Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Teretycznie powinnam się nie odzywać bo ostatnio dałam taki popis , ze :cry:
Każdemu może się zdarzyć ;). Tym bardziej, że dla większości użytkowników takie sprawy to czarna magia.

 

Tak dla porządku chciałem zasygnalizować jeden wątek, który się pojawił na Forum :

http://forum.muratordom.pl/czy-inwestycja-w-pompe-ciepla-sie-oplaca,t148722.htm .

Pokazuje on jak niektórzy naciągając fakty starają się na się na siłę przekonać innych, że pompa ciepła jest panaceum na wszelkie bolączki.

Inwestycja z pompą ciepła potrafi się obronić, ale tylko wtedy gdy jest przemyślana od początku do końca :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jack_2000

 

WIT - wklej proszę jakieś zdjęcie poglądowe jak ty odpowietrzasz układ?

 

Chętnie.Poproszę o info. jak tu wkleić zdjecie.....nie opanowałem tego jeszcze :oops:

 

 

Ten sterownik typu PID to ciekawa rzecz.Zastanawialem sie też czy jest oprogramowanie które zasteruje każdą pompa w różnych domach o róznej akumulacyjnści, przenikaniu itp w spsób płynnie zapewniajcy wymagane temp . Ja u siebie też zauważyłem coś podobnego go opisu swimmera i Jacka.

Gdy w nocy jest -9C a w dzien 0C a krzywa dla przykładu na "2,5", to w ciągu dnia spada temp wł nawet do 18C.Praktycznie przy 0C na zew.w ciagu dnia sie nie włączy.( teraz pompa pracuje dlużej niż u innych ale postanowiłem trochę pogrzać nią, mam wszędzie 23C a zadane było 21)Załączenie nastąpi w tej sytuacji w nocy, gdy tam dodatkowo mam podbite o 4C.Ale wtedy temp zew jest też niższa i sterownik podnosi temp wył do np:32C.Moja pompa tak szybko nie podniesie temp powrotu z 18 do 32.Teraz jest ok. tylko,że w taki sposób powili będe wychładzał budynek aż dojdzie do sytuacji jak 2 tyg temu.że w końcu zadane 21C a uzyskane 19C.

Bonetka wspominała o garbach na krzywej i tu widze rozwiazanie, bo zmieniać krzywa zbyt często to kiepsko chyba.....

Mam czujniki powrotu, ale sterownik nie wie,że zejście do 18C na powrocie( bo tak akurat wyszło z krzywej i temp zew, wew.) ogólnie zmeczy pozniej pompe i temp w domu zacznie spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ...miło ze mnie pocieszasz ..najgorsze jest to ze ja wiedziałam że tak jest bo to jak 2+2 ( przecież policzyłam póżniej nawet ) a mimo to ..chyba się starzeję ....i jestem mało uważna ..

Wit ..zdjęcie przyslij mnie, ja je umieszczę ......jak nie masz swojego serwera to nie dasz rady ..chyba , że to zdjęcie już jest w necie ...ale to Twój prywatny rozdzielacz .

Ja tu kiedyś wkleiłam rozdzielacz ale miał trochę zabawek i był ze sklepu ( żeby było wiadomo o czym rozmawiamy ) .

Czytałam nawet ostatnio art. H. Misztala o regulatorze PID o zmiennej strukturze przeznaczonym dla rozruchu , pracy programowej i stabilizacyjnej . Chodziło o takie zapropgramowanie regulatora aby nie spełniał dobrze tylko jednego rodzaju pracy ale wszystkie, szczególnie rozruch gdzie wartość zadana zmienia się w szerokich granicach.

Jak myslicie czy nasze sterowniki w PC są oparte na języku schematów blokowych , drabinkowych czy tekstowych a może jeszcze inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.

Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.

Nigdzie nie pisałem, że można to zrobić bez pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Tak czy inaczej musisz wiedzieć czy temperatura w pomieszczeniu odpowiada tej wynikającej z krzywej grzewczej.

Oczywiście, że można to zrobić ręcznie, tylko trzeba na to poświęcić sporo czasu.

Sterownik typu PID (P - proporcjinalno, I - całkujaco, D - rózniczkujący) jest potrzebny do precyzyjnej regulacji. Każda z jego nastaw dotyczy innego zakresu pracy. Moduł całkujący odpowiada właśnie za stałą czasową układu regulacji - np. potrafi przewidzieć, że po znacznych mrozach ściany budynku są na tyle wychłodzone, że jeszcze przez pewien czas trzeba utzrymywać wyższe parametry czynnika grzewczego; podobnie przy gwałtownym ochłodzeniu nie podwyższa od razu temperatury czynnika grzewczego bo "przewiduje", że ściany są jeszcze nagrzane i nastąpiłoby przegrzanie pomieszczenia.

