Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

( ale i tak przez miesiąc dolewki 4l glikolu weszło)

 

Jak to możliwe? :o

U mnie po odpowietrzeniu nie dolałem ani grama-PC chodzi od 15.08.2008.

 

No cóż, może to pierwsze "odpowietrzenie" to za dużo powiedziane by je tak nazwać, tak to jest jak się samemu robi i nie ma za wiele czasu, przepompowywanie zewnętrzną pompą przez 2h, niekoniecznie wypchnęło wszystkie bąbelki z rur.

Na początku bulgotki powietrza to długo jeszcze było słychać w rozdzielaczu kolektora (mam w środku między PC a ścianą), ale już teraz jest od 2 miesięcy stabilnie, cicho i dolewek nie ma.

Wbrew pozorom to tylko 4l, na prawie 600l w DZ to mniej <1%

dla przypomnienia mam 600mb rur PE40 (to ciut więcej wchodzi niż w "standardowych" 32)

Bonetko

dzięki za sugestię, też tak coś na czuja bardziej mi się to ustawienie teraz podoba, może ktoś jeszcze się wypowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Nowych :)

to tak nie da się jednym zdaniem . proponuję chcociaż trochę poczytać wstecz i wysłać oferty do kilku producentów PC i pózneij ew. tutaj napisać i pomożemy jak umiemy .

Androżek

nie bój się . Zdejm obudowę i zobacz na jakim biegu masz pompę ogrzewanej wody w PC ( są tylko dwie glkolu i ta ..zorientujesz się a jak nie popatrz na instrukcję ) i jeśli masz na 2 przestaw na 3 ...i poobserwuj ..to już będzie jakiś pogląd na sytuację ....bo może tam dalej ( zewnetrznie nic nie trzeba ruszać ) . Jakby było na 3 ...no to będzie problem bo trzeba będzie coś pomyśleć ...i wtedy ten rysunek koniecznie i Henoczek i Inni bedą doradzać co i jak.

Podejrzewam też , ze wymiana czegokoliwek na coś innego w PC musi być dokonywana przez serwisanta bo inaczej mogą mieć coś przeciwko ale z biegami mozna sobie przestawiać . Poza tym przecież kiedyś trzeba oswoić lwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant ma ekran tzw. uzysku energetycznego ( dla 12 m-cy w roku liczy energię uzyskaną ze srodowiska ) i te dane są z tego ekranu .

Ale ten ekran te dane skądś bierze.

 

Do obliczenia COP nie potrzeba przepływomierza . Wystarczy pomiar temperatur, energii elektrycznej i ... grzałka elektryczna (w większości pomp ciepła grzałka jest stosowana jako awaryjne źródło ciepła). Reszta to sprawa wiedzy i obliczeń .

Wyznaczone moją metodą COP uwzględnia nie tylko sprawność pompy ciepła, ale także straty na pompach obiegowych i niezaizolowanych przewodach.

 

Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

 

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/pompy-ciepa/geotherm/produkt_vaillant/geoTHERM_plus.html

po prawej stronie masz Geotherm Plus str. 16 ....( instrukcja obsługi )

jestem pewna , że nie ma ciepłomierza na obiegu jako dodatkowego elementu instalacyjnego ....chyba , że jest jakiś czujnik . w samej PC ..trzeba popatrzeć w instrukcji instalacji ...

Terplace :) jak miło ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

 

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.

 

Racja :) Jak długo należy odczekać?

A jak z C.W.U? Czy mierzymy czas nagrzania pełnego zbiornika?

 

Bonetko Vaillant też reguluje temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

u siebie tez zrobilem podlogowe w garazu (no niestety tak mi doradzili) ale zakladam na rozdzielaczu "czapke" dla garazu ktora bedzie puszczala cieplo dopiero gdy w garazu spadnei temp np do 5 C - mam nadzieje ze to dobre rozwiazanie bo calkiem zakrecic nie moge bo ryzyko zamarzniecia zbyt duze a otwarte ciagle nawet na minimum ciagle bedzei mi wode wychaldzac.

