Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Shoot

 

1. dla kolektora podłużnego ( pojedyncza rura zakopana poniżej strefy przemarzania" dla średnicy 40mm:

dlugosc kolektora=(zapotrzebowanie na energie * a ) / 16W

16W - generalnie optymalna wartosc a raczej najgorszy rzypadek, jak znasz typ gruntu to mozesz sie dowiedziec o dokladna wartosc (łatwo to znależć)

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

 

2. Dla kolektorow pionowych (bore hole)

dlugosc kolektora (głębokość otworu)=((zapotrzebowanie na energie * a ) / 40W) .....

 

odnosnie doboru kolektora dla inwerterowej ..kiedys zadałam zagadkę :

do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

ale nikt nie kwapił się do odpowiedzi :(

 

Temat nie jest podzielony na podpunkty ( DZ, GZ, PC, inne ) i dlatego na okragło wraca się do pewnych spraw ale dyskutujemy na rózne tematy.

Tutaj nikt nie zabiega o tytuły ( przyznaje redakcja ) a Eksperta wyczuwa się na kilometr :) Terplace zajmuje się tym zawodowo i laik nie ma szans w pewnych tematach :wink: Poza tym każdy z nas ma tu jakby swoją specjalność .

 

Te dociekliwe zajmuja się i czym innym :) ( teraz temat medyczny do rozwiąznia ) .. PC od 2 lat to pewne hobby ...czasami za szybko i chaotycznie :( ale lubią i chcą wiedzieć ....

Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzin i pisania ( duzo i ciekawie ..coś nowego bardzo lubimy )

 

Vaillant zajmuje 1 miejsce w testach niemieckich konsumentów , nie słyszałam o niepochlebnych opiniach ..

Terplace ...b.dziękuję za odpowiedzi jak zajdę te dane to napiszę ..na razie kiepsko mi idzie ...

Chyba spręzarki o zmiennej wydajności są żywotniejsze niż ze stałą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Schoot

Ja tylko na chwilkę ...odnosnie inweterowej to dane o dł. kolektora to z doboru programu VPDIM jakim posługuje się NIBE ...coś takiego http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/32.pdf)

i ja to gdzieś znalazłam ale nie na stronie NIBE .....

myslałam , że się nie ustawia ( Twoje 20 kW bo ona tyle nie ma ) tylko ona sama się moduluje bo z PC glikolowych to NIBE ma modulowaną 4,5-16 kW a IVT 4,5-17 kW ....myśmy trenowali tę na sterowniku IVT......(kolektor na 15 kW to prawie jakby na całość ( 16 kW )....jak chcesz dobierać jak innych nie ma ? ...albo będzie za dużo ( ale dobudujesz kawałek domu i wykorzystasz :) ( basen ) albo za mało ..bo np. potrzeba 20 kW ( chyba że niedowymiarowana ) ...może ja czegoś nie łapię? :(

Siwy

gdybyś zrobił obliczenia ( ja do obliczeń się nie nadaję :( ) to byłoby łatwiej i myślę że każdy by coś dorzucił czy podjął polemikę czy się zgodził z Twoimi obliczeniami .....

Sys35

owszem instalacja może być różna i to zależy czy sama podłogówka czy podłogówka + grzejniki ( na tej samej temp. czy różnej ( mieszacz ) , ...warunki gruntowe ..zajrzyj do np. materiały projektowe dolne zródła Vaillant

ale sama podłogówka jest najtańsza .eksloatacyjnie ...

 

ps.gdyby Ktos chciał dokończyć art . to trzeba wpisać .../33.pdf

jak kiedyś napisałam , że na wizualizacji Viessmnna jest żle to powiedzieliście że to tak się przestawia i jest dobrze ...

i jeszcze to:

Zastosowanie FIGHTER 1150 może wiązać się również z redukcją wielkości wymiennika gruntowego. Np. dla budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 34800 kWh (w tym 4000 kWh na c.w.u.) i zapotrzebowaniu na moc 15 kW, stosując pompę ciepła o stałej wydajności potrzeba ok. 280 m czynnej głębokości odwiertu, natomiast stosując FIGHTER 1150 wymagana czynna głębokość wynosi 230 metrów (szacunkowe porównanie wykonane za pomocą programu NIBE VPDim 2.2.2).

