Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A może moje krótkie okresy pracy pompy wynikają z przewymiarowania?Może wystarczyłoby 8kW?Przeciez pompa wyłącza się jak osiągnie wymagane parametry a skoro szybko je osiąga to...

Kto mi podpowie czy jest w moim przypadku sens kombinować i wydłużać okres pracy pompy.

Androzek

Jak wiesz mamy podobne PC i sterowanie.

Do końca grudnia nie miałem załozonych czapek.

Teraz mam i są pierwsze wnioski.

Po pierwsze gwałtownie wzrosła liczba załaczeń PC na dobę. :cry:

Po drugie mocno skoczyła mi dT z około 5,4 na 10 i więcej. :cry:

Po trzecie jak przestawiłem przy tych czapkach krzywą z 2 na 4 to żre dużo więcej kWh co jest raczej normalne. 8)

Nie rozumiem tylko jednego.

Jak jest pozamykanych część pętli to po załączeniu PC wzrasta gwałtownie temp zasilania a temp powrotu przez pewien czas stoi w miejscu.

Jak pompki CO wygonią tą wodę w obieg to za chwilę jest taka sytuacja , że na powrocie jest wyższa temp niż na zasilaniu i PC się wyłącza.

Stąd te częste załaczenia , ale dlaczego przy mniejszej ilości otwartych pętli tak się dzieje?

rume

Jesteśmy w identycznej sytuacji.Te same moce PC i pierwszy sezon ( ty 1240 a ja 1140 z tym , że ja grzeję jeszcze VPA 300/200 ) i możemy sobie podać rękę.

Chyba jednak skończy się na zdjęciu czapek i powrocie do stanu z grudnia.

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgodnie z obietnicą w grudniu od 1 XII do 1 I licznik przy pompie wskazał: 349 kWh w I taryfie i 174 kWh w II. Rachunek za prąd: 235,45 zł. Ciekawe co wyjdzie w styczniu bo po świętach pozmienialiśmy ustawienia aby więcej grzało w II taryfie. Do tego trzeba doliczyć m3 drewna spalony zwłaszcza przy tych ostatnich mrozach i wiatrach.

W sumie ogrzewanie wyszło 235,50 +160 zł za drewno czyli prawie 400 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza na co. u mnie wynosi 5.Dla CWU wynosi 4.

Trudno mi się wypowiadać o akumulacyjności u mnie czy dobra czy zła.

Cały dół po przerwie 12h w grzaniu, tracił około 1C z temp powietrza, max chyba 1,2C.U góry tylko łazienka 2-2,5 C traci( zależy od wiatrów,wilgoci - wentylacja grawitacyjna), reszta około 1-1,2C.Chyba nie aż tak dużo, ale może tyle wystarczy.....min temp powrotu przy takiej przerwie w grzaniu była 21C. To dane testowe jakie zaobserwowałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u Was przy tych mrozach?. U mnie dziś w nocy było -15, w ciągu dnia -11, a obecnie jest - 17. Pompa pracowała w nocy, wyłączyła się o 9 - temp.22, teraz 21 i jeszcze się nie włączyła. Ciekawe ile będzie naparzać w nocy? No i myślę, że do 22 nie wytrzyma więc pewnie zaraz się włączy, bo zadana to 21...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

to wszystko w porządku :) ( niektórzy mają histerezę co.4 i ona w niektórych sytuacjach bardziej się sprawdza ) wcale się szybko nie wyziąbia , zastanawiało mnie tylko dlaczego tak długo u Ciebie podnosi tę temperaturę .

Ciekawa jestem jeśli grzejesz w nocy to czy PC ma jeden cykl czy więcej ? i czy mając zegar PC zawsze zdąży skończyć cykl czy zadziałanie zegara wyłącza go np. w połowie ?

Skoro zegar jest podłączony jako wyjście zewnętrzne ( menu 5.7 ) tzn. że PC pownna mieć logikę i ustawiać tak aby tak się nie działo ...i jestem dlatego ciekawa czy tak jest .

Mam nareszcie zegar :)

To o co kiedyś pytałam odnośnie wyłączenia grzania wody zupełnie to jest w menu serwisowym ( 8.2 podziałka -10/20 ..nieaktywny ) ale ja zrobię aktywny ...bo po co grzać jak mnie nie ma nawet w taniej taryfie ....zrobię aby nie zamarzło .

Klimaw

ja kiedyś też miałam siłowniki . Owszem włączała się częściej ale upatrywałam powodu raczej w ustawieniach ( wysoka krzywa , kiedyś się awaryjnie wyłączyła, zadziałał presostat wys. ciśnienia ) PC niż w tym . To co opisałeś dlaczego tak się dzieje to na moją logikę ( nie wiem czy ona taka super :wink: ) to jeśli zamykasz dużą ilość pętli to zmienia się ilość ciepła w układzie ( nie puszczasz do tych zamkniętych ) w związku z tym szybciej się nagrzewa bo brak odbioru ( mniejszą ilość szybciej ogrzejesz ) .

