Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

irtad

Jeżeli tak to fajnie.U mnie też się poprawiało,ale ja dławiłem przepływy za bardzo.Teraz mam i precyzyjniej poustawiane i dT GZ niższa( choć to akurat nie wiem czy z tego powodu) :D Ale ja jestem początkujący

 

Ja robiłem 1/2 /1/4 obrotu i czekałem. A regulacja była od góry czyli zamykałem na maxa i wtedy odkręcałem 2 obroty i od tego regulowałem albo góra albo dół. z tego co pamiętam to chyba 3,5 obrotu to było już całkowicie otwarte.Nawet zrobiłem sobie taką małą tabelkę z obiegami i pisałem ile jaki obieg obrotów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mam test ;-) nie wytrzymałem do rana, bo taka piękna licytacja się toczy:

przed momentem sprawdzane -21,5C czujnik na pólnocnej ścianie jakieś 2,5m nad ziemią, średnia z ostatnich 24h -10C i... pompa oczywiście męczy się już 23h (-1h na CWU), podbiła (dzięki tej średniej i 2h słoneczka w południe) wewnątrz temperaturę powietrza o +0,5C

około 19:00 temp. na zewnątrz spadła <-19C i zaczęło jej brakować stopniominut (jak ten wynalazek przetłumaczyć nie wiem) w tempie wskazującym na konieczność odpalenia grzałek w ciągu 1-2h, skąpy jednak jestem i stwierdziłem, że wykorzystam akumulacyjność budynku i te 0,5C które dziś w dzień zdobyłem mogę przez noc stracić (jutro ma znów być tylko -10C i podobno słoneczko, które też wspomoże ;-) - przesunięcie krzywej na -2 załatwiło sprawę, pompa spokojnie daje teraz radę i nawet już chwilę poodpoczywała

aha na temperatury przekłada się to mniej więcej tak:

krzywa 4 przesunięcie -2

zewn. -10 -19 -21,5

zasilanie 31,5 34,5 33,5

powrót 26 28,5 27,5

tak wiem dT mam marne, ale aby nie grzać bez sensu 100m antresoli (miałem tam ponad 22C) i "przekazać moc" na parter potrzebną na nadrobienie szybkiego spadku temp. (prognozy co prawda mówiły o tylko -17C jutro nad ranem :roll: ) zakręciłem na górze kolejne dwa obiegi, tak wieć tam już tylko 4 z 10ciu pracują i to na 1/3 mocy, a jest nadal 21,5C :-( hmm jednak to ciepełko lubi na górę uciekać ;-)

z rana zdam relację ile się meteorolodzy pomylili i czy to zaskutkowało użyciem grzałeczek

 

ups, jeszcze info spcjalnie dla Wita o garażu - w nim mam nadal +11C (właśnie gapa zauważyłem dwa wielkie piękne grzejniki w nim - tzn. stalowe nieocieplane drzwi prowadzące do ogrzewanych pomieszczeń ;-) już się nie martwię, że tam coś zamarźnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha termometr na zewn pokazuje na górze -22 (na połaci -26) jedno auto zdecydowanie odmówiło współpracy. Temp na dole 22 w najcieplejszym miejscu. Na górze zdecydowanie mniej (max 18-19). Pompa działałam od 22 do 6 rano. Z grzałką. Maskara. Od wczoraj 6 rano do dziś 6 rano pompa zużyła 11 kWh w I taryfie i 26 kWh w II taryfie. W kominku było palone 17-22.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wczytuję sie w te garaże i jak sobie przypomnę to mądrzy ludzie którzy budowali już któryś dom z kolei odradzili mi garaż w bryle domu.

Postawiłem niezależny budynek garażowy .

Nie żebym się z was naśmiewał-nic z tych rzeczy. Kazdy ma coś co zrobiłby teraz inaczej.

To pod rozwagę tym co dopiero zaczynają lub wybierają projekt.

 

Hmmmm. Ja mam w jednej bryle bez wejścia do domu tylko z zewnątrz i nie narzekam. Mam go po stronie północno zachodniej i mi osłania dom od wiatrów z której to strony najczęściej hulają. Uważam że to lepsze rozwiązanie.

 

Zauważyłem dość dużą różnicę w mocach PC - waha się 1,44-1,92 kW. Czy to normalne ? Przy jednakowym zużyciu 14 kWh w dzień pompa pracowała 10h a w nocy niecałe 9h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. Ja mam w jednej bryle bez wejścia do domu tylko z zewnątrz i nie narzekam. Mam go po stronie północno zachodniej i mi osłania dom od wiatrów z której to strony najczęściej hulają. Uważam że to lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam

A jaką temp masz w garażu i czy go ogrzewasz?

Jeśli nie ogrzewasz to powinieneś ocieplić ściany pomiędzy garażem a domem.

Jeśli ogrzewasz to masz:

-duże straty , bo jaka by nie była brama to i tak nie będzie zbyt szczelnie

-samochód po jeździe na mokrym będzie się kisił w garażu , a sól będzie go żarła.

 

Jako , że mieszkam na zachodzie często jeżdżę do naszych sąsiadów i kiedyś dawno temu nie mogłem się powstrzymać by nie zapytać dlaczego Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.