 

ciekawe kto od kogo ściagnął tabelkę ??? :wink: ( troszke zmodyfikował )chodzi o tę :

http://www.ecopol-system.pl/polskienormy/polskienormy.html

i tę NIBE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

wiemy o czym piszesz ......mozna tak liczyć DZ i ten sposób był podawany:

1. dla kolektora podłużnego ( pojedyncza rura zakopana poniżej strefy przemarzania" dla średnicy 40mm:

dlugosc kolektora=(zapotrzebowanie na energie * a ) / 16W

16W - generalnie optymalna wartosc a raczej najgorszy rzypadek, jak znasz typ gruntu to mozesz sie dowiedziec o dokladna wartosc (łatwo to znależć)

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

2. Dla kolektorow pionowych (bore hole)

dlugosc kolektora (głębokość otworu)=((zapotrzebowanie na energie * a ) / 40W) .....

 

odnosnie doboru kolektora dla inwerterowej ..kiedys zadałam zagadkę :

do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

ale nikt nie kwapił się do odpowiedzi :(

 

Temat nie jest podzielony na podpunkty ( DZ, GZ, PC, inne ) i dlatego na okragło wraca się do pewnych spraw ale dyskutujemy na rózne tematy.

Tutaj nikt nie zabiega o tytuły ( przyznaje redakcja ) a Eksperta wyczuwa się na kilometr :) Terplace zajmuje się tym zawodowo i laik nie ma szans w pewnych tematach :wink: Poza tym każdy z nas ma tu jakby swoją specjalność .

 

Te dociekliwe zajmuja się i czym innym :) ( teraz temat medyczny do rozwiąznia ) .. PC od 2 lat to pewne hobby ...czasami za szybko i chaotycznie :( ale lubią i chcą wiedzieć ....

Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzin i pisania ( duzo i ciekawie ..coś nowego bardzo lubimy )

 

Vaillant zajmuje 1 miejsce w testach niemieckich konsumentów , nie słyszałam o niepochlebnych opiniach ..

Terplace ...b.dziękuję za odpowiedzi jak zajdę te dane to napiszę ..na razie kiepsko mi idzie ...

Chyba spręzarki o zmiennej wydajności są żywotniejsze niż ze stałą ...

 

 

 

Bonetka czy masz też wzór na dobór kolektora spiralnego?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było ciekawiej i może bardziej zrozumiale, proponuje takie „ćwiczenie”. Niżej dane do obliczeń. Spróbujmy dobrać PCi + wymiennik do niej, albo wymiennik + PCi. 8) . I niech to nie będzie na zasadzie „racji”, tylko pokazania tym „mniej technicznym”, jak taki proces (doboru) w uproszczeniu wygląda.

I aby nie było niedomówień - mimo dość szczodrych „epitetów” :oops: :roll: :lol: pod moim adresem, doskonale wiem o czym piszesz terplace – chodzi mi jedynie o kontrowersyjny (w sformułowaniach), moim zdaniem, sposób przedstawiania tego zagadnienia.

Dane;

- dom parterowy o powierzchni do ogrzania 120m2 (aby było prościej nie uwzględniamy ani CWU, ani wentylacji, ani zysków bytowych)

- 300m2 przegród zewnętrznych (uwzględniłem i „uśredniłem” różnice dla posadzki na gruncie),

- średnia dla wszystkich przegród (uwzględniając okna i drzwi) U=0,5

- kolektor pionowy,

- grunt 50W/mb,

- średnia temperatura sezonowa +3 stopnie Celsjusza (dane z „właściwej” dla posadowionego budynku stacji „meteo”)

- średnia ilość godzin sezonu grzewczego 4.000h

 

- ogrzewanie podłogowe na całości, ale może pomińmy ten fakt.

 

Wymiarujemy w „punkt”, oraz „rozsądnie” niedowymiarowanej.

 

Wszystkich chętnych zapraszam do zabawy.

 

Witam,

 

dane dośc uproszczone :) Liczba godzin w sezone grzewczym wzięta ze stacji? Mają dane też Twojego rozpatrywanego budynku?

