Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak się wczytywałem w ostatnich dniach w dyskusję siwego i terplace o doborze DZ i wszystkim związanym z tym doborem i mam pytanie które pewnie nasuwa się niejednemu użytkownikowi PC. :o

Jak chcę kupić np.Ferrari ( PC ) to czytam co on może ( parametry PC i dane techniczne PC wraz z DZ,rodzajem gleby , strefą klimatyczną , itp).

Kupuję dlatego , że chcę jeżdzić 350 km/h. :o

No i sedno.

Po zakupie wsiadam i sprawdzam czy rzeczywiście pogoni on 350 ( nie w PL ). :lol:

W związku z tym pytanie odwrotne do wcześniejszych siwego i terplace:

Jak sprawdzić w rzeczywistości czy PC i DZ są dobrane do danego domu optymalnie.

Co brać pod uwagę:

-kWh

-temperaturę w domu

-temp.DZ w różnych okresach

-temp parowania , skraplania

-inne?

Oczywiście parametry po ustabilizowaniu pracy i osuszeniu domu , a więc najcześniej po około sezonie pracy.

Nie chodzi o porównanie ze sobą dwóch podobnych domów ,nawet nie o to , że jeden ma 20 a drugi 24 stopnie w domu , bo to powinno być uwzględnione w doborze ,ale dla komkretnego domu w rzeczywistych warunkach i na podstawie realnych danych odczytanych ze sterownika i licznika. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Terplace

jak dobrze , ze jesteś tu z nami :D :D :D

obawiam się ( z tym skraplaczem i parownikiem ) że to nie pomyłka :(

Zdanek

napisałeś : W NIBE pocieszające jest to że to CWU jest u góry zbiornika a wiec pogrzewana woda CO płynie do góry i jak styka się ze ścianką zbiornika CWU to już jest znacznie cieplejsza. Może dzięki tej konstrukcji te straty nie bedą takie duże i do zaakceptowania....

czy widziałeś jak wyglada zb. dwupłaszczowy ...w środku jest dziecko ( zb.cwu ) na zewnątrz matka ( mamka i jest to woda kotłowa czyli co. ) ..nie jest mozlwe inne umieszcenie .....na rys. wydaje sie że on jest na górze ale to tylko rysunek ..wyobraż sobie ..jak np. 200 litrów wody ( dziecko ) obmywa 70 litrów mamki ( co. ) i ma nie być dookoła ..no jak ?? już oimijam fakt że musi się stykać całą powierzchnią ( od dołu ) ..... a czas oddanie ciepła z tych 70 l dziecku 200 litrowemu tez pomijam ........

jeszcze to . ( tak uproszczając ) ..są dwa niezalezne obiegi raz na co. a raz na cwu ( z mamką ) .....

najlepiej wejdz na :

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-1140/menu-id-43.html

opcje podłaczenia ( zb. VPA ) 1 rys. i zobacz jak to jest i zobacz na zwór trójdrogowy który tym steruje

 

Terplace .....dokładnie wyjaśnił ,,,niżej bo ja dokonałam adinterpretacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić w rzeczywistości czy PC i DZ są dobrane do danego domu

 

Możesz sprawdzić:

-temp. czynnika dolnego źródła po opuszczeniu parownika (w pośrednim parowaniu) - najlepiej pod koniec lutego,

- dT na parowniku,

-temp. wody na wyjściu ze skraplacza przy dużych mrozach,

- dT na skraplaczu

- przy pomocy grzałki i licznika energii elektrycznej obliczyć z grubsza moc grzewczą i COP,

- zapytać o zdanie użytkowników (czy jest im ciepło)

- sprawdzić konto bankowe (czy nie ma debetu),

- pomyśleć samemu, czy jesteś zadowolony z inwestycji w PCi.

 

Oczywiście pomiary wykonać za rok i w stanie ustalonym (min. 15 minut po włączeniu się spreżarki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie jest aż taka zimna bo jest z powrotu ...może istnieje jakieś minimalne oddawanie ale nie aż tak jak sobie wyobrażasz .....

 

Jak pompa ciepła pracuje na CO, to w zbiorniku CWU nie ma przepływu. Nie następuje jakiekolwiek mieszanie oprócz zmieszania kilku litrów wody będącej w skraplaczu i rurkach łączących skraplacz z zaworem przełączającym w momencie przełączania pomiędzy CWU/CO (ale to do pominięcia). Analogicznie - jak PCi pracuje na CWU to w instalacji CO nie ma ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić w rzeczywistości czy PC i DZ są dobrane do danego domu optymalnie.

