Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[

 

To zdecyduj ile metrów chcesz ogrzewac bo 160 i 230 to różnica. OZC to obliczenie zapotrzebowania ciepła dla budynku.

Przy 230 m2 możesz miec wielki problem z ogrzaniem pompą o mocy 10kW nie mówiąc o cwu. Ale to zależy też od temperatur na poszczególnych kondygnacjach. Taki sam problem ma kolega na innym forum.

 

http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=8.0

 

 

 

160 m2 to jest użytkowa a 230 m2 wychodzi po podłogach...:( teraz to już nic nie wiem

 

najlepiej bedzie jak architekt poda Ci kubaturę ale WEWNĘTRZNĄ, to będzie w przybliżeniu coś już wiadomo :)

 

kurcze. Znalałem w projekcie tylko kubature netto. Żadnej innej nie widzę:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[

 

To zdecyduj ile metrów chcesz ogrzewac bo 160 i 230 to różnica. OZC to obliczenie zapotrzebowania ciepła dla budynku.

Przy 230 m2 możesz miec wielki problem z ogrzaniem pompą o mocy 10kW nie mówiąc o cwu. Ale to zależy też od temperatur na poszczególnych kondygnacjach. Taki sam problem ma kolega na innym forum.

 

http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=8.0

 

 

 

160 m2 to jest użytkowa a 230 m2 wychodzi po podłogach...:( teraz to już nic nie wiem

 

najlepiej bedzie jak architekt poda Ci kubaturę ale WEWNĘTRZNĄ, to będzie w przybliżeniu coś już wiadomo :)

 

kurcze. Znalałem w projekcie tylko kubature netto. Żadnej innej nie widzę:(

 

zależy co przez to miał na myśli 883 m3?

Ile masz kondygnacji? i jaka jest ich powierzchnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane;

- dom parterowy o powierzchni do ogrzania 120m2 (aby było prościej nie uwzględniamy ani CWU, ani wentylacji, ani zysków bytowych)

- 300m2 przegród zewnętrznych (uwzględniłem i „uśredniłem” różnice dla posadzki na gruncie),

- średnia dla wszystkich przegród (uwzględniając okna i drzwi) U=0,5

- kolektor pionowy,

- grunt 50W/mb,

- średnia temperatura sezonowa +3 stopnie Celsjusza (dane z „właściwej” dla posadowionego budynku stacji „meteo”)

- średnia ilość godzin sezonu grzewczego 4.000h

 

- ogrzewanie podłogowe na całości, ale może pomińmy ten fakt.

 

Wymiarujemy w „punkt”, oraz „rozsądnie” niedowymiarowanej.

Na podstawie tych danych możemy policzyć sezonowe zapotrzebowanie na ciepło (zakładając temperaturę wewnętrzną 20 st. C, bo tej danej brakuje).

300m2 x 0,5W/(m2K) x (20K-3K) x 4000h /1000 = 10 200kWh

 

Aby policzyć więcej trzeba mieć konieczną moc szczytową ogrzewania. Do tego potrzebna jest minimalna temperatura zewnętrzna - tej danej też brakuje, ale można ją założyć np. -20 st. C (w mnie jest -16 st. c).

300m2 x 0,5W/(m2K) x (20K-(-20K)) /1000 = 6kW.

Jak napisałem w jednym z wcześniejszych postów dla takiej mocy grzewczej można założyć pracę pompy ciepła przez 24h/dobę, nie ma potrzeby jej powiększać (chyba, że na potrzeby cwu), bo przy wyższych temperaturach zewnętrznych pompa ciepła będzie pracowała odpowiednio krócej, np. dla temperatury 0 st. C średnia moc dobowa wyniesie 3kW, czyli pompa ciepła będzie pracowała przez 12h/dobę. Przy mocy pompy ciepła 6kW, będzie ona pracowała w sezonie grzewczym przez 10 200 / 6 = 1700h czyli średnio w ciągu doby 10,2h. Jeżeli chcielibyśmy lepiej wykorzystać pracę pompy ciepła w II taryfie, to można dobrać większą moc pompy ciepła, np. 8kW. Wtedy przy szczytowych temperaturach w ciągu doby będzie ona pracowała przez 18h, zaś zapotrzebowanie na ogrzewanie pokryje pracując tylko w II taryfie (przez 10h/dobę) już przy temperaturach wyższych niż -2 st. C.

