Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zastanawia mnie czemu mi temp dz tak szybko spada - obecnie jest 1/-2 (pompa pracowala non stop ostatnie 30h)

pompa 8kwh dz 2*94

nawet pracujac non stop chyba nie powinno dojsc do takiej temp?

Piszesz bardzo oszczędnie :D .

dz, to rozumiem dolne źródło pompy ciepła, a co oznacza to 2x94 ?

Jak długo działa już Twoja instalacja z pompą ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przepraszam że się wetnę w rozmowę,

WITAM wszystkich

jestem na etapie podjęcia decyzji co do ogrzewania, zdecydowałem się na PC,

domek to projekt Natalia z MG Projekt po zmianach jakieś 180 użytkowej,

dostałem ofertę na PC IVT, i mam pytanie o opinię na temat tej pompy, zaproponowano mi 11kw, czy ktoś użytkuje taką PC i może się podzielić doświadczeniem, firma zaproponowała kolektor poziomy o długości 750m (czy to wystarczy) pomocy :(, jeśli nie to jaką markę proponujecie, może ktoś jest z regionu

prv: [email protected]

gg: 3764038

woj. opolskie

bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam

wojtas

 

ja do "Natali" dostałem wstępne oferty na PC Danfoss 6 kW z poziomym kolektorem za ok. 37k brutto i na PC buderusa 7 kW w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nie uważam przy tych temp. i po wielu godzinach pracy temp. +1*C za drastycznie niską ..przecież mogłaby być nawet ujemna ( -5 ) . Nie wszyscy mają wodę w odwiercie i obecnie po godzinach pracy +5*C niestety ...

2X94 są to na pewno odwierty pionowe 2 szt x 94 mb ( 188 ) do 8kW to i tak nieżle . Widocznie gleba nie taka super :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nie uważam przy tych temp. i po wielu godzinach pracy temp. +1*C za drastycznie niską ..przecież mogłaby być nawet ujemna ( -5 ) .
Spotkałem się z instalacją z pionowymi odwiertami, gdzie już we wrześniu temperatura była ujemna. Tylko, że pompy ciepła cały czas pracowały przy przygotowaniu ciepłej wody, wspomagane dodatkowo kotłem gazowym ;).

Żeby było ciekawiej, to ten obiekt wyposażony jest w potężną instalacje solarną, która przez miesiąc czasu nie pracowała z powodu awarii :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja mam obecnie na DZ wejście -0,8C :-( ale to jak pisałem niedawno zakopane, a od uruchomienia mijają jutro 3 miesiące gdzie pompa przepracowała 1350h - cóż musi dotrzymać nam tempa ;-0

pierwszy miesiąc - wygrzewanie jastrychu w kompletnie nieocieplonym przewiewnym domu, czyli praca na pełnej mocy początek T wej. z DZ +8C po miesiącu pracy +4C (temperatury oczywiście ustabilizowane po ok 30min-1h pracy)

drugi miesiąc - dom wykańczany i intensywnie suszony, ocieplany dopiero pod koniec i DZ na koniec miesiąca około 0,5-0C

ostatni miesiąc to już normalne temperatury w środku, wentylacja 24h/dobę wydmuchuje co nagrzejemy (mieszkamy), a za oknem jak wszyscy widzą ;-)

COP będzie nędzne to już wiem bez podlicznika (brak), ale patrząc po tempie spadków do wiosny powinno wystarczyć, więcej jak -2 na wej. z DZ nie przewiduję :-)

 

A teraz moje wątpliwości, proszę o poradę:

bawiłem sie trochę ustawieniem pompki DZ przez ostatni miesiąc (była zostawiona na 4(max), bo kolektor spory, a chcieliśmy, aby się odpowietrzył, był odpowietrzany oczywiście, ale i tak przez miesiąc dolewki 4l glikolu weszło) dawało to dT około 2,5K

zmiana biegu pompki na 2 dała dT 3,8-4K, ale wydaje mi się, że ciut za długo pompa pracuje

dziś ustawiłem na 3 bieg i mam dT 3K - chyba to będzie optymalne? (różnice niewielkie niby i w/g instalatora i serwisu NIBE dowolne z tych wartości są dobre, ale które najlepsze?)

