Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zgodnie z obietnicą przesyłam podsumowanie roku 2008.Pompa działa od sierpnia 2007 a wprowadziliśmy się 11 wrzesnia 2007.Dla przypomnienia - pompa Nibe Fighter 1240 10 kW.odwierty pionowe 4x60 m.Dom zbudowany z Ytonga 36,5,powierzchnia po podłodze 223 m2,użytkowa 168 m2,styro na podłodze 13 cm,dach najcieplejszy Rockwool 23 cm,wentylacja grawitacyjna,kominek rekreacyjny.Temperatury "zadane" salon,pokoje 21,5 C,łazienki 23-24 C,wiatrołap,pom.gospodarcze,sypilania ok. 19 C.Całość sterowana wcześniej opisywanym i komentowanym systemem Danfos Wellnes ( dlatego możliwa jest regulacja temp.w każdym pomieszczeniu ).Temperatura dolnego źródła wchodzącej solanki przy aktualnie minus 14C ( noc sylwestrowa ) to 5,6C a wychodzącej solanki 0,6C.Ciepła woda - główne zużycie to 4 prysznice wieczorem.Nie regulowałem praca pompy - taryfa tańsza itp choć mam taryfę weekendową-wychodzę z załoźenia,że w nocy jest zimniej i pompa pracuje intensywnej a w dzień jest cieplej i pracy jest mniej.W czasie działania 1 usterka - wymiana panelu elektronicznego z przekaźnikami.Bez innych problemów w działaniu i komforcie cieplnym.Od miesiąca pierwotna krzywa grzania "9" zmieniona na "7" czyli krzywa grzania przesunieta w lewo - schłodzenie wody wchodzącej o ok.4 C.Takie przesunięcie nie powoduje brak wydolnosci systemu - głównie chodzi o temperaturę w łazienkach.Poniżej przedstawiam tabelkę pokazującą pracę pompy.

Czekam na wnioski,dyskusję i porównania.

http://img514.imageshack.us/img514/416/nibefighter124010kwgu4.th.jpg

 

faktycznie strasznie krótkie cykle przez co jest bardzo dużo załączeń na dobę - u mnie dla przykładu najkrótsze cykle dal co. to ok.1,5h. U mnie zależy to od ustawionej histerezy, jeśli zadam np. na podłogę 26 stopni przy histerezie 0,3 stopnia to pompa załączy się 26,0-0,3 = 25,7 i grzać będzie do 26,0+0,3 czyli do 26,3 a to trwa ok. 35 minut,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jack_2000

nie wiem jak uzyskujesz takie rzadkie włączenia skoro masz taką małą histerezę 0,3 *C ) ....przewaznie mają po 4- 5 *C ...chyba , ze u Ciebie tak szybko nie stygnie i masz super podłogówkę. Podniesienie temp. z kolei to strasznie długo ..35 minut żeby nagrzeć 0,6*C ???

Poza tym histereza to 0,3*C to raczej jest dzielona na pół czyli 0,15 .. w górę i w dół od tych 26 *C

jak tak liczysz jak liczysz ....dodajesz 0,3 w górę i w dół ..to wtedy jest 0,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowością (niby) sa pompy z regulowaną w zależności od potrzeb moca grzewczą. Zainteresowała mnie pompa Nibe fighter 1250. Planowałem zakup 1240 ale zaciekawiła mnie ta autoregulacja mocy grzewczej w 1250 ?!! Chociaż różnica ok 13k gasi moja ciekawość... :-?

Co Wy na to? Co myślicie na temat tych nowości??? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowością (niby) sa pompy z regulowaną w zależności od potrzeb moca grzewczą. Zainteresowała mnie pompa Nibe fighter 1250. Planowałem zakup 1240 ale zaciekawiła mnie ta autoregulacja mocy grzewczej w 1250 ?!! Chociaż różnica ok 13k gasi moja ciekawość... :-?

Co Wy na to? Co myślicie na temat tych nowości??? :o

 

Chyba na razie brak danych rzeczywistych , a nie katalogowych. :(

Czas i użytkownicy pokażą co to jest warte. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie zaprojektowana instalacja prowadzi do oczekiwanych temperatur pomieszczeń :D : w łazienkach układamy gęściej i krótsze pętle. Dławienie i jednoczesne przegrzwanie czynnika do potrzeb łazienek zawsze prowadzi do strat COP.

