Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

 

Mam nadziję, że to wynika z tego, że dom jest jeszcze zimny.

Próbuję go dopiero rozgrzać, a temperatura zewnętrzna na pewno w tym nie pomaga. Dlatego szukam techniki sukcesywnego i skutecznego rozgrzewania budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

 

Który sposób jest najskuteczniejszy i wymagajacy najmneij pracy pomy ciepła i pompy obiegowej.

 

Pozdrawiam i czekam na porady

 

ale obecne temperatury są normlane jak na ta porę roku.... co zrobisz jak za rok zima będzie bardziej sroga? jeśli Ci ktoś dobierał PCi to wziął na siebie odpowiedzialność, zrzuć problem na niego, niech przyjeżdża i sam ci ogrzewa, albo niech wymieni pompę na większą

 

jeśli to Ty sobie tak policzyłeś to zastanów się nad....

a) dociepleniem domu, zainstalowaniem rekuperatora... cokolwiekbyle zmniejszyc zapotrzebowanie domu na cieplo

b) dodaktowe źródła ciepła... np kominek

 

a co do Twojego pytania... lepiej chyba nie dokręcać nic tylko włączyć grzałkę w pompie i/lub wstawić kozę i palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

 

Który sposób jest najskuteczniejszy i wymagajacy najmneij pracy pomy ciepła i pompy obiegowej.

 

Pozdrawiam i czekam na porady

 

ale obecne temperatury są normlane jak na ta porę roku.... co zrobisz jak za rok zima będzie bardziej sroga? jeśli Ci ktoś dobierał PCi to wziął na siebie odpowiedzialność, zrzuć problem na niego, niech przyjeżdża i sam ci ogrzewa, albo niech wymieni pompę na większą

 

jeśli to Ty sobie tak policzyłeś to zastanów się nad....

a) dociepleniem domu, zainstalowaniem rekuperatora... cokolwiekbyle zmniejszyc zapotrzebowanie domu na cieplo

b) dodaktowe źródła ciepła... np kominek

 

a co do Twojego pytania... lepiej chyba nie dokręcać nic tylko włączyć grzałkę w pompie i/lub wstawić kozę i palić

 

No to nie pocieszyliście mnie za bardzo, bo wygląda ze pompa jednak może byc za słaba.

ad a) Dom jest docieplony chyba bardzo dobrze. Rekuperator jest, ale jeszcze nie uruchomiony, wiec wentylacji nie ma z wyjątekiem momentów otwerania drzwi.

ad b) kominek odpalany sporadycznie przez budowlańców, bo im sie nie chce desek ciąć.

 

Miałem nadzieję, ze mój problem jest tylko przy pierwszym nagrzaniu budynku, potem juz przy podtrzymaniu temperatury nie będzie takiego problemu. Teraz zwątpiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, ze mój problem jest tylko przy pierwszym nagrzaniu budynku, potem juz przy podtrzymaniu temperatury nie będzie takiego problemu. Teraz zwątpiłem

I pewnie tak jest -- czym innym jest moc wynikająca ze strat ciepła z budynku przy podtrzymaniu temperatury a czym innym moc konieczna do podniesienia temperatury budynku. Jak chcesz go bardzo szybko ogrzewać, to potrzebna moc może być za duża dla Twojej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie tak jest -- czym innym jest moc wynikająca ze strat ciepła z budynku przy podtrzymaniu temperatury a czym innym moc konieczna do podniesienia temperatury budynku. Jak chcesz go bardzo szybko ogrzewać, to potrzebna moc może być za duża dla Twojej pompy.

 

ja po swierdzeniu "nie daje rady nagrzać" zrozumiałem, że pompa pracuje 24h/h a temp spada

 

oczywiście jak się dom wygrzeje to będzie potrzebował mniej energii, ale z drugiej strony mamy dopiero miesiąc grzania za sobą a co jeśli zima będzie trwała 3 mies?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.

Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

 

Tak dla ciekawości. Czym poparte takie twierdzenie?

