Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam znawców tematu

mam zainstalowane 2 pompy Zirius po 5 kW wraz ze zbiornikiem 500l thermogolva

z poziomymi gruntowymi wymiennikami

dom jest nowy i calosc dziala od dwu - trzech miesięcy

wiec nic nie jest miarodajne

( nie mam jeszcze termostatów i zamknięć na rozdzielaczach i ogrzewanie reguluję jedynie regualtorem temperatury )

kolega , który mi to wymyslił stwierdzil , ze 7 kW bedzie zbyt mala

wiec 2 x 5

ale pompy zwykle dzialaja pojedynczo ( w tym zwykle jedna i ta sama )

rzadko sie zdarza by dzialaly obie...

mimo ze temperatura jest podawana na wyswietlaczu 31-32C(wyzej przy zasilaniu podlogówki na pół skali regulatora nie podskoczy )

a zadana 44C, to dziala jedna, rzadko dwie

wg mnie wyglada to tak

ze zamiast 10kW mam 5

rozumiem ze jest to kwestia ewentualnego wysterowania z poziomu

serwisanta ???,

druga sprawa to ciepła woda

( rodzina = 4 osoby dorosle i dwoje dzieci - rodzice mają oddzielną część z jedną łazienką - my i dzieci mamy dodatkowe dwie łazienki )

cieplej wody wystarczy na 1/3 wanny wody dla córek, później leci z przerwami i coraz chłodniejsza...

pod prysznicem jest ok

natomiast w wannie nie ma juz komfortu...( jeszcze troche i zona mnie utrupi za te nowinki ... )

 

czy tak ma byc, czy cos jest skopane ??? chce dolozyc jeszcze grzałkę

ale nie bardzo wiem jak ona zadziała , ile ma kW

i czy cos pomoze cieplej wodzie ?

dodam jeszcze ze mamy w sumie dwa kominki wiec nie ma problemu z ewentualnym dogrzaniem domu - choc dotąd palimy glownie dla przyjemnosci...

 

pozdr

qmaan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie rozumiem tych 2 PC. Jedna 9,5 kW tej samej firmy jest jest zdecydowanie tańsza niż te dwie.

Jeszcze jednej sprzwy to już zupełnie nie kumam. Zbiornik 500l jest przystosowany do konkretnej PC, a mianowicie z bezpośrednim skraplaniem. System ten rozwiazano dość ciekawie, bo w wężownicy ogrzewającej wodę w zbiorniku przeciwprądowo umieszczono zasilanie CWU. Praktycznie działa to jak przepływowy ogrzewacz wody. I na koniec. Jak i gdzie podłączono pod ten zbiornik drugą PC? Czyżby do dodatkowego wymiennika przewidzianego na solary lub kominek?

Po co grzałka. Ten zasobnik ma awaryjną grzałke o mocy 6kW.

Podaj typy PC, bo ni jak tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem teraz jedna jest tansza ale w tym czasie nie mieli silniejszej niz 7kW

typ pomp to S2-D-X dwie po 5 kW

wlasnie tej awaryjnej grzałki mi jeszcze nie zalozyli, mają to zrobić ( musze sprawdzic czy to standartowe wyposazenie czy dodatkowe ??)

 

jak to jest podłaczone ?

patrząc z przodu na zbiornik ma on dwie rurki po prawej u góry obok centralnie umieszczonego zegara temperatury

do pierwszej od zegara podlaczona jest pompa rzadziej dzialajaca

do drugiej - skrajnej prawej - podlaczona jest pompa dzialająca praktycznie caly czas

 

qmaan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest w standarcie i "fabrycznie" montowana przez producenta.

Moim zdaniem - na podstawie tego co napisałeś jest jakś "skucha instalacyjna". Może układ nie jest szczelny? Pamietaj, że nawet w kolektorze krąży gaz (czynnik chłodzacy, chyba R407C) i ewentualne połączenia do PC muszą być bardzo dokładnie wykonane, a przed zakopaniem kolektorów powinna być wykonana próba próżniowa, a potem ciśnieniowa azotowa. I to w odpowiednim długim czasie (wymogi czasowe okreslone sa w specyfikacji technicznej).

