Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sys

A czy byłbyś tak uprzejmy i mi wytłumaczył ...w czym zastosowanie nieskotemperaturowego grzejnika (na tej samej tem. co podłogówka) w takim miejscu jak piwnica gdzie wystarczy aby była jakas temp.[ + ]...psuje system czy regulację systemu ?

I jeszcze zastosowanie podłogówki w miejscach takich jak garaż czy piwnica a nie grzejnika niskotemperaturowego . Jesli nie wystepuje takie zjawisko jak samoregulacja systemu to nie ma to znaczenia ale jeśli to zjawisko istnieje ?

Zastosowanie danej mocy PC to jedna sprawa a r-ki to druga. Gdyby Twój Kolega zrobił na samej podłogówce to płaciłby takie r-ki o których wspominał .

Skoro dołożył grzejniki na innej temp. wyżej niz podłogówka to raczej nie może oczekiwać że będzie tanio bo to się wyklucza.

Grzałki mają prawie wszystkie PC będące na rynku .

Nawet jeśli ma bufor ( przy grzejnikach ma prawo bytu ) to nie wiesz do jakiej on grzeje ...zakładasz do 55 *C.......a dlaczego nie mniej skoro puszcza na grzejniki max 45 *C ???

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę doświadczonych "pompowiczów" o wypowiedź na temat pompy firmy PPC - Ecopower 12.

Czy Waszym zdaniem to dobra pompa?? Czy ktoś z Szanownych forumowiczów takową użytkuje?

Mam też drugie pytanie dotyczące niedowymiarowywania i przewymiarowywania dolnego źródła. Policzyłem podłogi i u mnie w projekcie jest 190m2 do wykonania podłogówki. Jakie powinno być dolne źródło przy kolektorze pionowym. Czy 200mb wystarczy. Może wykonać 4 odwierty po 60mb = 240mb.

Oczywiście chętnie się dowiem jaką długość powinien mieć kolektor poziomy dla tego domku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepiej wykopac rów o szerokości 1 m i długości 25m czy szer. 1,48*18m

Powót bedzie np o 40 cm wyżej, bo i tak zakopujemy zwój na 1,8 :)

 

Ale ile mocy uzyskasz z pierwszego i drugiego przypadku zakładając taką samą temp. pracy wymiennika.

 

Skoro powierzchnia jest taka sama to i moc porównywalna.

Czyżbym sie mylił :D ?

 

Spralnym pokrywasz inaczej powierzchnię. Nie możesz liczyć tylko powierzchni wykopów i na tej podstawie porównywać. Według rozmiarów które podałeś to usyk ze spiralnego będzie ok. 2,5 do 3x większy niż z liniowego. Z 1 spirali (rów 20m, szerokość rowu ca2m w tym szerkość spirali 1,5m+0,5m powrót, 150mb rury pe32x2,4 uzyskasz od 1,2 do 1,8kW przy temp. glikolu 0stC). Odpowiada to 50 do 100m wymiennika liniowego (w zależności od gruntu oraz koncepcji ułożenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy co przez to miał na myśli 883 m3?

Ile masz kondygnacji? i jaka jest ich powierzchnia?

 

 

Powierzchnia zabudowy to 140m2, dwie kondygnacje (parter +użytkowe poddasze). Metrów po podłodze mam 230 i tyle też będzie podłogówki (również w garażu). 160 m2 to jest powierzchnia użytkowa. Dom na projekcie hermes 1 (dobrydom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

znalazłam te dane ..właściwie żeby pomóc Tlobo może nie wszystko tu jest napisane jak nalezy ale przekopiowałam jak było :

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

Otrzymałam dane na temat spręzarki i wymienników.

Sprężarka w pompie PPC ecopower A9 to Copeland ZH 26 K4E TFD

Parownik wymiennik płytowy SWEP B25TH34

Skraplacz płytowy SWEP B25TH30 (prod. szweckiej )

Zawór danfos.

Sterownik pompy frisko RX77-S706

 

http://www.swep.com.pl/produkty_lutowane.asp

sprężarka jest bardzo dobra ( spiralna , scroll ) ...bo to specjalne sprężarki robione z myślą o PC działające w niskich temp. odparowania ( -25 , +10 ) i wysokich skraplania ( +50 ) dla PC działających na R407C [odparowania -8*C , skrapl. 50*C , przgrzania 5K , przechłodz. 4K]

Jeszcze coś sobie przypomniałam ...wymienniki swep mają lepiej wykonaną płytę czołową i króćce przyłączeniowe od innych prod. ( u innych 3 mm gr).

