Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czekam na wnioski,dyskusję i porównania.

 

Hej

Nie mam wyników za rok bo grzeję dopiero 4 miechy ale może coś da porównanie za grudzień 2008.

W nawiązaniu do twojej tabeli kolumny są te same:

CWU

kolumna C-h/miesiąc- 89

kolumna D-h/dobę - 2,87

CO

kolumna H-h/miesiąc- 178

kolumna I-h/dobę- 5,74

 

kolumna K-wł/miesiąc- 376

kolumna L-wł/doba- 12,12

kolumna M-czas cyklu- 0,47

 

Zużycie prądu za grudzień (podlicznik) to T1-221,T2-254-razem 475 kWh.

1140 6kW+VPA300/200-122m2-parter. :D

 

Androżek-nie masz podlicznika dla porównania?

 

Zastanawia mnie duża ilość włączeń PC u ciebie.

Dla CWU u mnie 6kW jest trochę za mała więc duże czasy grzania CWU.

 

Od stycznia wracam do Twojego sposobu sterowania i na pokoje załadam czapki ( siłowniki) na pętlach i rezygnuję z podbić w nocy, bo te podbicia mnie wykańczają-za gorąco jest w nocy i zbyt niska temp w łazienkach.Nie mogę mieć w całej chałupie 23-24 tak jak powinno być w łazienkach , bo to dla mnie parnik. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Was Wszystkich serdecznie w Nowym Roku i życzę zdrowia i ciepłych domków ( zawsze może być chłodniej a gorzej na odwrót ) i tego ciepła jak najtańszego .

Androżku ....ta tabelka ( piękna ) ale ja chciałabym wiedzieć ile kWh zużyła na dobę i średnio na m-c w poszczególnych miesiącach ( a nie tylko ile godzin pracowała czy ile miała włączeń na dobę przy co czy cwu czy razem ) .....czy np. udało Ci się zejść ( czy komukolwiek ) do np. mniej niz 20 kWh na dobę przy np. 20 *C temp. wewnetrznej ( co +cwu ) ( strukturę też można byłoby podać , że tyle w drogiej a tyle w taniej ...czy procentowo ). Twoja temp. wchodzacego glikolu 5,6 ok! ale nie piszesz czy to na samym pocżatku pracy czy po godzinie pracy czy po więcej a przecież w miarę pracy glikol się ochładza i pod koniec pracy może mieć np. 2 *C ( i minusową na wyjściu ) .

 

A ja mam jeszcze taką sprawę .....jest ciepło w domu teraz 26 *C i termometr . na wysokosci 1.80 ...zmniejszyłam krzywą 1,8 na 1,3 ( podbicie w nocy zostało bo ciągle nie mam zegara ) ...pytanie dlaczego jest ciepło? ....

Mamy jeszcze garb na krzywej czyli dodatkowe podniesienie temp. powrotu ( lub obniżenie przy jakiś temp zewnętrznych np. -5 , 0, +5 ) ....

teraz jest ustawione tak ....

wyj.20*C krzywa 20 *C

wyj.15*C krzywa 21,4 *C

wyj.10*C krzywa 22,4 *C

wyj. 5 *C krzywa 23,4 *C

wyj. 0*C krzywa 24,4*C

wyj. -5*C Krzywa 25,4

wyj.-10 krzywa 26,4

wyj. -20 krzywa 27,4

wyj. -25 krzywa 28,4

wyj.-25 krzywa 29,4

to ustawiał na poczatku instalator albo sama się tak ustawiła przy pierwszej regulacji i wynika z tego , że krzywa jest linią prostą ( tzn. prosta ukośna ) gdyby chcieć podbić w jakiś granicach to trzeba byłoby dodać np. +3 *C ...czyli przy wyj. O*C byłoby 24,4 +3 =27,4 ...byłby garb przy temp. zewnętrznej 0 *C i taki garb mozna sobie zrobić przy każdej z temp. zewnętrznych .

Pytanie czy u Was też tak jest ? ...jakie wartości ? ...same się ustawiły czy Ktoś je poustawiał ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

Ja mam na dobę w grudniu 475kWh/31dni=15,3kWh/doba więc grubo poniżej 20 ale mam chyba z was najmniejszą pow 122m2.

