Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ustawie wiec krzywa na 3. Z pewnościa wzrosnie temp wył. Wydluże cykl grzania i zobacze co będzie sie działo.Dam znać.

Zastanawiam sie tez nad badaniem termowizyjnym budynku....

 

pozdrawiam

 

wit74 - czy każde pomieszczenie to osobny obwód podłogówki? jak wygląda temp. podłogi, ewentualnie pomieszczenia o najkrótszej pętli (najmniejszym metrażu)?

 

ja miałem sytuację, że miałem wszystkie pętle otwarte na maxa i 2 pomieszczenia o największym metrażu były za chłodne, przykręciłem pętlę w garażu, garderobie i zdecydowanie się poprawiło. Utrzymuję temp. w garażu powyżej 10stopni bo mam nad garażem pokój i nie chcę go wyziębiać, a poza tym w garażu mam zbiornik z ciepłą wodą więc tym bardziej muszę tam utrzymywać taką temp.

 

Napisz jeszcze coś o dolnym źródłe - jaką masz temp. dolnego źródła - może jest za mało wydajne, za płytko wkopane rury?

 

wklej jeśli możesz zdjęcia podłogówki w garażu - u mnie faktycznie pierwsza rura biegnie 40cm od wjazdu do garażu - bo tam napewno jest niezły mostek który wyziębia wodę w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rzeczywiście wykorzystanie taniej taryfy na maxa i wspomaganie droższą w sposób świadomy, w moim przypadku jest jak walka z wiatrakami.

Za namową serwisanta z wlkp.i mojego instalatora wszystkie przedziały czasu wyłączyłem.Ustawiłem krzywą na 3,5 i puściłem pompę"luzem" :) Spisałem godz.i licznik pracy PC.Będę śledził zmiany...bo mam nadzieję,że będą ( na lepsze).

Ja już swój czas z pomiarami temp pętli spędziłem.Dziś nie pamiętam już która jaką miała.Z IVT otrzymałem nowe obliczone nastawy i się sprawdziły.Wtedy dałem spokój z pętlami.Jak opanuje aktualny problem mogę pomierzyć raz jeszcze.

 

Jack

Temp solanki na wejściu w tej chwili po 7h pracy 1,7C a powrót -0,9C.Temp na zew -13-14C.

Zdjęcia miał robić instalator.Póżniej okazało się,że zgubił aparat-poważnie.Nie zrobiłem zdjęć tylko garażu niestety,resztę mam. Mnie też ten garaż męczy...ale z projektu widzę ,że odległość pętli od krawędzi wjazdu wynosi grubośćściany około 25cm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dalej eksterymenty z czapkami.

Już wiem , że na 10 moich pętli nie mogę zamknąć 8 bo PC szaleje.(dT,ilość załączeń,wyższa krzywa grzewcza,więcej kasy na kWh itp).

Poszedłem na kompromis. :D

Wywaliłem wczoraj czapki w sumie z sześciu pętli , a pozostawiłem na czterech ( tylko 4 sypialnie oprócz salonu ).Krzywa wróciła na 2 a podbicia na razie usunąłem ( i tak mam na ten sezon 1T choć podlicznik 2T).

Sprawdzę w przeciągu dwóch dni co to da. :o

A na dworze -12 stopni i hula hula wiatr. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,dzisiaj zapowiadają minus 20C aktualnie jest około -14C.Chrzest bojowy pompy.Podobno powinna wystarczyć do minus 22C,jutro możemy zrobic małe podsumowanie ...

no u mnie w zależności od temrometru było -16 (-18,5 na połacidachowej) stopni. dzięki kominkowi i pompie rano było 22,75 stopnia na dole. O 13 pompa się włączyła i z 21,75 nie potrafiła podnieść temp. ani o gram grzejąc do 17 (rozpaliłam w kominku) ale o 15 już było -13 stopni. Obecnie jest - 18 już (na połaci pewno z -21) oprócz kominka włączyliśmy dopływ prądu do grzałki ( do tej pory obywało się bez grzałki). :o :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie w zależności od temrometru było -16 (-18,5 na połacidachowej) stopni. dzięki kominkowi i pompie rano było 22,75 stopnia na dole. O 13 pompa się włączyła i z 21,75 nie potrafiła podnieść temp. ani o gram grzejąc do 17 (rozpaliłam w kominku) ale o 15 już było -13 stopni. Obecnie jest - 18 już (na połaci pewno z -21) oprócz kominka włączyliśmy dopływ prądu do grzałki ( do tej pory obywało się bez grzałki). :o :o :o :o

 

A jaką masz przez ciekawość temp DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do WAS użytkowników pomp ciepła gorącą prośbę. Startuję z budową od marca - dom w z garażem dwustanowiskowym 199 m pow. użytkowej, współczynnik U ok 0,26 dach dwuspadowy, bryła zwarta itd. Pompa musi pociągnąć też zbiorik dla CWU. Działka 83 ary więc dolne źródło może być kolektor poziomy - miejsca dość.

 

Próbuje zgłębić temat pomp i trochę się juz orientuje, ale nic nie zatąpi mi Waszych doświadczeń, tym bardziej, iż czas przy małym dziecku jest ograniczony.

 

Jaką firmę polecicie - sprzedawcę - dystryb pomp ? Słyszałem dużo dobrego o Climaconfort, ale oni mają do CWU drógą pompę powietrze woda. Często pojawia się NIBE itd. ? Jakie firmy polecacie ?

