Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Henoczku :)

wszystko to prawda ale konkretnie ( jeśli Androżek ma tak zaprojektowaną instalację ,, na to 5*C róznicy ) to czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???

Zmieni o tyle o ile zmieni się przepływ. Np. przepływ 1m3/h -> dT=5 st. C, pzepływ 1,5m3/h -> dT=3,3 st. C.

Jak skali nie starcza, to pozostaje tylko wymienić pompę na mocniejszą, albo zmniejszyć opory hydrauliczne instalacji, np. wyrzucając zbędne zawory zwrotne zwrotne, otwierając na max zawory na rozdzielaczach, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane )

 

Na moje albo regulujesz temperaturą powrotu albo zasilania. W Nibe krzywą regulujesz temperaturą zasilania, powrót jest wynikiem zużycia budynku.

Żeby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę powrotu trzeba regulować przepływem - czytasz Androżek? ;).

 

Bonetko ten post co przytoczyłaś to wygląda na to że regulujesz temperaturą powrotu, więc ciężko się odnieść do Nibe gdzie jest regulacja zasilaniem.

Czyli mogę regulaować pompą obiegową Nibe czy pompami obiegowymi w skrzynkach rozdzielaczowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradź mi moja guru jak zmniejszyć różnicę wejscie-wyjscie na podłgówkę i czy musze koniecznie o to walczyć.

 

Ja co prawda nie Bonetka , ale znam odpowiedź. :D

Jak w grudniu miałem bez siłowników to dT była 5,2-5,5.

Ja załozyłem czapeczki to skoczyło do nawet ponad 10. :(

Odpowiedź jest więc prosta.

Teraz na 10 moich pętli mam tylko 4 siłowniki,które wyłączają pętle od 18.00 do 3.00 , żeby obniżyć w nocy w sypialniach.

Salon i cała reszta z łazienkami włącznie hula 24h.

Krzywa 3 ale trochę za gorąco więc pewnie zajdzie do 2.( bez siłowników w grudniu była cały czas 2 ).

DZ wczoraj 4,3/0,1 ale miaszkam przy rzece. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :)

...czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???

 

o ile... no tutaj chyba za dużo niewiadomych dotyczących dz - najlepiej chyba organoleptycznie

jak jest na najwyzszym i nadal za duze dt? no to chyba albo dz daje za malo energii albo, albo pompa dz za slaba albo pompa ciepla odbiera jej za duzo, z tym pierwszym ciezko cos zrobic ale z drugim i trzecim mozna

ale jesli dz ma teraz 5' to na pewno ma wystarczające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczyłem to co napisał Henok.Zwiększenie obrotów pompki z II na III dało mniejsza dT , teraz nie pamietam ale około 0,8C tyle,że równocześnie pootwierałem, wcześniej różnie przymykane zawory na powrocie i są na max.

Do nowych ustawien na zasileniu, wróciłem na II bieg i dziś mam dobre 2,2C mniejsza dT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze , a jeśli wymieni pompę ( zewnetrzną ) ( nie wiemy jaką ma i na którym teraz jest biegu , bo moze wystarczy wyzszy bieg ) i wyrzuci te swoje zabawki ( taka szkoda :(( ) ...to czy może być taka sytuacja , że to nic nie da ? ..........i jeśli tak było obliczone przy projektowaniu instalacji na 10 *C ...to nawet to wszystko bedzie za mało ...chociaż może zmniejszy się przynajmniej do 8 *C .

Przeważnie jest jedna pompa w PC ( u mnie na 3 i tu nie powinno się grzebać ..chociaż oni chyba nie przestawiają tych biegów przy instalacji ..jak przychodzi z fabryki tak jest ale może ??? ) i jedna zewnętrzna na co. Androżek może mieć ją zamaist przy PC ..w rozdzielaczu ...

Wit napisał , że zwiekszenie pompy o 1 stopień dało 0,8 róznićę..... to mało ....tu trzeba z 10 na 5 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andozku ...ja nie guru to Inni

 

ale myslę ( może żle ) , że te co masz to są zewnętrzne i zamiast jedej masz dwie . ( bo duzy dom , chociaż może i jedna to by pociągnęła ) .wyłączać nie..przestaw bieg ...najpierw na 2 jak będzie mało to na 3 bieg i poobserwuj ....i dopiero jak nic to nie da to trzeba będzie działać dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzicie.Ja mam jeszcze dwie pompki - jedna w skrzynce rozdzielaczowej na dole a druga na piętrze.Chodzą na 1 biegu.Nie jestem inzynierem i nie wdaję się w obliczenia czy jest to dobrze czy źle,czy powinny być czy nie....Czy może spróbować je wyłaczyć?
Raczej włączyć na wyższy bieg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

a może słowo.... przeważnie ...na 3 biegu znaczy właśnie przeważnie na 3 ale może być i na drugim ale to trochę dziwnie ...bo powinno być identycznie ..fabrycznie to fabrycznie ..chyba , że informacja od IVT nie jest precyzyjna :wink:

 

Wit a właściwie dlaczego wróciłeś do 2 biegu ? ( bo przestawiłeś na 3 zmniejszyła się dT , póżniej wyregulowałeś przepływy .....i co, nie było już potrzeby zostawać na tym 3 ?? ....skoro po regulacji na 2 masz więcej niż 5*C to może na 3 byłoby 5*C czy nie ?

