Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:

a/ wychłodziło się dolne źródło

b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię

c/ jest inna przyczyna,której nie znam

prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

 

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

 

co jest grane?

a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2

b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h

c/ pomocy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

 

co jest grane?

a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2

b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h

c/ pomocy !!!

Wynika z tego, że sposób sterowania ogrzewaniem jest odmienny od fizyki przegród budowlanych.

Gdy zaczynają się mrozy ściany są jeszcze ciepłe, ale sterownik pogodowy wg krzywej grzewczej podwyższa parametry ogrzewania. Jak przychodzi odwilż mury są wychłodzone w czasie mrozów, ale sterownik tego nie uwzględnia, tylko daje niższe parametry do instalacji grzewczej.

Sposób w jaki działa sterownik (charakterystyka sterowania) powinien być dostosowany do sterowanego obiektu nie tylko w stanach ustalonych, np. mrozów trwajacych przez tydzień, ale także do stanów nieustalonych jakie występują podczas zmian temperatur zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczek ma rację a poza tym zauważcie jak jest napisane w instrukcjach obłsugi ...jak jesteś niezadwolony z temp w domu jak jest +5 czy właśnie -5 ..należy ją przesunąć równolegle w górę lub w dół ....( oczywiście pod warunkim , że krzywa jest ok! i dobrana odpwiednio ) ..to przesunięcie jest właśnie na takie sytuacje ....że przy wszystkich temp. poza tym zakresem ( -5 , +5 ) jest dobrze a tylko w tych żle ...., póżniej gdy nie ma tych temp. mozna wrócić do poprzednich ustawień .

Elstir

spróbuj obliczyć tak jak podawał Henoczek ,

to jest w/g normy EN 14511 ( to ta nowa norma ) i jest razem z pompami obiegowymi .

A ostatnie pytanie ..zauważ ......

moc grzewcza 0/35 przy dT 5K... 8 kW

pobór mocy elekt. 1,9 kW

COP 4,3

moc grzewcza 5/35 przy dT 5K ...9kW

pobór mocy elekt. 1,9

COP 4,7

zmienia się moc grzewcza w zależności od temp. DZ i GZ ale pobór mocy pozostaje taki sam ....i oczywiście zmienia się COP

czyli gdyby było 5/25 przy dT 5K .... ? kW

pobór mocy elektrycznej 1,9

COP ?

mam rację czy nie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli gdyby było 5/25 przy dT 5K .... ? kW

pobór mocy elektrycznej 1,9

COP ?

mam rację czy nie ???

 

Moc eleketryczna nie jest stala. Delikatnie zależy od temp. DZ. (choć różnice minimalne i do pominięcia). Moc elektryczna sporo natomiast zależy od temp GZ. W zależności od temp. GZ ta sama pompa może "pobierać" 1,5kW ale i 2,5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie mam kolejne pytanie :) znowu

 

nastawilem wygrzewanie jastrychu

na 5ty dzien program pokazal, ze zadana temp. = 45'

pompa chodzi non stop i max co wyciaga to 28-29' wody

czy jest sens aby pompa chodzila non stop i wyziebiala źródło?

DZ ciagle jest 1'/-2'

czy pompa nie zmrozi DZ jak tak bedzie chodzic non stop?

pompa chodzi od 16 dni przepracowane 285h (wyciągnięte 2042 kwh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:

a/ wychłodziło się dolne źródło

b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię

c/ jest inna przyczyna,której nie znam

prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

 

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

 

co jest grane?

a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2

b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h

c/ pomocy !!!

ja mam inny pomysł...w nocy nie włączyła się wcale, bo..odpaliłem wczoraj kominek -parę polan dla klimatu :wink: efekt 21,5 stopnia rano, ale temp. wyjścia18, a powrotu 13 o godz. 13. Włączyła się pompa bo zadane 22 - efekt: nap...la do teraz, a temp: 31 wyjścia i ...ledwo 20 powrotu. Po 4 godz. przeszła na II bieg i tak się zastanawiam, może zamiast stosować tryb automatyczny i czekać te 4 godz. na I biegu wrąbać jej od razu II bieg??? Większy pobór prądu, ale może szybciej nagrzeje zamiast 8 godz. podnosić 0,5 stopnia??? Co Wy na to??

wlaśnie sprawdziłem -sie wyłączyła, po 1h i 45 min pracy na II biegu. Czyli w sumie potrzebowała 5h i 45 min do podniesienia temp. o 0,5 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak się zastanawiam, może zamiast stosować tryb automatyczny i czekać te 4 godz. na I biegu wrąbać jej od razu II bieg??? Większy pobór prądu, ale może szybciej nagrzeje zamiast 8 godz. podnosić 0,5 stopnia??? Co Wy na to??