Zaletą tych PC jest bardzo duża wydajność CWU - pod warunkiem dobrej instalacji całości.

Niech instalator sprawdzi szczelność układu, bo prawdopodobnie w tym tkwi problem.

Układ, który u Ciebie zastosowano ma rację bytu. Pracyje jedna PC, a w razie potrzeby powinna zadziałać druga. Plusem takiego rozwiazania powinny być znacznie mniejsze rachunki za energie elektryczną w porównaniu do jednej wiekszej (tylko te koszty zakupu). Jesli cala instalacja bedzie działała sprawnie, grzałka elektryczna nie zadziała nigdy. Jest to w tym przypadku zabezpieczenie awaryjne na wypadek awarii którejś PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem - a ważne. Koniecznie sprawdź pod którą PC podłączona jest CWU. Ma być na tym wymienniku od PC która jest wiodąca (cały czas działa). Jeśli jest inaczej "zamień" pompy.

Kazda PC powinna mieć 2 x 60 m kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Czy ktoś z Was słyszał o pompach Avenir Energie? Jest to firma francuska produkująca pompy z parowaniem bezpośrednim, czynnikiem w d.z. jest r407c.

Byłem w firmie, która montuje te pompy.

Rurki kolektora ułozone maja byc na głębokości ok. 80- 90 cm (czy to nie za płytko??). Podobno przy parowaniu bezpośrednim taka głebokośc wystarczy. P.u. domu 125 m2 , a powierzchnia kolektora 250 m2.

Do cwu druga mniejsza pompa tej samej firmy z jedną pętlą kolektora o długości 90m, która ma być ułozona w odległości 50cm od siebie.

Pompa nie ma możliwości programowania czasowego pracy, mozna ustawić tylko temperaturę w pomieszczeniach, nic więcej się nie reguluje, podobno przy parowaniu bezpośrednim to wystarczy - czy to jest normalne?

I jeszce jedno pytanie:

Czy rekuperator pozwala na dobranie pompy ciepła o mniejszej mocy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie czytałem postów ,i cała ta awantura o technologię pomp ciepła sprowadza sie li tylko do tematu ,może to jet lepsze ,mam starą technologie ,może coś żle zrobiłem ,natomiast prawda jest bardzo prozaiczna ,na technologę pompy cieplnej stac tylko snobów i to przy wydatnej pomocy państwa ,jak rzecz ma sie w hameryce a dokładnie w kalifornii. Tam stwierdzono ,że system sie nie opłaca ,ale jak państwo chce mieć ekologie to niech dopłaca i tak sie dzieje.Pompa w połączeniu z innymi technologiami ma racje bytu ,ale sama zawsze będzie tak że 1kw uzyskany musimy wpompować 0,46kw ,a gdzie jest inwestycja i opłacalność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamos48 napisał:

".....ale sama zawsze będzie tak że 1kw uzyskany musimy wpompować 0,46kw ,a gdzie jest inwestycja i opłacalność?"

Nie wiem o czym piszesz, bo na pewno nie o popach ciepła, a przynajmniej nie o tych dobrze dobranych i zainstalowanych. "Najgorsz" COP dla C.O i CWU wynosi 3,5 czyli wkładamy 1kW a otrzymujemy 3,5kW, "najlepszy" zaś COP tylko dla C.O może wynieść nawet powyżej 5 (analogicznie 1kW dostarczamy , ponad 5 kW otrzymujemy)

Średni realny COP oscyluje wokół 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamontowane i z własnych wyliczeń piszesz ,czy tylko to co produceńci napiszą ?

 

no właśnie ADAMOS48 ?

tzn. producenci kotłów gazowych ...

 

policzyłem to dosyć skrupulatnie, uwzgledniając wszystko co składa się na koszt 1kWh uwzględniając amortyzację, dodatkowe instalacje przy każdym z rozwiązań itd.

Starając się poruszać zawsze w podobnym segmencie/klasie urządzeń.