 

Dobór dolnego źródła ciepła dla mocy pompy ciepła 6kW i COP 4,0 (kolejne założenie). Moc elektryczna pompy ciepła 6/4=1,5kW, moc chłodnicza 6-1,5=4,5kW. Długość wymiennika gruntowego 4500/50=90mb.

 

Dla mocy grzewczej 8kW moc chłodnicza wyniosła by 6kW, długość wymiennika 120mb.

Ta druga wartość wydaje się bezpieczniejsza i większość wykonawców będzie się do niej skłaniała. Biorąc pod uwagę to co wcześniej pisałem o możliwości korzystania z II taryfy, takie rozwiązanie pomimo tego, że o kilka tysięcy zł droższe, może zwrócić w postaci niższych rachunków za energię elektryczną (chociaż czas zwrotu może wynieść 5-10 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane;

- dom parterowy o powierzchni do ogrzania 120m2 (aby było prościej nie uwzględniamy ani CWU, ani wentylacji, ani zysków bytowych)

- 300m2 przegród zewnętrznych (uwzględniłem i „uśredniłem” różnice dla posadzki na gruncie),

- średnia dla wszystkich przegród (uwzględniając okna i drzwi) U=0,5

- kolektor pionowy,

- grunt 50W/mb,

- średnia temperatura sezonowa +3 stopnie Celsjusza (dane z „właściwej” dla posadowionego budynku stacji „meteo”)

- średnia ilość godzin sezonu grzewczego 4.000h

 

- ogrzewanie podłogowe na całości, ale może pomińmy ten fakt.

 

Wymiarujemy w „punkt”, oraz „rozsądnie” niedowymiarowanej.

Na podstawie tych danych możemy policzyć sezonowe zapotrzebowanie na ciepło (zakładając temperaturę wewnętrzną 20 st. C, bo tej danej brakuje).

300m2 x 0,5W/(m2K) x (20K-3K) x 4000h /1000 = 10 200kWh

 

Aby policzyć więcej trzeba mieć konieczną moc szczytową ogrzewania. Do tego potrzebna jest minimalna temperatura zewnętrzna - tej danej też brakuje, ale można ją założyć np. -20 st. C (w mnie jest -16 st. c).

300m2 x 0,5W/(m2K) x (20K-(-20K)) /1000 = 6kW.

Jak napisałem w jednym z wcześniejszych postów dla takiej mocy grzewczej można założyć pracę pompy ciepła przez 24h/dobę, nie ma potrzeby jej powiększać (chyba, że na potrzeby cwu), bo przy wyższych temperaturach zewnętrznych pompa ciepła będzie pracowała odpowiednio krócej, np. dla temperatury 0 st. C średnia moc dobowa wyniesie 3kW, czyli pompa ciepła będzie pracowała przez 12h/dobę. Przy mocy pompy ciepła 6kW, będzie ona pracowała w sezonie grzewczym przez 10 200 / 6 = 1700h czyli średnio w ciągu doby 10,2h. Jeżeli chcielibyśmy lepiej wykorzystać pracę pompy ciepła w II taryfie, to można dobrać większą moc pompy ciepła, np. 8kW. Wtedy przy szczytowych temperaturach w ciągu doby będzie ona pracowała przez 18h, zaś zapotrzebowanie na ogrzewanie pokryje pracując tylko w II taryfie (przez 10h/dobę) już przy temperaturach wyższych niż -2 st. C.

 

Dobór dolnego źródła ciepła dla mocy pompy ciepła 6kW i COP 4,0 (kolejne założenie). Moc elektryczna pompy ciepła 6/4=1,5kW, moc chłodnicza 6-1,5=4,5kW. Długość wymiennika gruntowego 4500/50=90mb.

