Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kompletnie sie na tym nie znam i pytam...

ogrzewaniem podłogowym mozna nagrzac pokój do temperatury 22 i wyzej? :o :p

Zawsze myślałem ze to grzeje tylko w stopy ;)

 

Dzieki za odpowiedz, doucze sie dalej :)

 

Jestem ciekaw czy sa tu właściciele tak duzych domów ok 300m3 i jak ogrzewaja swój dom i jakie sa rachunki miesiecznie za to ;)

 

 

pzdr.

 

Ogrzewania podłogowego przy zastosowaniu pompy ciepła wogóle nie czuć w stopy - temperatura podłogi wynosi 26-28 stopni - Nie należy mylić ogrzewania podłogowego z "tzw ciełą podłaogą w łazienkach hotelowych" lub z matą elektryczną grzejną która wytwarza wyższą temperaturę w pomieszczeniu np łazienki (chwilowo być może miłe ale na dłuższą metę i we wszystkich pokojach nie do zniesienia). U mnie ogrzewanie podłogowe powoduje to że chodząc boso po kafelkach czy panelach nie czujemy charakterystycznego zimna tych materiałów - ale nie są one też ciepłe - są neutralne. Wyjątkiem jest korytarz na parterze i piętrze gdzie wychodzą z rozdzielacza wszystkie rurki z ciepłą wodą i rozchodzą się do poszczególnych pomieszczeń - tam faktycznie podłoga jest odczuwalnie ciepła.

Ogrrzanie pomieszczenia do temperatury 20-22oC powodowane jest niską temperaturą ale wydzielane bardzo wielką powierzchnią w przeciwieństwie do kaloryferów gdzie mała powierzchnia wydziela dużo ciepła. Następna sprawa, że 22oC przy ogrzewaniu podłogowym to nie to samo co 22oC przy kaloryferach gdzie rozkład temperatury w pomieszczniu jest zupełnie inny - jest po prostu "odczuwalnie" zimniej. Największa wada - jak dla mnie - nie można stosować wykładziny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten stwierdził że po zainstalowaniu samej pompy nie bierze odpowiedzialności za grzanie. Nalegał na wykonanie całej instalacji .

 

Co znaczy na wykonanie całej instalacji??? Górnego źródła też?? Jeżeli tak, to jakiś absudr. Zbiornik buforowy ma mieć założoną przez instalatora temperaturę. Jeżeli jej nie ma to pompa jest skopana. Wygląda mi to na próbe załatwienia sobie dodatkowej roboty na górne źródło

 

ofertę dostałem od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chyba trzeba poprostować. A więc , w ogromnym uproszczeniu:

PC jest takim samym kotłem jak każdy inny (na paliwo stałe, gaz, czy solar) ma ogrzewać CO i (lub) CWU. Można ją PC kupić "samą" tak jak każdy inny kocioł - no może markety jeszcze nie sprzedają - i samemu lub przy pomocy Pana X zainstalować - co wbrew pozorom nie jest skomplikowane (za wyjatkiem PC z bezpośrednim parowaniem). Wykonanie kolektora poziomego glikolowego (solankowego) nie jest filozofią. Równie dobrze można samemu zainstalować np. kocioł gazowy.

Można również zakupić kocioł razem z instalacją kotła - co jest wskazane przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach, a do nich należy niewątpliwie PC, ale i kondensat również.

Aby to wszystko działało należy wpiąć w instalację odbiorczą zaprojektowaną i wykonaną pod konkretne źródło ciepła. Kto wykona taką instalację? Wybór jest ogromny, a możliwości też.

Można też zlecić wykonanie CAŁEJ instalacji grzewczej jednej firmie - na marginesie dodam, że moim zdaniem, z ofert, które otrzymałem na PC tylko jedna firma spełnia takie założenia, lecz jest droga.

Pomijam tu zupełnie aspekt odbiorów technicznych i doboru parametrów, bo w każdym przypadku jest to oczywiste.

A co z gwarancjami? Otrzymujemy gwarancję na to za co zapłaciliśmy i od tego kto dostarczył bądź instalował - sprawy te precyzyjnie reguluje Ustawa Konsumentcka i Kodeks Cywilny. Przepychanka między wykonawcami (instalatorami) jest możliwa w każdym przypadku, ale jest to niedogodność wkalkulowana (mam nadzieję).

Reasumując każdy powinien wybrać to co mu pasuje. Jeśli ktoś ma sprawdzoną ekipę np. do podłogówki niech oni instalują, bo bezsensem jest ciągnięcie ekipy przez całą Polskę.

I to na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i samemu lub przy pomocy Pana X zainstalować - co wbrew pozorom nie jest skomplikowane (za wyjatkiem PC z bezpośrednim parowaniem). Wykonanie kolektora poziomego glikolowego (solankowego) nie jest filozofią. Równie dobrze można samemu zainstalować np. kocioł gazowy.