Będąc parownikiem w zależności od tego na czym chodzą ( czynnik ) zmienia się ich moc ( np. R407C 13,2kW , R 134a 10kW ). Zauważyłam generalnie, że parowniki są zawsze większe ( więcej płyt ) niż skraplacze .

Tu dokładne dane sprężarki w zależnosci od temp.

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2006&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2

Ja zaczęłam ..... na tyle na ile wiedziałam .....żeby wspierać Koleżankę ..... myślę , że Ktoś dokończy ......

 

Tlobo

to jest PC z bezposrednim parwaniem a wiesz że część z nas bezpośrednim parowaniem nie jest zachwycona natomiast nikt nie był w stanie ocenić poszczególnych elementów i powiedzieć czy są dobrze dobrane .

To ich nowa strona :

http://www.ppcpompy.eu/13901/14201.html

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarówno IVT jak i Nibe dają mniejszą ilośc wymiennika w przypadku PC inwerterowej ( ~18% ) ...ale nie ma co kruszyć kopii , o taką ilość ?:)

 

Nie kruszmy więc kopii, ale to, wg mojej wiedzy, po prostu nieprawda :)

Poza tym obie te firmy w Polsce to zbiór iluśtam-set osób, firm, mniej lub bardziej obeznanych z tematem, które zajmują się doborem urządzeń i wymienników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepiej wykopac rów o szerokości 1 m i długości 25m czy szer. 1,48*18m

Powót bedzie np o 40 cm wyżej, bo i tak zakopujemy zwój na 1,8 :)

 

Ale ile mocy uzyskasz z pierwszego i drugiego przypadku zakładając taką samą temp. pracy wymiennika.

 

Skoro powierzchnia jest taka sama to i moc porównywalna.

Czyżbym sie mylił :D ?

 

Spralnym pokrywasz inaczej powierzchnię. Nie możesz liczyć tylko powierzchni wykopów i na tej podstawie porównywać. Według rozmiarów które podałeś to usyk ze spiralnego będzie ok. 2,5 do 3x większy niż z liniowego. Z 1 spirali (rów 20m, szerokość rowu ca2m w tym szerkość spirali 1,5m+0,5m powrót, 150mb rury pe32x2,4 uzyskasz od 1,2 do 1,8kW przy temp. glikolu 0stC). Odpowiada to 50 do 100m wymiennika liniowego (w zależności od gruntu oraz koncepcji ułożenia).

 

A o jakim ja cały czas mówie :D Porównuje 2 spiralne w 2 róznych rowach 8). Nikt ci nie mówił, że nie zakopuje się rury o takiej grubości ścianki. Powinno byc PN-12,5 czyli ok. 3 mm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

ja nie zamierzam z Tobą absolutnie polemizować ale mówisz , że nieprawda ....no wiesz jeśli firma Nibe -Biwar umieszcza taka inf ( tę którą zacytowałam o możliwości zrobienia mniejszej ilość na swojej stronie inetrnetowej :

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-1150/menu-id-39.html

wiecej informacji , dół strony ... dotyczy Nibe 1150 to ta mała inwerterowa .) to chyba nie robi tego dla draki prawda ? i jesli potwierdza to Osoba zajmujaca się PC w Firmie w Białystoku to chyba nie można powiedzieć ze sobie to wymyśliłam ......

Owszem mozna to uznać za chwyt marketingowy ale nie można powiedzieć że tego nie ma ...

Sys

ten post jest zaraz po Twoim poprzednim zapytaniu ( ja go przepisałam )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys ..chodzi o odpowiedz Twoją z wczoraj ............i ja Cię chciałam zapytać ..

A czy byłbyś tak uprzejmy i mi wytłumaczył ...w czym zastosowanie nieskotemperaturowego grzejnika (na tej samej tem. co podłogówka) w takim miejscu jak piwnica gdzie wystarczy aby była jakas temp.[ + ]...psuje system czy regulację systemu ?

I jeszcze zastosowanie podłogówki w miejscach takich jak garaż czy piwnica a nie grzejnika niskotemperaturowego . Jesli nie wystepuje takie zjawisko jak samoregulacja systemu to nie ma to znaczenia ale jeśli to zjawisko istnieje ?

Zastosowanie danej mocy PC to jedna sprawa a r-ki to druga. Gdyby Twój Kolega zrobił na samej podłogówce to płaciłby takie r-ki o których wspominał .

Skoro dołożył grzejniki na innej temp. wyżej niz podłogówka to raczej nie może oczekiwać że będzie tanio bo to się wyklucza.