Z krzywymi nie eksperymentuję , a jedynie ładuję na razie firmowe-może kiedyś.

Dodatkowo odnośnie krzywych-czy ktoś ma taką krzywą w większej skali lub dane do niej z tabeli dla poszczególnych zakresów, bo z fabrycznych rysunków nijak nie można wyciągnąć dokładnych wartości. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

to bardzo ładne masz to zużycie :) Niestety z rysunku się nie da :( szkoda , że nie ma tabelki czy innych danych . Są 3 instrumenty regulacji temp. w domu : krzywa grzewcza , przesunięcie równoległe ( czyli np. to podbicie w górę o 2 czy 3 *C ) oraz regulacja krzywej czyli garb ( w górę lub w dół ) czyli obniżenie lub podwyższenie temp. na powrocie z co. ( regulacja co 0,1 *C ) przy dowolnie wybranych temperaturach ( czyli np. -5,0, 5 czy -15,-10 , -5 ) ...dobrze byłoby wiedzieć co i jak ....

Te dane krzywej , to musi być Ktoś kto ma Nibe ...bo innych są inne tzn. Buderus , IVT i Junkers mają takie same.

 

odnośnie tego garbu (musiałam kapkę pomysleć :))) ...on się sam ustawia automatycznie zależnie od krzywej jaką się ustawi ( linia prosta nie pozioma ) można tylko sobie zmienić ............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam podlicznika ale chyba go zamontuję.

Zgadza się,mam za dużo właczeń.Kombinuję z odstępem czasowym między włączeniami,

Temperatura glikolu pod koniec cyklu pracy pompy a nie na początku.

Wiem,że tabelka nie odzwierciedla kosztów,wciąż opieram się na poprzednim rachunku za prąd XI 07 do XI 08,żużyciu prądu w okresie"bezgrzaniowym"( przypominam że wyszło mi orientacyjnie średnio 140 zł/miesiąć w miesiącach w których grzałem.

Proszę o doradztwo w sprawie podlicznika - typ ,koszty zakupu i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o doradztwo w sprawie podlicznika - typ ,koszty zakupu i instalacji.

Jak nie chcesz mieć cegły na ścianie to ja mam taki:

http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/sea.pdf

ale wyszedł coś około 600 zł.

 

Ile masz krzywych grzewczych w 1240?-porównuję do swojej 1140.

Dzisiaj wszystko przestawiłem na czapki.

Czy po zamknięciu pętli pokoi i jak masz tylko część pootwieranych to nie skacze ci dT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku ...to trzeba przyznać że masz DOBRY kolektor :))) ( chodzi o temperaturę .....U Ciebie cieplej i dużo kolektora. Ja mam podlicznik Hager ale droższy niż Pozyton .

Klimaw ...czy naprawdę wymagasz aby jeden producent miał różne krzywe w swoich wszystkich PC ? Jest jeden strerownik i są takie same krzywe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw ...czy naprawdę wymagasz aby jeden producent miał różne krzywe w swoich wszystkich PC ? Jest jeden strerownik i są takie same krzywe ...

Zadałem to pytanie , bo zastanowiło mnie to , że Androżek ma ustawioną krzywą 9 ( 7 ).

Ja dotychczas bez siłowników miałem krzywą 2 i podbicie w nocy na +2 więc max 4-duża rozbieźność. 8)

Teraz po podpięciu czapek przestawiłem na jedną stałą 6 i zobaczymy. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałam tak dokładnie ..ale jeśli Androżek ma 9 czyli u niego przy 0*C zewnętrznej leci na podłogówkę około 40*C a u Ciebie przy 2 ze 25 *C ..to spora różnica ..Ty masz bardziej płaską On bardziej stromą i co z tego wynika ? , ze czapki mozna sobie załączyć lub nie ale to i tak odbywa się wszystko w ramach krzywych czyli rozdzielasz sobie to co masz - temperaturę jaką dostajesz - wynikową na cżąstkowe ( do poszczególnych pomieszczeń ) ale i tak musi podgrzać do wyższej ...jak ustawisz 6 to więcej zapłacisz niż za 2 ( nawet jak podbijasz ..to tylko +2 więcej =27 ) ....no i dochodzą do tego jakieś drobne W za energię czapek....

