Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej... ale wy fajni jesteśco :D

Bonetko - nie udało mi się z tą instrukcją do Nateo :(

 

Nooo a ja się zdecydowałam: IVT 14kw + bufor + zasobnik (do wyboru miałam jeszcze NIBE)... Na poddaszu grzejniki (czesc goscinna) na dole podłogówka... W drugiej połowie stycznia będzie instalacja :D

 

A jeszcze was spytam (może odbiegając od tematu) jaką macie izolację na podłodze? Papę czy folię??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam!

Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.

Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

 

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.

Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

 

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?

 

 

c.w.u. i c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.

Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

 

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?

 

 

c.w.u. i c.o.

 

Mnie kanalizacja wstępna - czyli od wyprowadzeń ponad chudziak po wyjście głównej rury z domu kosztowała ok 1000 zł. Potem dokończenie, czyli już podprowadzenia pod punkty oraz wywiewki plus kompletna instalacja cwu - ok 4000 zł (rury z tworzywa). Zwracam uwagę na konieczność precyzyjnego zaprojektowania łazienek przed - inaczej płaci się potem po raz drugi za podkuwanie i wyprowadzanie podejść.

 

Co do PC , to będzie więcej pytań - czy sama podłogówka, ile m2, jaki kolektor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się tutaj nie dzieje ciekawego więc ja mam zagadkę :)

Nibe wprowadziło ostatnio małą ( w odróżnieniu od dużej kompaktowej gdzie jest razem zb cwu -1250 ) PC 1150 ( inwerterową ) i w/g programu doboru NIBE VPDim 2.2.2 ...do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

 

Jesień ..trudno , nie rób takiej minki , uśmiechnij się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

 

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

 

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

 

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

 

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

 

to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja niezbyt rozumiem po co Wam ta cyrkulacja na aż tak długo np. 2 godz. ...przecież to wystarczy aby się wymieszało czytaj: ruszyło i jak obiegnie wszystko ( wszędzie dotrze ) to już jest niepotrzebne ( ta pompa obieg ) a jeszcze jak się używa wody ( sama się miesza i cyrkuluje ) to przecież wystarczy tylko na chwilę ( do startu ) . Owszem można mieć zegar przy obiegówce ( ustawić sobie jakieś czasy: dobowe , tygodniowe ) ale można też mieć nadajnik impulsów przy wodomierzu ( pobór wody uruchamia cyrkulację na określony czas ) można też zastosować czujnik przylgowy do rury przed cyrkulacją jak ostygnie woda poniżej zadanej temp. np.4o*C uruchamia pompkę . Czytałam też gdzieś , ze robi się przy każdym punkcie poboru włączniczek i on też uruchamia pompkę ( chyba do zastosowania gdy mało tych poborów ). Ktoś miał też taki patent , ze otwarcie drzwi do łazienki powodowało uruchomienie pompki .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę 3 gr....

urządzenie do cwu z CK. Dodałem dwa programatory. Jeden do cyrkulacji załączany w dni robocze rano 2x3min z odstępem 0,5h oraz wieczorem kilka razy na 3 min (schemat dnia). W weekendy cześciej-zależy od schematu życia rodziny. Drugi do sterowania PCi-godziny pracy oczywiste 13-15 i 22-6 :lol:

Trzeba tylko podnieść temp., u mnie ok 47-48stC. Zasadniczo wystarcza mniej więcej jak u irtad czy jack2000.

Bonetka ma rację-korzystanie z ciepłej wody jest również elementem cyrkulacji. Po co dodatkowo pompować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja niezbyt rozumiem po co Wam ta cyrkulacja na aż tak długo np. 2 godz. ...przecież to wystarczy aby się wymieszało czytaj: ruszyło i jak obiegnie wszystko ( wszędzie dotrze ) to już jest niepotrzebne ( ta pompa obieg ) a jeszcze jak się używa wody ( sama się miesza i cyrkuluje ) to przecież wystarczy tylko na chwilę ( do startu ) . Owszem można mieć zegar przy obiegówce ( ustawić sobie jakieś czasy: dobowe , tygodniowe ) ale można też mieć nadajnik impulsów przy wodomierzu ( pobór wody uruchamia cyrkulację na określony czas ) można też zastosować czujnik przylgowy do rury przed cyrkulacją jak ostygnie woda poniżej zadanej temp. np.4o*C uruchamia pompkę . Czytałam też gdzieś , ze robi się przy każdym punkcie poboru włączniczek i on też uruchamia pompkę ( chyba do zastosowania gdy mało tych poborów ). Ktoś miał też taki patent , ze otwarcie drzwi do łazienki powodowało uruchomienie pompki .

