Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:
Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :

- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,

- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

 

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

 

Do pionowego z odwiertami głębszymi niż 30m musisz robić projekt prac geologicznych który składasz w starostwie w wydziale środowiskowym. Oczywiście jak na mapce zagospodarowania terenu do PnB zaznaczysz np. 6 odwiertów po 30 m a potem zrobisz 2 po 90 to nikt tego nigdy nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja tak zrobiłem i się nie martwię-nie było problemów, żadnych powierzchni i głębokości. Trzeba jedynie przełknąć komentarze typu: "prądem?!Panie, z torbami pójdziesz!" :lol:

 

Komentarze dotyczące domu bez komina tez muszę znosić, albo tłumaczyc kazdemu, że jednak "na wszelki wypadek" kotła gazowego nie trzeba zakladać, bo PC na pewno nie jest w stanie ogrzać domu! Dzięki Henok, udało się, będę miała co studiować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

 

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

 

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.

2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3

3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

 

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

 

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?

Zwiększenie przepływu po stronie instalacyjnej spowoduje bardziej burzliwy przepływ wody w wymienniku, a co za tym idzie bardziej intensywną wymianę ciepła. Objawem tego pozytywnego zjawiska będzie mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą skraplania i średnia temperaturą instalacji w stosunku do sytuacji opisanej w instrukcji. Oczywiście towazryszy temu wzrost COP :) bo pompa ciepła będzie wykonywała nieco mniejszą pracę :) .

Nie spodziewajcie się jednak jakiegoś szalonego wzrostu efektywności, ale powinien z nawiązką pokryć niewielki wzrost pracy pompy obiegowej.

Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.

Przepływ solanki jest OK , wystarczy nawet jeśli jst zblizony do c.o.

 

 

W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D

Jeśli dT=5 C oznacza ,że ogrzano wodę od 30 do 35 C , czyli średnia temperatura GZ=32.5C , a dla dT=10 C ogrzano od 25C do 35 C , czyli średnia temperatura wyniosła 30 C .Wszystko jest zatem w porządalu i zgodnie z teorią Carnota :) , oraz moimi dywagacjami. Przepraszam tu za pewne dośc wulgarne uproszczenie (w sposobie obliczania średniej temperatury GZ) ale tak najłatwiej wyjasnić dlaczego.

Im niższa temperatura GZ tym większa moc grzewcza i COP przy tym samym DZ - to chyba oczywista oczywistość nie budząca wątpliwości ?

Powyższy przykład nie przeczy temu co wcześniej napisałem , a nawet potwierdza :)

Aksjomat twierdzenia o magicznej wartośc dT=5 C ma swoje umocowanie tak w teorii jak i praktyce.

W budowie instalacji GZ należy uzyskac jak najnższą średnią temperaturę instalacji przy jednoczesnym uzuskaniu jak najiwększej mocy odbiorników ciepła. Zmiejszenie dT do 5 C to jednoczesne zwiększenie przepływu i jego burzliwości - a to skutkuje zwiększeniem mocy grzejników w porównaniu do tej samej średniej temperatury GZ i dT=10. Zagadnienie jest dużo bardziej skomlikowane niz opisałem , a zależności zupełnie nieliniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorbie pisal o poziomych, Ty masz pionowe - zgodnie z ktoryms poprzednim "madrym" prawniczym linkiem podpadasz pod inne przepisy.

 

 

Hmmm....nie wiem dlaczego nie moge usunac poprzedniego posta. Sorry za dublowanie.

 

Nie, ja mam poziome kolektory i pompe ciepla Zirius m2-7 z Thermogolv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

 

Cholera-nie straszcie już mnie bo jestem chwilę przed odbiorem budynku. :cry:

Z tego co piszecie wynika jednak ( pomimo istniejących przepisów ) , że odbiór kolektora to jedno wielkie bagno. :x

 

U mnie nikt sie nie pytal o ogrzewanie ani o kolektory, a jestem swiezo po odbiorze budynku. Sama kompletowalam dokumenty i je zawozilam to wiem jak u nas jest.Tylko sie spytali czy nie mam gazu i ok. Ja mysle ze trzeba sie pytac w Wydziale Budownictwa i tyle, kazde Starostwo ma swoje przepisy i wymagania i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

 

Dorbie! Ja przed chwila dzwoniłam do starostwa, pan łagodnie mówiąc duzo sie nagadał, a niewiele z tego wynikało. Poniewaz mam zamiar założyc kolektory pionowe, więc chcial projekt tych kolektorów! I musze sie zdeklarować na jakiej głębokości będą odwierty. Tego to ja nie wiem , bo mam kilka ofert i w każdej jest inna głębokość, w sumie wychodzi 160-200 mb, ale jeszcze nie wybrałam firmy, która będzie mi pompę instalować! Odesłał mnie w związku z tym do wydziału ochrony środowiska, żeby tam się dowiedzieć, co mam robić i do mojego projektanta, żeby on jakoś te kolektory naniósł na plan( a on tez tego nigdy nie robił). Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:

 

