Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

u siebie tez zrobilem podlogowe w garazu (no niestety tak mi doradzili) ale zakladam na rozdzielaczu "czapke" dla garazu ktora bedzie puszczala cieplo dopiero gdy w garazu spadnei temp np do 5 C - mam nadzieje ze to dobre rozwiazanie bo calkiem zakrecic nie moge bo ryzyko zamarzniecia zbyt duze a otwarte ciagle nawet na minimum ciagle bedzei mi wode wychaldzac.

 

ostatnio to wogole mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole. Jak juz naprawion czujnik to puscil mi zawor bezp DZ i cieklo mi na podloge - masakra

ale ogolnie oczywiscie jestem zadowolony choc jeszce nie mieszkam to komfort ceipla jest naprawde przyjemny. Nie mam jeszcze termometrow w pokojach ani podlicznikow wiec nie podam zuzycia. Narazie tylko pierwszy rachunek za 2 mies przy bardzo nieszczelnym garazu i wygrzewaniu podlogi gdzei pompa pracowala non stop kilka dni i przy pradzie budowlanym rachunek przyszedl 570 zl - swiatlo(zwykle zarowy), wiertary,szlifierki i co tam jeszcze na budowie moze byc no i pompa.

 

 

a nie masz na rozdzielaczu zaworów termostatycznych ? - załóż na zawór głowicę, ustaw ją na 5 stopni i po sprawie, a nie czapki jakieś tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie w zwiazku z powyzszym

 

czy bardziej oplaca sie miec zawor co bedzie sam regulowal temp w garazu i od czasu do czasu puszczal cieplo na garaz jak np spadnie ponizej 5C co wowczas maksymalnie chyba wychlodzi wode w CO bo tam jastrych bedzie lodowaty czy lepiej wywalic termostat i recznie miec caly czas otwarty zawor chocby minimalnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się pobawiłem z wyznaczeniem COP :)

NIBE 1240, 6kW, 2*70 pionowe

Przy pracy grzałki 3kW uzyskałem dt na c.o 2,7*C

Przy pracy pompy ciepła uzyskałem 5,8*C przy 4,5*C dz/33,4 *C c.o - dt DZ 8,3*C (na moje bardzo duża - pompa solanki na 3 biegu).

Średnie moc pompy wraz z pompami obiegowymi to 1,7 kW (samej pompy 1,4)

COP dla 4,5/33,4 wynosi 3,82 (sama sprężarka 4,6), zaś moc uzyskana pompy ciepła to 6,44 kW. Myślę że nie jest źle.

Przepływ wody c.o wyszedł mi 0,267 l/s. :)

Częsta praca pompy dowodzi że pierwszy sezon wymaga dużego zapotrzebowania budynku w energię, chyba że duże straty cieplne.

Dlaczego sprężarka ma taki duży prąd fazowy 5,2 A w moim przypadku a średnia moc to 1,7 kW, coś tu jest nie tak.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume

a czy zechciałbyś to bardziej przybliżyć :

Średnie moc pompy wraz z pompami obiegowymi to 1,7 kW (samej pompy 1,4) .

Bo tak są różne konfiguracje u każdego czasami jest tak , że poza PC ma się jakieś pompy obiegowe co. albo Ktoś może nie mieć .

Skoro napisałeś PC + pompy obieg=1,7 kW a samej PC 1,4 ( a tam sa dwie co+glikolu ) ...czyli jakbyś miał jakąś zewnętrzną

Pytanie jest takie ...czy jesteś w stanie obliczyć ile wynosi moc pomp obiegowych co. i glikolu dla Nibe 1240? bo tego nigdzie nie podają .....( jest sama spręzarka dla róznych temp. 35 i 50*

 

chyba dopisywałeś ostatnie zdanie przed chwilą

 

dlaczego dziwnie ? prąd rozruchowy sprężarki to 60 A a max. prąd rozruchowy spręzarki to 7,5A a Ty masz mniej bo 5...cos tam ......w tych małych nie ma ogranicznika pradu rozruchowego .