 

opierałam się na krzywej bez przesunięcia ( zalecane przesunięcie w Nibe dla podłogówki to -1 ) ale to nia ma aż takiego znaczenia, po prostu wartości są trochę mniejsze ale meritum sprawy się nie zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

I to jest sedno sprawy. :D

Dobrze wiem , że zwiększając krzywą leci więcej.

Chodziło mi o podwyższenie temp w łazienkach , a obniżenie ( szczególnie w nocy) w sypialniach.

Jak wszyscy co nie mają siłowników to robią?-ja innej recepty nie znalazłem. :cry:

Będę miał porównanie na koniec stycznia a nawet po 10 dniach.

Już dzisiaj rano przez ciekawość sprawdziłem ilość załączeń PC w nocy i zauważyłem duży wzrost-teraz wiem dlaczago u Androzka w stosunku rocznym jest ich o wiele więcej niz moich.

Nie wpływa to dobrze na PC , ale poczekam te parę dni.

Swoją drogą dzisiaj w zimniejszym spało się o niebo lepiej. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tak dokładnych odczytów w IVT. Ogólnie w grudniu na co. + CWU 340h pracy PC. Średnio 11h/dobę czyli około 20kW/d. Ostatnie kilka dni ( gdy schodziło do -10C)pompa pracowała 15,5h/dobę. W końcu temp wew mam średnio 21,5C .Częśc dzienna ma teraz 22C ( dla mnie już bardzo ciepło), zobaczę wiec co będzie gdy ustawię 21C i w przedziałach zejdę do 12-13h/dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o podwyższenie temp w łazienkach , a obniżenie ( szczególnie w nocy) w sypialniach.

Jak wszyscy co nie mają siłowników to robią?-ja innej recepty nie znalazłem. :cry:

Będę miał porównanie na koniec stycznia a nawet po 10 dniach.

Już dzisiaj rano przez ciekawość sprawdziłem ilość załączeń PC w nocy i zauważyłem duży wzrost-teraz wiem dlaczago u Androzka w stosunku rocznym jest ich o wiele więcej niz moich.

Nie wpływa to dobrze na PC , ale poczekam te parę dni.

Swoją drogą dzisiaj w zimniejszym spało się o niebo lepiej. :D

Rozwiazaniem tego problemu jest ogrzewanie podłogowe o większej pojemności cieplnej (dużo grubsza wylewka lub wykorzystanie akumulacyjności płyty fundamentowej zespolonej z ogrzewaniem podłogowym - grunt, izolacja cieplna, płyta fundamentowa, izolacja przeciwwilgociowa, wylewka ogrzewania podłogowego).

Taka podłogówka jest w stanie zakumulować sporą ilość ciepła bez znacznego podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Wahania dobowe temperatury w pomieszczeniach nie przekraczają 1-1,5 st. C. Dodatkowym plusem są bardzo długie cykle pracy pompy ciepła (dla grzania wystarczyłyby dwa cykle pracy pompy ciepła na dobę, ze względu na ciepłą wodę ilość cykli może wzrosnąć do czterech).

 

Takie rozwiązanie zapewnia praktycznie stabilną temperaturę w pomieszczeniach w ciągu doby. Przy grzaniu tylko w II taryfie lekkie obniżenie temperatury jest w godzinach wieczornych i do połowy nocy. Nieco cieplej jest nad ranem i w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

dla łazienek bedziesz grzał więcej ? to się nijak nie opłaci . Trzeba było zrobić albo tak jak napisał Henoczek ( wylewka bardziej akumulacyjna niż w innych pomieszczeniach ) albo dodatkowo ścienne . Nie lepiej zastosować sobie jakiś grzejnik elektryczny czy promiennik ( wchodzisz włączacz rano na kąpiel ...czy wieczorem ale na chwilę ma dużą moc i momentalnie robi się ciepło , wychodzi ostatni kapielowicz wyłączasz ) a tak gonisz całą PC przez łazienki na wyzszej krzywej przez cały czas.