Teoretycznie wszystko mozna samemu zrobic (oczywiscie nie mowie o kims kto posiada "dwie lewe rece" i nie potrafi np zalozyc gniazdka elektrycznego albo co gorsze boi sie tego), tylko pojawia sie jeden ale bardzo znaczacy problem - sprzet. Np do zamontowania pompy z bezposrednim parowaniem - jest to operacja tak samo "skomplikowana" jak podlaczenie gazu/kolektorow/grzejnikow w miedzi - trzeba posiadac umiejtnosc lutowania na twardo (i sprzet do tego) a takze sprzet do wykonania prozni, wyczyszczenia instalacji, nabicia odpowiednim czynnikiem. I teraz sie pojawia pytanie, czy robic to samemu ale kupowac te wszystkie potrzebne elementy czy zaplacic za podlaczenie komus kto juz to posiada - niestety czesto jest tak ze zakup sprzetu w porownaniu z usluga jest nieoplacalny.

A gwarancja - ladnie wyglada tylko na papierze a jak sie zacznie dochodzic praw gwarancyjnych to sie okazuje ze 99% przypadkow gwarancji niepodlega, a czas i zdrowie jaki trzeba poswiecic by ta gwarancje wyegzekwowac nie jest wart calego zachodu. - sluszne jest tylko powiedzenie: Chcesz zeby bylo zrobione dobrze zrob to sobie SAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stwierdził że po zainstalowaniu samej pompy nie bierze odpowiedzialności za grzanie. Nalegał na wykonanie całej instalacji .

 

Co znaczy na wykonanie całej instalacji??? Górnego źródła też?? Jeżeli tak, to jakiś absudr. Zbiornik buforowy ma mieć założoną przez instalatora temperaturę. Jeżeli jej nie ma to pompa jest skopana. Wygląda mi to na próbe załatwienia sobie dodatkowej roboty na górne źródło

 

ofertę dostałem od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984

Otóż właśnie takie wrażenie odnieosłem . Jeżeli całą imstalację zrobi panX to wszystko będzie ok .Jeżeli ma wykonać tylko kotłownię z dolnym źródłem to nie bierze odpowiedzialności za jej działanie .

Mam zamiar jednak wysłać mu rzuty budynku i zapotrzebowanie na ciepło - zobaczymy jak wyceni swoją robotę . Z rozmowy telefonicznej zapamiętałem 25 zł/m2 -podłogówka(sama robocizna) i chyba 50 zł za punkt hydrauliczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się dziwić. Wszak jest to firma instalatorska (hydrauliczna), która (zapewne) instaluje PC nie jako przy okazji. Co wcale nie znaczy, że robi to źle.

A tak na marginesie. Czy jeszcze rok temu myślał ktoś, że instalatorzy będą oferowali swoje usługi "przy okazji" PC?. Fajnie się ten rynek rozwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)

Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)

Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.

Powiem więcej - wzrost zainteresowania i popyt w tej branży (obserwując ceny niektórych produktów np 3 lata temu) wywołał u dystrybutorów reakcję odwrotną niż by się mogło wydawać .

Otóż ceny , zamiast spadać (większe zapotrzebowanie , mniejsze przestoje , sprawdzona technologia ) jakby wzrosły .

Dla mnie to niezrozumiałe .

Czy inni forumowicze mają podobne odczucia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)

Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.

Powiem więcej - wzrost zainteresowania i popyt w tej branży (obserwując ceny niektórych produktów np 3 lata temu) wywołał u dystrybutorów reakcję odwrotną niż by się mogło wydawać .

Otóż ceny , zamiast spadać (większe zapotrzebowanie , mniejsze przestoje , sprawdzona technologia ) jakby wzrosły .

Dla mnie to niezrozumiałe .

Czy inni forumowicze mają podobne odczucia ?

 

Tym bardziej że waluty "poszły" w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny może nie poszły znacząco w dół, ale i produkt nie jest do końca ten sam. Obecnie większość producentów (importerów) oferuje PC w których zamontowano markowe podzespoły. Tak jak w każdym innym przypadku dystrybutor (importer) wchodząc na rynek proponował jako "nowość" nie zawsze produkt z "z najwyższej półki" - jak sugerowała cena. Z czasem za taką samą cenę sprzedawał produkt - nazwijmy umownie - rzeczywisty.

Bardzo często, aby "wyjść na swoje" kupowano "wylatujące serie". Jest to praktyka stosowana wszędzie. Im bardziej rozwija się rynek, tym trudniej "upchnąć" za duże pieniądze tzw. tańszy produkt. Jest jeszcze druga strona medalu. W tej chwili zaczęto sprowadzać dla odmiany PC z średniej. lub górnej półki cenowej, zapominając, a tych tańszych - mowa o jednoskowym importerze (dostawcy). A praktyka wykazuje niezbicie, że im większy rozrzut cenowy, tym większa wartość sprzedażna jednostkowa.

