Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wydaje mi się , że COP takiej PC zależy od tego czy rzeczywiście budynek potrzebuje zmiennego zapotrzebowania w duzym zakresie ..wtedy może być o jakieś 0,2 -0,3 lepsze niz normalna PC ze stała mocą....jak zmienia się w minimalnym zakresie ..to takie samo lub być może ciut mniejsze ......
Kiedy ma sens stosowanie takiej pompy ciepła o zmiennej mocy ? Głownie wtedy, budynek jest wyposażony w instalację niskotemperaturową, ale o niskiej akumulacyjności. Przykład takiego ogrzewania to ogrzewanie ścienne, czy podłogowe z matami kapilarnymi, albo ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe. Wtedy zastosowanie pompy ciepła o stałej mocy wiązałoby się z koniecznością stosowania bufora, w którym tak czy inaczej należałoby odpowiednio podnieść temperaturę czynnika w stosunku do potrzeb ogrzewania.

 

Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego o odpowiednio dużej akumulacyjności pompa ciepła o "stałej" mocy jest IMHO rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat byl juz dyskutowany wielokrotnie i konluzja byla taka iz optymalnym rozwiazaniem dla CWU i CO jest zbiornik z mamką i dzieckiem :)

 

Jednak prosze aby ktoś jeszcze raz uzasadnił ten wybór dla domu 220 m2 i wszedzie podglogowki.

 

Przeciez dziecko trzeba bedzie ogrzac do wiekszej temperatury niz 35 stopni podlogowki co spowoduje obnizenie COP pompy. Może taniej wyjdzie zrobic tylko zbiornik dla podlogowki lub wogole go nie dawac, a CWU grzac pradem w innym zbiorniku ?? Zalozmy rodzine 4-5 osobowa.

 

Obawiamy sie iz stojaca woda CWU w dziecku bedzie oddawala szybko cieplo do mamki ktora przesle wode do CO i znow trzeba bedzie podgrzewac wode w CWU - czy to nie sprowadzi sie niemal do ogrzewania wiekszosci wody i tak do temperatury cwu czyli ok 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bedziemy ogrzewać CWU zbiornikiem z dzieckiem, z mamką czy tylko wężownicą, zawsze to wpłynie na COP pompy ciepła.

Przy ogrzewaniu CO i CWU za pomoca PCi nalezy sie spodziewać średniorocznych COP w wys.3,3 do 3,5 - przy bardzo dobrym wymiarowaniu.

Ogrzewanie CWU prądem zawsze bedzie droższe niż PCi (sumarycznie).

Rozwiazaniem moze być zastosowanie podgrzewaczy przepływowych elektronicznych w punktach poboru. Wtedy podgrzewacze podgrzewają CWU od temperatury wody w obiegu CO do zadanej temperatury CWU - czyli o okolo 10 - 15 stopni. Rozwiazanie takie nie wymaga cyrkulacji.

Wada jest cena oraz fakt, że "chodzą" na "siłę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat byl juz dyskutowany wielokrotnie i konluzja byla taka iz optymalnym rozwiazaniem dla CWU i CO jest zbiornik z mamką i dzieckiem :)

 

Jednak prosze aby ktoś jeszcze raz uzasadnił ten wybór dla domu 220 m2 i wszedzie podglogowki.

 

Przeciez dziecko trzeba bedzie ogrzac do wiekszej temperatury niz 35 stopni podlogowki co spowoduje obnizenie COP pompy. Może taniej wyjdzie zrobic tylko zbiornik dla podlogowki lub wogole go nie dawac, a CWU grzac pradem w innym zbiorniku ?? Zalozmy rodzine 4-5 osobowa.

