instalacji w stosunku do sytuacji opisanej w instrukcji. Oczywiście towazryszy temu wzrost COP :) bo popmpa ciepła będzie wykonywała nieco mniejszą pracę :) .

Nie spodziewajcie się jednak jakiegoś szalonego wzrostu efektywności, ale powinien z nawiązką pokryć niewielki wzrost pracy pompy obiegowej.

Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.

Przepływ solanki jest OK , wystarczy nawet jeśli jst zblizony do c.o.

 

 

W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D

 

O tym była już mowa:

 

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-5280.htm

 

Celem standaryzowania warunków pracy dla jakich podawane są parametry jest umożliwienie porównania różnych produktów osobom nie posiadającym wiedzy inżynierskiej. Jak widać unormowania nie spełniają swojej roli gdyż tylko bardziej wprowadzją w błąd. Nie wiem kto tak wymyślił aby wiązać temp. zasilania z dT. Intuicynie przecież to woda dopływająca do pompy ciepła jest podgrzewana o dT, więc powinno się wiązać dT z temp. powrotu, lub podawać -dT i wiązać z temp. zasilania. Być może, że ktoś traktując ( i słusznie) pompę ciepła jako urządzenie chłodnicze bezmyślnie przeniósł metodologię z chłodzenia na grzanie.

 

Podane parametry nie obrazują pracy z tą samą instalacją i róznym dT, tylko pracę z dwiema róznymi instalacjami lub z instalacją pracującą w zupełnie innych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

 

No nie do konca sie zgodze. Teoretycznie - jesli jest to wymiennik poziomy (bo tylko w tym temacie sie orientowalem, o pionowych nie mam pojecia) to wymaga to robot ziemnych, ktore podlegaja nawet nie zgloszeniu a nawet pozwoleniu.

Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac. W czesci urzedow tak naprawde nie wiedza co z tym fantem zrobic i chyba najchetniej nie wiedzieliby o sprawie. Bo jak wiedza to musza sie wypowiedziec... ;)

 

W mojej opinii - jesli inwestor wie, ze bedzie robil pompe to niech to wpisze we wniosku o pozwolenie. Jesli zmienia decyzje pozniej....hmm...well.... niech podpyta w organie wydajacym pozwolenie i organie odpowiedzialnym za odbior. Czasem warto przemilczec ;)

 

Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

 

Dorbie! Ja przed chwila dzwoniłam do starostwa, pan łagodnie mówiąc duzo sie nagadał, a niewiele z tego wynikało. Poniewaz mam zamiar założyc kolektory pionowe, więc chcial projekt tych kolektorów! I musze sie zdeklarować na jakiej głębokości będą odwierty. Tego to ja nie wiem , bo mam kilka ofert i w każdej jest inna głębokość, w sumie wychodzi 160-200 mb, ale jeszcze nie wybrałam firmy, która będzie mi pompę instalować! Odesłał mnie w związku z tym do wydziału ochrony środowiska, żeby tam się dowiedzieć, co mam robić i do mojego projektanta, żeby on jakoś te kolektory naniósł na plan( a on tez tego nigdy nie robił). Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:
Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :

- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,

- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:
Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :

- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,

- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

 

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?
Pewnie jest okresowo niedostępny :(.

Tu masz inny link z chyba takim samym artykułem :

http://ekoenergia.dzien-e-mail.org/index.php?option=content&task=view&id=139

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

 

Cholera-nie straszcie już mnie bo jestem chwilę przed odbiorem budynku. :cry:

Z tego co piszecie wynika jednak ( pomimo istniejących przepisów ) , że odbiór kolektora to jedno wielkie bagno. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

ja tak zrobiłem i się nie martwię-nie było problemów, żadnych powierzchni i głębokości. Trzeba jedynie przełknąć komentarze typu: "prądem?!Panie, z torbami pójdziesz!" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...