Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W zadnym wypadku nic zlego nie powiem.Poprostu jestem ciekawa jak PC wydalaja w te paskudne mrozy.

Czy jest moze ktos zawiedziony, iz wydal okolo 50 tys. a w domciu jednak nieco za zimno?

 

Sądzisz , że jak w skandynawii dobrze to chodzi od lat wielu to u nas będzie za zimno na PC? :o

Jak komuś za zimno i PC nie wydala to nie wina PC a jej doboru , sztuki wykonania instalacji lub niewłaściwej technologii budowy cokolwiek to znaczy.

Czyż nie tak? 8)

 

dobór jak dobór - ja celowo mam za małą - i tak robiłem kominek więc te pare dni w roku moge napalić w nim ponadplanowo :) ważne, żeby mieć tą rezerwową moc jak jest taka sytuacja (albo np brak prądu przez 2-3 dni)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak tam uzytkownicy PC, czy oby nie za zimno sie wam zrobilo?Jak tam smigaja wam liczniki?

 

16 h/d *1,9 = 30,4 kwh

DZ 2'/-1'

podlogowka 25'/20'

temp wew 15,5'/16' (przez dobę drgnęlo +0,5')

 

 

sylvia1 - z tego wychodzi, że masz gęściej niż 15cm albo, ze masz wszędzie ułożone

 

 

lukaszf - no tak, ale ten budynek jest trochę lżejszej konstrukcji i dobrze ocieplony :) minus taki, ze jeszcze nie wygrzany (grzane od 12 dni) oraz reku bez gwc chodzi na maxa non stop wiec sporo chlodnego powietrza wlatuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś :) wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )

Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale i tak powrót masz o 10 *C mniejszy my tu zalecamy 5*C .

 

za piewszym razem miałam otwartą historię i mały ekran i ..żle przeczytałam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnie 24h 7-7

 

19,9 h/d *1,63 = 32,4 kWh (cwu 2,7 h - 4,4 kWh)

DZ 4,2'/-3,1'

podlogowka 33,5'/28'

temp wew 19'-23'

 

120m2 - pierwszy sezon - DZ pionowe.

Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )

 

Ja mieszkam 100m obok i mam 4,2 :) Może u nas taki wspaniały grunt ;)

 

Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale skąd taka róznica na wejściu i wyjściu z co. jakoś tego nie łapię ........jak z co. może wracać 10 *C ? .to róznica 31 *C !!.......

 

Na moje to powrót ma 31 czyli o 10 mniej ;). Co i tak daje to dużą dt - mały przepływ może jest na c.o. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume ....bo ja miałam otwartą historię i mały ekran i nieprzewiniety jak trzeba i ......u mnie kończyło się na 10 ...nie było słowa mniej .....i dlatego byłam tak zdziwiona ......

Krzywa do temp. zasilenia i powrotu ..nic nie ma ....zawsze utrzymuje się stała ( powinna się utrzymywać ) ...skoro tak jest tzn. że Andożek ma taką różnicę ......powinna wynosić 5 *C ...co prawda nie wiem jak piszą w Nibe i zalecają bo u nas w IVT piszą 7-8 *C ale my już rozmawialiśmy wiele razy na ten temat i Hydrolek się wypowiadał i Inni i ja znalazłam nawet szereg art gdzie też były argumenty za 5*C różnicy .

U Hubomag jest napisane 4-5 *C róznicy.

 

Androżku ale TAKIEJ gleby wszyscy Ci zazdroszczą :D

Rume TY też jesteś Szczęściarz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dam znać,że żyję :D nie zamarzłem a bałem sie trochę.....

U mnie po tendencji spadkowej, ciepła w domu miałem od 17,5C-18,9C.Kilka godzin przed nadejściem mrożów podnioslem krzywą grzania i pompa ruszyła bez ograniczeń.Po 24h ciągłej pracy wyciągnęła 2C wiecej w bilansie ogolnym w calym domu.Teraz mam 19,5-22,5C, średnio 21 z groszem, ale......nadal pracuje.Pierwsza doba mrozów to około 45kW/dobę, dziś na powrocie miałem 30,5 a zasilenie 36,5. Zaobserwowałem,że ogolnie dt GZ spadła( miałem kiedyś 8,3) ale PC nadal ciągnie.Fajnie,że grzeje ale co.....teraz jej nie zatrzymam :) ?Może troche zmniejsze grzywa grzania, Bonetko co myślisz?