 

Obawiamy sie iz stojaca woda CWU w dziecku bedzie oddawala szybko cieplo do mamki ktora przesle wode do CO i znow trzeba bedzie podgrzewac wode w CWU - czy to nie sprowadzi sie niemal do ogrzewania wiekszosci wody i tak do temperatury cwu czyli ok 50 stopni

Stosuje się tu tzw priorytet ciepłej wody. Na czas podgrzewu ciepłej wody pompa ciepła jest przełączana (zaworem trójdrogowym lub poprzez wyłączenie jednej pompy obiegowej, a włączenie drugiej). Przez ten czas oczywiście pracuje na wyższych parametrach (przeważnie do 55 st. C). Po podgrzaniu "mamki" do odpowiedniej temperatury pompa ciepła zaczyna ogrzewać ciepłą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat byl juz dyskutowany wielokrotnie i konluzja byla taka iz optymalnym rozwiazaniem dla CWU i CO jest zbiornik z mamką i dzieckiem :)

 

Jednak prosze aby ktoś jeszcze raz uzasadnił ten wybór dla domu 220 m2 i wszedzie podglogowki.

 

Przeciez dziecko trzeba bedzie ogrzac do wiekszej temperatury niz 35 stopni podlogowki co spowoduje obnizenie COP pompy. Może taniej wyjdzie zrobic tylko zbiornik dla podlogowki lub wogole go nie dawac, a CWU grzac pradem w innym zbiorniku ?? Zalozmy rodzine 4-5 osobowa.

 

Obawiamy sie iz stojaca woda CWU w dziecku bedzie oddawala szybko cieplo do mamki ktora przesle wode do CO i znow trzeba bedzie podgrzewac wode w CWU - czy to nie sprowadzi sie niemal do ogrzewania wiekszosci wody i tak do temperatury cwu czyli ok 50 stopni

Stosuje się tu tzw priorytet ciepłej wody. Na czas podgrzewu ciepłej wody pompa ciepła jest przełączana (zaworem trójdrogowym lub poprzez wyłączenie jednej pompy obiegowej, a włączenie drugiej). Przez ten czas oczywiście pracuje na wyższych parametrach (przeważnie do 55 st. C). Po podgrzaniu "mamki" do odpowiedniej temperatury pompa ciepła zaczyna ogrzewać ciepłą wodę.

 

No tak, zasada jest mi znana, tylko czy ktos policzył dla CWU na 4-5 osób czy to się bardziej opłaca w porównaniu z np. podgrzewaczami elektrycznymi lub oddzielnym zbiornikiem na wodę CWU podgrzewanym prądem w 2 taryfie. Wtedy COP CO nie byłby ok 3,5 tylko np., 4,8 jak deklaruje NIBE.

 

To co się bardziej opłaca ? odzielne CWU czy system z mamką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zasada jest mi znana, tylko czy ktos policzył dla CWU na 4-5 osób czy to się bardziej opłaca w porównaniu z np. podgrzewaczami elektrycznymi lub oddzielnym zbiornikiem na wodę CWU podgrzewanym prądem w 2 taryfie. Wtedy COP CO nie byłby ok 3,5 tylko np., 4,8 jak deklaruje NIBE.

To co się bardziej opłaca ? odzielne CWU czy system z mamką ?

 

Aby podgrzać wodę "wodociągową" do temperatury 50 stopni (CWU) potrzeba około 4kWh/100l.

Dalej to już prosto 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy jakiej :) Ja tam mieszcze w 1 m szerokości :)

 

Skoro mieścisz to musi że to prawda :) Być może fabrycznie przygotowane zwoje spiralne tak mają, ale pamiętam, że przerabiałem kiedyś temat promienia gięcia PE i nawet wybrałem z tego względu PE80 zamiast PE100 do pewnych zastosowań (stare dzieje). A ta wartość 1,4 to raczej wzrokowa z kręgu transportowego, bo raczej je rozwijamy a nie bardziej zwijamy :).

Jest jeden plus z tej wiedzy - skoro wszystko tak ciasno mieścisz, to może mi u-kształty do odwiertów będziesz robił z całej rury ;)

 

Minimalny promień gięcia rury PE przy temp. 20C to 20 średnic zewnetrznych.

