Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I tu się mylisz, bo kocioł nie pracuje przez cały czas ze swoją mocą szczytową. Kocioł 10kW nigdy nie wytworzy 10kWh w ciągu godziny.
Z tym nigdy przesadziłeś. Jeżeli instalacja została obliczona na szczytowe zapotrzebowanie mocy 10kW i tak został dobrany kocioł, to przy temperaturach zewnętrznych "normowych", np. -20st. C, kocioł będzie pracował z mocą 10kW i w ciągu godziny wytworzy 10kWh energii.

 

To teoretycznie jest możliwe, ale w przypadku idealnie płynnej regulacji:

- płynne sterowanie nadmuchem,

- płynne sterowanie dawkowania opału.

 

W praktyce jest inaczej, że już nie wspomnę o kotle całkowicie manulanym.

 

Może będzie w stanie wytworzyć 3000kWs (może pracować przez kilkadziesią, kilkaset sekund, np. przez t=300s, z mocą około-nominalną jak jest optymalnie "załadowany" i proces spalania jest akurat w "optymalnym momencie"). Ale zauważ że jak dokładasz do takiego kotła to nie ma on mocy nominalnej, bo inaczej byś nie dokładał bo po co. Nawet w takich warunkach jak napisałeś 10kWh w ciągu godziny to teoria, chyba że żeczywista moc kotła jest większa niż nominalna ale to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale zauważ że jak dokładasz do takiego kotła to nie ma on mocy nominalnej, bo inaczej byś nie dokładał bo po co.
Na razie nie pisaliśmy o jakimś konkretnym rodzaju kotła. Kocioł olejowy, gazowy, na paliwo stałe z podajnikiem spokojnie może przez dłuższy czas pracować z mocą nominalną ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko w zwiazku z tą tabelką ( notabene za 60 zł mb odwieru chyba już nikt nie zrobi i te liczby ..ale przyjmijmy że realne ) i lubię się trochę poprzekomarzać.......

czy rzeczywiście uważacie , że 10 kW do domu 300 mkw jest doborem idealnym w każdych warunkach i tego domu i geograficznych ???

Rozumiem lekko niedowymairowana ..ale nie cięzko .....chyba PC jest po to aby grzać i szczególnie w zimie. No dobrze nich będzie 13 kW ( na -9 zewnętrzną ) ....ale to tylko 13 zł wiecej od 16 kW. ( -17 *C ) ( 55 zł

od 17 kW ( -20*C ) .

Uważam , że nie ma ..jednego ...ekonomicznego wyboru , dla poszczególnych osób może on być inny . Znajdą się tez tacy dla których trochę drozej na rok (~ 300 zł ) i świety spokój też może być warty swojej ceny ( nie liczymy budowy systemu ( to robi sie raz ) i przyjmujemy że w koszcie ekspoatacji jest wszystko policzone ) i dublowanie systemów ( bilwalentny ) uważaliby za niedogodność ( chyba że zupełnie inny nośnik np. kominek ale nie dlatego że muszą dogrzewać tylko dlatego że np. nie ma prądu )

Uwazam jak do tej pory że PC powinna być obliczona na konkretną temp. zewnętrzną i należy dostarczyć jak najwięcej inf. inwestorowi , przedstawić za i przeciw ..a ostateczny wybór nalezy do niego ( pod warunkiem że dobór jest odpowiedni *C zewnetrz/ wewnetrzne i kW PC ) .

Największa róznica w ekspoatacji jest miedzy 10 a 13 kW póżniej to juz sprawy groszowe ...

Jeszcze tylko taka uwaga ........godziny pracy PC ...ciekawe czy dłużej pozyje sprężarka chodzaca non stop ( a dożyje 25 lat czy mniej ? ) nie zawsze też mozna grzać w taniej taryfie bo godziny pracy PC na to nie pozwalają .

 

ps. szkoda że typoszereg akurat w tym wypadku jest co 3 kW a nie co 2 kW jak bywa zazwyczaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ że jak dokładasz do takiego kotła to nie ma on mocy nominalnej, bo inaczej byś nie dokładał bo po co.
Na razie nie pisaliśmy o jakimś konkretnym rodzaju kotła. Kocioł olejowy, gazowy, na paliwo stałe z podajnikiem spokojnie może przez dłuższy czas pracować z mocą nominalną ;).