 

Dla mocy grzewczej 8kW moc chłodnicza wyniosła by 6kW, długość wymiennika 120mb.

Ta druga wartość wydaje się bezpieczniejsza i większość wykonawców będzie się do niej skłaniała. Biorąc pod uwagę to co wcześniej pisałem o możliwości korzystania z II taryfy, takie rozwiązanie pomimo tego, że o kilka tysięcy zł droższe, może zwrócić w postaci niższych rachunków za energię elektryczną (chociaż czas zwrotu może wynieść 5-10 lat).

 

widzę, że lubisz dużo liczyc :D . Policzysz mi OZC dla poddasza 230 m2 a w nim 8 jaskółek :) 2 ogromne wypusty z balkonami :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schoot

Ja tylko na chwilkę ...odnosnie inweterowej to dane o dł. kolektora to z doboru programu VPDIM jakim posługuje się NIBE ...coś takiego http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/32.pdf)

i ja to gdzieś znalazłam ale nie na stronie NIBE .....

 

W tym artykule nie zauważyłem nic na temat pomp inwerterowych...

 

 

myslałam , że się nie ustawia ( Twoje 20 kW bo ona tyle nie ma ) tylko ona sama się moduluje

 

Użyłem złego słowa - nie ustawia, a raczej umożliwia, bo pompa ciepła (w tym sprężarka) ma odpowiedni zapas, przynajmniej w IVT

 

 

Mój domek to hermes (dobry dom), który ma metraż 160m2 użytkowej + garaż 23m2. kubatura netto to 887m3. Domek jest z porotermu 30cm + ocieplony będzie 12cm styro. Gościu z którym rozmawiam o montażu pompy zaproponował mi pompę nibe 1140-10KW i odwiert pionowy 160mb. Ogrzewacz wody biawar VPA 200/70. Proszę Was o opinie n/t powyższego rozwiązania, czy ma ono prawo bytu. Proszę również o informację ile mogą wynosić rachunki za prąd przy pompie. Nie mam zielonego pojęcia jak to może wyglądać.

 

Jeśli ktoś nie widzi projektu i nie przeprowadzi rozmowy z przyszłym użytkownikiem, nie powinien doradzać, ponieważ ma jedynie szansę trafić a nie pewność, że dobierze najlepiej jak można.

 

 

W grudniu przy dużych mrozach dobowe zużucie to ok 50kW/h. Obecnie od 10 stycznia to śrenio 40kw/h. koszt energii elektrycznej to 0.45 zł =18zł/h * 30 dni = 540zł. Mam jeszce jedną taryfe ze względu na prąd budwoalny. Od Lutego przechdze na dwie taryfy. To nawet 40kw/h*30 dni=1200kW*srednio 30gr=360zł/mc.

Moje pierwsze zpostrzeżenia - miało być tania a nie jest. Zakłądając pompę liczyłem na zużycie rzędu max 200-250zł za ogrzewanie. A tu!?

Przy ostatnich mrozach -24C PC pracowałoa non stop. Pompa przez jedną godzinę pracy pobiera ok 3kw.

 

 

Typowe niedowymiarowanie do potrzeb budynku

 

Tak to jest jak ktoś się naczyta bzdur, że pompa ciepła to za darmo wręcz grzeje... to jest niby drogo ? a budynek świeży i grzany od grudnia ? a wiadomo jak ten budynek jest wykonany ? a twierdzenie, że typowe niedowymiarowanie to już zupełnie z bajki - z tego co opisał powierzchnie kondygnacji (po podłogach 210 m2 a na poddaszu jeszcze skosy - to przy normalnym (czytaj: spełniającym obecne normy i standardy) wykonaniu powinien się zmieścić w 10 kW zapotrzebowania; pompa ma 9,9, wymiennik pionowy 195m, a może jeszcze jest w wodzie... a może nie... ale przy tych danych to rzeczywiście typowy przykład niedowymiarowania... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe niedowymiarowanie do potrzeb budynku