 

Dane poufne z wavinu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do slinky to mieści sie spokojnie nawet w rowie o szer 0,5 m :D . Jaka średnice ma zwój rury 32mm? przecież nie 2 m :)

 

Zwój rury PE 32 ma ok. 1,4 m średnicy, co wynika z minimalnego promienia gięcia dla tego materiału. Mogę się trochę mylić ale chyba niewiele - z pewnością wartość ta jest do znalezienia w necie.

 

Zależy jakiej :) Ja tam mieszcze w 1 m szerokości :)

 

Jak chcesz to zmieścisz i w 0,8m, ale właśnie o to chodzi aby pokryć większą powierzchnię.

 

1,4*18= 1,0*25

 

Co jest lepiej wykopac rów o szerokości 1 m i długości 25m czy szer. 1,48*18m

Powót bedzie np o 40 cm wyżej, bo i tak zakopujemy zwój na 1,8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zasada jest mi znana, tylko czy ktos policzył dla CWU na 4-5 osób czy to się bardziej opłaca w porównaniu z np. podgrzewaczami elektrycznymi lub oddzielnym zbiornikiem na wodę CWU podgrzewanym prądem w 2 taryfie. Wtedy COP CO nie byłby ok 3,5 tylko np., 4,8 jak deklaruje NIBE.

To co się bardziej opłaca ? odzielne CWU czy system z mamką ?

 

Aby podgrzać wodę "wodociągową" do temperatury 50 stopni (CWU) potrzeba około 4kWh/100l.

Dalej to już prosto 8)

 

Hm a więc przyjmując że 1 osoba zużywa 150l wody dzienie razy 365 dni i razy 4 osoby to jest 219 tys litrów.

 

219 000 / 100 * 4 = 8 760 kW - prąd dla 4 osób do podgrzewania wody CWU

 

zakladam że grzejemy w 2 taryfie to jest 27 groszy za 1 kW wychodzi 2 365 zł za grzanie wody, strasznie dużo

 

Dla mojego domu z moich wyliczeń wynika iż przy COP 3,8 koszt CO i CWU będzie 3 162 zł a

dla COP 4,8 za CO zapłacę 1 607 zł + 2 365 zł (CWU wyliczone powyżej)= 4 973 zł

 

Hmm jeśli moje obliczenia sa prawidłowe to mimo iż niższy jest COP w zestawie CO i CWU to i tak bardziej opłaca się zestw z mamką.

 

Tylko mam inny pomysł, a gdybyśmy podgrzewali wodę w pompie do 35 stopni, przelewali ją do zbiornika CWU i tam tylko podgrzewali z 35 do 55 stopni to może wtedy by się opłacało ??

 

Jaki jest koszt podniesiania temp 100 l wody z 35 do 55 stopni ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zasada jest mi znana, tylko czy ktos policzył dla CWU na 4-5 osób czy to się bardziej opłaca w porównaniu z np. podgrzewaczami elektrycznymi lub oddzielnym zbiornikiem na wodę CWU podgrzewanym prądem w 2 taryfie. Wtedy COP CO nie byłby ok 3,5 tylko np., 4,8 jak deklaruje NIBE.

To co się bardziej opłaca ? odzielne CWU czy system z mamką ?

 

Aby podgrzać wodę "wodociągową" do temperatury 50 stopni (CWU) potrzeba około 4kWh/100l.

Dalej to już prosto 8)

 

Hm a więc przyjmując że 1 osoba zużywa 150l wody dzienie razy 365 dni i razy 4 osoby to jest 219 tys litrów.

 

219 000 / 100 * 4 = 8 760 kW - prąd dla 4 osób do podgrzewania wody CWU

 

zakladam że grzejemy w 2 taryfie to jest 27 groszy za 1 kW wychodzi 2 365 zł za grzanie wody, strasznie dużo

 

Dla mojego domu z moich wyliczeń wynika iż przy COP 3,8 koszt CO i CWU będzie 3 162 zł a

dla COP 4,8 za CO zapłacę 1 607 zł + 2 365 zł (CWU wyliczone powyżej)= 4 973 zł

 

Hmm jeśli moje obliczenia sa prawidłowe to mimo iż niższy jest COP w zestawie CO i CWU to i tak bardziej opłaca się zestw z mamką.