 

Muszę mieć gotowy projekt przed realizacją stanu surowego chodzi o ew. przepusty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką firmę polecicie - sprzedawcę - dystryb pomp ? Słyszałem dużo dobrego o Climaconfort, ale oni mają do CWU drógą pompę powietrze woda. Często pojawia się NIBE itd. ? Jakie firmy polecacie ?

 

W pierwszej kolejności to chyba Twoja decyzja co do typu PC.

Pośrednie czy bezpośrednie parowanie,chyba , że studnie lub powietrze.

Niektóre firmy specjalizują się.Tak jak zauważyłeś Clima robi np. tylko bezpośrdnie( do CO ).

Tak więc na początek ten problem-o wadach i zaletach tych DZ doczytasz w necie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz czytam Jack,że miałem podobnie.W gosp,garderobie i garażu za gorąco.

Pętle różnej długości od 31-79m, 2-3 na pomieszczenie.Wiele sie nakreciłem by kosztem niższej temp w w/w podnieśn gdzie indziej.Np: w garażu miewałem 25C a miało być z obliczeń 10C :) Myślę,że teraz tyle właśnie mam,choć może nadal kosztem domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz czytam Jack,że miałem podobnie.W gosp,garderobie i garażu za gorąco.

Pętle różnej długości od 31-79m, 2-3 na pomieszczenie.Wiele sie nakreciłem by kosztem niższej temp w w/w podnieśn gdzie indziej.Np: w garażu miewałem 25C a miało być z obliczeń 10C :) Myślę,że teraz tyle właśnie mam,choć może nadal kosztem domu.

 

jak przykręciłeś w niektórych pomieszczeniach to w inych temp. wzrosła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a u mnie przy ziriusie jeszcze sie trzymam:) PC chodzi sobie dosyc czesto ale jeszcze nie nonstop..ale my tu na oplszyznie mamy sahare w porownaniu z reszta kraju dopiero dzisiejszej nocy ma sie zimniej zrobic..

w domu caly czas plus minu 21 stopni

grzalke mam wylaczona..kominkiem jeszcze sie nie dogrzewam..tak wiec jakby co moge jeszcze drogi awaryjne uruchomic:)

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Początkowo kręciłem tylko na powrocie. Kilku najmądrzejszych tego forum wyjaśniło,że nie tak to powinno być regulowane i mieli rację.Bo i tak wtedy nie osiągałem precyzyjnych temp tam gdzie chciałem.

Po wielu namolnych wręcz próbach i poszukiwaniach dotarłem do specjalistów od dystrybutora.Przeliczyli mi wszystkie nastawy raz jeszcze po wypytaniu mnie o kilka danych i przysłali.Od mojego instalatora otrzymałem kluczyk i....sobie pokręciłem na zasilaniu.Powroty wg zaleceń pozostały max otwarte.Dodałem póżniej od siebie malutkie korekty o 1/4 obrotów gdzie niegdzie i było ok....do dziś :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Początkowo kręciłem tylko na powrocie. Kilku najmądrzejszych tego forum wyjaśniło,że nie tak to powinno być regulowane i mieli rację.Bo i tak wtedy nie osiągałem precyzyjnych temp tam gdzie chciałem.

Po wielu namolnych wręcz próbach i poszukiwaniach dotarłem do specjalistów od dystrybutora.Przeliczyli mi wszystkie nastawy raz jeszcze po wypytaniu mnie o kilka danych i przysłali.Od mojego instalatora otrzymałem kluczyk i....sobie pokręciłem na zasilaniu.Powroty wg zaleceń pozostały max otwarte.Dodałem póżniej od siebie malutkie korekty o 1/4 obrotów gdzie niegdzie i było ok....do dziś :cry:

 

a to dziwne bo mi właśnie kazali regulować na powrocie i tak zrobiłem i też działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw - bezpośrednie czy pośrednie to chodzi - tak rozumiem o rodzaj czynnika w dolnym żródle np. solanka itd. ? Właśnie nie wiem co wy polecacie ?

 

Poczytaj trochę tu:

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1343/Itemid,39/limit,1/limitstart,1/

i przeleć choć pobieżnie to forum-potem dopiero pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja Was podniosę na duchu: dziś w nocy przy gruncie miałem....-30, trochę wyżej -23. Samochód nie chcial odpalić, a w domu...21, do 9 podniosło do 21,5.teraz jest na dworze -19, a w domu 21...pompa calą noc naparzała, potem od 13-16,30. I...po wrzuceniu do kominka o 17 jest 22. już nie podkładam od 21 więc się zapewne włączy bo temp. już się nie podnosi, a zadaną mam 22. jutro napiszę jak po nocy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja Was podniosę na duchu: dziś w nocy przy gruncie miałem....-30, trochę wyżej -23. Samochód nie chcial odpalić, a w domu...21, do 9 podniosło do 21,5.teraz jest na dworze -19, a w domu 21...pompa calą noc naparzała, potem od 13-16,30. I...po wrzuceniu do kominka o 17 jest 22. już nie podkładam od 21 więc się zapewne włączy bo temp. już się nie podnosi, a zadaną mam 22. jutro napiszę jak po nocy...

Cholera swimmer -dajesz czadu , że aż mi sie zimno zrobiło.

Normalnie "białe niedźwiedzie". :lol: :D :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...