PC będę kupował w przyszłym roku i mam nadzieję, że mechanizm opisany wyżej zadziała - co przedłoży się na większy wybór za rozsądną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników pompy ciepła THERMOGOLV . Czy w związku z dość płytko zakopaną instalacją kolektorów nie zachodzi sytuacja mrożenia powierzchni ziemi nawet w lecie, albo powstawania zimą góry lodowej w okolicy wejścia trzech kolektorów do budynku ? Niestety mam taką sytuację że tuż obok kolektorów pompy będzie przechodziła rurka doprowadzająca wodę do budynku i obawiam się że zamiast wody w rurce będzie lód. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kolektor DZ PC pracuje w ujemnych temperaturach, przy czym przy PC z bezpośrednim parowaniem tych minusów jest więcej. Ponieważ lód jako taki jest dobrym izolatorem, korek lodowy raczej będzie przemieszczał się wzdłóż niż wszerz kolektora. - dlatego minimalna odległość ułożenia nitek kolektora (zalecana przez producentów PC) wynosi 1m. Logika wskazuje na to, że strefa "ochronna" wynosi coś około 0,5 m. Myślę, że odległość minimalna między doprowadzeniem wody a nitką kolektora powinna wynosić coś około 1m - ja bliżej bym nie kładł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zachodzi sytuacja mrożenia powierzchni ziemi nawet w lecie, albo powstawania zimą góry lodowej w okolicy wejścia trzech kolektorów do budynku ? Niestety mam taką sytuację że tuż obok kolektorów pompy będzie przechodziła rurka doprowadzająca wodę do budynku i obawiam się że zamiast wody w rurce będzie lód. Pozdrawiam

Ja mam pomiedzy wejsciem kolektorow do budynku a rura doprowadzajaca wode ze studni okolo 0,4 m, a pomiedzy rura z woda z gminy takze okolo 0,4 m - nigdy nie przestala leciec woda - oczywiscie jezeli gmina nieprzykrecila cisnienia a ze jestem ostatni na nitce to i czasami jej brakowalo, wiec wnioskuje ze woda nigdy nie zamarzla (jak na razie :wink: )

Co do zamarzania ziemi, to widac ktoredy biegna kolektory szczegolnie na wiosne jak juz sie wszystko ladnie rozmarznie, bo ziemia w tym miejscu bardziej siada, bardziej tzn jakies 0,5-1 cm ale jak ktos wie gdzie patrzec to zauwazy slad kolektora. Byc moze jest to spowodowane za slabym ubiciem ziemi w wykopie po ulozeniu kolektorow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy wejścia (wyjścia) kolektorów z budynku są jakoś izolowane?

Tak-chociazby dlatego ze przechodza obok siebie (wejscie/wyjscie) i by nieoddzialywaly bezposrednio na siebie to sie je izoluje tak na dlugosci okolo 1,5 m az odleglosc pomiedzy kolektorami uzyska zalecane 0,5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Takie pytanko z troszke innej beczki.

Jakie są koszty przeglądów pompy ciepła i czy trzeba je robić w ramach szeroko rozumianej gwarancji :-). Rozumiem że zależy to od producenta ale ...

Zastanawiam się też co ile należy wymieniać glikol w dolnym źródłe i ile taka operacja kosztuje.

Nie wiem ile tego płynu może wejśc do 400m rury i ile to kosztuje.

Jeżeli koszt tej wymiany byłyby znaczny to wpłynełoby to na koszty rocze użytkowania.

Zastanawiam się nad wyborem pompy z bezpośrednim odparowaniem (tu podobno nie wymieniamy czynnika w dolnym źródłe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Takie pytanko z troszke innej beczki.

Jakie są koszty przeglądów pompy ciepła i czy trzeba je robić w ramach szeroko rozumianej gwarancji :-). Rozumiem że zależy to od producenta ale ...

Zastanawiam się też co ile należy wymieniać glikol w dolnym źródłe i ile taka operacja kosztuje.

Nie wiem ile tego płynu może wejśc do 400m rury i ile to kosztuje.

Jeżeli koszt tej wymiany byłyby znaczny to wpłynełoby to na koszty rocze użytkowania.

Zastanawiam się nad wyborem pompy z bezpośrednim odparowaniem (tu podobno nie wymieniamy czynnika w dolnym źródłe).

 

Odpowiadam na pytanie zadane z inej beczki

Glikol raz wlany nie wymienia się (3 lata juz mam) co najwyzej dobija sie jak sa jakies wycieki

Przeglądów nie musze robic

Raz sie zepsuł stycznik (upalił się - podobno we wszystkich pompach styczniki FAELA nie wytrzymywały) to po kosultacji go wymieniłem samemu (dostałem przykazanie zeby kupic innej firmy -mogłem czekac dobę- ale była zima :)) od tego czasu spokój. Tak więc jakichś dodatkowych kosztów nie miałem.

a ile glikolu załóżmy ze rurka ma 3cm srednicy tl pi*0,15^2*4000=280 dm3 (chyba:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...