O tym jak długi jest cykl pracy decyduje z jednej strony akumulacyjność a z drugiej przyjęta histereza sterownika. Im histereza większa tym cykle pracy dłuże. Co to? Ano jeśli zadana temperatura wynosi 30 C a regulator załącza sprężarkę przy 29C a wyłącza przy 31 C to znaczy że histereza regulatora wynosi 2 C. Oczywiście nie należy przesadzać bo duża histereza to mniej precyzyjna regulacja. Ile macie nastawioną histerezę czy jak tam ja nazywają specyficzni tłumacze instrukcji ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w IVT histreza ustawiona fabrycznie na co. wynosi 5*C a na cwu 4 *C .

Może to i za dużo ale to nigdy mi nie przeszkadzało i ilość włączeń zawsze była mniejsza niż u Innych ( gdyby często się właczała w drogiej taryfie to dodatkowo by mnie denerwowała ) .

Jeszcze tylko taka uwaga , że histereza jest do ustawienia w menu serwisowym i właściwie powinien ją ustawić instalator w zależności od konkretnej instalacji . W IVT można sobie wejść i zmienić ale u niektórych należy podać kod żeby się tam dostać .

Dla ciekawości np. w Alpha Inno Tec histereza co. jest fabrycznie na 2 *C ( zakres regulacji 0,5-3 ) a cwu na 2*C ( regulacja 1-30 )

 

Wit zaintrygowało mnie to co napisałeś ...i musiałam zbadać te załączenia jeśli chodzi o dł. grzania . To dziwne ale O,1 *C nagrzewa się w różnym czasie ... na początku rozpoczęcia grzania rzeczywiście około 5 minut ale w środku cyklu ( miała dogrzać z 24 do 29 ....już tylko 3 min. ( nie miałam stopera a szkoda ) ....póżniej co 1,5 minuty ta szybkość może zależy od róznych czynników i nie jest jednakowa .

Subiektywne odczucie jest takie , że PC podnosiła o 5 *C przez 1 godzinę max 1,5 godziny ( zależy kiedy, obserwowałam dwa cykle ) ale nie 5 czy 6 ..

Pytanie od czego to zależy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo celne spostrzeżenie! I tu tkwi sens długich cykli. Na początku pracy zawór termostatyczny jest przegrzany po długim postoju ( czujnik ma temperaturę bliska otoczenia) po włączeniu sprężarki czujnik jest gwałtownie oziębiony i zawór sie zamyka co powoduje spadek przepływu czynnika chłodniczego , spadek mocy chłodnieczej a w rezultacie wzrost temperatury czujnika i kolejno zawór znowu się nieco uchyla ....... Nie winikając w szczegóły zawór wpada w oscylacje gasnące - czyli początkowo duże a poem zanikające. Oczywiście zmienia się również moc popmpy ciepła i COP , zatem średenia moc na początku cyklu jest mniejsza.

Tu widac zasadniczą zaletę popm z elektronicznym zaworem rozprężnym, któy stabilizuje się znacznie szybciej, ale jest z 10 razy droższy i w małych jednostkach nie warto, choć jak widac na rynku i to sie zmienia.

Ideałem jest stała praca pompy ciepła modulowana zmiennymi obrotami - tylko że falownik też generuje stratę. Nic nie jest idealne za wyjątkiem żon. :roll:

Przepraszam ze taki ściemniam ale nie o wszystkim da sie napisac prosto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit zaintrygowało mnie to co napisałeś ...i musiałam zbadać te załączenia jeśli chodzi o dł. grzania . To dziwne ale O,1 *C nagrzewa się w różnym czasie ... na początku rozpoczęcia grzania rzeczywiście około 5 minut ale w środku cyklu ( miała dogrzać z 24 do 29 ....już tylko 3 min. ( nie miałam stopera a szkoda ) ....póżniej co 1,5 minuty ta szybkość może zależy od róznych czynników i nie jest jednakowa .