Mam ustawione na 3.Albo zaczekam gdy się ociepli te 3 bedzie w sam raz.

A co z garażem?

Nie zalecano mi skoro już mam, calkowitego jego wył.Miałem max przymknać zasilenie by zapewnić min przepływ. Na 7 obrotów imbusa,odkrecone mam w tej chwili 0/5 obrotu na jednej i 0/25 obrotu na drugiej pętli.Ciepełko delikatnym strumykiem płynie....nie powinno zamarznać.Temp w garażu 10C w tej chwili, a było......23C( tak mi obliczono, nawet po poprawce w IVT).Dodatkowo przymknałem na powrocie petle do 1/4.

Tylko tak jakos dlugo pracuje moja pompa, ale choć sie wyrabia :) w stopnio czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa do temp. zasilenia i powrotu ..nic nie ma ....zawsze utrzymuje się stała ( powinna się utrzymywać ) ...skoro tak jest tzn. że Andożek ma taką różnicę ......powinna wynosić 5 *C ...co prawda nie wiem jak piszą w Nibe i zalecają bo u nas w IVT piszą 7-8 *C ale my już rozmawialiśmy wiele razy na ten temat i Hydrolek się wypowiadał i Inni i ja znalazłam nawet szereg art gdzie też były argumenty za 5*C różnicy .

 

Może ja znów szczegółów się czepiam. ;). Krzywa może nic nie ma do różnicy temperatur choć w jakimś tam małym procencie pewnie ma, ale do temperatur zasilania i powrotu to ma bardzo dużo. Ja mam deltę około 6*C. Androżek ma wyższą ale wynika to jak na moje ze zbyt małego przepływu w instalacji c.o.

 

Androżek - wydaje mi się że masz za wysoką temp zasilania c.o. Masz zawory regulacyjne w pomieszczeniach i na moje to układ pracuje impulsowo - dozuje małymi porcjami o dużej temperaturze a ekonomiczniej byłoby większymi o mniejszej. Chociaż coś wspominałeś że na niższej krzywej nie dogrzewa ci łazienki.

Wpadnij na kawkę pogadamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit ..niech grzeje od tego jest ...takie sa temp. wiec musi się więcej męczyć . Jak dasz mniejszą krzywą to bedzie dawała mniej ciepła ( wyzsza daje więcej ) .....jak zaczekasz i się ociepli to po co Ci krzywa 3 ..może być mniejsza .......Właściwie to krzywą powinno się ustawić w miarę raz dostosowaną do swojego domu i swoich preferencji i strefy klimatycznej gdzie się mieszka i tylko wtedy gdy już naprawdę się nie spawdza nzleży ją zmienić ( np. drastyczny spadek temp. zewnętrznych ) czy zmiana innych warunków ) ...na temperatury w zakresie +5 - 5 jest to przesunięcie róznoległe czyli to pdobicie .....i powinno się tym operować a nie za kazdym razem latać w tę i z powrotem z krzywą. ( no i jest jeszcze ten garb na krzywej ...czyli w temp. które nam nie odpowiadają bo leci w tym miejscu za nisko ..zrobić "łuk" czyli na te dać więcej )

Oczywiście na poczatku jest trudno bo i dom nie wygrzany i się go jeszcze nie zna jak się zachowuje tem. wewnetrzna w takim domu więc trudne jest ustawienie krzywej ...chodzi mi tylko o to aby jej nie zmieniać bardzo często ( co chwilę ) . Wit a zauważ , że u nas jest krzywa co 0,1 ...czyli między 2 a 3 można sobie ustawić i części 10 .np. 2,4

Nie martw się , że długo pracuje .....jest zimno i musi ...niech sobie pracuje ile chce aby było ciepło .....jak się ociepli to sobie odpocznie.

Niestety wyższa krzywa to więcej na zasilaniu co. i to po prostu drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest od 0 ...czyli na powrocie z co. jest utrzymywane 20 *C .....i jest to linia prosta ( przy wszystkich zenętrznych ljest na powrocie 20 *C ) dopiero nastepne są lekko skosne .....i jest co 0,1 wyżej ....aż do 10 ale realnie to do 5 .