 

We wcześniejszych postach pisaliśmy o węglu, gdzie regulacja nie jest już tak dokładna jak np. przy oleju. Także chodziło o kotły węglowe. Pisałem też prawde mówiąc o warunkach pośrednich np. 0stC. Fakt, wyraziłem się może trochę mało precyzyjnie, pisząć nigdy - biorąc pod uwagę aktualny sposób uogólnienia, który panował w pow. dyskusji.

Ale z drugiej strony pogłębiając precyzyję rozważań to weź pod uwagę, że żadne sterowanie układu dynamicznego przy zmiennym wymuszeniu i zmiennych zakłóceniach nie jest w stanie zagwarantować zerowego uchybu regulacji,a to oznacza że procesu spalania nie da się zoptymalizować pod kątem mocy idealnie. Oczywiście można się sprzeczać czy np. 9,7kW to już 10kW czy nie. Dla mnie nie. Inna sprawa, że rozważanie takie ma charakter czysto akademicki i nie ma najmniejszego znaczenia w praktyce, bo jak to z parametrami, podawane są dla jakiegoś zespołu warunków i taki kocioł w rzeczywistości może osiągnąć np. 9 ale i 11kW. Niestety najczęściej będzie to mniej, gdyż rzeczywiste parametry pracy są mniej korzystne od tych nominalnych. Słowa "nigdy" użyłem w formie sprzeciwu za używanie słowa "zawsze", gdyż o wiele bardziej prawdopodobne jest, że kocioł nigdy trwale nie będzie miał rzewywistej mocy równej mocy znamionowej, niż że zawsze jego moc rzeczywista będzie równa mocy nominalnej. Ale odeszliśmy trochę od tematu, więc radzę zaprzestać dyskusję o kotłach i skupić się na pompach ciepła.

Przepraszam wszystkich czytelników za zbytnie zgłębianie tajników instalacji z pompami ciepła. Przeciętny instalator będzie opierał się na wiedzy podstawowej i przy spełnieniu pewnych założeń i typowych insalacji nie popełni zbyt wielkich błędów w doborze, jak tylko umie czytać tabele i obsługiwać kalkulatotr (liczydło, liczyć manualnie). Musi mieć swiadomość jedynie tego, że wspołczynniki, które ma dtr-kach czy w internecie nie są wiedzą absolutną i nie wyczerpują tematu.

Ale uważam, że zakres wiedzy eSiwego, Henoka, bonetki, hydrola (przepraszam tych o których zapomniałem) jest na tyle duży, że można zacząć zgłębiać temat dokładniej, co może być przydatne w sytuacjach nietypowych, takich jak np. celowe niedowymiarowanie pompy ciepła. Szersze spojrzenie na temat (a pompy ciepła to już bardzo szeroki zasób wiedzy) pozwala rozwinąć horyzont ogólnotechniczny. Wszyscy irytujemy się urzędnikami, którzy bezmyślnie stosują przepisy mając "klapki na oczach", przepisy które pozwalają postępowac racjonalnie w sytuacjach typowych, a często rzeczywistość jest bardziej złożona. Dlatego też walczę z takim podejściem do spraw technicznych, bo irytuje mnie np. stwierdzenie typu: max. długość petli ogrzwania podłogowego np.16x2 może wynosić tyle i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko w zwiazku z tą tabelką ( notabene za 60 zł mb odwieru chyba już nikt nie zrobi i te liczby ..ale przyjmijmy że realne ) i lubię się trochę poprzekomarzać.......

czy rzeczywiście uważacie , że 10 kW do domu 300 mkw jest doborem idealnym w każdych warunkach i tego domu i geograficznych ???

Rozumiem lekko niedowymairowana ..ale nie cięzko .....chyba PC jest po to aby grzać i szczególnie w zimie. No dobrze nich będzie 13 kW ( na -9 zewnętrzną ) ....ale to tylko 13 zł wiecej od 16 kW. ( -17 *C ) ( 55 zł

od 17 kW ( -20*C ) .