Wiesz, żeby to było tak ze temp. idaca na łazienkę jest wyzsza a reszta nizsza ale grzeje całość do tej nizszej a tu jakieś czary mary i mamy więcej w tych łazienkach to tak . Ale tutaj to całość grzejesz do wyzszej i za to płacisz a tylko póżniej przydławiasz na poszczególne pomieszczenia żeby leciało mniej.

Ale coś za coś ...albo Afryka w łazienkach ( i trzeba zapłacić jak się nie zrobiło zawczasu jak trzeba ..chociażby największy grzejnik na temp. taką jak na podłogówkę ...tylko znowu wybieraj albo ciepło i kolubryna na ścianie albo zimno i estetyka :) .

 

Wit ... u mnie goraco . Po nocy w sypialni 27 stopni i było otwarte okno ...muszę obnizyć krzywą bo padnę ( kocham ciepło ale jest za ciepło ) nie sprawdzałam ile pracuje ( w pomieszczeniu gospod. mam zakręcony grzejnik i tam jest zimno !! ) ale nie dużo h pracy w porównaniu z innymi ( ja mam wyłączoną cwu po południu - nie dolewa i nie grzeje do 22 ) więc się nie załącza dla cwu .wcale .

Ale sprawdzę z ciekawości ile pracuje na dobę . Tylko ze u nas to nie są całkiem rzeczywiste godziny ..PC trochę zawyża to swoje liczenie .

 

kiedyś ( nie chciało mi się wchodzić do pom. gospo. i grzebać w PC bo się spieszyłam ) wyjeżdzałam , zakręciłam wszystko ( grzejniki na zero i ( miałam jeszcze siłowniki ) temostaty też bardzo nisko . Przyjeżdzam a w domu ziąb !!!. I co z tego jak na PC nie było zmniejszone ??? musiałam zapłacić za wysoką krzywą bo taką wodę wyprodukowała a tylko nie dała do pomieszczeń bo były pozakręcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wlasnie mnie zastanawia,że od 22-6 pompa grzeje i max temp w domu to 22,5C( gdy mrozniej to nawet do 8.00 rano).Ja choćbym chciał to nie dam rady nawet 23C uzyskać, chyba ,że bardzo długi czas pracy bez przerwy.

Może to wszystko nie wygrzane, jeśli jakieś straty ciepła to nie wiem gdzie... :( .Przez ostatnie tygodnie dT GZ spadła u mnie z 7,5 do 6,2 - czyli powrót cieplejszy.Może PC niedowymiarowana ? A może tak ma być, choć u innych widze,ze jest inaczej.

PS

Ja CWU też nie grzeje w czasie gdy jestem w pracy i w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałam tak dokładnie ..ale jeśli Androżek ma 9 czyli u niego przy 0*C zewnętrznej leci na podłogówkę około 40*C a u Ciebie przy 2 ze 25 *C ..to spora różnica ..Ty masz bardziej płaską On bardziej stromą i co z tego wynika ? , ze czapki mozna sobie załączyć lub nie ale to i tak odbywa się wszystko w ramach krzywych czyli rozdzielasz sobie to co masz - temperaturę jaką dostajesz - wynikową na cżąstkowe ( do poszczególnych pomieszczeń ) ale i tak musi podgrzać do wyższej ...jak ustawisz 6 to więcej zapłacisz niż za 2 ( nawet jak podbijasz ..to tylko +2 więcej =27 ) ....no i dochodzą do tego jakieś drobne W za energię czapek....

 

opierałam się na krzywej bez przesunięcia ( zalecane przesunięcie w Nibe dla podłogówki to -1 ) ale to nia ma aż takiego znaczenia, po prostu wartości są trochę mniejsze ale meritum sprawy się nie zmienia

 

Moja aktualna krzywa grzania to 7 ( Nibe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Mam wątpliwości czy grubsza wylweka w łazience spowodowałaby wzrost temperatury.Z pewnością byłaby temp. stabilniejsza ale wzrost? :o

Tak na marginesie po wymianie wentylatorów w łazienkach jest OK-wiesz o co chodzi.