:), bo jak wiesz to ta liczba zależy od jego pojemności cieplnej, stałej czasowej itd., ale przyjąłeś uśrednioną, wiec O.K.

Co do wsp. U :wink:

Przykład:

Twój dom przy temp. zewn. -20C.

Szczytowe zapotrzebowanie: 300m2*0,5 W/m2K* 40K= 6kW

Wszystko się mniej więcej zgadza bo wychodzi 50W/m2, ale moje pytanie brzmi jaki to jest dom. Bryła o jakich wymiarach? Bo ten wspólczynnik jest jak dla mnie za wysoki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tam piszą:

 

"Typowa gałąź ma moc chłodniczą 1,5 kW ; przepływ ~0,25 m3/h; 150 m rury średnicy 32 mm z PE, i leży w wykopie 1,2 m – 1,8 m głębokim, szerokim na ok. 1,8 m, a długim na ok. 20 m (fotografie)."

 

i nic więcej.

Trochę informacji brakuje co do rozstawi osiowego, bo jest ważny. Szerokośc 180 cm, ale czego i po co?

 

dalej:

 

Podobną moc uzyskać można układając liniowo ok. 130 m rury co ~40 cm jedna od drugiej. Tak wykonane gałęzie łączy się równolegle dla uzyskania żądanej mocy chłodniczej.

 

Co 40 cm rozkład jest chyba zbyt niebezpieczny :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tam piszą:

 

"Typowa gałąź ma moc chłodniczą 1,5 kW ; przepływ ~0,25 m3/h; 150 m rury średnicy 32 mm z PE, i leży w wykopie 1,2 m – 1,8 m głębokim, szerokim na ok. 1,8 m, a długim na ok. 20 m (fotografie)."

 

i nic więcej.

Trochę informacji brakuje co do rozstawi osiowego, bo jest ważny. Szerokośc 180 cm, ale czego i po co?

 

dalej:

 

Podobną moc uzyskać można układając liniowo ok. 130 m rury co ~40 cm jedna od drugiej. Tak wykonane gałęzie łączy się równolegle dla uzyskania żądanej mocy chłodniczej.

Co 40 cm rozkład jest chyba zbyt niebezpieczny :-?

Znalazłem jednak info:

 

*** - podane długości rowów przy założeniach: średnica rury PE fi40 lub fi32, głębokość rowu min. 1,6 m, długość rowu min. 15 m, szerokość rowu min. 1,4 m oraz odległości między osiami rowów min. 5m;

 

Ciekawy dobór kolektora spiralnego :D długośc rury 5x mniejsza niż przy płaskim :o

 

http://www.hubomag.pl/dz_obliczanie.html

 

czy oni rzeczywiście tak dobierają? Chyba, że to podana jest powierzchnia tylko kolektora? Coś mi tu nie pasuje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam do Was pytanie.

Mam w zamiarze założyć w swoim domku pompe ciepła lecz nie ukywam, że jestem totalnym laikiem w tym temacie i chciałbym się Was poradzić.

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Z góry dziękuję za info...

 

 

Tak, nieśmiale jeśli mogę się przypomnieć...Czu ktoś z szanownych forumowiczów może mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam do Was pytanie.

Mam w zamiarze założyć w swoim domku pompe ciepła lecz nie ukywam, że jestem totalnym laikiem w tym temacie i chciałbym się Was poradzić.

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Z góry dziękuję za info...

 

Tak, nieśmiale jeśli mogę się przypomnieć...Czu ktoś z szanownych forumowiczów może mi pomóc?

 

Trudno jednoznacznie odpowiedziec na pytanie, gdyż trzeba znac OZC, rodzaj ogrzewania i określic do czego ta PC ma służyc. Nastepnie dobrac PC, a na koniec dł. otworu. Dla mnie 160m jest za mało. Powieksz do ok. 200, no chyba że szczytowe zapotrzebowanie jest rzędu 8kW, ale wtedy pompa jest przewymiarowana i kółko się zamyka.

Jaki morał :) ?

Lepiej zainwestowac w projekt kilka zlotych, by miec pewnośc i że sie zamortyzyje w eksploatacji :p

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,dane dośc uproszczone :) Liczba godzin w sezone grzewczym wzięta ze stacji? Mają dane też Twojego rozpatrywanego budynku?