Uważam , że nie ma ..jednego ...ekonomicznego wyboru , dla poszczególnych osób może on być inny . Znajdą się tez tacy dla których trochę drozej na rok (~ 300 zł ) i świety spokój też może być warty swojej ceny ( nie liczymy budowy systemu ( to robi sie raz ) i przyjmujemy że w koszcie ekspoatacji jest wszystko policzone ) i dublowanie systemów ( bilwalentny ) uważaliby za niedogodność ( chyba że zupełnie inny nośnik np. kominek ale nie dlatego że muszą dogrzewać tylko dlatego że np. nie ma prądu )

Uwazam jak do tej pory że PC powinna być obliczona na konkretną temp. zewnętrzną i należy dostarczyć jak najwięcej inf. inwestorowi , przedstawić za i przeciw ..a ostateczny wybór nalezy do niego ( pod warunkiem że dobór jest odpowiedni *C zewnetrz/ wewnetrzne i kW PC ) .

Największa róznica w ekspoatacji jest miedzy 10 a 13 kW póżniej to juz sprawy groszowe ...

Jeszcze tylko taka uwaga ........godziny pracy PC ...ciekawe czy dłużej pozyje sprężarka chodzaca non stop ( a dożyje 25 lat czy mniej ? ) nie zawsze też mozna grzać w taniej taryfie bo godziny pracy PC na to nie pozwalają .

 

ps. szkoda że typoszereg akurat w tym wypadku jest co 3 kW a nie co 2 kW jak bywa zazwyczaj

 

Jak też jestem zwolennikiem dobierania mocy w punkt. Ale nie powiem, że uważam iż to jest najlepsze, bo to ocena subiektywna. Może mi się podobać koror grafitowy, ale nie mogę powiedzieć że jest to najlepszy kolor. Każdemu może się podobać co innego. Np. z tego co wiem hydrol optuje za niedowymiarowaniem, ale ja nigdy tego nie skrytykuję, bo to jego świadoma decyzja. Jak ktoś ma czas aby "w szczycie" dorzucić trochę do kominka to proszę bardzo. Ja jestem leniem i mi by się nie chciało.

Powyższa dyskusja toczyła się natomiast na temat technicznych skutków niedowymiarowania (jeśli już ktoś się zdecyduje). Nie miała ona absolutnie na celu "pieszczenia tej koncepcji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

bardzo doceniamy to że JESTEŚ tu z nami i od początku uważamy Cię za EKSPERTA ( teoretyk i praktyk ) i bardzo dobrze że prowadzimy dyskusje ...przecież o to chodzi żeby zgłębiać temat . Jest jeszcze trochę spraw zupełnie nie ruszonych a interesujących np. mija 25 lat i co ? czyli wymieniamy sprężarkę a kiedy nadaje się do wymiany ? ..PC ma licznik pracy .. to się przekłada jakoś ? , wymieniamy glikol ...co ile ? ..kiedy wiadomo że należy go wymienić ? co jeszcze ? przepłukuje się jakoś skraplacz ( zarasta kamieniem ? ) czy parowacz ? czy one są dobre ..co z resztą elementów PC ...takich widomości nie ma a ja jestem ciekawa.

Dalszy krok wtajemniczenia ...pamietacie rozmawialiśmy o Ekopower i ich PC i Ince wtedy dobierali jakąś dużą i nikt mimo , że były podane symbole i ja wszystkiego poszukałam, nie był w stanie powiedzieć czy te elementy PC są dobrze dobrane ......czy jest to możliwe czy poza naszym zasięgiem wiedzy ?

dlaczego przeważnie Oni ( w sensie tych innych polskich ) przewymiarowują i to sporo ) czy te ich PC nie mają takiej mocy naprawdę czy się boją dawać mniejszych żeby inwestor nie miał pretensji .

Może jakaś PC bez ubranka i wpływ doboru odpowiedniego parownika czy skraplacza ( wysokość , liczba płyt , ) na pracę PC ...wtedy patrząc na daną PC wiedzielbyśmy czy to będzie chodziło ........

