Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

 

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

 

A propos drobnych elementów to przypomniałem sobie jak mi panowie usiłowali wylać ławę fundamentową pod słupy i podciąg bez zbrojenia :lol: :o

 

Stan surowy to było to, nie jakieś tam krzywe grzewcze. Ani to do ręki wziąć ani postukać... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto chce może pobawić się symulatorem Rego 600 ( IVT )

http://www.pompy.termospec.pl/greenline_d.php

należy na dole strony pobrać i żeby się włączył nacisnąć on/off

( podświetla się okienko ) i mając instrukcję

http://www.sunenergy.pl/

pobrać ją ... przećwiczyć wszystkie kroki lub pobawić się bez instrukcji. Przyjemnej zabawy :)

 

niestety on jest bardzo ograniczony :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

 

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

 

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

Nie jestem przekonany. :roll:

Trzeba rozdzielić uprawnienia do projektowania budynków od uprawnień do projektowania konstrukcji.To nie jest to samo.Często projektanci budynków zlecają obliczenie konstrukcji ( stropy,podciągi,więźba,kratownice) osobom mającym te uprawnienia , chyba że je sami posiadają co nie jest oczywistą oczywistością.

W tym przypadku trzeba przeliczyć właśnie konstrukcję i jej wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

 

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

 

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

 

Nie wiedziałem, że takie mam :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

 

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

 

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

 

Nie wiedziałem, że takie mam :o

a ja piszę co mam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to napiszcie proszę jaką macie temp. podłogi (może być temo. z czujnika zatopionego w jastrychu) np. przy zerze na dworze i ile stopni w domu?

 

krzywa 3,4 czyli odpowiednio dla 20; 0; -20*C na zewnątrz temperatury średnie na powrocie: 20; 31; 41,8*C z histerezą 5*C, czyli dla zera na zewnątrz pompa załączy się przy temperaturze 28,5*C i wyłączy po osiągnięciu 33,5*C.

 

W domu temperatura waha się od 21 do 22*C, mierzona na wysokości 1-1,8m z tendencją wzrostową przy spadku tem zewn, więc pewnie będę musiał obniżyć lub załamać krzywą jak przyjdą mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ktoś z Was słyszał o pompach ciepła w których DZ jest woda pobierana i oddawana do wodociągu?

 

To raczej nie jest możliwe.

Nie ma możliwości oddawania wody do wodociągu.W tym celu wprowadzono w nowych przepisach zawory antyskażeniowe , aby woda z instalacji nie cofała sie do sieci.

Jesli nawet to jak tą wodę wprowadzić do wodociągu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ktoś z Was słyszał o pompach ciepła w których DZ jest woda pobierana i oddawana do wodociągu?
Gdzieś w Polsce jest taka instalacja :

http://www.plywalniaaqua.pl/ciekawostki.php

2. Pompy ciepła

 

Zastosowane na pływalni Aqua pompy ciepła, są przyjazne zarówno środowisku naturalnemu jak i przyczyniają się do zachowania tradycyjnych surowców energetycznych dla przyszłych pokoleń.

 

Za ich wdrożenie Aqua S.A. została wyróżniona w konkursie "Ekolaury 2006" w kategorii oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii za "Praktyczne zastosowanie pomp ciepła w gospodarce komunalnej na przykładzie Aqua S.A."

 

Pompy ciepła transformują ciepło zawarte w czynniku o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze dochodzącej nawet do 70°C, które może służyć np. do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. Aby układ pomp ciepła mógł funkcjonować i "oddawać energię", najpierw musi część energii otrzymać. Z tej dostarczonej energii korzysta sprężarka. Okazuje się jednak, że dobrze zbudowany układ potrafi z dostarczonej jednej jednostki energii elektrycznej oddać blisko 5 jednostek energii cieplnej, czyli prawie 5 razy więcej! Zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania na pływalni było możliwe, dzięki zlokalizowanej w pobliżu basenu magistrali wodociągowej o średnicy 1200 mm, z której przepływająca woda jest elementem dolnego obiegu systemu. Układ składa się z 2 pomp o wydajności 175 kW każda. Podstawowym zadaniem pomp jest ogrzewanie wody w basenie. Poza tym pompy są wykorzystywane do ogrzewania grzejnikami, wentylatorami i ogrzewaniem podłogowym obiektu o łącznej kubaturze ponad 15000 m3. Latem układ pomp ciepła pełni funkcję systemu klimatyzacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie PC na wodzie wodociągowej ..

jest jeszcze instalacja oparta na PC Vatra 350 kW w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu :

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E80019F3-4A9C-4AF4-991C-8B242BA40317/350297/OZE_w_Malopolsce_2008r.pdf str.30-31

 

ta firma to może Geo -Term ( Oświęcim )...to ona robiła tę w/w instalację

http://www.geo-term.pl/index.php?id=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem, to Vatra zrobiła w Polsce co najmniej kilka instalacji, w których dolnym źródłem jest ciepło z sieci wodociagowej. Działa to nawet dla dużych mocy (bo wpinane jest w magistralę wodociągową o dużej średnicy i dużym przepływie), powodując jednocześnie schłodzenie wody wodociągowej o mniej niż 1 stopień. Niestety nie ma możliwości zrealizowania czegoś takiego (z różnych powodów) w instalacji indywidualnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie PC na wodzie wodociągowej ..

jest jeszcze instalacja oparta na PC Vatra 350 kW w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu :

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E80019F3-4A9C-4AF4-991C-8B242BA40317/350297/OZE_w_Malopolsce_2008r.pdf str.30-31

 

ta firma to może Geo -Term ( Oświęcim )...to ona robiła tę w/w instalację

http://www.geo-term.pl/index.php?id=1

 

To zastosowania przemysłowe.W przypadkach domków jednorodzinnych podejrzewam , że skórka nie bedzie warta wyprawki. :( ( pozwolenia,uzgodnienia,projekty,kontrole itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zastosowania przemysłowe.W przypadkach domków jednorodzinnych podejrzewam , że skórka nie bedzie warta wyprawki. :( ( pozwolenia,uzgodnienia,projekty,kontrole itp.)
Masz rację. Dodatkowo kosztowne układy podwójnych wymienników ciepła (ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia wody). I jeszcze jedno, ile pomp ciepła można podłączyć do wodociągu. W końcu doszłoby do tego, co proponuje Adam (ciepło produkowane z lodu) - zamiast wody otrzymywalibyśmy kostki lodu :lol: :lol: :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jak najbardziej rację odnośnie zastosowania tego rozwiązania przez osoby fizyczne ( domki jednorodzinne ) ale pytanie brzmiało czy znamy takie instalacje? ... no to znamy i przykładowe przedstawiliśmy ..pozwólcie mi myśleć , że wielcy tego świata będący decydentami przemysłowych obiektów tez mogą czytać nasze forum i tutaj szukać wstępnych pomysłów i inspiracji :)

a może Ktoś piszę jakąś pracę czy referat i takie wiadomości są mu potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jak najbardziej rację odnośnie zastosowania tego rozwiązania przez osoby fizyczne ( domki jednorodzinne ) ale pytanie brzmiało czy znamy takie instalacje? ... no to znamy i przykładowe przedstawiliśmy ..pozwólcie mi myśleć , że wielcy tego świata będący decydentami przemysłowych obiektów tez mogą czytać nasze forum i tutaj szukać wstępnych pomysłów i inspiracji :)

a może Ktoś piszę jakąś pracę czy referat i takie wiadomości są mu potrzebne

Bonetka-chylę czoła.Skrucha. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...