Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To że są to całkowicie różne pompy to wiem. Kilka tygodni już czytam Wasze posty i strony producentów. Mam takie oferty i to napisałem. Nie wiem , w którą stronę się skierować. Dla mnie pompa Clima Komfortu wydaje się najlepsza. Chociaż jak czytam wypowiedzi "Jack"a to wydaje mi się, że jego pompa jest tańsza i też dobra.

HenoK może dane, które tu napisałem są niepełne - nawet napewno, ale przecież jest załącznik do mojego dziennika gdzie jest opisane jaki chcę wybudować dom. Gdybym chciał wszystko opisać to bym dwie strony napisał. Do wyceny dałem w pdf-ie rzuty parteru, poddasza i plan zagospodarowania działki. Wg mnie wystarczy. Każdy zainteresowany sprzedawca powinien się dopytać jeżeli czegoś mu brakuje. Zrobiłł tak sprzedawca z Nibe ( wycena po kilku wymienionych mailach) z Clima Komfort wycenę dostałem po jednym zapytaniu - to źle rokuje. Czekam jeszcze na wycenę z Onninena pompa Neteo. Do Viessmana dałem kompletny projekt 2 tygodnie temu.

Jeszcze informacja o gruncie. Wody gruntowe na działce mam na głębokości ok 1m podobno tak słyszłem od sąsiada, że głębiej jest piaskowiec.

Może to rzeczywście mało informacji ale skoro nie wiem co mam dać do doboru pompy i wyceny to nic nie dam.

Ja zajmuję się elektryką. Jak przychodzi klient i mówi, że potrzebuje przyłacze prądu to nie pytam go jakie mają być bezpieczniki, jaki przekrój kabla czy sieć napowietrzna czy kablowa skąd go mam zasilić. Ja mam mu to wszystko dobrać i z takiego wyszedłem założenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hej mam do Was pytanie i myślę, że nie dacie się długo prosić o odpowidź

 

Pewnie macie chociaż w części w swoich domach piwnice (chodzi mi o piwnice typową nie jako dodatkowe pomieszczenia mieszkaln, czy też pokój np. na bilard, barek itp) oraz garaże w bryle z bydynkiem. Na jakie temperatury w piwnicy i garażu macie zaprojektowane instalacje ? Bo przynajmniej garaż wydaje mi się, że musi być chociaż częściowo ogrzewany. czy wybrane przez was temperatury po okresie użytkowania uznajecie za właściwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zajmuję się elektryką. Jak przychodzi klient i mówi, że potrzebuje przyłacze prądu to nie pytam go jakie mają być bezpieczniki, jaki przekrój kabla czy sieć napowietrzna czy kablowa skąd go mam zasilić. Ja mam mu to wszystko dobrać i z takiego wyszedłem założenia.

 

 

Ale mocy przyłączeniowej chyba mu nie proponujesz sam? A oto się tu właśnie rozchodzi. Wtedy zadajesz pytania czy będzie miał warsztat, spawarkę, kuchenkę elektryczną , czy ogrzewanie na prąd. Diabeł tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace , szef się nie zna ale wygadany jest :wink: i zamówienia ma :wink:

ja w innej sprawie ...przeważnie mówimy że np. w zależności od gleby potrzeba ciepła z 600 mkw gleby i przeliczenie na mb kolektora sprawia czasami trudność .....spotkałam się z liczeniem takim że w zalezności od co ile sie układa czy co 1 metr czy co np. 80 cm ..powinno się to dzielić .....i wtedy wychodzą mb kolektora ...Ty też tak liczysz ?.....

 

Ilość i średnica rur ma (ale niewielki) wpływ na pracę wymiennika gruntowego. Najważniejsza jest jego powierzchnia dobrana oczywiście do warunków gruntowych, gdyż wąskim gardłem jest grutn (a raczej jego niska przewodnośc cieplna).

Oczywiście że gęściejsze ułożenie rur da większy uzysk, ale róznica będzie na tyle niewielka, że od razu narzuca się pytanie, czy to się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

Raczej tak, żeby było w nim lekko poniżej zera, nie cieplej.

 

Jakoś tak mi się kojarzy, że sól na lakierze i ciepło niszczą lakier szybciej, niż sól i zimno. A w lekko ujemnej temperaturze problemów z zapalaniem czy zaszronieniem szyb być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.instalator.pl/archi/2008/mi7-8%28119-120%29/31.pdf

 

Wy też tak liczycie? ...to art P. Smuczyńskiej ( nie ma Jej teraz na stronie Nibe ...gdzie się podziała ? :( ) .i przelicza mkw na dł kolektora .....