Może coś czego nigdzie nie ma ..jakieś ciekawe przypadki ......tajemnice PC ......ooo takie sprawy to ja lubię :)

 

ps. a propos koloru ...miała wejść do Polski firma szwedzka która oferuje kolory takie jak ktoś sobie zyczy ......nawet różowy :) ciekawe tylko czy mozna byłoby się przejrzeć w okienku ekranu sterownika .....nic tylko PC -sikowy buduarek :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. mija 25 lat i co ? czyli wymieniamy sprężarkę a kiedy nadaje się do wymiany ? ..

 

Sprężarka się zużywa. Traci wydajność. W przypadku scrolli zmiany te są minimalne i dyskusję na ten temat można sobie odpuścic. Przy kilku % spadku wydajności wymiana nie jest opłacalna.

Oczywiście spr. może ulec uszkodzeniu (zmęczenie materiału), np. pęknie korpus, zatrze się łożysko, etc., ale odczujesz to zapewne na własnej skórze (ogrzewanie, ciepła woda) lub usłyszysz, że zaczyna głośno pracować (brzęczeć, klekotać) - szykuj wtedy kasę na wymianę bo może już długo nie pochodzić.

 

PC ma licznik pracy .. to się przekłada jakoś ? ,

 

Raczej nie. To zależy od mocy, typu, partii produkcyjnej, egzeplarza, a głównie od warunków pracy. Także od układu pracy, doboru podzespołów chłodniczych.

 

wymieniamy glikol ...co ile ?

 

Nie widzę podstaw. Układ dz jest czysty (nie ma dopływu innych substancji z zewnątrz). W niskich temp. parowanie jest minimalne, a stabilność chemiczna wysoka. Jak będzie coś nie tak z glikolem, też da ci o tym znać pompa ciepła, gdyż będzie się awaryjnie wyłączałz (temp. minimalna dz, za niskie ciśnienie w układzie chłodniczym). Jak roztwór glikolu zacznie kaszkować (on nie zamarza) to wzrośnie ci dT w obiegu dz. Silnik pompy obiegowej dz będzie wyraźnie cieplnejszy niż wcześniej. Takie sytuacje już miały miejsce, ale działy się one zaraz po uruchomieniu i były związane ze wzajemnymi reakcjami zachodzącymi pomiędzy glikolem, zanieczyszczeniami w wodzie i nieodpowiednio dobranymi inhibitorami korozji lub obecnością w roztworze lżejszych alkoholi. W instalacjach uruchamianych w Polsce jakieś 8 lat temu nic się nie dzieje złego z roztworami glikolu. Badaliśmy temp. krzepnięcia (jest ok.). Roztwór klarowny - zjawiska korozyjne zachodzą w minimalnym stopniu

 

przepłukuje się jakoś skraplacz ( zarasta kamieniem ? ) czy parowacz ?

 

W niskich temp., w układach zamkniętych bez dopływu świeżych partii zanieczyszczoen wody takie zjawiska występują najbardziej dynamicznie w pierwszych miesiącach eksploatacji. Zarastanie kamieniem następuje szczególnie od strony gz, ale z uwagi na niskie temp. nie jest groźne, chyba, że rury są bez bariery tlenowej i tlen dyfunduje do układu. Oczywiście raz na kilka lat można by było przepłukać skraplacz, ale rozpinając układ dostarczamy świeżego tlenu i świeżej wody.

 

 

..kiedy wiadomo że należy go wymienić ? co jeszcze ? czy one są dobre ..co z resztą elementów PC ...takich widomości nie ma a ja jestem ciekawa.

 

 

Najgorsza jest awaria elementu dławiącego TZR lub EZR. Często awaria tych elementów nie powoduje przerwania pracy PCi, dlatego jest wredna. Może ona prowadzić do:

- spadku COP,

- szybszego zużycia się sprężarki,

Przeciętny użytkownik może latami nie wiedzieć o tym. Jednak jest to awaria niezwykle rzadka,a jeśli się zdarza to na początku pracy lub przy transporcie. Uszkodzenie np. czujnika kapilarnego tzr może nie spowodować przerwy w pracy PCi, a jedynie jej nieprawidłowe działanie.