wlaśnie sprawdziłem -sie wyłączyła, po 1h i 45 min pracy na II biegu. Czyli w sumie potrzebowała 5h i 45 min do podniesienia temp. o 0,5 stopnia

Jasne, że warto tak zrobić. Tylko nie w każdych warunkach będzie to optymalne rozwiązanie. Praca PC na niższym biegu to mniejsze różnica pomiędzy DZ i CO, a tym samym wyższe COP. Jeżeli jednak zależy Ci na szybkim nagrzaniu, to warto z takiego sposobu skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już mi cieplej :D w domu i w sercu też. Coś się zaczyna mi udawać.Wczoraj trochę się nabiegałem przy rozdzielaczach( wyrównywałem temp na powrocie w pętlach) , ciężka/precyzyjna to praca , nie powien :)

no i układ jednak zapowietrzony, kilkadziesiąt razy odpowietrzałem i cos zawsze schodziło.

 

Bonetko

Ja w czasie odpoczynku PCi mam GT1,GT8,GT9 w inedntycznych temp.Gdy grzeje się CWU to między GT8 a GT9 jest do 5C różnicy. Gdy grzeje CO, to o delcie juz wspominałem, a między GT1 a GT9 jest też około 0,3C różnicy.

Apropo, tych sitek - naparstków, trzeba uważać na ich kołnierz, jakieś takie to delikatne robią. Umnie jeden się oderwal/odlutowal. Wtedy juz nie mogłem ponownie go montowac i była akcja, szybko, tanio,pewnie :) tutaj mój wykonawca pokazal sie z lepszej strony. 24H i miałem dostarczone nowe,

 

WIT - wklej proszę jakieś zdjęcie poglądowe jak ty odpowietrzasz układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

 

co jest grane?

a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2

b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h

c/ pomocy !!!

Wynika z tego, że sposób sterowania ogrzewaniem jest odmienny od fizyki przegród budowlanych.

Gdy zaczynają się mrozy ściany są jeszcze ciepłe, ale sterownik pogodowy wg krzywej grzewczej podwyższa parametry ogrzewania. Jak przychodzi odwilż mury są wychłodzone w czasie mrozów, ale sterownik tego nie uwzględnia, tylko daje niższe parametry do instalacji grzewczej.

Sposób w jaki działa sterownik (charakterystyka sterowania) powinien być dostosowany do sterowanego obiektu nie tylko w stanach ustalonych, np. mrozów trwajacych przez tydzień, ale także do stanów nieustalonych jakie występują podczas zmian temperatur zewnętrznych.

 

A jednak problem tkwił w czym innym - okazało się że filtr w obiegu co na powrocie był tak zapchany że powodował duże opory i woda w obiegu krążyła za wolno.

 

a sterownik ma to o czym piszesz:

 

(...) "Regulacja w obwodzie CO

W obwodzie CO regulacja jest pogodowa – temperatura wody w instalacji CO utrzymywana przez pompę ciepła wyliczana jest na bazie zaprogramowanej przez użytkownika krzywej grzania z użyciem aktywnego programu, reagującego na zmiany temperatury zewnętrznej. Krzywa grzania określa zależność między temperaturą zewnętrzną (Tzew) i temperaturą wody w instalacji CO (Tco) zapewniającą utrzymanie temperatury wewnętrznej (Twew) na wymaganym poziomie 20C . Kształt krzywej grzania zależy od stopnia izolacji ścian, szczelności okien, wydajności i powierzchni grzejników, szybkości przepływu czynnika grzewczego itd. i ustalany jest doświadczalnie w miarę użytkowania systemu. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: :oops: tak to jest jak się pisze w nocy i zwraca uwagę na lewą stronę a nie prawą ( chociaz tyle razy rozmawialiśmy , że podniesienie do wyżej temp. drożej kosztuje i to oczywista oczywistość jak mawia Hydrolek ).

Rzeczywiście w tym wypadku 2x[5x0,8]:20]=0,4 czyli 1,9-0,4=1,5

Ciekawe jest tylko to ...dla PC 10 kW

0/35 .. moc grzewcza 10,4...pobór mocy elekt. 2,4 ....COP.... 4,4

5/35 ...moc grzewcza 12,1..pobór mocy elekt. 2,5 ....COP.....4,8

czyli w róznych przypadkach może byc troszkę inaczej

.Elstir

ten program jest 30 dniowy a Ty masz dopiero 5 dzień . Zadana ( 45*C ) spadła ( 29*C ) czyli i tak nie osiągniesz zamierzanych temperatur ( temp. spadają w polowe programu a pod koniec znowu są wyzsze ) . Na ten wygrzew zdecydowałeś się w niefortunnym momencie. Najniższa DZ może być -5 a powracjąca od 1,5 do 5 *C niżej. Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sterownik ma to o czym piszesz:

 