 

jeszcze słowo do Androżka

nie jestem hydraulikiem ale mysle , że tak :

pompa obiegowa w PC powinna być na dobrym biegu bo od tego zależy min. róznica zaislenia i powrotu i tu ...jeśli jest żle ustawione to ustawieniem pompy zewnetrznej i wodotryskami mozna to najwyżej pogorszyć ..natomiast nie wiem czy działa to odwrotnie tzn. nawet jeśli tu ( zewnetrznie )

ustawimy dobrze i zrezygnujemy z zabawek a w tej w PC będzie żle ustawione to nie wiem czy to da się naprawić na tyle żeby było dobrze .

Niby nie powinno się grzebać ( gwarancja ale tam nie ma żadnych plomb ani nic takiego, przecież zajrzeć można ) wynika z tego , że owszem fabrycznie przychodzi na jakimś tam biegu ale instalator powinien ją ustawić stosownie do instalacji ( ciśnienie ,przepływ)

Co Koledzy na to ???

Hydrolku a Ty zamarzłeś ? :cry: może jakąś ekipę ratunkową zmontujemy i pospieszymy z pomocą .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeśli jest żle ustawione to ustawieniem pompy zewnetrznej i wodotryskami mozna to najwyżej pogorszyć ..natomiast nie wiem czy działa to odwrotnie tzn. nawet jeśli tu ( zewnetrznie )

ustawimy dobrze i zrezygnujemy z zabawek a w tej w PC będzie żle ustawione to nie wiem czy to da się naprawić na tyle żeby było dobrze .

Niby nie powinno się grzebać ( gwarancja ale tam nie ma żadnych plomb ani nic takiego, przecież zajrzeć można ) wynika z tego , że owszem fabrycznie przychodzi na jakimś tam biegu ale instalator powinien ją ustawić stosownie do instalacji ( ciśnienie ,przepływ)

Co Koledzy na to ???

Ja uważam , że dwie pompy w szeregu to nieporozumienie.

Z konstrukcji pompy obiegowej wynika , że ma ona przewężenie średnicy na obudowie więc musi pracować.Nawet jek te dwie damy na 3 a w PC na 2 to będzie nie więcej niż 2 i same zabużenia w układzie.

Androzek

a może sprawdź na dwa sposoby-niestety trzeba by było zrobić baypass:

1.Wyrzucić dwie pompy z rozdzielaczy ( w ich miejsce baypass ) i spróbować

na obiegowej tylko z PC .

2.Wyrzucić pompę z PC ( w jej miejsce baypass ) a pod sterowanie ( kabelki )

z pompy podłączyć równolegle dwie pompy w rozdzielaczach.

 

Jest jeszcze sposób trzeci-jedna pompa w PC ale mocniejsza.

 

Nie jest to ingerencja w PC ( pompę zawsze można wymienić ) więc raczej nie ma to wpływu na gwarancję. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androzek

a może sprawdź na dwa sposoby-niestety trzeba by było zrobić baypass:

1.Wyrzucić dwie pompy z rozdzielaczy ( w ich miejsce baypass ) i spróbować

na obiegowej tylko z PC .

2.Wyrzucić pompę z PC ( w jej miejsce baypass ) a pod sterowanie ( kabelki )

z pompy podłączyć równolegle dwie pompy w rozdzielaczach.

 

Jest jeszcze sposób trzeci-jedna pompa w PC ale mocniejsza.

Ja już się pogubiłem w waszych kombinacjach. Może przez to, że przez kilka dni nie śledziłem tego wątki :(.

Myślę, że sprawę wyjaśniłby schemat technologiczny instalacji Androzka, chyba że już był i go przeoczyłem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że się wetnę w rozmowę,

WITAM wszystkich

jestem na etapie podjęcia decyzji co do ogrzewania, zdecydowałem się na PC,

domek to projekt Natalia z MG Projekt po zmianach jakieś 180 użytkowej,

dostałem ofertę na PC IVT, i mam pytanie o opinię na temat tej pompy, zaproponowano mi 11kw, czy ktoś użytkuje taką PC i może się podzielić doświadczeniem, firma zaproponowała kolektor poziomy o długości 750m (czy to wystarczy) pomocy :(, jeśli nie to jaką markę proponujecie, może ktoś jest z regionu

prv: [email protected]

gg: 3764038

woj. opolskie

bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam

wojtas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki ale żebym nie przedobrzył.W końcu nie mam zastzreżeń co do komfortu cieplnego zapewnianego przez pompę ( potwierdzone w czasie ostatnich mroźnych dni )Może za dużo czytam forum i nigdy prawdopodobnie bym nie sprawdział jakia jest różnica temperatury wody w podłogówce a tak więcej wiem i więcej mam wątpliwości - być może w większości nieuzasadnionych.Z drugiej strony pompa to też elektroniczny gadżet w którym można sobie naciskać przyciski i coś kombinować.Nie zrezygnuję z czapeczek bo po to za nie płaciłem,żebym je wykorzystywał dla swojego widzimisię.Nie walczę o oszczędności 30 -50 zł na miesiąć za wszelką cenę bo komfort jest dla mnie najważniejszy.Będę się jednak starał zoptymalizować pracę pompy ( z Waszą pomocą ) coby się biedaczka za mocno nie męczyła i długo żyła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...