Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przepraszam , ze się wtrącę ..........ale są systemy droższe i tańsze sterowania i jeśli ktoś już wydał pieniążki to jak najbardziej można tak sterować natomiast wiele osób poustawiało sobie raz temperaturę przepływami a ponieważ niektórzy grzeją tylko w drugiej taryfie to niepuszczanie np. w tym czasie bo są goście ( i wyższa temp.) powodowałoby , że na następne załączenie trzeba by czekać do następnego okresu czasowego ...na takie sytuacje( goście , kominek ) jest właśnie pokojówka dostrajająca wybrana krzywą chociaż biorąc pod uwagę bezwładność podłogówki to czas reakcji jest na tyle długi , że czynnik powodujący takie działanie mógłby już dawno nie istnieć .

To jakie sobie każdy wybiera sterowanie zależy od nas samych ..jeden lubi elektronikę a drugi wcale się nie skarży jak jej nie ma ale nie można chyba jednoznacznie powiedzieć , ze którykolwiek z nich jest zły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

androzek

Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.

U mnie jest tak.

Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.

Ty mówisz co innego.

Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.

Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.

Ja mam tylko PC bez kominka. :D

 

kurcze, ale instalacja :)

 

ja mam prostszą :)

sterowanie PC góra / dół + oddzielne grzejniki w łazienkach

układ pomyślany tak aby ustawić proporcje grzania - ustawić raz i koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

androzek

Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.

U mnie jest tak.

Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.

Ty mówisz co innego.

Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.

Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.

Ja mam tylko PC bez kominka. :D

sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.

Poza tym nie przesadzajmy z tą regulacją .. Potrzeby cieplne ani się tak gwałtownie nie zmieniają , ani podłogówka na to nie pozwala. Raz wyregulowana instalacja spełnia swoje wymagania a ewentualne korekty tygodniowe są juz minimalne. Zakręcenie któregos z obiegów niekoniecznie musi przynieść oszczędności bo nie tylko spowoduje wychłodznie i wpływ na pozostałe pomieszczenia ale i spadnie COP pompy wraz ze spadkiem globalnego przepływu w instalacji.

Trzeba rozsądnie - umiarkowane ogrzewanie bez gwałtownych zmian. Całkiem jak spokojna jazda samochodem z żoną jako pilotem :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozsądnie - umiarkowane ogrzewanie bez gwałtownych zmian. Całkiem jak spokojna jazda samochodem z żoną jako pilotem :D :D :D :D

 

No to niech coś napisze Androżek bo to co Hydrol napisałeś wiem. :D

Dlatego nie mam na razie elektrozaworów.

Wzrost temp podłogówki był niemożliwy ( u mnie ) bo brak było przydławień na obu łazienkach oraz korytarzach które są zasilane z tych pętli co łazienki ale wodą po wyjściu z łazienek.

Generalnie wszystko jest OK oprócz za niskiej temp właśnie w łazienkach. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fizykiem,dla mnie liczy się efekt.Cenię Hydrola za jego wiedzę.Wydaje mi się,że gdyby regulacja elektrozaworami tak źle wpływała na pompę to stosowanie elektrozaworów wraz z pompą byłoby zakazane.Przykład jaki podał jest chyba krańcowy ale nie przeczę,że możliwy.

Przez ponad rok nie miałem ani razu awaryjnego wyłączenia pompy z powodu jaki podał Hydrol.Nie potrafię obliczyć COP-u mojej pompy,przedstawiłem wcześniej orientacyjne koszty ogrzewania za ostatni rok - czy w przypadku mojego domu ( odżeganana od czci i wiary ściana jednowarstwowa i wentylacja tradycyjna ) śwadczą one o mało wydajnej pracy pompy ( niski COP ) nie wiem,nie było przecież prawdziwej zimy.Nie wiem też jak zamknął się rok "finansowy" u innych posiadaczy pompy o podobnych parametrach i metrażu domu.System Danfosa dał mi to czego nie mogła zapewnić tylko zewnetrzna regulacja pompy.Póki co uważam,że to dobry wybór i zapewnia mi pełen komfort użytkowania pompy.Czy kiedyś będe tego wyboru żałował-nie wiem,póki co gdybym wygrał te 35 milinoów w totka i budował jeszcze raz dom to zrobiłbym tak jak zrobiłem w moim aktualnym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsz ejest oczywiście zadowolenie :))))

Zawory elektromagnetyczne są jednak klasycznym przykładem urządzeń przeniesionych bezmyślnie ( sorry androżek to nie o Tobie) z instalacji zasilanych z kotła gdzie nie mają żadnych negatywnech efektów o ile nie słychac ich pracy. Reszta to prawda i sama prawda :).

Wentylacja grawitacyjna i mur jednowarstwowy ? Z pewnością bliższe natury i zdrowsze niż mechaniczna i dom ze styropianu . Mikroklimat decyduje o samopoczuciu nie mniej niz samozadowolenie :lol: i wysoka samoocena. Tak trzymać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak..... :D

Poklepaliście się po plecach a ja dalej nie wiem jak dogrzać łazienkę. :cry:

Chyba pozostała mi w zimniejsze dni farelka.