Ja ci pozniej przesle jak mam napisane w projekcie. A na Twoim miejscu bym zaznaczyla orientacyjnie jaka powierzchnie zajma te kolektory, napisz ze beda na glebokosci 1m bo to beda poziome, prawda? Zaznacz wejscie kolektorow do budynku i gdzie bedzie stala pompa ciepla. przeciez nie ma znaczenia jakiej firmy wybierzesz, nikt nie pyta sie na poziomie pozw na bud jakiej firmy piec gazowy bedzie, prawda? A i tak nikt ci nie sprawdzi gdzie dokladnie jest kolektor. Poza tym chyba jest jakies prawo ze do jakiejs glebokosci nic nie trzeba zglaszac, czy nie do 1,5m? Cos mi sie wydaje ze nasz projektant tak nam to tlumaczyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazde Starostwo ma swoje przepisy i wymagania i tyle

 

No i masz rację-mistrzostwo świata.Tylko patrzą , żeby coś dać w łapę to puszczą. :lol:

A ja naiwny myślałem , że jest jedno PRAWO BUDOWLANE. :D :D :D

 

Jedna Polska, jedno Prawo :lol: :o

To nawe w obrebie jednego wojewodztwa jest inaczej. U nas - kartuzy odbior jest od reki od razu pieczatka - do zamieszkania i wcale nie korzystaja z tego ze maja 21 dni do odwolania, nie maja na to czasu. A w pruszczu gd zakladaja teczke i kaza przyjechac po magiczna pieczatke za 21 dni, bo moze sie cos zmieni :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna Polska, jedno Prawo :lol: :o

To nawe w obrebie jednego wojewodztwa jest inaczej. U nas - kartuzy odbior jest od reki od razu pieczatka - do zamieszkania i wcale nie korzystaja z tego ze maja 21 dni do odwolania, nie maja na to czasu. A w pruszczu gd zakladaja teczke i kaza przyjechac po magiczna pieczatke za 21 dni, bo moze sie cos zmieni :o :lol:

 

Ale masz super-mam nadzieję , że nie będę miał schodów. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dT=5 C oznacza ,że ogrzano wodę od 30 do 35 C , czyli średnia temperatura GZ=32.5C , a dla dT=10 C ogrzano od 25C do 35 C , czyli średnia temperatura wyniosła 30 C .Wszystko jest zatem w porządalu i zgodnie z teorią Carnota :) , oraz moimi dywagacjami.

 

... i nastała jasność :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani mam wielki problem który wyszedł teraz a musze go dzisiaj rozwiązac...

 

Na górze na poddaszu nie mogę mieć podłogówki :( muszą być grzejniki. Powierzchnia ok 90 m2. Pompa ciepła 12 kw. (na dole 150 m2) - jakie grzejniki dać? NA jakie firmy popatrzeć? Czy to w ogole będzie działać?

 

pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz forumowiczow,

 

Mam jeszcze jeden dylemat zwiazany z wyborem pompy o ktorym pisalem 2 strony wczesniej.

 

Obydwie rozwazane przeze mniw kompaktowe pompy (Stiebel i Danfoss) maja wbudowane zbiorniki na cwu po okolo 180 (Danfoss) do 200l (Stiebel). Generalnie zaczelem sie zastanawiac czy jakbym chcial np sie wykompac sie w wannie, to do napelnienia tejze wanny o jakiej objetosci starcza taki zasobnik. Co powinienem uwzglednic w obliczeniach?

Wiadomo ze:

1. Wanny nie napelnia sie "pod kurek"

2. Cialo zanurzone w wannie swoje wypiera

3. Nie leje do wanny tylko cieplej wody ale mieszam ja z zimna (tylko w jakim stosunku?)

 

Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?

Pzdr,

Mikolaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?

Nie mam (jeszcze) funkcjonującej pompy, ani tym bardziej wanny, ale:

Po pierwsze primo: wanny maja podane pojemności, nie liczyłbym zasobnika "na styk".

Po drugie primo: zasobnik podczas rozładowywania podaje coraz chłodniejszą wodę.

Po trzecie primo: napełnianie wanny trwa długo (tym dłużej im większa wanna, a mniejsze rurki), a cwu z pompy ciepła nie ma zbyt wysokiej temperatury, więc nalewać trzeba raczej mocno ciepłą (jak na możliwości PC), żeby nie wystudziła się w czasie nalewania

Po czwarte primo: jeśli w trakcie napełniania wanny (a to może trwać nawet pół godziny) ktoś zechce wziąć prysznic, czy też zmyć naczynia (jeszcze gorszy przypadek, bo potrzebna cieplejsza woda), to byłoby dobrze, żeby wody do wanny nie brakło.

Po piąte primo: "naładowanie" zasobnika po jego "rozładowaniu" może trwać nawet kilka godzin (w zależności o mocy PC i wielkości zasobnika). Od jego konstrukcji zależy po jakim czasie od rozpoczęcia ładowania będzie znowu dostepna ciepła woda.