 

Tak to jest jak ktoś się naczyta bzdur, że pompa ciepła to za darmo wręcz grzeje... to jest niby drogo ? a budynek świeży i grzany od grudnia ? a wiadomo jak ten budynek jest wykonany ? a twierdzenie, że typowe niedowymiarowanie to już zupełnie z bajki - z tego co opisał powierzchnie kondygnacji (po podłogach 210 m2 a na poddaszu jeszcze skosy - to przy normalnym (czytaj: spełniającym obecne normy i standardy) wykonaniu powinien się zmieścić w 10 kW zapotrzebowania; pompa ma 9,9, wymiennik pionowy 195m, a może jeszcze jest w wodzie... a może nie... ale przy tych danych to rzeczywiście typowy przykład niedowymiarowania... :roll:

 

Powinien, ale się pewnie nie zmieścił :x Ktoś zalożył , że dogrzeje grzałka, bo pisze że ma wbudowaną 8,8kW i pewnie bufor i pewnie grzeje do 55, zeby zmieszac do 35 na podłgoge :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy. :lol: Również uważam, że 6kW i 120mb kolektora w tym przypadku jest doborem słusznym i bezpiecznym dla inwestora, bo praktycznie nie będzie musiał sie dogrzewać innym źródłem :lol: - ale nie jedynym.

Teraz kolektor - w tym przypadku pionowy.

Kilka uproszczeń, które może przybliżą zagadnienie.

Na "moc" z 1mb kolektora wpływa wiele czynników, upraszczjąc i zawężając:

- właściwości gruntu,

- włąściwości materiałów z jakich wykonano kolektor,

- własciwości czynnika krążącego w układzie kolektora.

A teraz konkretnie opisywany przykład: PCi 6kW i 120mb kolektora pionowego.

Co może PCi - wiadomo, ale co może 120mb kolektora? A to zależy, i tak:

- biorąc pod uwagę ciepło właściwe gruntu 120m kolektor może "potencjalnie" dostarczyć od 48.000 do 96.000kWh w czasie całego sezony grzewczego (od 400 do 800kW z 1mb, a w zasadzie z 1m3) - "przeszkadzają" mu w tym m.in. "opory cieplne" materiału z jakiego wykonano kolektor (rury), oraz inne "uwarunkowania",

- biorąc pod uwagę moc maksymalną PCi, i wspólczynnik obliczeniowy (50W/1mb), 120m kolektora może dostarczyć 24.000kWh,

- biorąc pod uwagę sezonowe zapotrzebowanie budynku, kolektor dostarczy około 10.200kWh - (minus) energia elektryczna PCi.Tak to widzę :oops:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do slinky to mieści sie spokojnie nawet w rowie o szer 0,5 m :D . Jaka średnice ma zwój rury 32mm? przecież nie 2 m :)

 

Zwój rury PE 32 ma ok. 1,4 m średnicy, co wynika z minimalnego promienia gięcia dla tego materiału. Mogę się trochę mylić ale chyba niewiele - z pewnością wartość ta jest do znalezienia w necie.

 

Zależy jakiej :) Ja tam mieszcze w 1 m szerokości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy jakiej :) Ja tam mieszcze w 1 m szerokości :)

 

Skoro mieścisz to musi że to prawda :) Być może fabrycznie przygotowane zwoje spiralne tak mają, ale pamiętam, że przerabiałem kiedyś temat promienia gięcia PE i nawet wybrałem z tego względu PE80 zamiast PE100 do pewnych zastosowań (stare dzieje). A ta wartość 1,4 to raczej wzrokowa z kręgu transportowego, bo raczej je rozwijamy a nie bardziej zwijamy :).