(...) "Regulacja w obwodzie CO

W obwodzie CO regulacja jest pogodowa – temperatura wody w instalacji CO utrzymywana przez pompę ciepła wyliczana jest na bazie zaprogramowanej przez użytkownika krzywej grzania z użyciem aktywnego programu, reagującego na zmiany temperatury zewnętrznej. Krzywa grzania określa zależność między temperaturą zewnętrzną (Tzew) i temperaturą wody w instalacji CO (Tco) zapewniającą utrzymanie temperatury wewnętrznej (Twew) na wymaganym poziomie 20C . Kształt krzywej grzania zależy od stopnia izolacji ścian, szczelności okien, wydajności i powierzchni grzejników, szybkości przepływu czynnika grzewczego itd. i ustalany jest doświadczalnie w miarę użytkowania systemu. "

Napisali ładnie, tylko jak to działa w praktyce. Czy krzywa grzewcza jest przez sterownik ustalana automatycznie (funkcja uczenia się sterownika), czy też metodą prób i błędów trzeba ją ustalić samemu. Nic nie pisze też o czasowych zależnościach sterowania.

Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

 

Od jakiegoś tygodnia zaczytuje się w wasze posty, poczynajac od roku 2006. Poznalem rozne wasze historie, rozterki, analizy i bolaczki przy wyborze pompy ciepla. Tak sie zlozylo, ze mnie dopadl problem ogrzewania rowniez. Zaczalem budowe domu (170m2 uzytkowej, 200m2 po podlodze) w pazdzierniku 08 z mysla o ogrzewaniu gazem plynnym, ale ostatnio z zona jednak zdecydowalismy sie na pompe ciepla. Tylko pytanie jaka? Sposrod masy firm, z ktorymi prowadze rozmowy, Thermogolv ma najciekawsza oferte.

 

I teraz pytanie główne: jak się wam te pompy sprawuja? Czy jestescie zadowoleni z wyboru.

 

z pozdrowieniami i zyczeniami duzo ciepla (z ziemi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

 

a co jesli nie dokoncze?

woda w podlogowce jak chodzial na tych 28'/23' przez tydzien i by pochodzila jeszcze ze 2-3 to chyba by wyciągnęło wystarczająco dużo wilgoci?

 

czy wygrzewanie wg programu to nie jest przegiecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

 

a co jesli nie dokoncze?

woda w podlogowce jak chodzial na tych 28'/23' przez tydzien i by pochodzila jeszcze ze 2-3 to chyba by wyciągnęło wystarczająco dużo wilgoci?

 

czy wygrzewanie wg programu to nie jest przegiecie??

 

Oczywiście że przegięcie. Do odparowania wody potrzebna jest odpowiednia ilość energii wynikająca z ciepła parowania wody. Czy wygrzewamy w/g programu czy w czasie normalnej pracy to musimy dostarczyć taką samą ilość energii. Teoretycznie w/g programu można wygrzać szybciej tylko że więcej to kosztuje (niższy COP), pod warunkiem że mamy wentylację mechaniczną. Natomiast jak mamy grawitacyjną to i tak suszenie budynku będzie wynikiem "przepustowości" wentylacji, gdyż jak para wodna odparuje a nie opuści budynku to i tak się gdzies skropli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.

Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.

Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.

Nigdzie nie pisałem, że można to zrobić bez pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Tak czy inaczej musisz wiedzieć czy temperatura w pomieszczeniu odpowiada tej wynikającej z krzywej grzewczej.

Oczywiście, że można to zrobić ręcznie, tylko trzeba na to poświęcić sporo czasu.

Sterownik typu PID (P - proporcjinalno, I - całkujaco, D - rózniczkujący) jest potrzebny do precyzyjnej regulacji. Każda z jego nastaw dotyczy innego zakresu pracy. Moduł całkujący odpowiada właśnie za stałą czasową układu regulacji - np. potrafi przewidzieć, że po znacznych mrozach ściany budynku są na tyle wychłodzone, że jeszcze przez pewien czas trzeba utzrymywać wyższe parametry czynnika grzewczego; podobnie przy gwałtownym ochłodzeniu nie podwyższa od razu temperatury czynnika grzewczego bo "przewiduje", że ściany są jeszcze nagrzane i nastąpiłoby przegrzanie pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teretycznie powinnam się nie odzywać bo ostatnio dałam taki popis , ze :cry:

ale Elstir to jest dla Ciebie zebyś się nie martwił ...każdy z nich to jakaś odmiana wygrzewu .....nie wszystkie PC mają programy wygrzewu i można to sobie dowolnie kształtować .....ja nie wygrzewałam jakoś szczególnie ..były duże nastawy to i samo się wygrzało , dom drewniany więc i mniej wilgoci niż w murowanym.

http://fulereny.blink.pl/mum/abc.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/abc1.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/abc2.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/abc3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...