Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz pozostaje kwestia zasobnika - wbudowany lub osobny.

 

Zależy jak użytkujecie CWU :D .

Ja lubię popluskać się pod prysznicem więc mam zewnętrzny.

 

Jeśli rodzina do 3 osób i niedużo gości to może być wbudowany.

Jesli inaczej to zewnętrzny.

Zależy też czy żona siedzi w domu i lubi gotować , czy naczynia myje się w zlewie czy myje zmywarka itp.

Musisz sam to przemyśleć. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy osobny, wiekszy zasodnik 250-300 l nie spowoduje znaczacego spadku opłacalności uzytkowania PC.

 

Po pierwsze komfort więc decyduj.

Co to znaczy spadek opłacalności?

Jeśli chcesz wody to i tak trzeba za nią i za jej podgrzanie zapłacić.

A co będzie jak zwalą ci się goście i nie będzie szybko ciepłej wody?

 

Moc dla CWU jest w granicach 10% mocy PC ,a niektórzy producenci pomijają ją w doborze mocy PC dla konkretnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moc ciepłej wody wynosi 10% tylko roczne zuzycie energii na te potrzeby. I nie 10% tylko 15-20% , ma charakter rosnący bo budujemy coraz cieplejsze domy w których maleje produkcja ciepła na potrzeby c.o.

Im większy zasobnik ciepłej wody tym lepiej z punktu widzenia ekonmiki pompy cipepła - zapewnia to długie i rzadkie cykle pracy - tu nie ma za dużego baniaka :D . Mały zbiornik to załączenie się pompy ciepła przy każdym niemal użyciu i krótkie cykle. Barierą są oczywście koszty zbiornika i dysponowanie pomieszczeniem. Wbudowany 160 l to wcale nie jest dużo wody bo i tak nie cała objetość to woda o wysokiej temperaturze. Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.

To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

 

Czy któryś z producentów/instalatorów pomp ciepła oprócz Pamaru ma to rozwiązanie w swojej ofercie ? Czy to jest rozwiązanie uniwersalne, w tym sensie, że niezależnie od producenta pompy (zakładając że to pompa glikolowa, a nie z bezp. parowaniem) można je zastosować, nawet jeśli producent "sam z siebie" nie oferuje takiego rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

 

Nigdy nie stwierdziłem , że grzejemy dzisięcioma procentami mocy. :o

Z tymi 15-20% mocy więcej na CWU to sprawa dyskusyjna w zależności od wielkości domu i ilości osób w rodzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.

To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

 

Dokładnie tak ale nie licz że wystarczy tylko 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.

To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

 

Dokładnie tak ale nie licz że wystarczy tylko 2T.

Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.

 

To i chyba 2 razy grubsza wylewka na podłogówce :lol: , choć nie wiem czy to jest zależność liniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.

 

To i chyba 2 razy grubsza wylewka na podłogówce :lol: , choć nie wiem czy to jest zależność liniowa.

Niekoniecznie. Podłogówka raczej sobie poradzi z akumulacją odpowiedniej ilości ciepła w w czasie tańszej taryfy i oddawaniem go przy taryfie droższej. Pod warunkiem, że dom jest energooszczędny (max. 70kWh/m2 rocznie). Dolne źródło prawdopodobnie wystarczyłoby przewymiarować o ok. 50% (pobierane z niego będzie dwukrotnie większa moc, ale będzie wystraczająco dużo czasu na regenerację).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę że II taryfa w całosci nie zaspokoi potrzeb, lecz wyczytałem wczesniej że przewaga II taryfy nad I ( ok 60 % II taryfy) jest juz ekonimicznie uzasadniona.

 

A czy jeszcze możecie wytłumaczyc mi działanie zasaobników :

1. jeden w drugim - pisał o tym Hydrol

Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

2. z grzałką

i czy sa jeszcze jakies rozwiazania zasobników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...