 

Najbardziej podoba mi się fragment z zamarzaniem parownika.

Prezentowany sposób wyliczeń jest jak najbardziej naturalny, z tym że należy jeszcze uwzględnić zapotrzebowanie budynku na ciepło a nie tylko moc pompy ciepła. Ma to znaczenie w przewymiarowanych lub niedowymiarowanych pompach ciepła.

Oczywiście prezentowany jest tu przesąd o jakimś przemarzaniu w wymienniku spiralnym co jest twierdzeniem tyle naukowym co wpływ liczby 13 na brak powodzenia w życiu. W suchych gruntach piaszczystych wymiennik robi się większy, tak aby skompensować mniejszą przewodność cieplną gruntu. Powierzchnię pracy wymiennika poziomego (w tym spiralnego) z powodzeniem można dobrać tak, aby pracował on przez cały sezon "w temp. >0".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

Raczej tak, żeby było w nim lekko poniżej zera, nie cieplej.

Jakoś tak mi się kojarzy, że sól na lakierze i ciepło niszczą lakier szybciej, niż sól i zimno. A w lekko ujemnej temperaturze problemów z zapalaniem czy zaszronieniem szyb być nie powinno.

Ja tam bym się nie upierał przy ujemnej temperaturze. Wolę mieć cieplej, kosztem samochodu - oczywiście bez przesady - ogrzewać garażu też nie zamierzam. Nigdy nie miałem nowego samochodu i nigdy o samochód nie dbałem, a jakoś się wszystkie kupy trzymały (tj. rdza ich nie zżarła). Mając garaż też nie zamierzam się samochodem przejmować. Garaż robię dla siebie (tj. dla własnej wygody, ale nie zamierzam w nim mieszkać ;-) ), a nie dla samochodu. On akurat mało mnie obchodzi - grunt, żeby jeździł ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

 

Ja bym zostawił dwie rur w ew. miejscu na grzejnik. Jakby poźniej okazało się że jest mi tam za zimno, to bym zamontował grzejnik. W 90% przypadków garaże nie wymagają ogrzewania aby było w nich >0. Jeśli chcesz mieć 14 stC w mrozy, to musisz zrobić ogrzewanie garażu. Jednak musisz mieć świadomość, że drzwi garażowe to "cieplna dziura" i utrzymanie kilkunastu stC w garażu będzie wymagało tyle samo energii co utrzymanie 22stC w kilkudziesięciu metrowym salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

Ja mam garaż w bryle i w dodatku ogrzewany podłogowo.

W tej chwili przepływy max poskręcane,ale tak by zapewnić jakis tam przepływ.Rozdzielacz lekko ciepły, a w garażu w tej chwili 8,8C

 

Czy przymkniecie w ten spsób także znaczaco wybiera ciepło z podlogówki?

 

Czy jest wskazane calkowite przymknięcie przepływu?Tylko co z woda w rurkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA BĘDĘ MIAŁ W GARAŻU NIEWIELKI GRZEJNIK, OBLICZONY TAK, ŻEBY BYŁO =1 STOPNIA W NAJWIĘKSZE MROZY. garaż JEST W BRYLE BUDYNKU - ZATEM w pewnym sensie taka dodatnia temperatura będzie buforowała inne, przylegające pomieszczenia, żeby tam z kolei nie trzeba było dawać większych grzejników. No i oczywiście wełna na ścianie i suficie garażu od środka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wit74, masz trochę pecha. Twój dom, jak to sam słusznie stwierdziłeś, nie jest „dogrzany”, a dodatkowo na zewnątrz temperatura też nie rozpieszcza. To wszystko potrzebuje dużo energii, a co za tym idzie trzeba będzie za ta energie zapłacić.

