Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...

dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo

natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..

podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..

temp w domu srednio od 20,5 do 22

temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)

pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

 

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny

przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu

w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej

zuzycie od 21.11 do 21.12 to

420 I taryfa

735 II taryfa

to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

 

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)

pozdr

 

Pierwszy sezon grzania jest zawsze dużo bardziej "energiożerny" - niektórzy twierdzą, że w pierwszym sezonie potrzeba nawet 40% energii więcej na ogrzanie. Możesz podać wymiary i dane swojego domu do porównań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer

 

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .

Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.

Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.

 

u mnie jak pompa pracuje od 13 do 16 to po 2h zaczyna delikatnie wzrastać by osiagnąć max. ok 16:30-17:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack_2000

 

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.

Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.

Całe szczęście ,że mam kominek.

Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pow. zabudowy 170m2, pow. netto ok 260m2 kubatura 990m3.

 

Sory że się tak czepiam. ale zawsze jak ktoś podaje kubaturę to sobie szybko liczę i wychodzi mi że:

albo mieszkacie w kościołach ;)).

albo źle podajecie.

 

przy powierzchni netto jaką podałeś to wysokości pomieszczeń masz na poziomie 3,8m to bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack_2000

 

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.

Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.

Całe szczęście ,że mam kominek.

Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???

 

 

Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.

2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...

dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo

natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..

podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..

temp w domu srednio od 20,5 do 22

temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)

pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

 

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny

przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu

w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej

zuzycie od 21.11 do 21.12 to

420 I taryfa

735 II taryfa

to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

 

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)

pozdr

 

Pierwszy sezon grzania jest zawsze dużo bardziej "energiożerny" - niektórzy twierdzą, że w pierwszym sezonie potrzeba nawet 40% energii więcej na ogrzanie. Możesz podać wymiary i dane swojego domu do porównań?

 

nie do końca się zgodzę. To zależy w jakim tempie był budowany dom. Ja budowałem długo i jak była uruchamiana pompa to za bardzo nie widzę różnicy pomiędzy 1 a 2 sezonem a teraz rozpoczynającym się trzecim. Co prawda nie mieszkałem wtedy , ale temp była utrzymywana na poziomie 20-21 i trwały prace wykończeniowe. Jak Inka Opole wybudowała dom w rok to oki zuzycie będzie większe, ale jak było to dłużej to już nie będzie to taka różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack_2000

 

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.

Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.

Całe szczęście ,że mam kominek.

Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???

 

 

Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.

2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

 

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące :) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

niestety czy stety dom zostal wybudowany w niecaly rok czasu, zaczelismy poczatek marca a przeprowadzka nastapila na poczatku listopada

dom to powierzchnia okolo 140m2 kubatura 553 m3

 

No to super tempo. To według mądrych głów pierwszy sezon będzie kosztowniejszy. U mnie od momentu rozpoczęcia budowy do uruchomienia grzania 4 lata czyli samo już wyschło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack_2000

 

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.

Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.

Całe szczęście ,że mam kominek.

Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???

 

 

Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.

2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

 

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące :) ??

 

Mam kolektor pionowy 4x60 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące ??

 

No właśnie sąsiedzie. U mnie -3,5/ +4,2. Też pionowe 100m obok ;).

A propos tej różnicy temperatur DZ. Instalator zaleca różnicę około 4 stopni proponował zwiększyć przepływ glikolu, ale u mnie pompa już chodzi na 3 biegu.

1. Czy zbyt duży przepływ za szybko wyeksploatuje grunt?

2. Czy rodzaj glikolu ma wływ na deltę DZ?

3. Czy duża delta DZ nie wiąże się z tym że mam kolektory pionowe a nie poziome?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

Chyba będe musiał jak Ty, pogrzać dłużej. Sama II taryfa na pewno nie wystarczy. Dziś dołożę 1 godz grzania nad ranem i 1 godzinę po południu.

i Zobaczymy :)

 

u mnie to wszystko zalezy chocby od pogody (slonca)

jest euroster bezprzewodowy podpiety pod pompe obiegowa postawiony w najzimniejszym miejscu domu czyli wykusz same okna (szkoda ze nie od strony poludniowej:(

i teraz w zaleznosci jak tam spadnie to mi wlacza..wczoraj np o godzinie 9 rano jeszcze grzala a dzisiaj o 8 rano juz nie i to pomimo tego ze wczoraj bylo cieplej niz dzisiaj to nie bylo slonca a dzisiaj jest i odrazu to czuc w calym domu

 

mam kominek ale do tej chwili z 5 razy palilismy..fajnie ale sie nie chce bo..jest cieplo..ot czasem na wekeend dla nastroju odpalamy

 

mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)

 

na to chwile jestesmy zadowoleni cieplo jest, ciepla woda jest, bezobslugowo jest..co jeszcze trzeba..no moze mniejszeg zuzycia pradu sobie zycze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)

 

na to chwile jestesmy zadowoleni cieplo jest, ciepla woda jest, bezobslugowo jest..co jeszcze trzeba..no moze mniejszeg zuzycia pradu sobie zycze:)

 

Mam dokładnie takie same odczucia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące ??

 

No właśnie sąsiedzie. U mnie -3,5/ +4,2. Też pionowe 100m obok ;).

A propos tej różnicy temperatur DZ. Instalator zaleca różnicę około 4 stopni proponował zwiększyć przepływ glikolu, ale u mnie pompa już chodzi na 3 biegu.

1. Czy zbyt duży przepływ za szybko wyeksploatuje grunt?

2. Czy rodzaj glikolu ma wływ na deltę DZ?

3. Czy duża delta DZ nie wiąże się z tym że mam kolektory pionowe a nie poziome?

 

Pozdrawiam

 

Oczywiste jest że mój glikol odbiera ciepło z Twojej działki :lol:

Pierwszy sezon to szczera prawda - zawsze będzie niemiarodajny.Widzę to na moim przykładzie.Jedyne co mnie u Ciebie zastanawia to temp. wejścia glikolu do pompy.Taki niskiej nigdy nie miałem.Nie wiem też na którym biegu działa pompa.Podobno 3.sezon jest w pełni miarodajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)

 

Kolektor też potrzebuje czasu. Dla kolektorów płaskich około 1 roku, a dla odwiertów około 2 lat. W tym czasie grunt się stabilizuje zarówno „fizycznie” jak i termicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor też potrzebuje czasu. Dla kolektorów płaskich około 1 roku, a dla odwiertów około 2 lat. W tym czasie grunt się stabilizuje zarówno „fizycznie” jak i termicznie.

tzn? możesz rozwinąć?

 

U nas też przy tych temp (w nocy -8,5 a na połaci północnej -11) pompa chodziła od 23 do 6 i temp na parterze wynosiła tylko 22,5 (a miała podbić temp by się nie włączyć w I taryfie) stopnia (kominek się wypalił przed 22) gdyby nie kominek nie wiem ile by pompa chodziła. Chyba zrobię eksperyment bo ze względu na PC kupiliśmy mało drewna: Po Nowym Roku celowo przez kilka dni nie rozpalę w kominku przy podbiciu pracy na II taryfę aby sprawdzić ile godzin będzie pracowała. 1 stycznia podam ile prądu zużyła PC w grudniu. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...