Jest jeden plus z tej wiedzy - skoro wszystko tak ciasno mieścisz, to może mi u-kształty do odwiertów będziesz robił z całej rury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do slinky to mieści sie spokojnie nawet w rowie o szer 0,5 m :D . Jaka średnice ma zwój rury 32mm? przecież nie 2 m :)

 

Zależy od jakiego producenta. Proponowane długości rowów i długości rury są tak dobrane, aby spiralka miała ok. 1,5m szer. Oczywiście można ją zacieśnic, ale po co? Podstawę rowu można wykopać np. na 2m aby puścić powrót po prezciwnej stronie. PE 32 zwinięta ma min. 1m, a są i takie zwoje co mają 1,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do slinky to mieści sie spokojnie nawet w rowie o szer 0,5 m :D . Jaka średnice ma zwój rury 32mm? przecież nie 2 m :)

 

Zwój rury PE 32 ma ok. 1,4 m średnicy, co wynika z minimalnego promienia gięcia dla tego materiału. Mogę się trochę mylić ale chyba niewiele - z pewnością wartość ta jest do znalezienia w necie.

 

Zależy jakiej :) Ja tam mieszcze w 1 m szerokości :)

 

Jak chcesz to zmieścisz i w 0,8m, ale właśnie o to chodzi aby pokryć większą powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy. :lol: Również uważam, że 6kW i 120mb kolektora w tym przypadku jest doborem słusznym i bezpiecznym dla inwestora, bo praktycznie nie będzie musiał sie dogrzewać innym źródłem :lol: - ale nie jedynym.

Teraz kolektor - w tym przypadku pionowy.

Kilka uproszczeń, które może przybliżą zagadnienie.

Na "moc" z 1mb kolektora wpływa wiele czynników, upraszczjąc i zawężając:

- właściwości gruntu,

- włąściwości materiałów z jakich wykonano kolektor,

- własciwości czynnika krążącego w układzie kolektora.

A teraz konkretnie opisywany przykład: PCi 6kW i 120mb kolektora pionowego.

Co może PCi - wiadomo, ale co może 120mb kolektora? A to zależy, i tak:

- biorąc pod uwagę ciepło właściwe gruntu 120m kolektor może "potencjalnie" dostarczyć od 48.000 do 96.000kWh w czasie całego sezony grzewczego (od 400 do 800kW z 1mb, a w zasadzie z 1m3) - "przeszkadzają" mu w tym m.in. "opory cieplne" materiału z jakiego wykonano kolektor (rury), oraz inne "uwarunkowania",

- biorąc pod uwagę moc maksymalną PCi, i wspólczynnik obliczeniowy (50W/1mb), 120m kolektora może dostarczyć 24.000kWh,

- biorąc pod uwagę sezonowe zapotrzebowanie budynku, kolektor dostarczy około 10.200kWh - (minus) energia elektryczna PCi.Tak to widzę :oops:

Pozdrawiam

 

Tylko musisz mieć świadomość tego, iż że współczynnik 50 W/m2 podawany jest dla temp. glikolu ca. 0stC, przy pokryciu czasowym 50/50. Równie dobrze możesz sobie policzyć 100W, bo ten wymiennik da i tyle, tylko przy innych różnicach temp. (niższej temp. glikolu). Orientacyjnych (pomocniczych) współczynników doboru nie możesz używać do wyliczania energii możliwej do uzyskania z gruntu. Bo jak by tak było to miałbyś według twoich obliczeń zapas energetyczny x2, po co więc 120m wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór dolnego źródła ciepła dla mocy pompy ciepła 6kW i COP 4,0 (kolejne założenie). Moc elektryczna pompy ciepła 6/4=1,5kW, moc chłodnicza 6-1,5=4,5kW. Długość wymiennika gruntowego 4500/50=90mb.

 

Dla mocy grzewczej 8kW moc chłodnicza wyniosła by 6kW, długość wymiennika 120mb.

Ta druga wartość wydaje się bezpieczniejsza i większość wykonawców będzie się do niej skłaniała. Biorąc pod uwagę to co wcześniej pisałem o możliwości korzystania z II taryfy, takie rozwiązanie pomimo tego, że o kilka tysięcy zł droższe, może zwrócić w postaci niższych rachunków za energię elektryczną (chociaż czas zwrotu może wynieść 5-10 lat).