Jedna " czapeczka " bierze 2 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

U mnie cykl grzaniaw w nocy jest jeden.10h grzania i licznik pompy o tyle się zwiększa rano.Ja nadal nie uzyskuję zadanych temp nawet po ciągu 10hani na powrocie ani w domu.Za pół godz zacznie się grzanie a skończyło 4godz temu.Temp powrotu w tej chwili 23,9C.Nie wiem do ilu podniosło w ciagu dnia przez 5h bo mnie nie było ,ale w domu jest nie ciekawie 19-19,5C u góry i 20,4 cały dół .Zadane było 22C.Juz mi 15 h/dobę nie wystarcza. Zaczynam się obawiać ,że sprawdza się gorszy scenariusz Henoka .....24h grzania non stop by pokryć straty.Dziś raz jeszcze sprawdzę do ilu podniesie od podanych wyżej.....może teraz więcej się wychładza.A może przez tak wolne podnoszenie temp powrotu, dom się bardziej wychładza bo dochodzą następne godziny wyziębiania i mam koło zamknięte.Bo przerwa w grzaniu 5-6 h, ale zanim się podniesie to ciągle temp w domu spada i wtedy PC pracuje na same tylko uzupełnienie strat.Ogólnie tracę wiarę w to wszystko.

 

Jeżeli mam podniesioną temp grzania i nie została ona osiągnięta a zegar zew. ma nastawione by w tej chwili wył to zrobi to w trakcie cyklu.Nie jest tak mądre to wszystko. Więc zegar u mnie dział super, ale mnie ustawianie przedziałów czasowych przestaje być potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

bardzo martwię się że tak jest . Pytanie gdzie te straty ? przecież nie mieszkasz w nieocieplonym domu , rozbiłeś go pewnie zgodnie z wiedzą budowlaną , warstwy podłogowe dołu i góry ( podłoga na piętrze ) tez są chyba jak trzeba . Skąd te straty ?

A może należy wyłączyć garaż zupełnie ?? to 20 mkw i tam masz podłogówkę i w/g mnie on tak bardzo zabiera ciepło . Ja bym tak zrobiła wtedy całe ciepło będzie na dom.

U mnie też teraz temp. w domu spadła 24*C ( mam krzywą 1,3 z podbiciem +2 normalnie a w nocy dodatkowo +2..teraz zmienię bo jest ten zegar .... dzisiaj niedziela więc PC grzeje sobie jak chce )

Jeszcze to , ze chyba pokazywałeś projekt domu i Ktoś taką PC ( moc ) Ci zaproponował . Dlatego tak zawsze upieram się aby przy wyborze pisać konkretnie PC taka i taka do danej temp. np. -15 czy -20 ...żeby póżniej nie było nieporozumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech....nie chcę już tu marudzić.

Odpowiadając, na gruncie 15cm styro i 6 cm wylewki, podłoga na piętrze z 10cm styro i 6cm wylewki.Dom ocieplony 12-14 cm styro.Całą podłogówkę układali ci od pompy i to oni dobierali mi pompę na podstawie projektu.

Nie uzgadniałem,bo nie wiedziałem o tym,że musze im podać/nakazać obliczenia przy -20C.

W Sun E w Gdańsku nie kazali mi wyłanczać garażu całkowicie,to oni pomogli mi wyrównać temp w domu.Może powinienem jednak ten garaż wyłączyć? W końcu tam teraz jest dużo chłodniej ......nie wiem już nic.

 

Dobrej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

wiem , że jesteś zniechcęcony ale co Ci zależy wyłącz garaż ( przecież w każdej chwili możesz go włączyć ) ...zobaczysz , że będzie lepiej.

Występuje takie pojecie jak zdolnośc połdogówki do samoregulacji. Co tzn. ? że moc podłogówki jest proporcjonalna do róznicy między temp. podłogi a powietrzem ... czyli zyski cieplne np. słońce powodują wzrost temp . powietrza i spadek mocy cieplnej , ta zależność działa też i w drugą stronę ...pomieszczenie gdzie temp. jest niska powoduje zwiekszenie mocy w tym pomieszczeniu więc idzie do tego pomieszczenia więcej ciepła niż gdzieś gdzie temp. jest wyższa ( dom ) . Uważam że garaż "zjada " Ci to ciepło .

No dobrze IVT pomogło Ci wyrównać temp. w domu chwali im się ale to ich PC ( dystybutor ) i im powinno też zależeć , prawda ? więc nikt tu chyba łaski nie robi . A co mówią teraz na tę sytuację ? co jest nie tak ? dlaczego tak się dzieje ?