Grzałki mają prawie wszystkie PC będące na rynku .

Nawet jeśli ma bufor ( przy grzejnikach ma prawo bytu ) to nie wiesz do jakiej on grzeje ...zakładasz do 55 *C.......a dlaczego nie mniej skoro puszcza na grzejniki max 45 *C ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys ..chodzi o odpowiedz Twoją z wczoraj ............i ja Cię chciałam zapytać ..

A czy byłbyś tak uprzejmy i mi wytłumaczył ...w czym zastosowanie nieskotemperaturowego grzejnika (na tej samej tem. co podłogówka) w takim miejscu jak piwnica gdzie wystarczy aby była jakas temp.[ + ]...psuje system czy regulację systemu ?

I jeszcze zastosowanie podłogówki w miejscach takich jak garaż czy piwnica a nie grzejnika niskotemperaturowego . Jesli nie wystepuje takie zjawisko jak samoregulacja systemu to nie ma to znaczenia ale jeśli to zjawisko istnieje ?

Zastosowanie danej mocy PC to jedna sprawa a r-ki to druga. Gdyby Twój Kolega zrobił na samej podłogówce to płaciłby takie r-ki o których wspominał .

Skoro dołożył grzejniki na innej temp. wyżej niz podłogówka to raczej nie może oczekiwać że będzie tanio bo to się wyklucza.

Grzałki mają prawie wszystkie PC będące na rynku .

Nawet jeśli ma bufor ( przy grzejnikach ma prawo bytu ) to nie wiesz do jakiej on grzeje ...zakładasz do 55 *C.......a dlaczego nie mniej skoro puszcza na grzejniki max 45 *C ???

 

bonetko o tyle to jest ważne że podlogówka jest buforem ciepła, a kaloryfer hmmm. Grzałki niekoniecznie w PC , bo grzałka może też byc w buforze 8) , albo zasobniku cwu.a mam tylko w zasobniku cwu. Zeby na grzejniku było 45 to musi byc w buforze przynajmniej o 5 więcej(straty)

Ten kolega to nie mój kolega to gośc z innego forum. Miejmy nadzieję, że wszystko się mu unormuje :lol: . Nowy dom 1 zima suszy sie, wiec musi się nawet liczyc z 30%+ :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakim ja cały czas mówie :D Porównuje 2 spiralne w 2 róznych rowach 8). Nikt ci nie mówił, że nie zakopuje się rury o takiej grubości ścianki. Powinno byc PN-12,5 czyli ok. 3 mm :wink:

 

Jak się zmusisz to wciśniesz spiralę w rowie o szer 1m a powrót puścisz górą. Tylko, że:

- lepiej poprowadzić powrót z boku odsunięty od spirali niż płycej nad nią,

- krótsze rowy wygodniej rozplanować na działce,

- rów w spiralnym powinien być wykonany z dużym spadkiem, gdyż rury w spirali nakładają się na siebie, a nie może być syfonów; jak zaczyna się np. na 1,6 gł. to kończy się głębiej. Przy długim rowie cieżko jest zrobić duży spadek tak aby nie wejść za głęboko (wględy bezpieczeństwa)

- w szerszym rowie i gruncie mało spoistym jest bezpieczniej

- lepiej jest kopać rów szerszy niż dłuższy, gdyż koparka ma mniej przestawiania (mnie traci czasu)

 

Co do PN:

1. Skąd masz takie informacje, że trzeba stosować PN-12,5

2. Z surowca klasy PE100 rura 32x2,4 ma PN-12,5 (PN-10 ma 32x2,4 z PE80)

3. PN jest podawane dla temp. 20stC, dla niższych (a w takich pracuje wymiennik) rzeczywiste PN jest wyższe.

4. Użycie 32x3 w stosunku 32x2,4 powoduje wzrost oporów prawie o 10%.

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....no wiesz jeśli firma Nibe -Biwar umieszcza taka inf ( tę którą zacytowałam o możliwości zrobienia mniejszej ilość na swojej stronie inetrnetowej :

 

No wiesz...Po tym co publikuje i wdraża Viessmann (chodzi o układ pracy pompy ciepła) to ja już niczym nie będę zaskoczony.