:), bo jak wiesz to ta liczba zależy od jego pojemności cieplnej, stałej czasowej itd., ale przyjąłeś uśrednioną, wiec O.K.

Co do wsp. U :wink:

Przykład:

Twój dom przy temp. zewn. -20C.

Szczytowe zapotrzebowanie: 300m2*0,5 W/m2K* 40K= 6kW

Wszystko się mniej więcej zgadza bo wychodzi 50W/m2, ale moje pytanie brzmi jaki to jest dom. Bryła o jakich wymiarach? Bo ten wspólczynnik jest jak dla mnie za wysoki 8) [/color]

 

1. Dom wirtualny - uproszczony do granic możliwości 8)

2. Średnia ilość godzin sezonu grzewczego wyliczona dla danego terenu z ostatnich 30 lat, tak samo jak średnia temperatura sezonu grzewczego - reguluja to normy. FAktem jest, ze zanizona (celowo dla łatwiejszych obliczeń). Moze też być podana średnia sezonowa ilość stopnigodzin.

Te wartości nie zależą od kształu, ocieplenia itp. budynku. Są to wartości "klimatyczne".

Tu chodzi tylko i wyłącznie aby eksperymentować na przykładzie.

 

 

Ps. "kolektorki" jeszcze proszę wyliczyć :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,dane dośc uproszczone :) Liczba godzin w sezone grzewczym wzięta ze stacji? Mają dane też Twojego rozpatrywanego budynku?

:), bo jak wiesz to ta liczba zależy od jego pojemności cieplnej, stałej czasowej itd., ale przyjąłeś uśrednioną, wiec O.K.

Co do wsp. U :wink:

Przykład:

Twój dom przy temp. zewn. -20C.

Szczytowe zapotrzebowanie: 300m2*0,5 W/m2K* 40K= 6kW

Wszystko się mniej więcej zgadza bo wychodzi 50W/m2, ale moje pytanie brzmi jaki to jest dom. Bryła o jakich wymiarach? Bo ten wspólczynnik jest jak dla mnie za wysoki 8) [/color]

 

1. Dom wirtualny - uproszczony do granic możliwości 8)

2. Średnia ilość godzin sezonu grzewczego wyliczona dla danego terenu z ostatnich 30 lat, tak samo jak średnia temperatura sezonu grzewczego - reguluja to normy. FAktem jest, ze zanizona (celowo dla łatwiejszych obliczeń). Moze też być podana średnia sezonowa ilość stopnigodzin.

Te wartości nie zależą od kształu, ocieplenia itp. budynku. Są to wartości "klimatyczne".

Tu chodzi tylko i wyłącznie aby eksperymentować na przykładzie.

 

 

Ps. "kolektorki" jeszcze proszę wyliczyć :oops:

 

Co tu dużo jest do liczenia :D w zaokrągleniu 120 m :lol:

Ja tam dobieram do mocy grzewczej przy takich wielkościach PC, są tacy co preferują moc chlodniczą, ale ona jest zmienna i metoda ta bywa zgubną :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys

tu właśnie o kolektor chodzi bo właśnie róznica zdań jest odnosnie tego .

Tam te 56 metrów ( dla 6 ) to długość rowów .

W Ameryce na kolektor spralny mówią Slinky , zobacz jak tam robią

http://pl.youtube.com/watch?v=osk85o3PB2w&feature=related

Rafałsz

poczytaj odrobinkę ..nawet tę stronę hubomag .....dobierają róznie dla jednych 10 kW to bedzie za dużo dla drugich w sam raz , odwierty przyjmuje się 50W/mb ale nie zawsze gleba tyle da .

Złóż ofertę jeszcze komuś ...zobacz jak dobiorą tam ......

koszty wszystko zależy jak zrobisz całą instalację ? ...nawet na tych ostatnich dwóch stronach były tabelki ..wystarczy trochę zmodyfikować .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawy dobór kolektora spiralnego :D długośc rury 5x mniejsza niż przy płaskim :o

 

 

Chyba chodziło o łączną długość rowów jako tako, przy danych dot. wymiennika spiralnego.