 

 

Dalszy krok wtajemniczenia ...pamietacie rozmawialiśmy o Ekopower i ich PC i Ince wtedy dobierali jakąś dużą i nikt mimo , że były podane symbole i ja wszystkiego poszukałam, nie był w stanie powiedzieć czy te elementy PC są dobrze dobrane ......czy jest to możliwe czy poza naszym zasięgiem wiedzy ?

dlaczego przeważnie Oni ( w sensie tych innych polskich ) przewymiarowują i to sporo ) czy te ich PC nie mają takiej mocy naprawdę czy się boją dawać mniejszych żeby inwestor nie miał pretensji .

 

 

Albo nie mają mocy z uwagi na zły dobór elementów, albo elementy są prawidłowe jak np. w pompie 12kW, tylko, że oni pisza 17kW, jako element gry marketingowej (może ktoś pomyśli że im więcej za jakąś kasę tym lepiej). Lub podają parametry dla mocno innych niż inni warunków pracy. Ktoś na jesieni na tym forum narzekał chyba właśnie na taką pompę, że nie ma mocy i jest w sporze z producentem. Podawał jakieś strasznie niskie ciśnienia ssania.

Jak możesz to podaj jeszcze raz te podzespoły.

 

Niestety na rynku tak jest, że ktoś tam ma pompę typu blablabla 10kW. Producenci w nazwie nie mają obowiązku podawania mocy w standaryzowanych warunkach. Oczywiście powinni to podać w karcie technicznej produktu i tak robią. A mogą ją nazwać Irenka 1000, Geniek plus, czy Kazio 12kW. Nie dajmy się zmylić nazwą. Porównajmy moce w tych samych warunkach pracy. Bo może liczba w nazwie odności się do warunków +10/35, które są mocowo zdecydowanie korzystniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie, którą ktoś z WAs podał wcześniej wyczytałem np., że po 10 latach w pc z bezpośrednim parowaniem zdarzają sie usterki sprężarki związane z olejem i zmianami jego stężenia. Ciekawe czy to na podstawie jakiś doświadczeń z pc, bo oni chyba oferują tylko glikolowe?

 

To wynika z doświadczenia chłodników. Czym układ chłodniczy bardziej rozproszony, tym większe ryzyko, że smarowanie sprężarki gorsze. Miałem do czynienia z pompą ciepła glikol/powietrze (z zewnętrzym skraplaczem) umieszczonym 1m od samej pompy ciepła. Poprzez niefortuny dobór elementów chłodniczych olej zostawał w skraplaczu. Sprężarka pracowała ok. 4 lata. Zaletą układów kompaktowych jest to, że objętość wymienników, rurek i podzespołów jest na tyle mała, że nie ma w zasadzie możliwości, aby znaczna część oleju znalazła się za sprężarką. Na pocieszenie dodam, że usterki sprężarek zdarzają się także w systemach z pośrednim parowaniem. No ale czego tu się spodziewać, jak sprężarki potrafią być trasportowane do góry nogami (połowa oleju sobie wycieknie przez gumy zabezpieczające), pompy ciepła na boku (bo tak komuś wygodniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam do Was pytanie.

Mam w zamiarze założyć w swoim domku pompe ciepła lecz nie ukywam, że jestem totalnym laikiem w tym temacie i chciałbym się Was poradzić.

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Z góry dziękuję za info...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Ta dyskusja tak mnie wciągnęła, że muszę napisać kilka słów. O forum i wątku usłyszałem niedawno i dziś postanowiłem trochę poczytać. Cóż, chwila wolnego czasu i zawodowa ciekawość :)

Trafiłem na ciekawy moment... Temat ma prawie 3 lata, a nadal dyskutowane są sprawy elementarne (sposób doboru dolnego źródła ciepła). Nie wiem jakie są tutaj zasady oznaczania stopnia wtajemniczenia użytkowników, ale widzę że "Forumowicz..." bije na głowę swoją wiedzą o pompach ciepła "Najlepszego doradcę..." ;).

