Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

 

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

 

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

 

 

 

to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)

no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

 

u mnie pompa pracuje ok. 7h na dobę w tym 6h w II taryfie, 1h w I. Dałoby się żeby pracowała dalej tylko w II taryfie, ale komforcik spada bo wieczorkiem między 20-22 trochę chłodno w domu stąd pozmieniałem ustawienia i teraz pompa załącza mi się w południe od 13 do 16 a II taryfa do 15 i stąd ta 1h w I taryfie.

 

Od stycznia przechodzę na g12g czyli weekendową w południe II taryfa od 14 do 16, więc znowu planuję 100% w niskiej taryfie :lol:

dzięki, a jakie trzeba mieć zużycie, żeby dostać tę taryfę? U mnie chyba 12000 kWh. Jeśli jeszcze mogę spytać: jaką masz ustawioną temp. zadaną? Ja mam 21 w I taryfie i 22 w II, ale o 22 jest owe 21 i nie bardzo mam komfort. Włącza się o 22 i wczoraj do 1 nic nie drgnęło jeśli chodzi o wzrost ciepłoty. potem idę zwykle spac więc nie wiem kiedy sie wyłącza. Rano 0 6 jest 22,5 czasem 22, ale jak mówię nie wiem ile ona pracuje. Jeszcze jedno jaka jest u Ciebie najwyższa tem. na panelu? ( czyli chyba wody w obiegu) ? U mnie widziałem 28 st. ciekawi mnie do jakiej max. może dojść wartości? pozdrawiam. swimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to jest u innych operatorów. W Enei nie trzeba mieć zużycia na poziomie xxx żeby zmienić na daną taryfę. Można to zrobić raz na 12 miesięcy. Taryfa Wekendowa G12W różni się tym od nocnej G12 że w ciągu "normalnej doby" jest o jedną godzinę taniego prądu mniej. Od 21-6 czyli 9 godzin w wekendową a w nocnej jest od 22-6 i od 13-15. Ale za to wekendowa jak nazwa wskazuje jest tania we wszystkie dni wolne od pracy (cała doba ) i soboty i niedziele (cała doba). Opłata stała w wekendowej jest o 5zł miesięcznie wyższa od nocnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawia mnie czy przy PC rekuperator to konieczność? Nie zgłębiłem jeszcze tematu rekuperatorów - czy ktoś mógłby w skrócie cokolwiek napisać - czy to jest naprawdę niezbędne i opłacalne? Czy przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej koszty eksploatacyjne pompy ciepła będą dużo wyższe?

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przy pc nie jest niezbędna i konieczna, pewnie jakieś oszczędności to daje, ale ja sie nie spodziewam rewelacji. Właściwie w każdym czasopismie poświęconym budowie domu jest coś na ten temat. Ja się zdecydowałam na wentylację mechaniczna z reku z powodu komfortu - w domu nie będzie duszno. Przy pc koszty ogrzewania są stosunkowo niskie, reku pewnie sie bardziej opłaca przy ogrzewaniu gazowym lub olejowym. Ja w moim projekcie zrezygnowałam calkowicie z budowy komina dymowego i wentylacyjnego, zglosiłam wentylacje mechaniczną i ogrzewanie elektryczne ( na razie ) i czekam z trwogą w sercu czy dostane pozwolenie na budowe domu bez komina!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście może tą nową pompę NIBE Fighter 1150 z zakresem mocy od 4,5 kW do 16 kW ?? Kosztuje ona 28 900 zł. Piszą że dzięki dostosowywaniu mocy cały rok bedzie działać optymalnie, a więc z wyższym COP.

Porównojąc ją powiedzmy do Fighter 1140 12 kW która kosztuje 22 900 to jest to 6 tys różnicy. Czy tyle uzyska się na wyższym COPie że ta kasa się zwróci powiedzmy w 25 lat ?? Chyba nie. Co o tym sądzicie ?

 

Poniżej link do pompy.

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-1150/menu-id-39.html

 

Dodam tylko iż będę miał 230m pow uzytkowej do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to jest u innych operatorów. W Enei nie trzeba mieć zużycia na poziomie xxx żeby zmienić na daną taryfę. Można to zrobić raz na 12 miesięcy. Taryfa Wekendowa G12W różni się tym od nocnej G12 że w ciągu "normalnej doby" jest o jedną godzinę taniego prądu mniej. Od 21-6 czyli 9 godzin w wekendową a w nocnej jest od 22-6 i od 13-15. Ale za to wekendowa jak nazwa wskazuje jest tania we wszystkie dni wolne od pracy (cała doba ) i soboty i niedziele (cała doba). Opłata stała w wekendowej jest o 5zł miesięcznie wyższa od nocnej

a co z zakresem temp. na panelu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer

 

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .

Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.

Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer

 

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .

Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.

Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.

no właśnie o to mi chodziło, a mianowicie kiedy??? tzn po ilu godz. od włączenia się pompy zaczyn się podnosić temp. w domu ? U mnie dziś o 13 było na eurosterze 21 st. jest 16.44 i właśnie się wyłączyła bo podniosła się temp. do 21,5 a zadana po 15 to 21 st.. Pompa cały czas od 13 pracowała. na jej wyświetlaczu było już nawet 30 st., ale w ciągu paru minut ( jak wieszałem pranie w pomieszczeniu) spadło do 26. Zagadka nieśmiertelności - przecież jastrych nie przejął w ciągu 5 min 4 stopni, bo niby jak? Na zegarach jest : 24 i 21 stopni( temp. powrotu chyba???) Sory, że może pytam o pierdoły, ale dopiero się uczę. Wy już macie doświadczenia więc dziękuję, że się ze mną dzielicie.Apropos czy można zadać 23 w nocy i 21 w dzień żeby wymusić efektywniejszą pracę w nocy czy raczej się nie da, czytałem coś w instrukcji do eurosteru cego nierozumiem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak startuje to temperatura na zasilaniu jest około 28 stopni. Początkowa różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem to 10 stopni później ta różnica spada do 8 stopni. Po 2 - 3 godzinach jest 31 na zasilaniu. U mnie zaczyna się odczuwać że pompa się włączyła po jakiś 3 godzinach. Jak do tej pory pompa chodzi wyłącznie w drugiej taryfie. Temperaturę na sterowniku pokojowym mam ustawioną 22-6, 13-15 na 22stopnie pozostała doba 21stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak startuje to temperatura na zasilaniu jest około 28 stopni. Początkowa różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem to 10 stopni później ta różnica spada do 8 stopni. Po 2 - 3 godzinach jest 31 na zasilaniu. U mnie zaczyna się odczuwać że pompa się włączyła po jakiś 3 godzinach. Jak do tej pory pompa chodzi wyłącznie w drugiej taryfie. Temperaturę na sterowniku pokojowym mam ustawioną 22-6, 13-15 na 22stopnie pozostała doba 21stopni.

U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer

 

Temperatura zasilenia i powrotu co. rośnie po paru minutkach od momentu włączenia.Temperatury te spadaja także po wyłączeniu, być może,że w tempie podobnym jak rosły ( u mnie chyba trochę wolniej).Jednak nie w ciągu 1 godz. jak podałeś

Temp powietrza w pomieszczeniu z czujnikiem zaczyna wzrastać po około 3 godz. pracy PC(tyle zanotowałem u siebie).Dziś ustawię 8 godz. pracy od 22-6.Zobaczę co będzie o 6.00.Jednak na to czy pompa popracuje całe 8 h ma wpływa wypadkowa kilku danych:zadana krzywa grzewcza,zadana temp wew., temp zew. wygrzanie budynku i....pewnie jeszcze coś by się znalazło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

 

Tak, jak jest zimniej na dworze to pompa chodzi dłużej. U mnie to było maks 20 godzin nieustannej pracy. Teraz już trzecia zima z PC zobaczymy jakie temperatury nam zafunduje w tym sezonie dziadek mróz :) . Co do ciśnienia to uzupełniłem tylko raz i to zaraz po instalacji , a dlatego że zamontowałem drabinkę w łazience i trzeba było uzupełnić i odpowietrzyć. A tak to jest 1,8bara. Ale może lepiej żeby było 2 bary? Czy to ma jakieś znaczenie? 1,8 a 2 ? No właśnie też jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

 

Tak, jak jest zimniej na dworze to pompa chodzi dłużej. U mnie to było maks 20 godzin nieustannej pracy. Teraz już trzecia zima z PC zobaczymy jakie temperatury nam zafunduje w tym sezonie dziadek mróz :) . Co do ciśnienia to uzupełniłem tylko raz i to zaraz po instalacji , a dlatego że zamontowałem drabinkę w łazience i trzeba było uzupełnić i odpowietrzyć. A tak to jest 1,8bara. Ale może lepiej żeby było 2 bary? Czy to ma jakieś znaczenie? 1,8 a 2 ? No właśnie też jestem ciekaw.

no to mam prośbę skoro to już 3 zima i masz tę sama pompę co ja. Jak kształtują się rachunki a energię ? ile miesięcznie wychodzi ? nie jestem ciekaw co masz w domu tylko jakie są koszty mniej więcej. Ja dziś byłem upierdliwy w zakładzie E i poszedłem zweryfikować fak. progresywne - jak pisałem wcześniej policzyli mi ..115 zł. miesięcznie. Spisałem więc 22 grudnia stan licznika i wyszło, że od 22.11 zużyłem 203 kWh w I taryfie i...699 w II ( obie pompy, zmywarka i pralka - po 22) razem 255,76 zł. I oby tak zostało. Czynsz za moje zeszłe mieszkanie 54m z dziś...291 zł. I nie ma w tym Energii!!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