 

Tylko mam inny pomysł, a gdybyśmy podgrzewali wodę w pompie do 35 stopni, przelewali ją do zbiornika CWU i tam tylko podgrzewali z 35 do 55 stopni to może wtedy by się opłacało ??

 

Jaki jest koszt podniesiania temp 100 l wody z 35 do 55 stopni ? :)

 

 

QW,nd = VCWi Li cw rW (qcw - q0) kt (100%-10%przerw) tUZ/(1000*3600)

 

VCWi 35 dm3/(j.o.) doba

Li 1 j.o.- liczba osób

tUZ 365 doby

przerwy 10%

qcw 55 oC

q0 10 oC

kt 1

cw 4,19 kJ/(kg K)

rW 1000 kg/m3

 

Wsp. korekcyjny ciepłej wody kt

55 oC 50 oC 45 oC

1 1,12 1,28

 

Podstaw do wzoru ile tylko chcesz wody nawet 500 l dziennie.

Według norm jest 35 l na osobe w domu jednorodzinnym przy 55 C :D, jest to stanowczo za mało, ale niedługo nie będziesz mógł więcej zużyc :(. Zależy od ministra 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby podgrzać wodę "wodociągową" do temperatury 50 stopni (CWU) potrzeba około 4kWh/100l.

Dalej to już prosto 8)

 

ok. 4,66 kWh

Dalej to już prosto 8)

 

Obawiamy sie iz stojaca woda CWU w dziecku bedzie oddawala szybko cieplo do mamki ktora przesle wode do CO i znow trzeba bedzie podgrzewac wode w CWU - czy to nie sprowadzi sie niemal do ogrzewania wiekszosci wody i tak do temperatury cwu czyli ok 50 stopni

 

O funkcji priorytetu już ktoś wspomniał i oczywiście wtedy przy zamkniętym zaworze na cwu zbiornik nie ma prawa oddawać ciepła do c.o. ponieważ i mamka i dziecko mają zbliżoną a po pewnym czasie jednakową temperaturę, no i mamka nie wymienia się wodą z instalacją c.o. przez łożysko (zawór), no chyba, że zawór daje ciała co niestety się zdarza niezależnie od producenta pomp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też zawarta jest odpowiedź na pytanie postawione przez bonetkę (pozdrawiam 8) ). „Zwykłe” PCi zawsze pracują z „pełną mocą”, i z taką samą obciążają kolektor. Natomiast inwertorowa z pełna mocą pracuje tylko w tych kilkunastu dniach, a w związku z tym, kolektor może być mniejszy, bo i tak „wydoli” nieznacznie obniżając COP.

 

Nadal się z tym nie zgadzam. To nie ma znaczenia, że inwerterówka nie pracuje cały czas z pełną mocą, ponieważ pracuje odpowiednio dłużej, a ważna jest ilość energii pobranej z gruntu w okresie grzewczym, która dla inwerterówki będzie większa z uwagi na wyższą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeśli moje obliczenia sa prawidłowe to mimo iż niższy jest COP w zestawie CO i CWU to i tak bardziej opłaca się zestw z mamką.

 

Zastosowanie równoległego pojemnościowego podgrzewacza wody (w tym zasobnika z mamką) nie wpływa na obniżenie COP dla CO. Jak PCi pracuje na podłogówkę, zbiornik jest "odcięty". Jak dogrzewa zbiornik, to podłogówka jest "odcięta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal się z tym nie zgadzam. To nie ma znaczenia, że inwerterówka nie pracuje cały czas z pełną mocą, ponieważ pracuje odpowiednio dłużej, a ważna jest ilość energii pobranej z gruntu w okresie grzewczym, która dla inwerterówki będzie większa z uwagi na wyższą sprawność.