Podsumowując: lepiej żeby zasobnik miał wielkość conajmniej porównywalną z wanną, chyba że planujesz z niej korzystać bardzo sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz forumowiczow,

 

Mam jeszcze jeden dylemat zwiazany z wyborem pompy o ktorym pisalem 2 strony wczesniej.

 

Obydwie rozwazane przeze mniw kompaktowe pompy (Stiebel i Danfoss) maja wbudowane zbiorniki na cwu po okolo 180 (Danfoss) do 200l (Stiebel). Generalnie zaczelem sie zastanawiac czy jakbym chcial np sie wykompac sie w wannie, to do napelnienia tejze wanny o jakiej objetosci starcza taki zasobnik. Co powinienem uwzglednic w obliczeniach?

Wiadomo ze:

1. Wanny nie napelnia sie "pod kurek"

2. Cialo zanurzone w wannie swoje wypiera

3. Nie leje do wanny tylko cieplej wody ale mieszam ja z zimna (tylko w jakim stosunku?)

 

Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?

Pzdr,

Mikolaj

 

Masz wodomierze w domu (obecnym)? Zobacz ile ciepłej zużywasz i sprawdź jaką ma temperaturę? Ilu będzie domowników i czy będą chcieli np. napełnić dwie wanny w tym samym czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesień ..to trochę szkoda ..dlaczego ? bo jednak na podłogówce mogłabyś zejść najniżej z temp. a z grzejnikami razem już tak nie będzie ( zawsze będzie trochę wyższa ) poza tym jest taka sprawa , że gdybyś rzeczywiście chciała grzać tylko w taniej taryfie to wiesz , że grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko stygną ( ja mam ale ja mam ciepły dom i one są w sypialniach i zupełnie mi to nie przeszkadza ). Gdyby był mieszacz ( czyli grzejniki na wyższej temp a podłogówka na niżej ) to byłoby jeszcze drożej w eksploatacji .

Jakie ?...teoretycznie każde, są albo konwektorowe ( gdybyś chciała się chłodzić ) albo płytowe ( ja mam Purmo ) tylko , że muszą być na tyle duże ( długie i szerokie ) żeby wyliczoną temp. ich pracy ( najniższą ,niby najniżej liczy się 45*/35 ) potrafiły ogrzać te pomieszczenia w których będą. Można użyć określenia przewymiarowane w przeciwieństwie do normalnych (też nisko temper. w ogólnym pojęciu 55*/45 ) czy wysokotemperaturowych o temp. do 80*C)

 

minetz

na takie sytuacje pownno się podgrzać wodę do wyższej temp. np. 53*C ( trzeba zobaczyć od ilu dogrzewa grzałka )

Danfoss ...pierwsze podgrzanie ( +6/+54 ) trwa około godziny

dogrzewanie z +44/54 trwa 20-25 min.

Stiebel...czas nagrznia do 50*C - 58 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka - bo kurde wlasnie się dowiedziałam że nei mogę wylewki zrobić na poddaszu taką jak na dole bo jakiś tam mam strop ehhhh... . Poddasze jest miejscem "dodatkowym" pewnie jego grzaanie bedzie nastawione na minimum... ale mimo wszystko chciałabym by było tam ciepło :evil: :evil:

 

Zmartwiłaś mnie tymi grzejnikami :( a ogrzewanie ścienne?

 

Dziękuję ci bardzo za zainteresowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do bonetki : zstosowanie grzejników i podłogówki eliminuje w całości zystki z tytułu posiadania niskotemperaturowej części instalacji podłogowej bo i tak trzeba przygorować czynnik dla wyższych potrzeb grzejników. Jedyną zaletą zastosowania podłogówki jest zwiększenie bezwładności czyli wydłużenie cyklu. Instalacja grzejnikowa w stosunku do podłogpowej to spadek COP o 1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scienne lepsze jeśli chodzi o parametry pracy i o oddawanie ciepła efekt zbliżony do podłogówki ...robi się na ścianach zewnętrznych , chyba , że mało miejsca to i na wewnętrznych , można wyliczyć ( projekt ) i dać gęściej i może być efekt taki sam jak podłogówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesień musisz się przede wszystkim zastanowić jakie ma być to ścienne ...czy pod tynkiem czy tzw. sucha zabudowa ( gotowe elementy z płytą gipsowo-kartonową i te rurki już tam są ) są różne poddasza i i w zależności od tego należy się zdecydować na jakiś system.

Najlepiej byłoby gdyby był z jednej strony ocieplony mur a z drugiej ścienne wtedy nie ma zimnych powierzchni i równoważy się wpływ okien .

Z drugiej strony jak jest mur i jest druga ściana przed nim gisowo-kartonowa to jest jakaś pustka powietrzna miedzy nimi i też stanowi to jakąś barierę ochronną.

Swoją drogą myślę , że chyba pod tynkiem jest lepsze bo ściana ( tynk np. 3 cm ) wolniej oddaje ciepło niż jak jest gips karton ( nie biorę pod uwagę szybkości nagrzewu ). Pewnie , ze ścienne oddaje ciepło przez promieniowanie ale ten tynk to jakby miniaturowa podłogówka w pionie :)

a co Reszta na ten temat ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...