 

Terplace, pozdrawiam i życzę wszystkim potencjalnym użytkownikom pomp ciepła takiego doradcy.

 

Nie przeczytałem wszystkiego jednakowo uważnie, więc może już ktoś o tym wspomniał, ale żeby wyczerpać temat dodam, że do prawidłowego doboru dolnego źródła należy również wziąć pod uwagę rodzaj centralnego ogrzewania, czyli parametry czynnika w "gz". Paradoksalnie można dobrać krótszy wymiennik dla pompy ciepła pracującej na bardziej wyżyłowanych temperaturach w co niż dla np. dobrze zrobionej podłogówki z uwagi na większy pobór prądu a więc mniejszy zysk z dz.

Jeszcze ciekawiej dobiera się źródło dla pomp z płynnie regulowaną wydajnością...

 

Muszę przyznać, że niektórzy z Was są bardzo dociekliwi(e:), wręcz tak bardzo, jakby nic innego w życiu nie robili ;)

 

Pozdrawiam i życzę niskich kosztów eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Muszę przyznać, że niektórzy z Was są bardzo dociekliwi(e:), wręcz tak bardzo, jakby nic innego w życiu nie robili ;)

 

wg mnie to nic dziwnego :)

każdy z nas musiał się doktoryzować podczas budowy domu na każdym etapie jego etapie. Fakt że niektórzy są świetni, pokazuje jedynie na jakim poziomie jest większość wykonawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

wiemy o czym piszesz ......mozna tak liczyć DZ i ten sposób był podawany:

1. dla kolektora podłużnego ( pojedyncza rura zakopana poniżej strefy przemarzania" dla średnicy 40mm:

dlugosc kolektora=(zapotrzebowanie na energie * a ) / 16W

16W - generalnie optymalna wartosc a raczej najgorszy rzypadek, jak znasz typ gruntu to mozesz sie dowiedziec o dokladna wartosc (łatwo to znależć)

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

2. Dla kolektorow pionowych (bore hole)

dlugosc kolektora (głębokość otworu)=((zapotrzebowanie na energie * a ) / 40W) .....

 

odnosnie doboru kolektora dla inwerterowej ..kiedys zadałam zagadkę :

do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

ale nikt nie kwapił się do odpowiedzi :(

 

Temat nie jest podzielony na podpunkty ( DZ, GZ, PC, inne ) i dlatego na okragło wraca się do pewnych spraw ale dyskutujemy na rózne tematy.

Tutaj nikt nie zabiega o tytuły ( przyznaje redakcja ) a Eksperta wyczuwa się na kilometr :) Terplace zajmuje się tym zawodowo i laik nie ma szans w pewnych tematach :wink: Poza tym każdy z nas ma tu jakby swoją specjalność .

 

Te dociekliwe zajmuja się i czym innym :) ( teraz temat medyczny do rozwiąznia ) .. PC od 2 lat to pewne hobby ...czasami za szybko i chaotycznie :( ale lubią i chcą wiedzieć ....

Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzin i pisania ( duzo i ciekawie ..coś nowego bardzo lubimy )

 

Vaillant zajmuje 1 miejsce w testach niemieckich konsumentów , nie słyszałam o niepochlebnych opiniach ..

Terplace ...b.dziękuję za odpowiedzi jak zajdę te dane to napiszę ..na razie kiepsko mi idzie ...

Chyba spręzarki o zmiennej wydajności są żywotniejsze niż ze stałą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było ciekawiej i może bardziej zrozumiale, proponuje takie „ćwiczenie”. Niżej dane do obliczeń. Spróbujmy dobrać PCi + wymiennik do niej, albo wymiennik + PCi. 8) . I niech to nie będzie na zasadzie „racji”, tylko pokazania tym „mniej technicznym”, jak taki proces (doboru) w uproszczeniu wygląda.

I aby nie było niedomówień - mimo dość szczodrych „epitetów” :oops: :roll: :lol: pod moim adresem, doskonale wiem o czym piszesz terplace – chodzi mi jedynie o kontrowersyjny (w sformułowaniach), moim zdaniem, sposób przedstawiania tego zagadnienia.