 

Masz jakieś doświadczenia co do wymiennika spiralnego?

Tam i ile dobrze zapamiętałem sugerują szerokośc rowu 1,4m, dlugośc rowu 18m przy rozstawiew 5 m w osiach? 150 mb rury?

Ten sam efekt otrzymam kopiąc rów 1 m szerokości, 25 m dlugości bo po co sobie komplikowac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam do Was pytanie.

Mam w zamiarze założyć w swoim domku pompe ciepła lecz nie ukywam, że jestem totalnym laikiem w tym temacie i chciałbym się Was poradzić.

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Z góry dziękuję za info...

 

Tak, nieśmiale jeśli mogę się przypomnieć...Czu ktoś z szanownych forumowiczów może mi pomóc?

 

Trudno jednoznacznie odpowiedziec na pytanie, gdyż trzeba znac OZC, rodzaj ogrzewania i określic do czego ta PC ma służyc. Nastepnie dobrac PC, a na koniec dł. otworu. Dla mnie 160m jest za mało. Powieksz do ok. 200, no chyba że szczytowe zapotrzebowanie jest rzędu 8kW, ale wtedy pompa jest przewymiarowana i kółko się zamyka.

Jaki morał :) ?

Lepiej zainwestowac w projekt kilka zlotych, by miec pewnośc i że sie zamortyzyje w eksploatacji :p

 

 

Pozdrawiam

 

Niestety nie wiem co to jest "OZC". Ogrzewanie będzie na całośći (230m2) podłogowe. Pompa będzie jedynym żródłem ciepła i ciepłej wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam do Was pytanie.

Mam w zamiarze założyć w swoim domku pompe ciepła lecz nie ukywam, że jestem totalnym laikiem w tym temacie i chciałbym się Was poradzić.

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Z góry dziękuję za info...

 

Tak, nieśmiale jeśli mogę się przypomnieć...Czu ktoś z szanownych forumowiczów może mi pomóc?

 

Trudno jednoznacznie odpowiedziec na pytanie, gdyż trzeba znac OZC, rodzaj ogrzewania i określic do czego ta PC ma służyc. Nastepnie dobrac PC, a na koniec dł. otworu. Dla mnie 160m jest za mało. Powieksz do ok. 200, no chyba że szczytowe zapotrzebowanie jest rzędu 8kW, ale wtedy pompa jest przewymiarowana i kółko się zamyka.

Jaki morał :) ?

Lepiej zainwestowac w projekt kilka zlotych, by miec pewnośc i że sie zamortyzyje w eksploatacji :p

 

 

Pozdrawiam

 

Niestety nie wiem co to jest "OZC". Ogrzewanie będzie na całośći (230m2) podłogowe. Pompa będzie jedynym żródłem ciepła i ciepłej wody...

 

To zdecyduj ile metrów chcesz ogrzewac bo 160 i 230 to różnica. OZC to obliczenie zapotrzebowania ciepła dla budynku.

Przy 230 m2 możesz miec wielki problem z ogrzaniem pompą o mocy 10kW nie mówiąc o cwu. Ale to zależy też od temperatur na poszczególnych kondygnacjach. Taki sam problem ma kolega na innym forum.

 

http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=8.0

 

Witam

Mam dom pow. 220 m2 - 3 poziomy: Piwnica, Parter i Pętro. Mam PC z dolnym żródłem 3 odwierty po 65m. W piwnicy i na Parteże mam ogrzewanie Podłogowe, a na piętrze w sypialniach mam grzejniki.

Dodatkowo zainstalowałem podlicznik na prąd elektryczny - by precyzyjnie sprawdzać ile prądu pobiera pompa. Eksploatuję ją od grudnia 2008r. Spisuję zużycie prądu 2 x dziennie ok 8.00 i 20.00. Temperatua dolnego źródła waha się od 0,9C do 2,5C. Temperatura ogrzewania podłogowego to przedział 29C-35C (temp pom. 21C-22C), temperatura na grzejnikach to 35C-42C (20,5C-21,5C pom).