 

- do posiadaczy Fighterów - można sobie biegi pompek spokojnie przestawiać, nie traci się gwarancji, aby się dostać prawy bok (patrząc od przodu na panel), dolną część unosimy i odchylamy do siebie, osłona wychodzi przez lekkie pociągnięcie do siebie i tam są obie pompki do GZ i DZ (zresztą w instrukcji w rysunku też to widać)

 

ustawienie GZ chyba zwalczyłem efekt prawie idealne dT 5K (przy otwartych na full powrotach było 4,5K, ale ciut za dużo grzało poddasze/antresolę, a ciut za mało 1ną łazienkę), odczekam 3-4 dni na ustabilizowanie temp na zewnątrz i odtrąbię sukces jak temp. w pomieszczeniach się uspokoją i zostaną na pożądanym poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

A zwłaszcza tych, którzy posługują się językiem dla mnie niezrozumiałym...

Ja także przepraszam za "wstawkę" w ten wątek, ale... w razie czego odeślijcie mnie proszę do właściwego :)

 

Od dawna myśleliśmy o zastosowaniu PC w naszym domu (Okazały z MG Projekt, po zmianach - ok. 300 - 350m2 netto), którego budowę zaczynamy na wiosnę.

Dostaliśmy kilka ofert różniących sie jednak diametralnie (od 9 kW przy dodatkowych dociepleniach i ciepłych oknach, przez 11 i 14kW po 17KW), nie mówiąc o różnych dolnych źródłach...(działka ok.2000m2)

I bądź tu mądry...

 

Też zawołam: pomocy !!!

Jakie pompy brać pod uwagę, jakich producentów, etc, na co zwrócić uwagę (niestety, nie wiedziałam, że powinnam zacząć zgłębiać temat dawno - teraz wchodzi w grę jedynie przyspieszony kurs) i... czy jest gdzieś słowniczek pojęć używanych przez Was ;)

 

Pozdrawiam

Aneta

 

prv: [email protected]

woj. pomorskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Od wczoraj nie zagladałem na forum.

Pytałaś dlaczego wrociłem do nastawy na II bieg?Gdy otrzymałem nowe obliczenia z IVT, oprócz pełnego otwarcia na powrocie, miałem wrocić na II bieg :D A skoro rozkład temp udało sie uzyskać w miarę obliczeniowy, nie grzebałem

Ale po tym co sam napisałem, postanowiłem ustawić III bieg około 21.00 wczoraj. I dziś rano dT zmniejszone było o 0,8C.Mam teraz dT 5,3C.Wszystkie te dane liczbowe dT i temperatury u mnie coraz lepiej wygladają.Nie wiem czy o 5C można zmniejszyć dT.Ale okolo 3 można :) Pozostaje jeszcze czas pracy PC - bardzo dłuuuuugiiiiii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze czas pracy PC - bardzo dłuuuuugiiiiii .

Ja cały czas uważam , że twoje 7kW na 165 mb powierzchni to za mało.

Ja na mojej 6kW grzeję też VPA300/200 i instalator przed instalacją stwierdził , że długo go będzie tą mocą PC dogrzewać.

Tak też jest ale uparłem się na VPA bo zintegrowany na 4 osoby był w/g mnie za mały.

Tak więc sam VPA grzeje dziennie od 2-4 godzin.( 4 godziny w sobotę i niedzielę lub jak są goście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka , henok :

żeby nie było że pisze oględnie... :)

dom dobrze ocieplony 230 po podłodze, powiedzmy 210 ogrzewane, reku bez gwc wlączone na 300m3/h 24/7

pompa 8kwh (1,9kwh) vaillant

grzane od 24.XII (wczesniej niczym nie grzane) do 5.I po 16h/d

od 5.I uruchomione suszenie jastrychu

dz to dwa odwierty 40mm po 92m i 95m - gleba: piasek od 2ego do 55ego m, glina od 55ego do 75ego, potem na przemian warstwy gliny i piasku do końca

wydawalo mi sie ze dz to mocna strona tej instalacji - specjalne cienkoscienne rury, malolepki glikol - 420 ltr)