 

No to jedziemy. :lol: Również uważam, że 6kW i 120mb kolektora w tym przypadku jest doborem słusznym i bezpiecznym dla inwestora, bo praktycznie nie będzie musiał sie dogrzewać innym źródłem :lol: - ale nie jedynym.

 

Ja bym jednak dobrał moc grzewczą 8kW (moc chłodniczą 6kW) i długość kolektora 120kW. Wyższe koszty inwestycyjne z nawiązką można odzyskać rezygnując z dodatkowych, rezerwowych źródeł ciepła, np. kominka.

Poza tym te dobrane "na styk" 6kW będzie za małe przy wygrzewaniu jastrychu (no chyba, że będzie ono robione poza sezonem grzewczym lub mocno wspomagane grzałkami). Uruchamianie wychłodzonej instalacji przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych będzie trwało bardzo długo.

 

Interesujące jest też zagadnienie współpracy przewymiarowanej nieco pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Biorąc pod uwagę cały czas ten wirtualny dom o powierzchni ogrzewane 120m2, przy płycie ogrzewania podłogowego gr. 8cm i cieple właściwym betonu 1,130 MJ/(kg*K) do podgrzania całej płyty o 1K potrzeba 1,130/3600*2200kg*1 K*120m2*0,08m = 6,6 kWh. Oczywiście tyle samo ciepła odda posadzka przy jej ochłodzeniu o 1 st. C.

Po co to potrzebne ? Przy temperaturze na zewnątrz 0 st. C straty cieplne domu wynoszą 3kW, przy pompie ciepła o mocy 8kW mamy nadwyżkę mocy równą 5kW. Zakładając, że nie chcemy w domu wahań temperatury większych niż 1 st. C większe nie powinny też być wahania temperatury płyty podłogowej. Stąd otrzymujemy czas włączenia pompy ciepła 6,6kWh/5kW = 1,32h. Po tym czasie posadzka stygnie. oddająć ciepło do pokrywające straty domu. O 1 st. C ostygnie po czasie 6,6kW/3kW = 2,2h. Tak więc jeden cykl grzewczy wyniesie minimum 1,32h+2,2h=3,52h. W ciągu doby takich cykli będzie prawie 7. Tylko takie rozwiązanie nie zapewni odpowiedniego komfortu cieplnego przy pracy pompy ciepła tylko w II taryfie. Przy takim rozwiązaniu po 7h (taki jest najdłuższy okres I taryfy) posadzka wystudzi się o ponad 3 stopnie. W domu realnym wahania temperatury nie będą tak duże, bo swoją aumulacyjność maja także inne elementy budynku (ściany, strop, wyposażenie), jednak mogą już być odczuwalne.

Dlatego uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fundamentu grzewczego wzorowanego na rozwiązaniu firmy Leglett. Przy grubości warstwy akumulacyjnej rzędu 20-25cm wahania temperatury będą niezauważalne, wydłuży się cykl pracy pompy ciepła. Np. dla grubości warstwy akumulacyjnej 25cm do podgrzania jej o 1 K potrzeba 1,130/3600*2200kg*1 K*120m2*0,25m = 20,7 kWh. Pracując na "nadwyżce" mocy 5kW płyta taka i 1K ogrzeje się po ponad 4h. stygnąć zaś o 1 K będzie przez prawie 7 h. W ciągu doby pompa ciepła włączy się zaledwie trzykrotnie.

Bardzo ciekawie wygląda to przy ekstremalnie niskich temperaturach (-20 st. C). Tu będziemy dysponowali nadwyżką 2kW mocy. Przy takiej mocy "dogrzewania" podłogówki o 1K jej temperatura podniesie się po ponad 10h. Ponieważ, dla pokrycia dobowego strat energii potrzeba tu 18h pracy pompy ciepła pompa może pracować z dobową przerwą 6h. W tym czasie temperatura posadzki spadłaby o ok. 3,5 st. Jeżeli jednak tę przerwę podzielimy na dwa lub trzy okresy otrzymamy tylko niewielkie wahania temperatury.