 

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

 

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

 

 

 

to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)

no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

 

u mnie pompa pracuje ok. 7h na dobę w tym 6h w II taryfie, 1h w I. Dałoby się żeby pracowała dalej tylko w II taryfie, ale komforcik spada bo wieczorkiem między 20-22 trochę chłodno w domu stąd pozmieniałem ustawienia i teraz pompa załącza mi się w południe od 13 do 16 a II taryfa do 15 i stąd ta 1h w I taryfie.

 

Od stycznia przechodzę na g12g czyli weekendową w południe II taryfa od 14 do 16, więc znowu planuję 100% w niskiej taryfie :lol:

dzięki, a jakie trzeba mieć zużycie, żeby dostać tę taryfę? U mnie chyba 12000 kWh. Jeśli jeszcze mogę spytać: jaką masz ustawioną temp. zadaną? Ja mam 21 w I taryfie i 22 w II, ale o 22 jest owe 21 i nie bardzo mam komfort. Włącza się o 22 i wczoraj do 1 nic nie drgnęło jeśli chodzi o wzrost ciepłoty. potem idę zwykle spac więc nie wiem kiedy sie wyłącza. Rano 0 6 jest 22,5 czasem 22, ale jak mówię nie wiem ile ona pracuje. Jeszcze jedno jaka jest u Ciebie najwyższa tem. na panelu? ( czyli chyba wody w obiegu)i ? U mnie widziałem 28 st. ciekawi mnie do jakiej max. może dojść wartości? pozdrawiam. swimmer

 

mi też w zakłądzie energ. mówili że muszę zużyć 10.000 KWh żeby wnioskować o taryfę weekendową a jak sam poszperałem w przepisach to się okazało że trzeba mieć zużycie 3000KWh i po 12 miechach można przejść na g12g co też uczynię po roku czyli już w styczniu 2009.

 

Prezchodzę na g12g też dlatego że właśnieo ok. 20-22 miałem już ciut zachłodno bo pompa wyłaczała się o 15 i nieźle oddawała podłogówka ciepło do 19 a od 20 zaczynało się czuć wyziębionko.

 

Do tej pory miałem ustawione podbicie w godz. 22-6 i 13-15 ale rano miałem za gorąco a w południe te 2 godzinki to trochę za mało na pracę pompy aby mieć odpowiedni komfort cieplny.

 

Testuję teraz ustawienie podbicie +3 w godz. 1-6 i 13-18 docelowo po zmianie na g12g będzie 2-7 i 14-19 co skutkuje że pompa załącza się też w I taryfie, ale i tak stosunek będzie nie gorszy jak I - 20%, II - 80%.

 

Do tej pory przy układzie podbitki w godz. 22-6, 13-15 praktycznie 100% w II taryfie, a więc koszty niskie, ale komfort cieplny nie do końca zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...

dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo

natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..

podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..

temp w domu srednio od 20,5 do 22

temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)

pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

 

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny

przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu

w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej

zuzycie od 21.11 do 21.12 to

420 I taryfa

735 II taryfa

to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

 

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mam prośbę skoro to już 3 zima i masz tę sama pompę co ja. Jak kształtują się rachunki a energię ? ile miesięcznie wychodzi ? nie jestem ciekaw co masz w domu tylko jakie są koszty mniej więcej. Ja dziś byłem upierdliwy w zakładzie E i poszedłem zweryfikować fak. progresywne - jak pisałem wcześniej policzyli mi ..115 zł. miesięcznie. Spisałem więc 22 grudnia stan licznika i wyszło, że od 22.11 zużyłem 203 kWh w I taryfie i...699 w II ( obie pompy, zmywarka i pralka - po 22) razem 255,76 zł. I oby tak zostało. Czynsz za moje zeszłe mieszkanie 54m z dziś...291 zł. I nie ma w tym Energii!!! :wink:

 

Już pisałem o zużyciu, ale przypomnę ;)). Pompa rozpoczęła 3 zimę pracy. Ale w styczniu minie dopiero rok jak mieszkam. A w marcu minie rok jak mam taryfę G12. I wtedy powiem dokładnie jakie były koszty i zużycie energii elektrycznej. Nie mam podlicznika na PC więc dane i tak nie będą dokładne.

Za okres 26 wrzesień - 26 listopad rachunek za prąd wynosił 580zł.

Od 26 listopada do 26 grudnia zużyłem 1122kWh w tym 920 w II i 202 I co daje rachunek za miesiąc 307zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...