 

Z doświadczenia jak to pracuje - ja na 120m2 mam 140mb. Oczywiście zależy to od gruntu. W okolicy ci co mają to średnio powierzchnia razy 1,1.Takie to moje spojrzenie na to. Bezpiecznie jest przyjąć około 50W/m kolektora pionowego niż później się zdziwić. Zapotrzebowanie to 55W/m2 (też myślę że bezpieczne)i wychodzi =1,1. Oczywiście każdy może mieć inną filozofię za którą potem odpowiada ale dobrze jest znać kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.

Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

 

Tak dla ciekawości. Czym poparte takie twierdzenie?

 

Z doświadczenia jak to pracuje - ja na 120m2 mam 140mb. Oczywiście zależy to od gruntu. W okolicy ci co mają to średnio powierzchnia razy 1,1.Takie to moje spojrzenie na to. Bezpiecznie jest przyjąć około 50W/m kolektora pionowego niż później się zdziwić. Zapotrzebowanie to 55W/m2 (też myślę że bezpieczne)i wychodzi =1,1. Oczywiście każdy może mieć inną filozofię za którą potem odpowiada ale dobrze jest znać kilka.

 

Twierdzenie poparte konkretnymi wypowiedziami tych co opisywali swoje rzeczywiste , a nie katalogowe instalacje na tym forum i własną instalacją.

Mam 122m2 i 150 mb odwiertu i jest super. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby było 200mb - tez byłoby super 8)

A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.

Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami :o

Nie mniej jednak, tez uważam, że 50W z 1mb odwiertu jest dabrym i bezpiecznym wspólczynnikiem dla określenia mocy kolektora pionowego. - zwłaszcza jak nie ma "ekspertyzy" geologicznej.

Równiez uważam, że wyliczenie długosci kolektora dla mocy całkowitej PCi (a nie tylko dla mocy chłodniczej) też nie jest błędem. Natomiast wszystko "ponad", ani nie "polepszy" ani nie "zaszkodzi" - no może "szarpnie" więcej po kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

 

Witam

no coz jak ktos pisze M2-9 to wiadomo o co chodzi..:)

ale imho 9kw na 160m2 powinno wystarczyc..pytanie czy GZ jest zrobione w porzadku..dlugosci i gestosc petli..

ja mam m2-7 na okolo 140m2 i zauwazam ze przy temp ponizej minus 10 lepsza by byla taka m2-9 ale w domu mam cieplo..srednio okolo 21 stopni..najnizej przy -19 mialem 20 stopni ale PC chodzila bez grzalek

 

problem moze byc taki ze w tym zbiorniku jest 2 w 1 i jak czesto korzysta sie z cieplej wody to o wiele mniej idzie na CO i moze byc malo (oczywiscie przy minusowej temp)

mozna tez zauwazyc ze ustawienie mieszacza powyzej pewnej wartosci u mnie juz na 4 czyli temp wyplywu na podlogowke powyzej 33 stopni powoduje ze PC zaczyna chodzic "non stop" ewentualnie bardzo powoli podnosi temp czyli rozbior ciepla jest wiekszy niz "ladowanie"

 

generalnie nie jest zle i nie mam takich problemow jak kolega..niestety pierwszy sezon i wygrzanie budynku jest zauwazzalne:(

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.

Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami

 

Jeśli PCi jest dobrana "w punkt" to DZ dobiera się do mocy PCi lub do zapotrzebowania budynku (wtedy jest to samo). Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. Do mocy PCi dobiera się parametry przepływowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. .

A z tym stwierdzeniem nie zgadzam się zupełnie, bo wynika z niego, że jeśli budynek ma zapotrzebowanie 12kW, a instalujemy PCi o mocy 8kW, to kolektor „załatwi” sprawę niedoboru mocy. Moc kolektora zawsze musi być dobrana do mocy PCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.

Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami :o

Przynajmniej ja nigdzie czegoś takiego nie napisałem a po prostu zapomniałem podać jeszcze moc mojej PC-6kW. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. .

A z tym stwierdzeniem nie zgadzam się zupełnie, bo wynika z niego, że jeśli budynek ma zapotrzebowanie 12kW, a instalujemy PCi o mocy 8kW, to kolektor „załatwi” sprawę niedoboru mocy. Moc kolektora zawsze musi być dobrana do mocy PCi

 

Nic takiego nie napisałem, więc nie wiem skąd takie wnioski.