 

Wychodzi następujaco ralny koszt 1 kWh dla co+cwu dla 4 os. rodziny* :

Enargia elktryczna taryfa G12....................................... 0,3263 PLN**,

GZ-50 dla 900 m3/rok................................................ 0,3129 PLN,

PC z płaskim kolektorem ziemnym................................ 0,3077 PLN,

PC powietrze/woda + wspomaganie enegia elektryczna...0,2700 PLN***,

 

Jak widać różnice są niewielkie i zmieniaja się co najwyżej na 3 miejscu po przecinku.

 

* gaz i prąd mam na działce z licznikami, taryfa prądu ENION,

nie uwzględniłem kapitalizacji odsetek i potencjalnych zysków z lokat itp.

 

** pełne wykorzystanie taniej taryfy + 2 godziny z drogiej. Tak mi się bilansuje.

 

*** działani PC 24godz/dobę lub 10/10 + ok. 2 godz. energia el.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytuję tu i w wielu innych tematach posty o pompach ciepła.

Jake są lepsze, jakie gorsze itd itp.

 

Trzeba bardzo dobrze poznać zasadę ich działania, sposoby doboru i ograniczenia różnych ich typów, aby skutecznie dobrać coś dla siebie.

Mnogość modeli i rodzajów wynika z chęci optymalnego dopasowania idei pompowania (transformacji z niskich na wysokie parametry) ciepła do lokalnych uwarunkowań. Pompy stosuje się w bagnach, w skałach, w piaskach i za każdym razem trochę się od siebie różnią zachowując jednak ogólną ideę działania.

 

Tak! Pompa ciepła jest kompletnie DO DU.PY i droga do tego! - ale to o źle dobranej, niedoliczonej, stawianej "na siłę".

 

Tak! Pompa to idealne, ekologiczne źródło ciepła o świetnich parametrach, oszczędne i stosunkowo nie drogie - to o konstrukcjach dobrze przemyślanych i obliczonych.

 

Obie prawdy są prawdziwe! Obie widywałem!

 

A teraz robię sobie pompę. Bez pośpiechu, z namysłem, i wcale nie wiem co będzie. Uruchomię, to zobaczę. Wiem czego mam się spodziewać, bo liczyć się nauczyłem. Ale czy naprawdę uwzględniłem wszystkie istotne parametry i uwarunkowania? Zobaczymy.

To całkiem niemały i ciekawy kawał wiedzy.

 

Ja jestem za (pompą). Inaczej bym się nie trudził. :lol:

pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamontowane i z własnych wyliczeń piszesz ,czy tylko to co produceńci napiszą ?

Jak bym pisał, to co podaja producenci, to max wyszedłby coś około 7.

Nie ma filozofi, sa to realne i raczej zanizone współczyniki.

Te o których pisałem uśredniają real opisywany i dokumentowany przez forumowiczów.

Natomiast ciekawe skąd Ty masz takie dane. Podziel się źródłem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest w standarcie i "fabrycznie" montowana przez producenta.

Moim zdaniem - na podstawie tego co napisałeś jest jakś "skucha instalacyjna". Może układ nie jest szczelny? Pamietaj, że nawet w kolektorze krąży gaz (czynnik chłodzacy, chyba R407C) .....

 

pocieszajace jest to ze moze to dzialac dobrze

drugi plus to to ze wlasciwie na jednej jakos ciągnie choc dom nowy...

po rozmowie z monterem co poprawial i zmianach w ustawieniach

stanelo na tym ze:

pierwszy monter ( ten ktory to wszystko montowal )

poknocil ilosci gazu ( w jednym obiegu za duzo , w drugiej pc za malo )

teraz ciezko podobno dojsc ile tego winno byc ???

ustalilismy ze prawdopodobnie ta pc która dziala zadko ( wylacza sie z przegrzania - rzeczywiscie jest zwykle gorąca ) ma jeszcze tego gazu za duzo )

zatem trzeba bedzie z tym powalczyc

dodatkowo jeszcze ta ktora dziala caly czas teraz zaczela sie wywracac

i musze ja resetowac presostatem...dzis juz dwa razy...

grunt ze grunt jeszcze ciepły...

qmaan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...