 

Niestety także często poziom wiedzy przedstawicieli jest mizerny. Wilo wprowadziło pół roku temu nowe pompy. Zastanawiałem się nad stosowaniem ich w układach PCi. W piątek zauważyłem że w materiałach Wilo są nieścisłości. Czasem było napisane że są to 3-fazowe a czasem że 1-fazowe. Jak dzwoniłem do Wilo to nie potrafili mi odpowiedzieć na pytanie jak jest faktycznie. Pan powiedział: "A...Pewnie ktoś się pomylił jak wprowadzał gdzieś do internetu lub jak przygotowywał materiały do druku." Tak bez żadnego przejęcia. Pan nie był stanie albo nie chciał tego wyjaśnić. Konkluzja była tak, że jak sobie taką pompę kupię to sobie zobaczę. Zastanawiam się nad tym czy np. charakterystyki tych pomp były dobre czy też się ktoś pomylił. Nie krytykuję tu Wilo, (bo uważam te pompy za najmniej awaryjne i spełniające parametry podawane w charakterystykach) ale obsługę w Polsce. Generalnie dobra marka nie oznacza dobrej obsługi w naszym kraju, gdzie zamiast fachowości ważniejsze są kontakty rodzinne.

Pan z Nibe miał tak napisane to tak mówił, jak by miał napisane inaczej to by mówił inaczej. Nawet jakby miał inne zdanie to i tak powie co mu kazali lub napisali. Ale niestety tak jest najczęściej. Mam kontakt z różnymi "osobistościami" związanymi z markowymi pompami ciepła czy podzespołów chłodniczych - i nie porozmawiam z nimi na takim poziomie jak na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

znalazłam te dane ..właściwie żeby pomóc Tlobo może nie wszystko tu jest napisane jak nalezy ale przekopiowałam jak było :

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

Otrzymałam dane na temat spręzarki i wymienników.

Sprężarka w pompie PPC ecopower A9 to Copeland ZH 26 K4E TFD

Parownik wymiennik płytowy SWEP B25TH34

Skraplacz płytowy SWEP B25TH30 (prod. szweckiej )

Zawór danfos.

 

Spreżarka ok. Potencjalnie spokojnie może mieć wydajność wynikającą z nazwy PCi.

Wymienniki: Mam nadzieję, że to pomyłka. Wymienniki są dużo za duże. Będzie problem z dystrybucją po stronie czynnika chłodniczego. Szczególnie jest to niekorzystne (w wręcz niebezpieczne dla sprężarki) w przypadku parownika. Zawór rozprężny ma ograniczona kontrolę nad procesem. Może dojśc do sytuacji, że pomimo znacznego przewymiarowania temp. parowania będzie niższa niż w przypadku parownika mniejszego.

 

Danych do końcowej oceny jest zbyt mało.

Ważne są typy:

- zaworu rozpr.(ew. rozmiar dyszy)

- zaworu elektromagnetycznego (jeśli jest zastosowany),

- średnica rurek (ssawnej, tłocznej, cieczowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie równoległego pojemnościowego podgrzewacza wody (w tym zasobnika z mamką) nie wpływa na obniżenie COP dla CO. Jak PCi pracuje na podłogówkę, zbiornik jest "odcięty". Jak dogrzewa zbiornik, to podłogówka jest "odcięta".

 

Moim zdaniem wpływa. Wiem że te obiegi wodne się nie mieszają, ale przecież stykają się ścianką na dużej powierzchni w zbiorniku metalowym a więc przekazanie ciepła z CWU do CO następuje przez z ściankę zbiornika a więc wymaga ponownego dogrzania CWU co wpływa na COP.

 

W NIBE pocieszające jest to że to CWU jest u góry zbiornika a wiec pogrzewana woda CO płynie do góry i jak styka się ze ścianką zbiornika CWU to już jest znacznie cieplejsza. Może dzięki tej konstrukcji te straty nie bedą takie duże i do zaakceptowania.

 

Szkoda że producenci nie podają COP dla rzeczywistych zastosowań tylko dla 0 na wejciu i 35 na wysciu.

 

A może ma ktoś COP dla systemu z grzaniem razem CWU i oddzielnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wpływa. Wiem że te obiegi wodne się nie mieszają, ale przecież stykają się ścianką na dużej powierzchni w zbiorniku metalowym a więc przekazanie ciepła z CWU do CO następuje przez z ściankę zbiornika a więc wymaga ponownego dogrzania CWU co wpływa na COP.

Chyba jednak nie wiesz do czego służy zbiornik z mamką. Najprościej mówiąc traktuj cały jako zasobnik CWU i tylko tego. Z obiegiem CO on nie ma żadnego styku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi mieć styku. Ale jest to ciągle ta sama PCi, która raz pracuje z wyższym COP na potrzeby CO, a drugi raz z niższym COP, na potrzeby CWU - chyba, że temperatura dla potrzeb CO jest taka sama jak dla potrzeb CWU (np. kaloryfery).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...