Sposób opisany przez terplace jest tym, „co tygryski lubią najbardziej” – polecam :lol:

 

Sprawdzenie samego DZ, moim zdaniem, też jest bardzo proste:

1. Przed uruchomieniem PCi, uruchom na 15 minut, obieg w kolektorze i odczytaj temperaturę na powrocie. Uruchom PCi (najlepiej na „funkcji” CWU „wyczerpanego”). Po wyłączeniu PCi - odczekaj około 1,5 czasu pracy PCi , włącz obieg kolektora, i odczekaj znów 15 minut i odczytaj temperaturę powrotu. Jeśli obie temperatury są takie same to znaczy, że kolektor nie jest zbyt mały.

2. Jeśli te czynności wykonasz na początku sezonu i pod koniec dowiesz się więcej. Różnice między odczytami temperatury (między początkiem i końcem sezonu grzewczego) powinny oscylować wokół 40 a 50%. Różnice większe mogą sugerować, że kolektor jest jednak zbyt mały, a mniejsze, że jest przewymiarowany.

3. Mierząc temperaturę CWU (przed uruchomieniem PCi, oraz po jej zatrzymaniu), oraz zużycie energii, znając pojemność zbiornika CWU można w zasadzie obliczyć wszystko.

 

Jest to również sposób (punkt 1) na „odebranie” instalacji PCi. Można również go (sposób) modyfikować. Albo „wymuszając” pracę PCi w określonym okresie czasu (np. 1 godzina), albo określając temperaturę do jakiej ma być podgrzane CWU.

 

Ale uwaga. Właściwości gruntu ustabilizują się dopiero po upływie około roku od wykonania kolektora – nie mniej jednak punkt 1. jest miarodajny, różnice mogą wystąpić w odczytach po sezonie, punkt 2.

 

Ps. Bardzo ważne jest to, aby pompa obiegowa kolektora pracowała przez te 15 minut, bez jednoczesnej pracy CPi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Mierząc temperaturę CWU (przed uruchomieniem PCi, oraz po jej zatrzymaniu), oraz zużycie energii, znając pojemność zbiornika CWU można w zasadzie obliczyć wszystko.

 

Jest to jakiś sposób, ale dość niedokładny z uwagi na uwarstwianie się wody w zbiorniku. Sam odczyt interwałów czasowych związanych ze wzrostem temp. nie jest jednoznaczny z ilością dostarczonej energii. Błąd będzie duży, ale z grubsza można coś wywnioskować. Natomiast w przypadku zbiorników dwupłaszczowych i z mamką taki sposób już nie jest dopuszczalny z uwagi na przekazywanie ciepła z opóźnieniem pomiędzy zbiornikami. No i jeszcze jedno. Należy pamiętać, że podczas podgrzewania zbiornika cwu zmienia się moc chłodnicza a w szczególności elektryczna,a co za tym idzie i moc grzewcza. Zmiany mocy elektrycznej będą znaczne. Zmiana mocy chłodniczej wraz ze zmianą temp. skraplania powoduje, iż badanie dz przy pomocy podgrzewania cwu nie jest miarodajne. Różnica mocy chłodniczej przy zbiorniku "wyczerpanym" i nagrzanym może wynieść kilkadziesiąt procent.

Kolejna sprawa to ciepło zgromadzone w glikolu. Zanim sam wymiennik po dłuższym postoju "będzie pracował ze swoją mocą", część ciepła zostanie pobrana z glikolu, co też znacznie wpłynie na błąd (Na początku ciepło będzie brane z glikolu z chłodzenia czynnika w dz). I jeszcze jeden błąd wynikający z ze stabilizacji pracy. Pierwsze kilkanaście minut po włączeniu także nie jest miarodajne, z uwagi na stabilizowanie się procesu w układzie chłodniczym pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc - zobacz na link bonetki i zobacz jak jest narysowany zbiornik. Jeśli mam się nie kierowac danymi producenta to czym ??

