Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Wczytuję się od jakiegoś czasu w Wasze posty - (bardzo wciągają szczególnie te dotyczące konkretnych kosztów :) )

 

Dokładne dane pompy - ilość włączeń,czas pracy opublikuję w styczniu za cały rok 2008.

Nie mogę się doczekać.

Czy można prosić jeszcze o info o rodzaju kolektora ?

 

Też chcemy mieć takie coś :roll: - pompę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam studzienkę 3m od budynku...i ciepłociąg 1,5 pod pow. gruntu do domu przechodzący przez fundament.

 

Ja też mam około 2 metry. 8)

Dodatkowo instalator uświadomił mnie na etapie ław fundamentowych , by odcinek rur glikolowych od pompowni na zewnątrz budynku ( 1m od fundamentu budynku ) zaizolować izolacją chłodniczą .(specjalna czarna i bardzo gruba ).

Chodziło o to by nie przemrażać gruntu po budynkiem.

Jak dzisiaj na to wspomnę jaka była za nią kosmiczna cena to brrrrrr..... :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam studzienkę 3m od budynku...i ciepłociąg 1,5 pod pow. gruntu do domu przechodzący przez fundament.

 

Ja też mam około 2 metry. 8)

Dodatkowo instalator uświadomił mnie na etapie ław fundamentowych , by odcinek rur glikolowych od pompowni na zewnątrz budynku ( 1m od fundamentu budynku ) zaizolować izolacją chłodniczą .(specjalna czarna i bardzo gruba ).

Chodziło o to by nie przemrażać gruntu po budynkiem.

Jak dzisiaj na to wspomnę jaka była za nią kosmiczna cena to brrrrrr..... :lol: :lol: :lol:

 

Hmm .... u nas to raczej studzienki nie będzie :( chyba, że baardzo głęboka. (mam na myśli studzienkę z wodą a nie dziurę pod kolektor pionowy :roll: )

Wód u nas niet.

To pompownia musi być na zewnątrz budynku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od typu PC. 8)

Yhy .... :D a to zagadnienie w naszym wypadku jeszcze podlega dyskusji i rozważaniom. Budowę zaczynamy na wiosnę.

Ale .... dobrze wiedzieć , bo jak narazie to nikt o tym nam nie wspomniał. Owszem informują o:

1) obliczenia dla pompy,

2) ilosć rurek w m. ( kolektora)

3) typy pompy NIBE, ITV, itp.

4) czy z "miską" na ciepłą wodę czy nie,

5) rodzaj wymiennika (poziomy, pionowy)

6) wymiennik z glikolem lub inny

7) różne rodzaje sterowania (głównie sprowadza się to do mniejszej lub większej ilości przycisków i pokręteł na panelu)

ale nikt nam o tej pompowni zew. lub wew. nie wspomniał :x a to chyba ważna info.

 

Czy coś jeszcze nam zapomnieli przekazać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

 

faktycznie calkiem sympatycznie

to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

 

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..

dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

 

faktycznie calkiem sympatycznie

to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

 

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..

dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?

pozdr

nie popadaj w depresję :D , ja też mam ze 2 x więcej ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? Tylko u mnie wychodzi 70% w II taryfie, ale ja mam weekendową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pompownia musi być na zewnątrz budynku ?

 

Zależy od typu PC. 8)

 

Chyba nie pompowania a pompa ciepła. Na zewnątrz jeśli bezpośredniego parowania, bezwzględnie jeśli czynnikiem jest propan.

"Pompowania" w sensie pomp obiegowych i węzła cieplnego zawsze jest w domku. No może czasem montują pompę gliokolu w studni zbiorczej kolektora, ale tego nie poleca gruziński inż. o dwuznacznym nazwisku Tegonieradze. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie popadaj w depresję :D , ja też mam ze 2 x więcej ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? Tylko u mnie wychodzi 70% w II taryfie, ale ja mam weekendową.

 

 

No fakt w kominku tez nie palilismy..cieplo w domu:) i sie troche nie chce...

pracuje nad taryfami ale juz widze ze u mnie przynajmniej teraz w samej nocnej nie da sie grzac...przy minus na dworze rowniez PC musi grzac w dziennej

teraz podpialem pompe obiegowa pod regulator pokojowy i tym steruje..w zaleznosci od dnia popracuje tylko w nocnej(slonce swieci) i jest na plusie ale czesciej i troche w dziennej..dziala to od dwoch tygodni i zauwazam ze wzroslo mi juz zuzycie w nocnej..to dobrze..

 

woda jest goraca (troche sie tego balem)

ile u Was kosztuje za 1 KW w I taryfie a ile w II?

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? T...

 

Potwierdzasz tylko regułę , że w kominu pali się krótko po wprowadzeniu. :D

Potem się już nie chce. :lol:

 

Tak cieszę się że jestem normalny :D :D :D , ale spróbuj wytłumaczyć komus kto buduje dom :) , że kominek to zbędny łapacz kurzu, bibelot. Tu każdy musi sam się przekonać. :o

Można go traktowac jako zabezpieczenie na wypadek braku prundu czy nie daj Boże awaryi urządzia ( odpukać) . Na wypadek awarii mam kocioł elektryczny bo się wcześniej samą elektryką grzałem. No i wtedy miałem motywację do kominka bo drogo było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie rewelacyjne rachunki :D

 

androzek wcześniej byłeś na taryfie jednotaryfowej g11 czy dwutaryfowej g12 - rozumiem że teraz masz dwutaryfową weekendową g12w? jest tam jakaś stałą opłata?

 

To była taryfa C11

w 12W są oczywiście dodatkowe opłaty ale:

- mój dzień w domu zaczyna się o 17-18

- w weekendy delektuję się domem i zuzywam co mogę,również prąd

- zakładam ,że w nocy jest zimniej i pompa pracuje intensywnej czyli nie ustawiam jej specjalnie ( doniesienia o cudownym magazynowaniu ciepła przez jastrych są troche przesadzone )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

 

faktycznie calkiem sympatycznie

to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

 

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..

dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?

pozdr

niemożliwe? to u mnie jest niemożliwe że na górze mam 18-19 a na dole 22 :/ czekam na badanie kamerą termowizyjną. Drugi sezon mieszkalny, dom ma 139 m2 użytkowej i 168 po podłodze. I już się boję co będzie jak przyjdą chłody większe. Chciałam przejść na weekendową ale ZEWT nie ma takowej w ofercie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemożliwe? to u mnie jest niemożliwe że na górze mam 18-19 a na dole 22 :/ czekam na badanie kamerą termowizyjną. Drugi sezon mieszkalny, dom ma 139 m2 użytkowej i 168 po podłodze. I już się boję co będzie jak przyjdą chłody większe. Chciałam przejść na weekendową ale ZEWT nie ma takowej w ofercie

 

chodzilo mi ze niemozliwe za ja tyle zuzywam energi a powierchnie podobne:(

 

z ciekawosci sprawdzilem jak wyglada rozklad temperatury u mnie i niestety tez jest roznica..na dole np 21 stopnie a na gorze srednio o 1 stopien mniej ..

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...