 

Takie rozwiązanie do granic możliwości upraszcza sterowanie pompą ciepła. Można zrezygnować ze stosunkowo drogiego sterownika pogodowego i zastosować sterowanie "pokojowe". Obniżając w okresie I taryfy temperaturę zadaną w pomieszczeniach o 1 - 2 st. C, wymusimy pracę pompy ciepła tylko w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fundamentu grzewczego wzorowanego na rozwiązaniu firmy Leglett. Przy grubości warstwy akumulacyjnej rzędu 20-25cm wahania temperatury będą niezauważalne

 

Tylko trzeba wziąść pod uwagę wysokości bo Legalett jest wykonywany przed ścianami i jest wszystko OK. :D

Przy propozycji 20-25 akumulacji+około 20 styro wysokośc pomieszczenia zmniejsza się o 40-45cm.

Ktoś kto chciałby skorzystać z tego rozwiązania musi się zdecydować na etapie zalania chudziaka. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fundamentu grzewczego wzorowanego na rozwiązaniu firmy Leglett. Przy grubości warstwy akumulacyjnej rzędu 20-25cm wahania temperatury będą niezauważalne

 

Tylko trzeba wziąść pod uwagę wysokości bo Legalett jest wykonywany przed ścianami i jest wszystko OK. :D

Przy propozycji 20-25 akumulacji+około 20 styro wysokośc pomieszczenia zmniejsza się o 40-45cm.

Ktoś kto chciałby skorzystać z tego rozwiązania musi się zdecydować na etapie zalania chudziaka. 8)

Tylko gdy wykona się taką płytę jako fundament (zamiast ław), korzysta się ze wszystkich zalet tego rozwiązania, miedzy innymi skuteczne zmniejszenie mostków termicznych do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdy wykona się taką płytę jako fundament (zamiast ław), korzysta się ze wszystkich zalet tego rozwiązania, miedzy innymi skuteczne zmniejszenie mostków termicznych do gruntu.

 

To prawda ale wtedy trzeba się zdecydować sie jeszcze wcześniej bo na etapie adaptacji projektu. :cry:

Dodatkowo dochodzą koszty zmiany konstrukcji fundamentu na płytę.

Nie każdy projektant to zrobi , a jak już to koszty niebotyczne. :x

Sam jestem tego przykładem , bo chciałem mieć płytę fundamentową. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

z tym art. to chodziło o przykład zastosowania tego programu VPDIM.

Dlaczego mniej potrzeba wymiennika ? bo mniej pobiera z gruntu ze wzgledu na swoją pracę ale wytłymaczyć dlaczego dokładnie to już Kolega sSiwy mógłby się podjąc bo ON w tej dziedzinie jest ekspertem .

Wydaje mi się , że COP takiej PC zależy od tego czy rzeczywiście budynek potrzebuje zmiennego zapotrzebowania w duzym zakresie ..wtedy może być o jakieś 0,2 -0,3 lepsze niz normalna PC ze stała mocą....jak zmienia się w minimalnym zakresie ..to takie samo lub być może ciut mniejsze ......

Co na ten temat ?

Może w IVT .. zastosowana do 20 kW da sobie radę ..ale w Nibe ...byłaby niedowymiarowana

Sys

A czy byłbyś tak uprzejmy i mi wytłumaczył ...w czym zastosowanie nieskotemperaturowego grzejnika (na tej samej tem. co podłogówka) w takim miejscu jak piwnica gdzie wystarczy aby była jakas temp.[ + ]...psuje system czy regulację systemu ?

I jeszcze zastosowanie podłogówki w miejscach takich jak garaż czy piwnica a nie grzejnika niskotemperaturowego . Jesli nie wystepuje takie zjawisko jak samoregulacja systemu to nie ma to znaczenia ale jeśli to zjawisko istnieje ?

Zastosowanie danej mocy PC to jedna sprawa a r-ki to druga. Gdyby Twój Kolega zrobił na samej podłogówce to płaciłby takie r-ki o których wspominał .