 

Bonetka przecież ja ten rysunek właśnie opisuje, narysowany jest zbiornik w zbiorniku. NIBE pisze że na zewnątrz jest CWU, a nie CO:

"VPA jest zbiornikiem dwupłaszczowym, gdzie wewnętrzny zbiornik stanowi pojemność ciepłej wody, a płaszcz zewnętrzny pełni rolę podgrzewacza i bufora ciepłej wody użytkowej"

 

Albo zrobili źle rysunek, albo zrobili źle opis, albo i to i to źle zrobili i może ktoś kto widział ten zbiornik NIBE napisze jak on naprawdę wygląda i opisze do jakich temperatur grzeje CWU a do jakich CO i jak wygląda ten proces ?

 

ps. z opisu Bonetki nic nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem o tych cudownych pompach ciepła. Przecież to ni jest żadne odnawialne źródło energii. Tam trzeba prąd używać. To tak jakby do wiatraka podpiąć silnik spalinowy. Większość prądu naprodukuje wiatr, ale do tej reszty i tak trzeba będzie zużyć benzynę. Tutaj jet tak samo. Nawet jak pompa nie będzie musiała pracować to i tak musi pobierać prąd czyli truje. Nie mówiąc już o materiałach używanych do tych instalacji. Peniw tak całkiem to one ekologiczne nie są...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek

"VPA jest zbiornikiem dwupłaszczowym, gdzie wewnętrzny zbiornik stanowi pojemność ciepłej wody, czyli cwu 205 l ...... a płaszcz zewnętrzny pełni rolę podgrzewacza i bufora ciepłej wody użytkowej ..... czyli co ( woda kotłowa 66 l) ........chodzi o zb.200/70

to jest rys. i sa złe proporcje ....

 

nie może byc odwrotnie .....mamka to co a w srodku to cwu ( dziecko ) .

 

Pomysl tak gdzieś tam się grzeje w x ...i są dwie drogi ...raz leci na Y czyli do co czyli podłogówki ( ustawiasz na ile chcesz ) a raz do mamki M.... ( ustawiasz też ile chcesz ...no w granicach moziwych temp. .( to tak skrócie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem o tych cudownych pompach ciepła. Przecież to ni jest żadne odnawialne źródło energii. Tam trzeba prąd używać. To tak jakby do wiatraka podpiąć silnik spalinowy. Większość prądu naprodukuje wiatr, ale do tej reszty i tak trzeba będzie zużyć benzynę. Tutaj jet tak samo. Nawet jak pompa nie będzie musiała pracować to i tak musi pobierać prąd czyli truje. Nie mówiąc już o materiałach używanych do tych instalacji. Peniw tak całkiem to one ekologiczne nie są...

 

A kto Ci powiedział że PC jest odnawialnym źródłem energii ?? Pompa ciepła z 1kW energi elektrycznej wytwarza 3-4kW energi cieplenej a więc tak jakbyś grzał prądem płacąc za niego 1/.3 lub 1/4 taryfy nocnej.

 

Co do ekologii to przedewszystkim powinniśmy budować domy jak najbardziej zbliżone do pasywnych, wykorzystwać solary. A potem grzać jak najmniej prądem (najlepiej pompą) a prąd pozyskiwać z odnawialnych żródeł a nie wegla. Do tego przydomowa oczyszczalnia i już nie zanieczyszczasz środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek

"VPA jest zbiornikiem dwupłaszczowym, gdzie wewnętrzny zbiornik stanowi pojemność ciepłej wody, czyli cwu 205 l ...... a płaszcz zewnętrzny pełni rolę podgrzewacza i bufora ciepłej wody użytkowej ..... czyli co ( woda kotłowa 66 l) ........chodzi o zb.200/70

to jest rys. i sa złe proporcje ....

 

nie może byc odwrotnie .....mamka to co a w srodku to cwu ( dziecko ) .

 

Pomysl tak gdzieś tam się grzeje w x ...i są dwie drogi ...raz leci na Y czyli do co czyli podłogówki ( ustawiasz na ile chcesz ) a raz do mamki M.... ( ustawiasz też ile chcesz ...no w granicach moziwych temp. .( to tak skrócie)

 

Bonetko ja wiem że inaczej to by nie miało sensu ale producent pisze co innego. Pisze że zewnetrzny płaszcz do Ciepła Woda Użytkowa. CWU

A kto ich tam wie, może pompa grzeje tylko zewnętrrzny płaszcz z CWU do 55 stopni a środkowego zbiornika nie grzeje wogóle, a ciepło przez ścianki ogrzewa zbiornik CO do 35stopni i puszcza na podłogówkę. - rozwiązanie bez sensu niszczące COP ale z tego opisu właśnie takie wynika.