 

Ale ja chcę mieć ciepłą wodę jak otworzę kran. Czyli mam cyrkulację w określonych godzinach w których prawdopodobieństwo że podejdę do kranu i będę chciał ciepłą jest bardzo duże. Czyli ten pomysł z czujnikiem impulsów na wodomierzu to chyba nie tak. Bo zanim ta ciepła do mnie doleci to już nie będę potrzebował. A z tym zegarem przy pompce to nie jest tak źle. Uruchamia się na 3 godziny w ciągu doby i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę 3 gr....

urządzenie do cwu z CK. Dodałem dwa programatory. Jeden do cyrkulacji załączany w dni robocze rano 2x3min z odstępem 0,5h oraz wieczorem kilka razy na 3 min (schemat dnia). W weekendy cześciej-zależy od schematu życia rodziny. Drugi do sterowania PCi-godziny pracy oczywiste 13-15 i 22-6 :lol:

Trzeba tylko podnieść temp., u mnie ok 47-48stC. Zasadniczo wystarcza mniej więcej jak u irtad czy jack2000.

Bonetka ma rację-korzystanie z ciepłej wody jest również elementem cyrkulacji. Po co dodatkowo pompować?

 

Odstęp 0,5 godziny jak dla mnie to za dużo. Nie będę się czaił żeby się umyć akurat wtedy kiedy działa cyrkulacja :D A jak zsumujesz te krótkie uruchomienia w ciągu doby to jaki ci czas wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstęp 0,5 godziny jak dla mnie to za dużo. Nie będę się czaił żeby się umyć akurat wtedy kiedy działa cyrkulacja :D A jak zsumujesz te krótkie uruchomienia w ciągu doby to jaki ci czas wychodzi?
Konieczny odstęp włączania pompki cyrkulacyjnej zależy od izolacji przewodów ciepłej wody i cyrkulacyjnego.

Os 1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie zmiany w "Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki". Jest w nich m.in. zapis o minimalnej grubosci izolacji przewodów c.o. i ciepłej wody. Dla przewodów o średnicy do 22mm grubość ta wynosi 20mm.

Przy tak zaizolowanych przewodach włączane pompki co pół godziny powinno wystarczyć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to się zgadza że zależy od izolacji. dobrze że każdy podpowiada swoje rozwiązania , można sobie poćwiczyć na własnej instalacji i wybrać optymalną.

Racja HenoK/irtad-wszystko zależne od izolacji i skali instalacji.To co opisałem u mnie się sprawdza. Rurki od cwu siedzą w styro pod posadzką-zatem chyba im ciepło :D

Dodam, że obecne 3 min. są efektem systematycznego ograniczania czasu pracy obiegówki. Wydaje mi się że dołożenie jeszcze termostatu coś by porawiło jednak dla mnie to już przerost formy nad treścią. Dzienne zużycie pradu na cwu to około 3-4 kWh (2zł) w obecnych niekorzystnych warunkach (10-15 stC - temp. powietrza dla PC wilgotność ok 40%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irtad

z tym wodomierzem tak jak i z drzwiami do łazienki czy włącznikiem przy kranie ...chodzi o impuls ...czyli w pierwszym przypadku odkręcenie na chwileczkę i zamknięcie ..dłuższa chwila i jest :) są różne przypadki i różne wymagania co do działania cyrkulacji .... tu jest o tyle wygodnie , że nie jestem zobligowana konkretnymi godzinami tylko czasem na jaki ją włączam .

 

Panowie a co z moją zagadką wyżej ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irtad

z tym wodomierzem tak jak i z drzwiami do łazienki czy włącznikiem przy kranie ...chodzi o impuls ...czyli w pierwszym przypadku odkręcenie na chwileczkę i zamknięcie ..dłuższa chwila i jest :) są różne przypadki i różne wymagania co do działania cyrkulacji .... tu jest o tyle wygodnie , że nie jestem zobligowana konkretnymi godzinami tylko czasem na jaki ją włączam .

 

Panowie a co z moją zagadką wyżej ????

 

Kombinujesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irtad bo ja lubię kombinować :D ( ostatnio z baterią na fotokomórkę ...rozłożyłam na czynniki pierwsze ) . Chciałam tylko powiedzieć , że to zależy od wielu czynników , ja mam łazienkę sąsiadującą z pom. gospod. gdzie stoi PC i u mnie to trwa maleńką chwilkę. ( krótki odcinek rur ) .

Napisałam jakie mogą być ew. rozwiązania ...czy są jeszcze jakieś inne oprócz wymienionych ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...