Skoro dołożył grzejniki na innej temp. wyżej niz podłogówka to raczej nie może oczekiwać że będzie tanio bo to się wyklucza.

Grzałki mają prawie wszystkie PC będące na rynku .

Nawet jeśli ma bufor ( przy grzejnikach ma prawo bytu ) to nie wiesz do jakiej on grzeje ...zakładasz do 55 *C.......a dlaczego nie mniej skoro puszcza na grzejniki max 45 *C ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko musisz mieć świadomość tego, iż że współczynnik 50 W/m2 podawany jest dla temp. glikolu ca. 0stC, przy pokryciu czasowym 50/50. Równie dobrze możesz sobie policzyć 100W, bo ten wymiennik da i tyle, tylko przy innych różnicach temp. (niższej temp. glikolu). Orientacyjnych (pomocniczych) współczynników doboru nie możesz używać do wyliczania energii możliwej do uzyskania z gruntu. Bo jak by tak było to miałbyś według twoich obliczeń zapas energetyczny x2, po co więc 120m wymiennika?

Grunt ma o wiele wyższe (potencjalne) możliwości „energetyczne” niż wynika to z „bezpiecznych” współczynników bo jest to minimum x 4 – czyli tak, czy siak zapas istnieje.

Dlatego uważam, że przewymiarowany kolektor jest nieporozumieniem.

A dlaczego nie mniejszy? Wynika to z faktu, że jednak są okresy w których PCi będzie musiała „czerpać” z gruntu na obliczonego „maksa” – co wynika z danych klimatycznych.

Dla „mojego” terenu wygląda to mniej więcej tak – dane z właściwej terytorialnie stacji „meteo”;

- ilość dni z temperaturą zewnętrzną -20 (i więcej) - 5

- ilość dni z temp. zew od -15 do -20 - 7

- ilość dni z temp. zew. od -10 do – 15 - 8

- ilość dni z temp. zew. od - 5 do - 10 - 11

- ilość dni z temp. zew. od 0 do – 5 - 20

Z powyższego wynika, że około 18 dni kolektor będzie pracował z maksymalną „wydajnością”.

 

Co do sposobu doboru w tym przypadku PCi (8kW), zgadzam się z argumentacją HenoK,

również argumenty dotyczące mniejszego w tym konkretnym przypadku wymiennika też uważam za słuszne. Co więcej w tym przypadku twierdzenie, że moc kolektora dobierana jest do maksymalnego „zapotrzebowania budynku” jest słuszna.

A teraz pytanie, czy w takim razie lansowany pogląd, że PCi powinna być dobrana z „niedowymiarowaniem” jest zasadny?

W tym konkretnym przypadku raczej nie zmniejszał bym mocy PCi – także z powodów, które podał HenoK. Ale można, to wszystko zależy od tego za co chce płacić inwestor i jego natury „hazardowej”. Bo wymiarując PCi na -10/+20 (dla tego przykładu) należy się liczyc, że te 18 dni trzeba będzie dogrzewać innym źródłem, a PCi, będzie „chodziła na maksa” + dodatkowych kilkanaście dni takiej pracy, ale bez „dogrzewania”. I w takim przypadku zwymiarowanie kolektora zgodnie z „zapotrzebowaniem budynku” nie zmieni tego faktu.

 

I taka uwaga. Jeśli PCi ogrzewa także CWU, „obciążenia” kolektora i PCi są inne, co spowoduje, że ilość dni „krytycznych”, kiedy zarówno PCI i kolektor pracują na „Maksa”, może być większa.

 

Tu też zawarta jest odpowiedź na pytanie postawione przez bonetkę (pozdrawiam 8) ). „Zwykłe” PCi zawsze pracują z „pełną mocą”, i z taką samą obciążają kolektor. Natomiast inwertorowa z pełna mocą pracuje tylko w tych kilkunastu dniach, a w związku z tym, kolektor może być mniejszy, bo i tak „wydoli” nieznacznie obniżając COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...