 

już wiem o co chodzi... samej PC to chodziło Ci o spręzarkę ( chyba tak ) jesli tak to jesli pracowała i działyły dwie pompy obiegowe to niemożliwe aby dwe razem miały tylko 0,3 kW ....

podtrzymuje pytnie ..ile mają pompy obiegowe ...najlepiej w rozniciu na te dwie w Nibe 1240

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie w zwiazku z powyzszym

 

czy bardziej oplaca sie miec zawor co bedzie sam regulowal temp w garazu i od czasu do czasu puszczal cieplo na garaz jak np spadnie ponizej 5C co wowczas maksymalnie chyba wychlodzi wode w CO bo tam jastrych bedzie lodowaty czy lepiej wywalic termostat i recznie miec caly czas otwarty zawor chocby minimalnie ?

 

no chyba ten jastrych nie lodowaty tylko +/- 5' :)

a nie wychłodzi bo jak tylko podbije do tych zadanych 5' to dalej nie pusci prawda?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest takie ...czy jesteś w stanie obliczyć ile wynosi moc pomp obeigowych co. i glikolu dla Nibe 1240? bo tego nigdzie nie podają .....

 

Podają na ostatniej stronie instrukcji użytkowania.

W moim przypadku 130W solanki - 75 W c.o plus zakładam około 80 W pozostałe gadżety- sterownik ,panel ,styczniki itp ( to moje założenia) Nibe podaje 1,3-1,49kW moc pompy

 

Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację gamoń jestem, mimo że przelatywałam instrukcję tyle razy jakoś nie zgłębiłam szczególnie tego końca :( ( nie było w danych tech. na stronie )

Ostatnie zdanie napisałeś jakimś szyfrem dla wtajemniczonych :) wiem , że elektryczne sprawy masz w w małym paluszku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2A
Dlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?

Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3

EDIT: Ja mam wersję 3x400V - tak mi się wydaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2A
Dlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?

Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3

Ale liczysz prąd fazowy, a nie międzyfazowy.

Nie wiem jakie masz cos fi, ale 1700/240/3=2,36A Dla prądu 5,2A cos fi musiało by być 0,45. To rzeczywiście trochę mało.

Gdyby to była moc rzędu kilkudziesięciu kVA, to byłyby powody do obaw. Przy taryfie G12 i tak za kVAr nie płacisz :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3

EDIT: Ja mam wersję 3x400V - tak mi się wydaje :)

Wątpię, żebyś mierzył prąd miedzyfazowy (musiałbyś rozpiąć trójkąt).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale liczysz prąd fazowy, a nie międzyfazowy.

 

 

Faktycznie pomiar jest robiony na prądzie fazowym.

EDIT: Ale ja brałem napięcie 400V więc na to samo wychodzi.

 

1700/240/3=2,36A jest 230V

1700/400/Pierw3=2,46A

Gdyby to była moc rzędu kilkudziesięciu kVA, to byłyby powody do obaw. Przy taryfie G12 i tak za kVAr nie płacisz

Z podlicznika wychodzi 1,7kW więc nie płacę więcej tylko może ten pomiar w Nibe jest wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:

a/ wychłodziło się dolne źródło

b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię

c/ jest inna przyczyna,której nie znam

prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:

a/ wychłodziło się dolne źródło

b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię

c/ jest inna przyczyna,której nie znam

prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

Możesz mieć źle dobraną krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięk iza rady odnosnie rur :)

 

bonetka - jak w vaillancie sprawdzic ile prądu zuzyl? na wyswietlaczu mam tylko ile pobral z ziemi, mam ponadto czas pracy sprzezarki, drugie pytanie.. dla pompy 8kwh podali pobór mocy 1,9kwh... czy to jest łacznie z pompami etc. czy sama sprężarka ? ostatnie na chwile obecna pyt. czy jak zrodlo jest np 5' a grzeje wode do 25' to czy pobiera wowczas te 1,9 czy moze mniej?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2A
Dlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?

 

Ponieważ 3/sqr(3)=sqr(3)

 

3 bo 3 fazy

a 1/sqr(3) to przejście wartości skutecznych z prądu fazowego na międzyfazowy przy obciążeniu symetrycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...