Tej wylewki mogłoby być ciut więcej ( min. to 6,5 cm ) .

Nie mozesz się załamywać musisz wykorzystać wszystko !!!

Nie marudzisz i nigdy tak nie pisz . Jesteśmy tu po to aby pomagać sobie wzajemnie , inaczej nie miałby to sensu ( przynajmniej dla mnie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weszłam bo chciałam poprawić ..nie dystryb ( tzn. dystrybutor też ) . tylko przedst producenta. a tu post Ravbc.....dobrze , ze trzyma rękę na pulsie ...

no tak o tym zupełnie jakoś nie pomyślałam :( ( myślałam tylko o tym , że Wit ma zimno !!! ) ....dlatego powinno się robić jednak grzejnik w garażu a nie podłogówkę .

A przy jakiej temp.zewnętrznej istnieje ryzyko zamarznięcia ? i ciekawe ile utrzymuje się przy tych temperaturach ( -20 ) w nieogrzewanym garażu ? ( przecież jest chyba ocieplony i jedną scianą graniczy z domem więc też jakieś ciepło stąd jest ) ....i jeszcze pytanie ...a może akurat w garażu powinno być coś dolane do wody żeby nie zamarzało ?

Jak ktoś ma moc że mu wystarcza i na dom i garaż to ok! ale jak Ktoś nie ma? co wtedy ?

dlatego IVT nie radziło wyłączać .....tylko że to nie im zimno ....dlaczego nie doradzili zrobienia grzejnika w garażu ? a może ja tu jakieś herezje głoszę i nie ma takiego zjawiska ? to jak ? jest czy nie ma ?

ja ciekawy ludek więc poczekałabym aż pogoda się poprawi i zrobiłabym eksperyment. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szczerze to wszyscy milczą i Gdańsk i Słupsk.Nie mam odpowiedzi choć opisałem sprawę i dwa razy wyslalem maila. Zadzwoniłem więc do jednego przedstawiciela i uslyszałem,że pompa ma chodzić nawet 20h/dobę :o .

W garażu faktycznie boję sie zamarznięcia wody, może musiałbym to pospuszczać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szczerze to wszyscy milczą i Gdańsk i Słupsk.Nie mam odpowiedzi choć opisałem sprawę i dwa razy wyslalem maila. Zadzwoniłem więc do jednego przedstawiciela i uslyszałem,że pompa ma chodzić nawet 20h/dobę :o .

No jeśli tak jest jej moc policzona, to jest to możliwe. Jeżeli jest niedowymiarowana, to przy temperaturze obliczeniowej (to może być "tylko" -16) wręcz potrzebne będzie wspomaganie grzałką elektryczną. Nie zmienia to jednak faktu, że powinno "być ciepło" nie zależnie od temperatury na zewnątrz...

W garażu faktycznie boję sie zamarznięcia wody, może musiałbym to pospuszczać....

Wystarczy że zostawisz tam drobny przepływ (ale stały!). Ciężko powiedzieć jaki konkretnie będzie odpowiedni - to niestety mocno zależy od takich drobiazgów jak sposób wykonania podłogówki czy progu garażu. Tam jest największe prawdopodobieństwo zamarznięcia i to (w pechowym układzie) nawet przy dodatniej temperaturze powietrza w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie garażu.Jak mówiłem nie ogrzewam.Dziś było minus 13C a rano w garażu na wysokości 1,7 m temp. plus 6,4 stopnia.Temp.odczytywana przez czujnik samochodu plus 5 C.Może jednak warto ten garaż wyłączyć?

 

To zależy. Ja nie mogę ja mam dużą i cienką bramę. I u mnie jest w tej chwili w okolicach zera w garażu. A jak będzie jeszcze zimniej na dworze? Wolę nie ryzykować, mogę najwyżej wyłączyć te obiegi i jak nie trzeba to nie grzeję. Można też ocieplić rury i liczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie garażu.Jak mówiłem nie ogrzewam.Dziś było minus 13C a rano w garażu na wysokości 1,7 m temp. plus 6,4 stopnia.Temp.odczytywana przez czujnik samochodu plus 5 C.Może jednak warto ten garaż wyłączyć?

Można poczekać aż temp rano będzie powyżej 0st i wyłączyć choćby tylko na cały dzień -to da jakiś obraz sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ,że poruszyliście jednak moją sytuację.Moc pompy 7kW

Powierzchnia grzejna 145m w domu plus 20m garażu.

Na moje niewprawne oko to moc PC jest zbyt mała.

Masz 165 m2 i 7kW ( w tym oczywiście zimny garaż ).

U mnie 122m2 i 6kW.

Dosyć duża różnica w metrażu a w mocy PC niewiele. :o

wit a jaki masz kolektor i jego długość?

U mnie 150m odwiertu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...