W grudniu przy dużych mrozach dobowe zużucie to ok 50kW/h. Obecnie od 10 stycznia to śrenio 40kw/h. koszt energii elektrycznej to 0.45 zł =18zł/h * 30 dni = 540zł. Mam jeszce jedną taryfe ze względu na prąd budwoalny. Od Lutego przechdze na dwie taryfy. To nawet 40kw/h*30 dni=1200kW*srednio 30gr=360zł/mc.

Moje pierwsze zpostrzeżenia - miało być tania a nie jest. Zakłądając pompę liczyłem na zużycie rzędu max 200-250zł za ogrzewanie. A tu!?

Przy ostatnich mrozach -24C PC pracowałoa non stop. Pompa przez jedną godzinę pracy pobiera ok 3kw.

 

 

Typowe niedowymiarowanie do potrzeb budynku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

To zdecyduj ile metrów chcesz ogrzewac bo 160 i 230 to różnica. OZC to obliczenie zapotrzebowania ciepła dla budynku.

Przy 230 m2 możesz miec wielki problem z ogrzaniem pompą o mocy 10kW nie mówiąc o cwu. Ale to zależy też od temperatur na poszczególnych kondygnacjach. Taki sam problem ma kolega na innym forum.

 

http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=8.0

 

 

 

160 m2 to jest użytkowa a 230 m2 wychodzi po podłogach...:( teraz to już nic nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale niekoniecznie za mała ( 10 kW ) ... gdyby była sama podłogówka . ( a w piwnicy jakieś grzejniki na taka samą temp jak podłogówka ) byłoby najtaniej .... .za mało odwiertów to zdecydowanie ...piwnica ...też zabiera ciepło zupełnie niepotrzebnie ( nie napisane co w niej jest ale chyba podłogówka ) , na górze grzejniki są na wyzsze parametry niż podłogówka ( dochodzi mieszacz) ...z grzejnikami nie da się grzać tylko w taniej taryfie ...tak że istotne są też konfiguracje systemu ........to nowy dom więc dodatkowo się suszy ...PC pracuje ciągle to i obniża się wartosć DZ .

 

Wracając do Twojego slinky ......ciekawe jak zamierzasz włożyć średnice 1 metra w szerokość jednego metra rowu ?

Terplace to zawodowiec więc doświadczenia ma zdecydowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

To zdecyduj ile metrów chcesz ogrzewac bo 160 i 230 to różnica. OZC to obliczenie zapotrzebowania ciepła dla budynku.

Przy 230 m2 możesz miec wielki problem z ogrzaniem pompą o mocy 10kW nie mówiąc o cwu. Ale to zależy też od temperatur na poszczególnych kondygnacjach. Taki sam problem ma kolega na innym forum.

 

http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=8.0

 

 

 

160 m2 to jest użytkowa a 230 m2 wychodzi po podłogach...:( teraz to już nic nie wiem

 

najlepiej bedzie jak architekt poda Ci kubaturę ale WEWNĘTRZNĄ, to będzie w przybliżeniu coś już wiadomo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale niekoniecznie za mała ( 10 kW ) gdyby była sama podłogówka . ( a w piwnicy jakieś grzejniki na taka samą temp jak podłogówka ) .... .za mało odwiertów to zdecydowanie ...piwnica ...też zabiera ciepło zupełnie niepotrzebnie ( nie napisane co w niej jest ale chyba podłogówka ) , na górze grzejniki są na wyzsze parametry niż podłogówka ( dochodzi mieszacz) ...z grzejnikami nie da się grzać tylko w taniej taryfie ...tak że istotne są też konfiguracje systemu ........to nowy dom więc dodatkowo się suszy ...PC pracuje ciągle to i obniża się wartosć DZ .

Wracając do Twojego slinky ......ciekawe jak zamierzasz włożyć średnice 1 metra w szerokość jednego metra rowu ?

 

Chyba według Twoich wzorów szanowna Bonetko :) , ale realia są czasami innne. Już lepiej nie mieszaj podłogowki z grzejnikami, bo będzie jeszcze gorszy efekt :(

Co do slinky to mieści sie spokojnie nawet w rowie o szer 0,5 m :D . Jaka średnice ma zwój rury 32mm? przecież nie 2 m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...