Bonetka

Afryka w łazience?.... a 23-24 stopnie to jaka Afryka? Żeby 30 to tak..... :D

Być może skończę na grzejniczkach w łazienkach ale jeszcze trochę pokombinuję-po pierwsze zobaczę ile więcej to miesięcznie kosztuje. :cry:

 

Łazienka to jedno , a sypialnia drugie.

Ja lubię spać przy 17-18 st. bo 20 w nocy to dla mnie upał.

LUDZIE kto ma PC i lubi w zimnym spać przy podłogówce-jak to robicie?

Czy pozostaje tylko uchylenie okna?

 

Androzek-jak u ciebie bo ty jako jedyny z tu piszących masz czapki? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

dla łazienek bedziesz grzał więcej ? to się nijak nie opłaci . Trzeba było zrobić albo tak jak napisał Henoczek ( wylewka bardziej akumulacyjna niż w innych pomieszczeniach ) albo dodatkowo ścienne . Nie lepiej zastosować sobie jakiś grzejnik elektryczny czy promiennik ( wchodzisz włączacz rano na kąpiel ...czy wieczorem ale na chwilę ma dużą moc i momentalnie robi się ciepło , wychodzi ostatni kapielowicz wyłączasz ) a tak gonisz całą PC przez łazienki na wyzszej krzywej przez cały czas.

Zgadzam się z tym z jednym zastrzeżeniem - trudno byłoby zrobić podłogówkę o większej akumulacyjności tylko w łazience.

 

Taka podłogówka o bardzo dużej pojemności cieplnej ma jeszcze inne zalety. Mniejsze wahania temperatury dobowej to jedno, ale też średnia temperatura dobowa podłogówki będzie niższa, co oznacza niższe straty do gruntu.

Sterowanie taką podłogówką staje się też banalnie proste. Można sobie darować sterowanie pogodowe. Wystarczy sterownik pokojowy regulujący temperaturę w reprezentatywnym pomieszczeniu (może być bezprzewodowy ;)).

To oczywiście może mieć odbicie w cenie całej instalacji pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Mam wątpliwości czy grubsza wylweka w łazience spowodowałaby wzrost temperatury.Z pewnością byłaby temp. stabilniejsza ale wzrost? :o

Ja tego nie napisałem :o . Wyższą temperaturę w łazience zapewnią albo dodatkowe grzejniki, albo ogrzewanie ścienne (ja tak mam zrobione).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się wyraziłam nieprecyzyjnie :( przepraszam .....chodziło mi o akumulacyjność w szerszym znaczeniu tzn. bardzo gęste ułożenie pętli podłogowej niż gdzie indziej ( w innych pomieszczeniach ) i całość nazwałam wylewką ( wylewka +rurki = podłogówka ) .

Może to herezja co napiszę i znam pogląd że bardzo gęsto nic nie da ( panuje pogląd , że można uzyskać ileś tam W z metra i nie da rady wiecej ) ale ja ułożyłam najgęściej jak można ( jak się da ) . Nie wiem , może bym jeszcze coś zrobiła dodatkowego np. jakąś fiolię metalową , coś co powodowałoby dodatkowy efekt grzewczy ( wylewka swoje a ten dodatkowy materiał swoje ).

Pytanie czy zupełnie niemożliwe jest uzyskanie tych 2 *C więcej w pomieszczeniu jeśli mamy na całym domu rurki np. co 10 cm a w łazience co np.3 cm ...przecież skoro w strefach brzegowych układa się bardzo gęsto i ma się efekt wyzszej temp. ( temp. podłogi do 33 *C ) to dlaczego nie miałoby tu grzać więcej ???

 

o grzejnikach pisaliśmy, o ściennym też , to nic nowego ..pytanie co można zrobić i jak , aby podłogówką zapewnić max mozliwy do uzyskania a tymi dwoma wzmocnić dodatkowo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...