 

ostatnio to wogole mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole. Jak juz naprawion czujnik to puscil mi zawor bezp DZ i cieklo mi na podloge - masakra

ale ogolnie oczywiscie jestem zadowolony choc jeszce nie mieszkam to komfort ceipla jest naprawde przyjemny. Nie mam jeszcze termometrow w pokojach ani podlicznikow wiec nie podam zuzycia. Narazie tylko pierwszy rachunek za 2 mies przy bardzo nieszczelnym garazu i wygrzewaniu podlogi gdzei pompa pracowala non stop kilka dni i przy pradzie budowlanym rachunek przyszedl 570 zl - swiatlo(zwykle zarowy), wiertary,szlifierki i co tam jeszcze na budowie moze byc no i pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole.

 

Ja też mam w Nibe problemy z czujnikiem zewn. Przy niższych temperaturach przekłamuje nawet o 6*C :(. Przy zerze błąd jest mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume

ale np. Stiebel i Alpha Iinno Tec, ( o ile pamiętam ) i z tej samej grupy co IVT a więc Buderus , Junkers temp. powrotu.

Nie wiem czy pamiętacie ale ja kiedyś wspominałam ( albo Komuś pisałama na priv ) że właśnie w Nibe czasami psują się jakieś drobiazgi .

Elstir

to odpowiedz sobie na pytanie na ile cm zakopuje sie kolektor poziomy w glikolowych ...czym mniej wyjdziesz na powierzchnię tym lepiej ...

co z tego , że masz dobre odiwerty jak właśnie przez te odcinki się chłodzi ..przecież pompa glikolu nie pracuje cały czas i on po prostu stoi a tu

-20*C ... nasyp tej ziemi i będzie dobrze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.
Fachowcowi nie trzeba tłumaczyć :).

Dokładnie tak. Najpierw mierzysz przy włączonej grzałce pobór energii i różnice temperatur przez określony czas (ważne, żeby warunki się ustabilizowały). Z tego wyznaczasz przepływ, później "odpalasz" pompę ciepła i z dT wyznaczasz ilość wyprodukowanej energii, a z licznika energii elektrycznej jej zużycie. Z tego już prosta droga do COP :). Zaletą tej metody w porównaniu z tańszymi ciepłomierzami są mniejsze opory hydrauliczne instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.
Fachowcowi nie trzeba tłumaczyć :).

Dokładnie tak. Najpierw mierzysz przy włączonej grzałce pobór energii i różnice temperatur przez określony czas (ważne, żeby warunki się ustabilizowały). Z tego wyznaczasz przepływ, później "odpalasz" pompę ciepła i z dT wyznaczasz ilość wyprodukowanej energii, a z licznika energii elektrycznej jej zużycie. Z tego już prosta droga do COP :). Zaletą tej metody w porównaniu z tańszymi ciepłomierzami są mniejsze opory hydrauliczne instalacji.

Dziękuję bardzo dzisiaj powalczę :) W sumie moc grzałki wyznaczy mi licznik energii bo z tymi grzałkami to różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka: masz rację, jednak u mnie wejście do domu jest jakieś 60-70cm pod ziemią więc może zamiast przysypywać odkopać i założyć jeszcze jedną otulinę tak żeby było 2cm a nie 1cm...?

Jak już chcesz się bawić w odkopywanie, to połóż na tych rurach kawał styropianu, tak żeby wystawał na boki po pół metra (o ile się da - jak nie to daj go od góry i po bokach rur - po bokach oczywiście pionowo w dół). To powinno dać lepszy efekt i jest chyba jednak szybsze w realizacji, niż zakładanie dodatkowej otuliny. Ale i tak poczekał bym z takimi zabawami do wiosny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka: masz rację, jednak u mnie wejście do domu jest jakieś 60-70cm pod ziemią więc może zamiast przysypywać odkopać i założyć jeszcze jedną otulinę tak żeby było 2cm a nie 1cm...?

 

a jaką zastosowałeś otulinę do tych rur? Są zakopane w ziemi, to pewnie jakaś specjalna jest potrzebna, zwykła pianka PE się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...