Proste :lol: :lol: :lol: -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu. 8)

 

To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ogrzewasz to powinieneś ocieplić ściany pomiędzy garażem a domem.

Właśnie tak mam zrobione.

Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.

Proste -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu.

 

A co ze skrobaniem szyb?

 

To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

 

Wcale nie okazuje się że rozwiązanie garażowe może mieć duży wpływ na wydolność układu PCi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako , że mieszkam na zachodzie często jeżdżę do naszych sąsiadów i kiedyś dawno temu nie mogłem się powstrzymać by nie zapytać dlaczego Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.

Proste :lol: :lol: :lol: -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu. 8)

 

To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

 

Garaż to nie tylko miejsce postojowe dla samochodu. Są też motory. Miejsce na narzędzia i takie tam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ocieplone ściany miedzy garażem a domem to musiałeś nieźle pilnować wykonawców.

 

Oczywiście jest z tym problem, pewnych mostków termicznych się nie pozbędziesz. Dachówka garażu przylega do ocieplenia i mam ocieplone fronty garażu. Na wiosnę będę robił podbitkę w garażu i myślę że pod dach też tam troszkę wełny wrzucę.

 

Co do żonglowania taryfami to normalna eksploatacja pompy wraz z użytkowaniem domu już przyniesie korzyści finansowe w układzie dwutaryfowym. Nie trzeba podbijać pracy pompy w tańszych taryfach kosztem komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszekf: to jaka temp przewidujesz w domu jak temp spadnie o jeszcze jakieś 10'? czy nie obawiasz sie, ze jesli dz bylo dobierane do pompy to za jakies 1,5-2mies spadnie jego wydajnosc?

jakie masz obecnie temp dz (obie)?

Póki co PC bez przerwy pedałuje bez przerwy 330h, DZ to kolektor poziomy długości 500mb napełniony etanolem. Stan DZ po takim czasie ciągłej pracy we cz.chłodn. 1,5*C, wy.cz.chlodn.-2,6*C. (w drugiej dobie od uruchomienia we. 3,8*C, wy -0,3*C). Średnio spadek temp. cz. chłodn/dobę to początkowo 0,2*C przez pierwszych kilka dni, obecnie ustabilizowało się na poziomie 0,1*C. W całym tym okresie dt DZ 4*C. Grzałki są wyłączone (włączą się tylko w wypadku awarii). Problem zniknie za tydzień, bo (a) poddasze doczeka się ocieplenia, (b) na zewnątrz będzie cieplej ;)

Acha, byłbym zapomniał... DZ leży sobie w baaaarrrdzo wilgotnej glinie, sączenia na poziomie 100-130cm ppg (odwierty robione latem po długim okresie suszy). Przeklinałem to w chwili rozpoczęcia budowy, gdy zdecydowałem się na PC to decyzja co do typu DZ była już tylko formalnością ;).

 

pozdrawiam Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszekf: no to chyba jest w miare ok, jak ocieplisz poddasze plus dom sie wygrzeje to pompa powinna dawać radę, DZ chyba też skoro tylko tyle spadło po 330h godz non stop pracy

 

u mnie z kolei wygląda to tak, że temp we dz jest powiedzmy 5-6' i jak pompa pracuje te 5h to spada do 2-3'. w trakcie tych 5h temp wody w podlogowce podnosi sie o 3-4' natomiast temp 1,5m nad posadzką albo stoi albo drgnie tylko o 0,5'

.. tak sie wlasnie zastanawiam zy to nie z powodu rozstawu rurek co 15cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie niskie temperatury zmobilizowały to pocięcia palet jeszcze z budowy i palenia w kominku - przez co pompa pracuje jeszcze mniej niż trwa tania taryfa :) a i porządek sie zrobił na działce jak zniknęła kupka palet

no, ale od soboty ma już być na plusie

czekam na następne mrozy bo tych pociętych palet sie musze do wiosny pozbyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elstir - u mnie rurki na ogrzewaniu podłogowym są co 8cm.

Sądzę że najpierw ten akumulator (budynek) trzeba naładować. Gdy już budynek "dojdzie" do jakiejś temperatury, to próba "skoku na wyższy poziom" przekroczenia pochłania duuuużo czasu. Znam to z doświadczenia - stary nieocieplony budynek (54 cm pełnej cegły), temperatura wew. 21*C - próba "przeskoczenia" o 1 stopień w górę wiąże się z bardzo dużym zapotrzebowaniem na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam uzytkownicy PC, czy oby nie za zimno sie wam zrobilo?Jak tam smigaja wam liczniki?

 

Mój licznik ma kaprysy. :(

 

Najpierw pracował wolno , potem troszczkę przyspieszał. :D

Wczoraj już nie mogłem zobaczyć czerwonej kreski na tarczy. :D :D

Dzisiaj ośka jest już czerwona. :lol:

Jutro odleci jak Błękitny Grom i pociągnie chatę za sobą w powietrze. :lol: :lol:

 

No,no tylko nie uwierzcie i zejdźcie na ziemię.

 

Trochę oszukałem bo mam bezośkowy elektroniczny he, he ,he :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...