A może to wina pierwszego roku grzania ?( od 01.09.). :o

 

Nie po to masz pompę ciepła żeby grzać farelką i zużywac prawie tyle prądu co pompa - gościom tłumaczę,że dom ogrzewam farelką tylko trochę mocniejszą ( 2,7 kW - tyle zżera pompa i całe ustrojstwo jak pracuje )

To nie jest klepanie po plecach - Hydrol ma wiedzę której ja nie mam ale ja mam elektrozawory których on nie ma..czy wygra teoria czy praktyka.....póki co wychodzi na moje - jak sprawdzi się przepowiednia Hydrola odszczekam to :D .Chciałem mieć ciepło w łazienkach i mam,chciałem mieć chłodniej w sypialni ,witrołapie i pom. gospodarczym i mam.

Chciałbym Tobie dobrze doradzić - gdybym miał z 10 lat taką instalację to 100% poleciłbym mój wybór a tak po roku uzytkowania i wszystkich watpliwosciach Hydrola mogę zasugerować moje rozwiązanie z mozliwością op.....lu od Hydrola gdybyś się zdecydował :D Ty wybierasz,Ty decydujesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

androzek

Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.

U mnie jest tak.

Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.

Ty mówisz co innego.

Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.

Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.

Ja mam tylko PC bez kominka. :D

 

Nie mam przedziałów czasowych,mam krzywą grzania "8",nic nie podbijam,nie przymykam sam zaworów bo to robi komputer...cyrk kręci się sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.

Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

Skoro i ty dołożyłeś pozytywne słowo do powyższego to od jutra zaczynam znowy kombinacje z zaworami. :lol:

 

Androzek

 

Dzięki za podpowiedzi. :D

 

Zrób tak:

- wyłącz ogrzewanie cwu,

- "wyczaj" moment kiedy pci włączy się na ogrzewanie,

- poczekaj 15 minut aż system się ustabilizuje,

- sprawdź temp. gz na zasilaniu ,

- przydław wszystkie pętle oprócz łazienkowych,

- sprawdź ile po przydławieniu podniosła się temp. gz na zasilaniu,

- jak temp. wzrośnie np. o 2 stC to o tyle podnieś całą pogodówkę,

- włącz cwu

- poczekaj kilka dni i sprawdź efekty.

 

Regulacja przepływów powinna być związana zawsze z korektą charakterystyki pogodowej, a najlepiej korektą histerezy.

 

A tak na marginesie: Regulacji histerezy powinien dokonać instalator w momencie uruchomienia instalacji, obserwując jaka jest rzeczywista dT w instalacji. Nieprawidłowa wartość tej histerezy może skutkować m.in. trudnościami w poźniejszej regulacji układu.

 

A i jeszcze jedno: Jeśli masz regulację temp. wewnętrznej, to ustaw temp. zadaną wewnętrzną na 30stC aby się nie "wtrącała" w regulację samej podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.

Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).

A właśnie tak mam - 4 pętle "niesterowalne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.

Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).

Albo PC z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.

Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).

Albo PC z buforem.

bufor z podłogówką to nabieranie klienta - zbędny zupełnie :( , a zepsuc też sporo może jeśli jest "sprzęgłem hydraulicznym" zaadaptowanym bezmyslnie z kotłowni. Tylko nie nazywajcie moich wypocin op...m. To wolne forum wolnych myśli , nikt nie musi tego brać do siebie :) , a nadęte tytuły przy nicku najbardziej mnie śmieszą :). Zazdroszczę tylko tytułu bonetce :)

Podobnie z zaworami elektromagnetycznymi - dobrze zaprojektowana instalacja nie wymaga regulacji i ma optymalne opory (czytaj minimalne) i najniższe koszty pracy ( czytaj : najwyższą sprawność ). Ale nie musicie wierzyć na słowo.

Natowmiast jeśli coś nie teges to każdy się ratuje :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej pisałem czy jest jakis limit odleglosci studzienki zbiorczej od pompy i wszedzie mnie zapewniano, lacznie z NIBE, ze spoko, a mam 30 m.

Kolektor ogromny 1500m, bud 600m2.

 

Studzienke mamy ok 30 m od kotlowni, bo z takim kolektorem NIE DA SiE podejsc blizej.

A tu taki artykul, ze włos sie jezy:(

 

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_zzycia/id,8272/Itemid,39/

 

poprosze o opinie, jak to jest!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz 961 bez paniki ..znamy ten art. i wiemy kto robił tę instalację.

Chodzi głownie o taką sprawę jak wyciągniesz na długim odcinku między studzienką a domem kolektor prawie na powierzchnię to glikol w środku będzie się chłodził ( np. -15 czy -20 na zewnątrz ) . Pompa obieg glikolu pracuje jak działa sprężarka więc on jakby stoi i się wychładza. Chyba nie po to nabrał ciepełka ( ogrzał się i ma np. 8*C ) żeby później część stracić , prawda ? wiesz chyba , że COP zależy właśnie od tych *C

Jesień

rozmawialiśmy kiedyś o Nateo wiedziałam , ze coś tam kiedyś było nie tak ale nie pamiętałam gdzie o tym pisałam dokładnie ...teraz znalazłam przy okazji

http://forum.muratordom.pl/post2457416.htm#2457416

zapytaj ich czy już się nauczyli robić takie instalacje :wink:

Sylvia1

czytałam Twój post ..i co można powiedzieć ? poprawienie tego wszystkiego to problem natury i technicznej i finansowej :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...