Dane;

- dom parterowy o powierzchni do ogrzania 120m2 (aby było prościej nie uwzględniamy ani CWU, ani wentylacji, ani zysków bytowych)

- 300m2 przegród zewnętrznych (uwzględniłem i „uśredniłem” różnice dla posadzki na gruncie),

- średnia dla wszystkich przegród (uwzględniając okna i drzwi) U=0,5

- kolektor pionowy,

- grunt 50W/mb,

- średnia temperatura sezonowa +3 stopnie Celsjusza (dane z „właściwej” dla posadowionego budynku stacji „meteo”)

- średnia ilość godzin sezonu grzewczego 4.000h

 

- ogrzewanie podłogowe na całości, ale może pomińmy ten fakt.

 

Wymiarujemy w „punkt”, oraz „rozsądnie” niedowymiarowanej.

 

Wszystkich chętnych zapraszam do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam chętny do zabawy nie jestem, bo za dużo liczenia ;) mogę strzelać, że 6kwh będzie ok. ale dla 120m2 podłogi w jednym poziomie nie jest mozliwe osiągnięcie 300m2 przegród zew.... zakładając, że dom jest idelany kwadrat i płaski dach mamy 11*11 wew co daje podloge 120, dach 120 a ściany 4*12*3=144... czyli idealny klocek ma 385m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam chętny do zabawy nie jestem, bo za dużo liczenia ;) mogę strzelać, że 6kwh będzie ok. ale dla 120m2 podłogi w jednym poziomie nie jest mozliwe osiągnięcie 300m2 przegród zew.... zakładając, że dom jest idelany kwadrat i płaski dach mamy 11*11 wew co daje podloge 120, dach 120 a ściany 4*12*3=144... czyli idealny klocek ma 385m2

 

To prawda, ale posadzka jest na gruncie i dla tej przegrody panują inne warunki zewnętrzne. Dlatego jej powierzchnia została "uśredniona" - czyli w tym przypadku "zmniejszona" aby zminimalizować ilość obliczeń. Dokładnie z tego samego powodu zaproponowałem, aby nie "liczyć" ogrzewania podlogowego.

Średnią wysokość ścian - przyjęto 2,7m

Ps. Również nie ma takiego pojęcia jak średnie "U" dla przegród. Powinno się liczyć każdą z osobna. To są uproszczenia.

 

Dla jasności, to taki wirtualny dom :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

 

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

 

 

odnosnie doboru kolektora dla inwerterowej ..kiedys zadałam zagadkę :

do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

ale nikt nie kwapił się do odpowiedzi :(

 

...

Chyba spręzarki o zmiennej wydajności są żywotniejsze niż ze stałą ...

 

 

Z tymi współczynnikami spore uproszczenie ale co do zasady zgoda, więc niepotrzebnie o tym wspominałem... nie doceniłem Was :)

 

Co do inwerterowej to nie podpisałbym się pod tym co napisałaś. Po pierwsze nie ma tutaj bezpośredniego przełożenia na moc urządzenia dlatego, że pompę regulowaną tej wielkości można ustawić przykładowo zarówno na 12 jak i 20 kW. Dobór urządzenia teoretycznie jest prostszy, bo nie można się pomylić z mocą ale jego ustawienie i regulacja do budynku duuuużu bardziej skomplikowana niż zwykłego. Poza tym wg mojej wiedzy, jeśli już dobierzemy porównywalne moce do tego samego budynku, to dz dla inwertera będzie dłuższe, co oczywiście wynika z wyższej sprawności urządzenia w większości przedziału jego nastaw oraz dłuższej pracy. Ale tego się dopiero uczę, myślałem, że szczegółów dowiem się od Ciebie ;)

 

Co do żywotności sprężarek to teoretycznie tak, bo mają mniej cykli pracy w funkcji czasu, ale jak to będzie wyglądać w praktyce w pompach ciepła to odpowiem Ci za 20 lat. Równie dobrze może się okazać, że urządzenia za bardzo podkręcone będą padać jak muchy :)

 

 

Co do doktoryzacji na forum - macie szczęście, użytkownicy inwerterków już sobie nie pokręcą tak prosto pompkami obiegowymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...