Subiektywne odczucie jest takie , że PC podnosiła o 5 *C przez 1 godzinę max 1,5 godziny ( zależy kiedy, obserwowałam dwa cykle ) ale nie 5 czy 6 ..

Pytanie od czego to zależy ???

To jest zupełnie normalne. Liniowy wzrost temperatury, np. 1 st. C/min, będzie zachodził tylko tam, gdzie jest stały dopływ energii i nie ma strat tej energii (np. dobrze zaizolowany zbiornik z wodą ogrzewany grzałka elektryczną). Tam gdzie ilość dostarczonej energii do zbiornika (pomieszczeń) zalezy od różnicy temperatur pomiędzy źródłem ciepła (np. ogrzewaniem podłogowym) a odbiornikiem (powietrzem w pomieszczeniu) zmiany temperatury zachodzą zgodnie z funkcją wykładniczą - im większa różnica temperatur, tym więcej energii jest przekazywane do odbiornika, i tym samym wzrost temperatury jest szybszy (tak się dzieje na początku grzania), im mniejsza różnica temperatur pomiędzy żródłem ciepła a odbiornikiem tym mniejszy przepływ energii, i tym samym wolniejszy wzrost temperatury. Podobne zjawisko występuje też w wymiennikach płytowych pompy ciepła. Wszystkie te zależności powodują, że nie ma stałego przyrostu temperatury w czasie. Przyrost ten bedzie w mniejszym stopniu zależny od czasu, gdy moc źródła ciepła znacznie straty odbiornika przewyższa (np. przewymiarowana pompa ciepła w potrzeb ogrzewania). W skrajnych przypadkach zadana temperatura nie zostanie osiągnięta w ogóle (moc pompy ciepła pokryje straty pomieszczenia, ale tylko do określonej temperatury) - pompa ciepła może wtedy chodzić 24h/dobę i pomieszczenia będą niedogrzane. Wtedy jedynym wyjściem jest włączenie dodatkowego źródła ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ... ale nie całkiem o to mi chodziło .

Byłam zdziwiona tym , że u mnie grzeje krócej ( podnosi o np. te 5 *C ) i wysnułam wniosek że czas podnoszenia temp. jest inny u mnie i u Wita i tu właśnie zastanawiałm się dlaczego tak jest ? Przecież mamy takie same PC więc rożnice w budowie ( TZR ) odpadają ( zasady pracy TZR są takie same dla naszych PC ) . Czy należy złożyć to na poczet tego , ze Wit ma nowy dom ? ale aż takie róznice w czasie grzania ( 2 czy 3 razy tyle )!!! No może podgrzewał od innej temp. do innej ( inna krzywa ) ale aż taka róznica ?? Co to znaczy długi cykl grzania ? przecież długi to chyba nie znaczy bardzo dłuuuugi ? , który kosztuje mniej ? ( trudno mówić o optymalnym bo PC w zależnosci od warunków i tak bedzie grzała jak sobie chce ) to chyba nie jest takie super , że pompa chodzi 6 godzin żeby podniesć o 3,5 *C .!!!!......

i jeszcze nie wydaje mi się żeby miał żlę dobraną PC ( zapomiałam jaką ma konkretnie i do jakiego domu ).

 

aaa i co z histerezą ..jaką uważacie za najbardziej optymalną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

nie wiem jak uzyskujesz takie rzadkie włączenia skoro masz taką małą histerezę 0,3 *C ) ....przewaznie mają po 4- 5 *C ...chyba , ze u Ciebie tak szybko nie stygnie i masz super podłogówkę. Podniesienie temp. z kolei to strasznie długo ..35 minut żeby nagrzeć 0,6*C ???

Poza tym histereza to 0,3*C to raczej jest dzielona na pół czyli 0,15 .. w górę i w dół od tych 26 *C

jak tak liczysz jak liczysz ....dodajesz 0,3 w górę i w dół ..to wtedy jest 0,6

 

a więc mam histerezę 0,6 czyli 0,3 w górę i w dół,

 

u mnie na sterowniku ustawiam temp. do jakiej pompa ma podgrzać podłogę (gdzie umieszczony jest czujnik) a więc jeśli ustawię 26 stopni to pompa podgrzewa do 26,3 i się wyłączą - spadek temp. z 26,3 na 25,7 trwa przy takich mrozach jak teraz ok. 1h więc pompa włącza się po godz. przy temp. 25,7 grzeje ok. 40minut do 26,3 i się wyłącza. gdybym nie miał ustawionego podbicia przy jednym takim cyklu trwającym 100 minut pompa załączałaby się na dobę ok. 14 razy.