Kazda firma ma swój sterownik i swoje krzywe i owszem sa identyczne w ramach firmy( te same PC maja takie same sterowniki ) ale inne u róznych producentów PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka: a do ilu minimalnie macie te krzywe? pytam, bo u mnie ustawiona jest na 0,25... moze to jakaś inna skala?

Różni producenci używają różnej numerologii. Od tego jest wykres- dla NIBE tak się przedstawia ja mam krzywą 4

http://img399.imageshack.us/img399/116/capture2ts9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Masz rację z ta krzywa i tym lataniem do pompy,równie dobrze móglbym biegać po drewno :D

Nie opanowalem jeszcze idealnej krzywej dla mnie, a przy niższych temp jak -10 i mniej chyba zrobię garb raz na zawsze i już.

Wiesz przy tych temp pompa nie nadaje w powrocie wiecej niz 31C nie zaobserwowalem, choc u mnie w miare grzania coraz wyzej to idzie( może jeszcze trzeba dusić), ale zmierzam do tego ,ze być może w tych temp nie osiagne temp wył. a to oznacza ciaglą prace pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś :) wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )

Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale i tak powrót masz o 10 *C mniejszy my tu zalecamy 5*C .

 

za piewszym razem miałam otwartą historię i mały ekran i ..żle przeczytałam :(

Bonetko! Mam prawdopodobnie jakowąś wodę "w trakcie" odwiertów.Najpierw na głebokości ponad 2 m kurzawka a na 8 też woda ( mam odwierconą studnię na tej głębokości do podlewania ogrodu ) To jest prawdopodobna przyczyną wysokich temperatur na wejściu,

Doradź mi moja guru jak zmniejszyć różnicę wejscie-wyjscie na podłgówkę i czy musze koniecznie o to walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

spokojnie masz czas to nowy dom ...teraz jest zimno i nie ma wyjścia i tak Cię podziwiam bo potrafiłeś wyregulować przepływy czyli zrobiłęs to co powinien zrobić instalator.

Rume

masz rację numerologii ale to niemozliwe żeby wszystkie krzywe wszystkich producentów miały takie same temp. przy odpowiednich zewnetrznych ( co do jednego *C ) ...zróbmy eksperyment ..ja nie mogę bo jestem w W-wie ( ciagle mi szkoda te 3200 pln na zdalne sterowanie ..tzn mnie nie bo ja dla nauki i eksperymentów to bym wszystko kupiła tylko mojej drugiej połowie ..i tak ciagle mówi , ze chcę dom podpalić albo popsuć ! ...no wiecie co, ja ?? popsuć ?! , dobre sobie )

tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane ) .To jak kto to sprawdzi ??? ...

http://forum.muratordom.pl/post2967739.htm#2967739

Androżku

zobacz jaki masz bieg pompy co. ...czy walczyć ja bym powalczyła ...jak znajdę post Hydrolka co daje taka różnica a nie inna to tu wstawię

http://forum.muratordom.pl/post2802645.htm#2802645

o tym zaprojektowaniu do początku to wiadomo ale tam był chyba jeszcze jeden na ten temat bardziej wyjąśnijący ......( poszukam ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane )

 

Na moje albo regulujesz temperaturą powrotu albo zasilania. W Nibe krzywą regulujesz temperaturą zasilania, powrót jest wynikiem zużycia budynku.

Żeby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę powrotu trzeba regulować przepływem - czytasz Androżek? ;).

 

Bonetko ten post co przytoczyłaś to wygląda na to że regulujesz temperaturą powrotu, więc ciężko się odnieść do Nibe gdzie jest regulacja zasilaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zapomniałam , że u Was ( Nibe ) jest to odniesione do zasilania ..ale u wiekszości producentów PC do powrotu ( kiedys o tym pisałam i pisałam kto do czego się odnosi ).

Chodziło mi o udowodnienie tezy , że nie są identyczne ( nie chodziło o numerologię ) ..ten test trzeba z Kimś innym ......:(

Biegi pompy co. odpowiadają za przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :)

wszystko to prawda ale konkretnie ( jeśli Androżek ma tak zaprojektowaną instalację ,, na to 5*C róznicy ) to czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...