Moim zdaniem powinieneś:

- „nastawić" PCi na maksymalne grzanie,

- jeśli Twoja PCi posiada grzałkę elektryczną, to „wymuś” jej działanie co najmniej w II taryfie,

- wszystkie „zawory dławiące” otwórz na maksymalny przepływ (może za wyjątkiem garażu)

- niech to wszystko „pochodzi” tak, co najmniej 1 dzień,

- jeśli w jakimś pomieszczeniu temperatura wzrośnie bardziej niż w innych, „zdław” nieco przepływ w tym pomieszczeniu – postępuj tak aż do skutku, czyli do momentu regulacji temperatury i przepływu w każdym pomieszczeniu (możesz "wybrać" te bardziej "strategiczne")

- obserwuj temperaturę (jeśli to możliwe) na poszczególnych sekcjach (pętlach),

- po kilku dniach sprawdź, czy poszczególne sekcje (pętle) nie są zapowietrzone – szczególnie te, w których temperatura jest dużo niższa na powrocie, a nie wynika to z jej długości, lub „szczególnych” wymagań pomieszczenia.

Dopiero jak sytuacja się ustabilizuje wyłącz grzałkę, poczekaj kilkanaście godzin i wtedy zacznij „mieszać krzywymi” w PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scianę mam ocieploną 5cm styro a sufit 8cm w garażu

Jak do tej pory wprost pisemnie nikt mi nie odpowiedział,że mogę wyłączyć garaż calkowicie.Od kilku instalatorów miałem sugestie( telefonicznie :) ) by tego nie robić, a jedynie poprzymykać przeplyw.Nie wiem nadal, czy tylko przymkniecie przepływu i tak nie kosztuje sporo ciepła, ktore mógłbym dostarczyć w to miejsce do domu.Czy wtedy mimo wszystko, dużo energii trace na to kontrowersyjne pomieszczenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scianę mam ocieploną 5cm styro a sufit 8cm w garażu

Jak do tej pory wprost pisemnie nikt mi nie odpowiedział,że mogę wyłączyć garaż calkowicie.Od kilku instalatorów miałem sugestie( telefonicznie :) ) by tego nie robić, a jedynie poprzymykać przeplyw.Nie wiem nadal, czy tylko przymkniecie przepływu i tak nie kosztuje sporo ciepła, ktore mógłbym dostarczyć w to miejsce do domu.Czy wtedy mimo wszystko, dużo energii trace na to kontrowersyjne pomieszczenie???

Ameryki tu nie odkryję, ale jest metoda ograniczenia strat generowanych przez garaż i to bez ryzyka uszkodzenia podłogówki tamże, niestety nie całkiem taka na jakiej Ci zależy. Otóż można przerobić pętlę garażową poprzez dodanie jej mieszacza na zasilaniu, czyli podmieszania zasilania z powrotem, co pozwoli utrzymać w garażu minimalną temperaturę i stały przepływ czynnika. No ale to wymaga zmian w instalacji, więc chyba będziesz chciał poczekać do zakończenia sezonu grzewczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii garażu w bryle

ja mam nieogrzewany poza małą pętelką w kotłowni do której wejście jest przez garaz. Garaż ocieplony tak jak budynek. Świadomie nie ocieplałem przegród wewnętrznych traktując je jako ogrzewanie ścienne :D . W praktyce (ostatnie przymrozki do -22) w garazu ok 4-6 st. W każdym razie mam kontrolne wiaderko z wodą przy bramie garazowej-nie zamarzło.

Osobiście jestem zwolennikiem ciepłego auta. Mam gdzieś korozję! Moje auto w zimie cierpi bo całą noc w ciepełku (względnym) oddaje się kąpieli w solance :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA BĘDĘ MIAŁ W GARAŻU NIEWIELKI GRZEJNIK, OBLICZONY TAK, ŻEBY BYŁO =1 STOPNIA W NAJWIĘKSZE MROZY. garaż JEST W BRYLE BUDYNKU - ZATEM w pewnym sensie taka dodatnia temperatura będzie buforowała inne, przylegające pomieszczenia, żeby tam z kolei nie trzeba było dawać większych grzejników. No i oczywiście wełna na ścianie i suficie garażu od środka

 

Lepiej daj styropian bo wełna może zawilgotnieć od ściany. Wełna musi być wentylowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

Ja mam garaż w bryle i w dodatku ogrzewany podłogowo.

W tej chwili przepływy max poskręcane,ale tak by zapewnić jakis tam przepływ.Rozdzielacz lekko ciepły, a w garażu w tej chwili 8,8C

 

Czy przymkniecie w ten spsób także znaczaco wybiera ciepło z podlogówki?

 

Czy jest wskazane calkowite przymknięcie przepływu?Tylko co z woda w rurkach?

 

Jak zmniejszysz przepływ w garażu to jednoczęśnie zmniejszysz ilość dostarczanego przez pętlę garażową ciepła do garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...