 

Ja dodatkowo mam w godz. 1-6 i 13-19 podbicie +3 i w zasadzie pompa nie pracuje od 6 do 13 i od 19 do 1 w nocy.

 

Kiedyś miałem pootwierane za maxa zawory na wszystkich pętlach, ale jak się okazuje 2 pętle są zdecydowanie dłuższe i w tych pomieszczeniach miałem chłodno. Dlatego też teraz są one otwarte na full a inne delikatnie przydławione. Wcześniej miałem delta T czyli różnicę wejściem i wyjściem dolnego źródła ok.5 stopni teraz jest tylko 4. Czy to dobrze czy źle? Żaby wrócić na 5 musiałbym zmniejszyć prędkość obiegu glikolu w kolektorze?

 

Jak u Was wygląda zużycie prądu w zależności od spadku temp. dolnego źródła? Ja na jesień miałem zużycie poniżej 3KW na godzinę przy temp. dolnego źróla powyżej 10 stopni teraz pompa pobiera mi 4KW na godzinę ale temp. dolnego źródła przy mrozach -5 do -8 wynosi ok. 3-4 stopnie. Tak też jest prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na dobę w grudniu 475kWh/31dni=15,3kWh/doba więc grubo poniżej 20 ale mam chyba z was najmniejszą pow 122m2.

 

Ja mam jeszcze mniejszy dom a zużycie większe.

 

Małe podsumowanie z ostatniego tygodnia.

 

117m2 podłogówki, Nibe Fighter 1240 6kW (3x400V), sondy 140m pionowe, pierwszy sezon.

- średni czas pracy PC 16,56 h/D

- średnie zużycie 28,34 kWh/D co daje średnią moc 1,71 kW (jest to razem z pompami obiegowymi)

- średni czas cyklu to 46,5 min

- zużycie cwu około 20 %

- DZ -3,2/+4,5

 

Trochę to nieciekawie wygląda w porównaniu z innymi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i czytam i włos mi na głowie staje. ja nie mam zielonego pojęcia o czym Wy piszecie. U mnie nic się nie ustawia oprócz godzin pracy i zadanej temp. O sprawdzeniu tem. DZ nawet nie ma mowy, a jak chcę wiedzieć ile pracowała np.w nocy na którym biegu ( mam dwa) to musze zapisac wieczorem i tyle. Jaka krzywa grzania??? szok. Podziwiam Was naprawdę. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ,że poruszyliście jednak moją sytuację.Moc pompy 7kW

Powierzchnia grzejna 145m w domu plus 20m garażu.Nie wiem czy taki stan rzeczy jak u mnie jest dobry.Nie wiem jak odczytać twoją wypowiedz HenoK. Za długie przerwy w pracy PC i za mało cykli? Dziś nie mogę zerkną na wyniki ale pozostawiłem 22-8.00 i od 13-17.30 grzanie w okolicach temp wył 30C ( na powrocie). Gdy po 3 godz pracy ciągłej PC temp powrotu wzrosła o 4C w domu nie podniosła się temp.....może o 0,5 C

Czy temp powrotu powinna u mnie być ciągle na wyższym poziomie? Np 26C?Wtedy ogólnie odbiornik energii ( powietrze) potrzebował by mniej do podgrzania. Myślę,że gdybym miał np: 4 cykle po 4 godz. też mogło by to nic nie dać.Trochę boję się tak eksperymentować bo póżniej ciężko mi dogrzać w domku.A może właśnie wygrzanie ogólne dawało by krótsze cykle, ale większa ich ilość.Chyba namieszałem trochę, przepraszam.Jakoś od samego początku mam inaczej niż wszyscy ale nie zamierzam i tego odpóścić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas obecnie przestawiliśmy i tak pompę CO włącza sterownik auroton mierzący temp w przedpokoju na dole. Obecnie przestawiliśmy i podbicie temp jest 22-5 i 13-14. Dzięki temu oraz dodatkowemu kominkowi (od 17-23) pompa nie włącza się w I taryfie prawie wcale (ostatnie odczyty pokazują zużycie rzędu 4 kWh w I i 18 w II taryfie) do tego osobno grzałka dla CWU ok 6 kWh (nie mam sprawdzenia ile w I ile w II)> przy okresie aby maksymalnie pompa skupiła się na grzaniu CO odłączyliśmy CWU od pompy ale chyba włączymy z powrotem.