 

Podpisuję się pod tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też zawarta jest odpowiedź na pytanie postawione przez bonetkę (pozdrawiam 8) ). „Zwykłe” PCi zawsze pracują z „pełną mocą”, i z taką samą obciążają kolektor. Natomiast inwertorowa z pełna mocą pracuje tylko w tych kilkunastu dniach, a w związku z tym, kolektor może być mniejszy, bo i tak „wydoli” nieznacznie obniżając COP.

 

Nadal się z tym nie zgadzam. To nie ma znaczenia, że inwerterówka nie pracuje cały czas z pełną mocą, ponieważ pracuje odpowiednio dłużej, a ważna jest ilość energii pobranej z gruntu w okresie grzewczym, która dla inwerterówki będzie większa z uwagi na wyższą sprawność.

 

Być może niezbyt jasno napisałem – przepraszam. :oops: Chodzi tylko o te dni, z minimalnymi temperaturami obliczeniowymi (-20), kiedy to, PCi musi pracować z mocą maksymalną na niedowymiarowanym kolektorze (te „brakujące 50mb). W pozostałych okresach jest dokładnie tak jak piszesz.

A odpowiadałem na pytanie - zagadkę:

odnosnie doboru kolektora dla inwerterowej ..kiedys zadałam zagadkę :

do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

ale nikt nie kwapił się do odpowiedzi

 

Tak to wygląda, moim zdaniem, ale może ktoś ma inne wytłumaczenie tej zagadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepiej wykopac rów o szerokości 1 m i długości 25m czy szer. 1,48*18m

Powót bedzie np o 40 cm wyżej, bo i tak zakopujemy zwój na 1,8 :)

 

Ale ile mocy uzyskasz z pierwszego i drugiego przypadku zakładając taką samą temp. pracy wymiennika.

 

Skoro powierzchnia jest taka sama to i moc porównywalna.

Czyżbym sie mylił :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys

widzę że jesteś ...mam do Ciebie pytania ....mam nadzieję że mi odpowiesz http://forum.muratordom.pl/post3015679.htm#3015679:

Zdanek

i tak musisz ogrzewać cwu jakoś ...z PC mimo wszystko chyba taniej .

Zb cwu zewnętrzny -mamka ma przeważnie o 5*C wyższą temp. niż maluch w srodku . Mówisz że to duzo ...to odpowiedz sobie na pytanie ile *C leci w wężownicy jeśli masz zb. który grzeje zimną wodę ( np. Stiebel ) ...ewentualnie ijaką musi mieć temp. zb. z goracą wodą i ogrzewajacy zimną wodę przepływowo ( w weżownicy ) .

Jeszcze taka sprawa , ze nie wszystkie PC grzeją zbiornik zawsze do 55 ( np. zawsze Danfoss ...chyba do 53 o ile pamietam ) natomisat np. IVT ....grzeje tyle ile chcesz zachowując oczywiście te 5 *C .

Zb. z mamką jest mniej narażony na zarastanie kamieniem niż inne. Tylko zwróć uwagę na stosunek mamki do dziecka żeby grzał w jednym cyklu.

Shoot

zarówno IVT jak i Nibe dają mniejszą ilośc wymiennika w przypadku PC inwerterowej ( ~18% ) ...ale nie ma co kruszyć kopii , o taką ilość ?:)

 

PS. wiem , że lubicie cytować i czasami jest to potrzebne ale równie dobrze mozna byłoby zacżąć ze dwa wyrazy wykropkować i zakończyć ze dwma ( i tak widamo Kogo się cytuje bo jest nick ) ...a tak raz że zapełniają się strony strasznie szybko a dwa i to najważniejsze tego nie daje się zupełnie czytać !..jest strasznie niewygodnie ...i właściwie aż " tak" nigdy nie było tutaj ...może troszkę byśmy to zmienili ?

Poza tym rozmawiamy i jednym ..to nie jest tak, że ktos odpowiada na pytania sprzed tygodnia ..wtedy dla przypomnienia można zacytowac ale co chwila ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...