 

wczoraj godz 19

temp wew 16,5'/17' (parter/pietro)

dz 1'/-2'

temp wody 25'/20' (program podaje ze chce uzyskac temp 35' ale pompa pracując non stop tylko tyle wyciagnela)

przepracowane 230h - wyciągnięte z ziemi 1630 kwh

daje to cop 3,73 9zakladam, ze pompa pracowala caly czas pobierajac max pradu w co watpie, ale tak bezpieczniej zalozyc) tak liczony cop do momentu wlaczenia wysuszania jastrychu utrzymywal sie na poziomie 3,95 a potem zaczal spadac

 

zastanawia mnie czemu tak duzo spadlo dz.... moze te odcinki poziome do odwiertow lepiej zaizolowac? są ten 1m pod ziemia (jeszcze nie nawieziona) w otulinach po 9mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

Może masz racje z niedowymiarowaniem

Ja rozważam trzy możliwości:

- własnie za mała moc PC, choć już kilku przedstawicieli IVT liczylo i niby dobrze,

- straty ciepła, mostki termiczne, izolacja - były wytyczne co i jak, tylko dziś wykonawcy starannościa i wiedzą nie grzeszą,dlatego może badanie termowizyjne

- nie wygrzany budynek, nawet jak 10h-12h grzeję koza 10kW, to komin na I piętrze zimny , podobie jak wszystkie ściany.Gdybym grzał na okragło to po kilkunastu dniach powinien sie lekko ogrzać.Pózniej ponoć tapety zjeżdżają :)

Dlatego teraz nie zatrzymuję mojej PC,ale w pewnym momencie -najprawdopodobniej po otrzymańiu rachunku :wink: powiem dość

Wtedy na pewno termowizja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wit74

Masz rację z tym co napisałeś.

Ja po prostu tylko porównuję moją moc do twojej .

Co do mostków termicznych to chyba pilotowałeś budowę i nie puściłeś na żywioł. :D

J mam ten komfort , że wszystko oprócz dachu zrobiłem sam , a szczególnie strzałem w 10 było ocieplenie wełną 15cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 12 cm styro.Wokół okien dodatkowo 2cm. I oczywiscie budowa nie szła samopas.Jednak podczas moich godz. pracy mogly powstawać błedy.

W łazience u góry już poprawiali, choć niby 25cm wełny to i tak były przedmuchy i termometrem parowym znalazłem zimniejsze miejsca.

I wiecej, wiem gdzie mam do poprawy jeszcze, w jednym pokoju odległość krokwi od muru ma 1,5 cm na calym skosie.Tam nie wepchneli wełny, teraz to wiem.Wczesniej przyjechałem na budowę po południu i pokój byl juz ocieplony z folią włącznie, a tego nie bylo widać. Ale to tak, poza tematem pomp :) ,sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd posiadasz dane o energii i COP? Czy twoja pompa ma zainstalowany przepływomierz na jednym z obiegów ?
Do obliczenia COP nie potrzeba przepływomierza ;). Wystarczy pomiar temperatur, energii elektrycznej i ... grzałka elektryczna (w większości pomp ciepła grzałka jest stosowana jako awaryjne źródło ciepła). Reszta to sprawa wiedzy i obliczeń ;).

Wyznaczone moją metodą COP uwzględnia nie tylko sprawność pompy ciepła, ale także straty na pompach obiegowych i niezaizolowanych przewodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant ma ekran tzw. uzysku energetycznego ( dla 12 m-cy w roku liczy energię uzyskaną ze srodowiska ) i te dane są z tego ekranu .

Wit

ważam , ze teraz jest ok! oprócz czasu pracy ale nadal podtrzymuję stanowisko , że nawet jak na garaż leci 10 *C to on pożera tę energię przeznaczoną na dom . Spróbuj jak bedzie ciepło odciąć garaż chociaż na dobę czy dwie i zobaczysz ...najpierw to bym zrobiła i poocieplała a póżniej kamerę ( koszt )

Black&Zaba

rzeczywiście duzo ..u mnie też były dolewki ale nie aż tyle ...dobrze , ze się unormowało . Przepływ? ..bardziej chyba byłabym za 2,5 niż za 3 bo to raczej już do PC 17 ( wilekość kolektora , gr. rur to wszytko się liczy ) ale ja nie fachowiec w tej dziedzinie.

Elstir

To zostawiłeś odkryte ( bo nie nawieziona ziemia ) odcinki rur i je wyziębiałeś i się dziwisz , że Ci spadało ? I tak na tyle godzin pracy i na wygrzewanie jastrychu to dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...