 

Wszystko się zgadza tylko że układ nie jest w stanie przewidzieć szybkich zmian pogody ;). Chyba żeby go tak z jakimś serwerkiem po ethernecie spiąć żeby łapał dane na temat przewidywanej pogody. :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK napisał: "...dla większości użytkowników takie sprawy to czarna magia..."

I tu się myli! Na pewno łatwiej zgłębiłabym arkana czarnej magii, niż zasady użytkowania pompy ciepła :( :( :( :( Podczytuję ten wątek bo mam się stać szczęśliwą posiadaczką owej pompy :roll:

Doszłam do wniosku, że była to decyzja nieprzemyślana :( :( :( Przecież ja za chol...ę nie nauczę się tego obsługiwać i pójdę z torbami, bo będzie ogrzewała dom grzałka :roll: :o :roll: :o :roll: Nie mogę zmienić decyzji, bo są już zrobione odwierty :( Cyyba, że uda mi się zaprosić któregoś z ekspertów na grilla... :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helios ..czarna magia nauczyć się mozna ale czy ja wiem czy z efektem :wink: natomiast tu ....jesli tylko instrukcja napisana jest dośc zrozumiale nie ma zadnych kłopotów . Dlaczego decyzja nieprzemyślana ??? przez głupią obsługę miałabyś się poddawać . NIGDY !!!! to nie my kobiety ...to wykluczone !!!

Grzałka..... w każdej PC jest możliwość jej wyłączenia w ogóle lub załączenia na różny stopień mocy 1/3 , 2/3 i całość ( 3/3 ) , mało tego możesz sobie wybrać po ilu godzinach grzałka się włączy np. po godzinie jesli PC nie jest w stanie osiągnąć zamierzonych temperatur.

Przecież to nie znaczy że wiedza o PC jest tylko dla mężczyzn ...Dasz sobie radę jestem o tym PRZEKONANA :)

natomiast na grilla zawsze zaprosić możesz nasze Mądralki :D niezaleznie od PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc :(

Tutaj są starzy wyjadacze na temat pomp więc pytam:

Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu

Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe

Mam oferty z :

Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.

Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena

Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł

Czekam na wycenę Viessmana

Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o

Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)

Mam nie wybierać za małej pompy bo będę żałował. Prace zlecić firmie, która wykonuje cały system tak aby wzieli odpowiedzialność za całość.

Mam nie wymagać od pompy cudów - to tylko ludzka rzecz ale zarazem najlepsze ogrzewanie jak się je właściwie wykona.

Po rozmowie z nim myślę, że zna się na rzeczy.

Doradźcie co wybrać ewentualnie gdzie jeszcze pytać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

moje sterowanie ? mam nadzieję że sie steruje :) bo ja tu w W-wie a PC na Mazurach . Zmnieszyłam krzywą na 0,8 ( była na 1,3 z podbiciem +2 w dzień ) żadnych podbić grzanie tylko w taniej .......i cwu zmniejszyłam do 20 *C ...co tam się dzieje ? .to trudno przewidzieć . Ja pojadę tam dopiero w lutym. Najgorzej że nie mam tego zdalnego za te 3.200 mogłabym ją podglądać a tak ...mogę się tylko domyslać co Ona robi :wink: miałam nawet taki pomysł i myslę , że jest on do zrealizowania ( tak sobie wymysliłam ) ..postawię tam laptopa z kamerą skierowaną na okienko PC ...tylko musi być światło w nocy ...bo w dzień widać .....i chociaż po zapalonych kontrolkach będę widziała czy coś robi ...bo co można wymysleć innego ...macie jakieś pomysły ???? ( tylko nie kamery na podczerwień bo wtedy to już wolę kupić ten moduł do zdalnego sterowania ). Najlepiej by było podłączyć moduł od kogoś innego ( innego producenta PC ) taniego ale tak się nie da ...może elektronik by coś wymyslił a może z góry tak się nie da bo nie będzie działał ( brak zgodności sterownika ) .

A Wy jak myślicie ?

Tlobo

to zupełnie inne PC CK. Nibe ) bo z bezpośrednim i pośrednim i tu akurat nikt chyba nie doradzi ...co innego Nibe- Viessmann tu można dyskutować i rozwazać różnice czy w sterowniu czy zb. cwu ( cena to osobna sprawa ) .