 

Kto widział ten zbiornik albo informację z pewnego źrodła jak on wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak ...czy widziałeś jakąkolwiek PC z tak małym zbiornikiem 70 litrów ...czy zb. cwu do Pomp ciepła ...tez z tak małym zbiornikiem .?....

nie umiałam tabelki ..popatrz na to :

chyba pojemnośc zb ..to cwu ...nie ?

...................................... ..Model 200/70 ....300/200 .....450/300

Pojemność zbiornika ciepłej wody ..205 litrów ...300 litrów... 450 litrów

Pojemność płaszcza zewnętrznego ...66 litrów ....190 litrów ....285 litrów

 

jeszcze to ...to ze tam jest woda kotłowa ( w zewnętrznym zbiorniku ) nie znaczy że ona bierze udział w grzaniu co ( podłogówka ) ..to sie odbywa gdzie indziej ..i nie ma z tym nic wspólnego .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. może ktoś kto widział ten zbiornik NIBE napisze jak on naprawdę wygląda i opisze do jakich temperatur grzeje CWU a do jakich CO i jak wygląda ten proces ?

 

Ja mam VPA 300/200 gdzie 300 l to CWU w zbiorniku wewnętrznym a 200 l to woda podgrzewająca zewnętrznie z CO.

Co chcesz jeszcze wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto ich tam wie, może pompa grzeje tylko zewnętrrzny płaszcz z CWU do 55 stopni a środkowego zbiornika nie grzeje wogóle, a ciepło przez ścianki ogrzewa zbiornik CO do 35stopni i puszcza na podłogówkę. - rozwiązanie bez sensu niszczące COP ale z tego opisu właśnie takie wynika.

Jesteś blisko, z tym tylko, że wodę z tego wewnętrznego zbiornika (który grzany jest tylko przez ścianki) puszcza się na krany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bonetko ja wiem że inaczej to by nie miało sensu ale producent pisze co innego. Pisze że zewnetrzny płaszcz do Ciepła Woda Użytkowa. CWU

 

Właśnie producent pisze że zewnętrzny płaszcz to bufor cwu (czli "magazyn ciepła") dla cwu. Natomiast wewnętrzny zbiornik to woda która leci z kranu, czyli ciepła woda użytkowa.

 

A kto ich tam wie, może pompa grzeje tylko zewnętrrzny płaszcz z CWU do 55 stopni a środkowego zbiornika nie grzeje wogóle, a ciepło przez ścianki ogrzewa zbiornik CO do 35stopni i puszcza na podłogówkę. - rozwiązanie bez sensu niszczące COP ale z tego opisu właśnie takie wynika.

 

Właśnie pompa grzeje płaszcz zewnętrzny np. do 50stC, a woda cwu w zbiorniku wewnętrznym podgrzewa się od płaszcza. Nigdzie nie ma tutaj zbiornika co, z którego się puszcza wodę na podłogówkę. Woda na podłogówke powinna iść bezpośrednio z pompy ciepła. Zarówno płaszcz zewnętrzny jak i zbiornik wewnętrzny w zbiorniku dwupłaszczowym są związane tylko z cwu, z tym że zamiast wężownicy wymiennik stanowi powierzchnia zbiornika wewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

jesteś niezastapiony :D i Wszyscy bardzo jesteśmy WDZIĘCZNI .....

wytłumacz jeszcze jeśli mogę spytać ...wiesz rozmawialiśmy o tej inweterowej jedna do 16 kW ( nibe ) druga do 17 kW ( iVT ) ...nie mówimy czy wydoli ...ale czy jeśli jest scisile okreslone to czy jest mozlwe że da wiecej ?? rozumiesz o chodzi ? .....czy nie jest to max ( nie mówimy o niedpowymiarowaniu jakimkolwiek (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam VPA 300/200 gdzie 300 l to CWU w zbiorniku wewnętrznym a 200 l to woda podgrzewająca zewnętrznie z CO.

Co chcesz jeszcze wiedzieć?

 

O to mi chodziło, jest tak jak powinno być. CWU w środku i CO na zewnątrz tylko opis na stronie jest niefortunny i wprowadza zamieszanie. Napisz tylko czy zbiornik CWU jest u góry jak na rysunkach czy w środku jak pisze Bonetka ??

 

Ile osób korzysta z tych 300l CWU i czy wystarcza ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...