Przykład: Budynek o szczytowym zapotrzebowaniu 12kW. Śrenia temp. 0stC. Średnia moc 6kW. Ilość energii na sezon grzwczy do ogrzania budynku: 26000kWh; COP=4; Ilość energii pobrana z DZ: 19500kWh.

Przyp.1:Pompa dobrana w punkt Ph=12kW

Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 1625kWh/kW,

Przyp.2: Pompa niedowymiarowana Ph=8kW

Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 2438kWh/kW,

Przyp. 3: Pompa przewymiarowana Ph=16kW

Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 1219kWh/kW.

 

Zobacz, jakbyś dobierał wielkość wymiennika do mocy PC to jakie będą różnice w jednostkowym obciążeniu cieplnym gruntu.

 

Jeszcze inaczej:

Jeśli taką samą PCi z takim samym dolnym źródłem (dobranym do mocy) zastosujesz w dwóch różnych budynkach, to DZ będzie bardziej eksploatowane "przy większym budynku".

 

Tak naprawdę wielkość DZ musi być zawsze dobrana do planowanego poboru energii (zapotrzebowanie budynku) i dynamiki tego poboru (moc PCi). Przy czym dymamikę należy brać pod uwagę z mniejszą wagą. Wielkość tej wagi zależy od przewodność cieplnej gruntu. Im grunt lepiej przewodzi ciepło, tym waga związana z dynamiką jest mniejsza.

 

To tak jak z paliwem do samochodu. Jak masz daleką droge do przejechania, to zużycie paliwa będzie zależało głównie od tego jak długa to jest droga (czas sezonu grzewczego) i jak ciężki masz samochód (zapotrzebowanie szczytowe budynku), a w mniejszym stopniu od mocy silnika (moc PCi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack2000

nie jestem hydraulikiem ale ponieważ nikt się nie odezwał to pozwolę sobie kilka słów . potraktuj to z przymrużeniem oka ....

Ten rozdzielacz ... to że instalator odpowietrzał za pomocą pompy ( są takie specjalne urządzenia ) to całkowicie normalne bo to pierwsze odpowietrznie ( i napełnienie ) całej instalacji . Natomiast mimo , że on nie przypomina znanych zaworów odpowietrzających ( są takie : tulejka z wystającym cycuszkiem np. Afriso ) albo taka nakretka jakby z dziureczką z boku -te są raczej do grzejników -ręczne lub automatyczne jak jest nakręka ) to uważam , że jest to mimo wszystko odpowietrzenie ( on powinien być automatyczny ( gdy napływa powietrze opada poziom wody i pływak w zaworze opada na dół i powietrze się wydostaje a gdy rośnie poziom wody zawór zamyka się ) a nie ręczny ( trzeba ręcznie odkręcić i po opuszczeniu powietrza zakręcić ) ale zobacz czy działa ? . Tu widać , że to samo masz na dolnej belce i na górnej ( po prawej stronie ) czyli dwa odpowietrzniki i tak powinno być .

Rozumiem że są ostatnimi elementami instalacji po prawej stronie ( na zdjęciu nie widać ) .

W/g mnie też może być zapowietrzenie jednej pętli niekoniecznie wszystkich ...bo wtedy jak jest powietrze w jednej petli to nie grzeje bo nie cyrkuluje woda ( stąd w pomieszczeniu tym gdzie jest ta petla może być zimno ) .

Czasami jak nie wiadomo która pętla jest zapowietrzona to odpowietrza się je po kolei .

ps. dziwiłeś się że wyzsza temp na zasialniu i nie nadąża za oddawaniem ..to raczej nie pozwoliłeś przyjmować instalacji bo na 11 obiegów 9 zakręciłeś czyli prawie wszystkie .

Tu są zawory odpowietrzające jakby ktoś potrzebował :

http://www.ferro.pl/rodzina-automatyczne-zawory-odpowietrzajace-273.html

jest bezobsługowy ale gdyby do niego wpadły jakieś zanieczyszczenia, należy wykręcić , rozebrać i wyczyścić .

Te cycuszki czasami są zakręcone ( nakrętka ) wtedy nie ma mozliwości odprowadzenia powietrza ani ich zasada działania nie jest w tym wypadku automatyczna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...