Econtech ......chyba Jack ma taką ? ...szef musi wiedzieć natomiast to przewymiarowanie jest tutaj normalne ....w Ecopower też podobnie przewymiarowują ....ciekawe czy Pamar/Hubomag też ...ale jestem na 100% pewna że nie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc :(

Tutaj są starzy wyjadacze na temat pomp więc pytam:

Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu

Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe

Mam oferty z :

Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.

Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena

Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł

Czekam na wycenę Viessmana

Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o

Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)

Mam nie wybierać za małej pompy bo będę żałował. Prace zlecić firmie, która wykonuje cały system tak aby wzieli odpowiedzialność za całość.

Mam nie wymagać od pompy cudów - to tylko ludzka rzecz ale zarazem najlepsze ogrzewanie jak się je właściwie wykona.

Po rozmowie z nim myślę, że zna się na rzeczy.

Doradźcie co wybrać ewentualnie gdzie jeszcze pytać.

Pozdrawiam

 

Nie zna się. 17kW i 1000mb rury dla domu 170m2????????????????? Zgroza.

Chyba że pompa nie ma 17kW tylko jest sprzedawana jako 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu

Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe

Mam oferty z :

Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.

Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena

Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł

Czekam na wycenę Viessmana

Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o

Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)

Jeżeli masz tak rozbieżne dobory pomp ciepła, to znaczy, że podałaś bardzo mało precyzyjne dane dostawcom pomp ciepła. Czy dostali od ciebie projekt, czy tylko tak lakoniczny opis jak wyżej zacytowałem ?

Tutaj też nikt wróżką nie jest i bez dodatkowych danych Ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace , szef się nie zna ale wygadany jest :wink: i zamówienia ma :wink:

ja w innej sprawie ...przeważnie mówimy że np. w zależności od gleby potrzeba ciepła z 600 mkw gleby i przeliczenie na mb kolektora sprawia czasami trudność .....spotkałam się z liczeniem takim że w zalezności od co ile sie układa czy co 1 metr czy co np. 80 cm ..powinno się to dzielić .....i wtedy wychodzą mb kolektora ...Ty też tak liczysz ?.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zna się. 17kW i 1000mb rury dla domu 170m2????????????????? Zgroza.

Chyba że pompa nie ma 17kW tylko jest sprzedawana jako 17kW.

170m2 powierzchni zabudowy, a budynek z poddaszem uzytkowym, to pewnie będzie ok. 220 m2 pow. użytkowej. Ale to i tak trochę dużo. Nic nie wiemy o gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wetnę" się - można? :roll: :oops:

Dla tej PC (17kW) długość kolektora w zależności od gruntu może wynieść od 520 do 1.300 mb.

Natomiast liczenie mocy maksymalnej pompy ciepła, dla domu budowanego współcześnie, z "przelicznika" powierzchnia ogrzewana x 100W/m2 jest delikatnie mówiąc - znacznym przewymiarowaniem.

Moim zdaniem układanie kolektora "gęściej" niż 1m, może spowodować przykre niespodzianki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wetnę" się - można? :roll: :oops:

Dla tej PC (17kW) długość kolektora w zależności od gruntu może wynieść od 520 do 1.300 mb.

Natomiast liczenie mocy maksymalnej pompy ciepła, dla domu budowanego współcześnie, z "przelicznika" powierzchnia ogrzewana x 100W/m2 jest delikatnie mówiąc - znacznym przewymiarowaniem.

Moim zdaniem układanie kolektora "gęściej" niż 1m, może spowodować przykre niespodzianki.

Pozdrawiam

Nie wiem z czego sądzisz, że przyjęli moc 100W/m2. Przecież nie znamy nawet powierzchni użytkowej. Dodatkowo dochodzi jeszcze ciepła woda. No i zero informacji na temat projektu - jakie przegrody, okna, usytuowanie ws stosunku do stron świata, garaż ogrzewany, czy nie, itp. ?

Co do gęstości układania, to IMHO można układać gęściej, tylko przeważnie niewiele to daje. Grunt i tak nie odda więcej ciepła, może tylko będzie ono odbierane bardziej równomiernie. Wadą zagęszczenia rurek są większe opory hydrauliczne, a tym samym więcej energii potrzebnej do pomp obiegowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko, dzięki za słowa otuchy :D Ja narazie tak cichutko, bo jeszcze długa droga przede mną.

Jednak jak to wszystko ruszy bez Waszej, a przede wszystkim Twojej Bonetko pomocy się nie obędzie :roll: Tak na marginesie, to masz rację mówiąc "my kobiety...", moje pomysły mnie samą czasami nawet przerażają :o :roll: :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...