Temp na zbiorniku 44 + - 2 stopnie. Podczas grzania temp na dole bufora ma i 28-30 stopni. Nie mam odczytów środka chłodzącego na zasilaniu i powrocie. Odpowiem na ew. pytania

jedynie u mnie problem z poddaszem - tam jest zwłaszcza przy dużych wiatrach dużooo zimniej niż na dole. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca pierwotna krzywa grzania "9" zmieniona na "7" czyli krzywa grzania przesunieta w lewo - schłodzenie wody wchodzącej o ok.4 C.Takie przesunięcie nie powoduje brak wydolnosci systemu - głównie chodzi o temperaturę w łazienkach.

 

Na moje to i tak wysoko masz tę krzywą. Ja mam 5.

Może jest to spowodowane "czapkami" masz wtedy wyższą temperaturę w sieci a poszczególne pomieszczenia biorą tyle ile im trza- tyle że COP jakby gorsze wtedy było. Pozdrawiam i Najlepszego w Nowym Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie autorytet i może nie powinnam tak pisać ale proszę to potraktować z przymrużeniem oka . Mam nadzieję , że Nasi Najlepsi Doradcy się odezwą .

Jack2000

uważam że 4 *C róznicy miedzy zasialniem a powrotem też spokojnie może być ....

Temp. dolnego zródla też jest ok! jak jest zimno ( u mnie pod koniec grzania potrafi spaść do 2 ( powrót ujemny ) .

Inko

ja mam 1.5l/min ten przepływ na podłogówce ....

Rume

Ty się tak nie martw . Masz nowy dom to po pierwsze . Struktura 20 % cwu w normie ale to też istotne do jakiej temp. nagrzewasz to cwu . Zuzycie 28kWh/24h ale nie wiadomo jaki masz komfort cieplny w domu ,,może zdecydowanie wyzszy niz Ci co maja 20*C -21*C ...a przeciez wszystko to się liczy .

Wit

w/g mnie w porównaniu do Innych Twoje cykle są za długie .......albo histereza za duża ( rzadkie cykle i długie ) albo dom na tyle nie akumulacyjny , że nie da się grzać tylko w taniej taryfie ......bo nie wyrabiasz się w czasie żeby nagrzać odpowiednio.

Androżek

to jak często się włącza zalezy też od histerezy ..jaką masz ? bo może bardzo małą ( Ktoś kiedyś miał 0,1 ..Ciebie o taką nie posądzam ) i włącza się często ..może też włączałaby się jeszcze częściej gdyby nie to , ze tam jest chyba fabrycznie ustawiona minimalna przerwa między cyklami na 25 minut ( zabezp. przed zbyt częstym włączaniem ). To jaka jest histereza nie tylko wpływa na częstotliwość włączania PC ale też na długość cyklu ...bo jak mało ma dogrzać to i szybko dogrzeje . 10 kW do Twojego domu uważam za ok ! ( dlatego kiedys taki byłeś dla mnie Bohaterek bo myślałam , że masz 8 )

 

Hydrolku nauki nigdy nie za wiele i bardzo dobrze że wytłumaczyłeś jak działa TZR. Henoczku to co napisałeś to też racja . Wszyscy wyżej zadali konkrene pytania i czekają na odpowiedzi teoria teotią ale praktyka i konkrety mile widziane ..... :) .słuchamy ...

wyżej nie napisałam że u Wita jest inny dom niż mój ( stąd też mogą być róznice ) ale to chyba nie znaczy że ma grzac do końca swiata i o jeden dzień dłużej , prawda ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...