Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[

Ile osób korzysta z tych 300l CWU i czy wystarcza ? :)

 

Niestety nie nam możliwości sprawdzenia położenia zbiornika wewnętrznego bo z płaszcza wystają tylko gwinty do połączeń , a wszystko już hula ( trzeba by zajrzeć z latarką przed montażem ).

Ze zbiornika korzystają 4 osoby a czy starcza to zależy jak masz ustawioną temp max.

Ja mam na 45 stopni i starcza ale możesz też dać i 55 ( COP w dół ) i zapewne wystarczy na więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie przeczytałem o tych cudownych pompach ciepła. Przecież to ni jest żadne odnawialne źródło energii. Tam trzeba prąd używać. To tak jakby do wiatraka podpiąć silnik spalinowy. Większość prądu naprodukuje wiatr, ale do tej reszty i tak trzeba będzie zużyć benzynę. Tutaj jet tak samo. Nawet jak pompa nie będzie musiała pracować to i tak musi pobierać prąd czyli truje. Nie mówiąc już o materiałach używanych do tych instalacji. Peniw tak całkiem to one ekologiczne nie są...

 

Lepiej zużywać prąd z elektrowni węglowej niż palić węglem z uwagi na:

- większą sprawność spalania,

- mniejszą ilością szkodliwych substancji ii pyłów na jednostkę energii (lepsza kontrola procesu spalania w elektrociepłowni lub elektrowni)

- mniejszą ilość szkodliwych substancji (szczególnie pyłów) na jednostkę energii (redukcja zanieczyszczeń do której zmuszani są producenci energii). W dodatku tylko część energii potrzebnej "dla domu" to enrgia przetworzona, a większa część to energia odnawialna. A pompa ciepła jak nie pracuje to pobiera tyke samo prądu co sterownik kotła węglowego, olejowego czy gazowego.

 

Prowadząc w ten sposób dyskusję to można podważyć nawet ekologiczność siłowni wiatrowej, bo śmigiełko może trachnąć bezcennego dla ekosystemu ptaszka. [/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki.

Czy ktoś z was rozważał zasilanie pompy ciepła agregatem prądotwórczym.

1. Daje nam to możliwość awaryjnego ogrzewania w przypadku braku prądu

2. W przypadku dalszych podwyżek cen energii może być to sposób na dalszą obniżkę kosztów ogrzewania.

Cena 1kW w zależności od rodzaju użytego paliwa wyniesie od 40 do 70 gr.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie nam możliwości sprawdzenia położenia zbiornika wewnętrznego bo z płaszcza wystają tylko gwinty do połączeń , a wszystko już hula ( trzeba by zajrzeć z latarką przed montażem ).

Ze zbiornika korzystają 4 osoby a czy starcza to zależy jak masz ustawioną temp max.

Ja mam na 45 stopni i starcza ale możesz też dać i 55 ( COP w dół ) i zapewne wystarczy na więcej.

 

A co powiedzieli instalatorzy jak instalowali pompę jak są rozmieszczone zbiorniki ??

 

Nie wiedziałem ze mozna obnizyc temp CWU - fajnie jak 45 stopni starcza na 4 osoby przy 300l CWU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

jesteś niezastapiony :D i Wszyscy bardzo jesteśmy WDZIĘCZNI .....

wytłumacz jeszcze jeśli mogę spytać ...wiesz rozmawialiśmy o tej inweterowej jedna do 16 kW ( nibe ) druga do 17 kW ( iVT ) ...nie mówimy czy wydoli ...ale czy jeśli jest scisile okreslone to czy jest mozlwe że da wiecej ?? rozumiesz o chodzi ? .....czy nie jest to max ( nie mówimy o niedpowymiarowaniu jakimkolwiek (

 

To zależy jak poda to producent. W interesie producenta jest podanie jak największej mocy. Te 16 czy 17 kW to max, czyli tak jakbyś wyłączyła inwerter i zasiliła sprężarkę poprzez stycznik. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem i czy o taką odpowiedź ci chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niczym nie pomylił .....a Klimaw napisał to samo ale on ma wiekszy zbiornik ( i więcej kotłowej ) ...gdzie widzisz róznicę? ....logoczne że woda w mamce jest o 5 *C wyższa niż w dziecku ......( zeby następowała wymiana ) ...ale ta woda nie ma nic wspólnego z wodą idącą na co.

 

Terplace :) o taką DZIĘKUJĘ ...tak mi się wydawało ...( a propos ustawienia na 20 kW )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kto pisze prawdę terplace czy klimaw ??

 

Moim zdaniem terplace pomil z jakims innym rozwiazaniem i racje ma klimaw tym bardziej ze zajrzalem do instrukcji 1140 i napisali że ciepła woda ma temp 50 stopni a więc ciepła woda w nibe to CWU tak jak pisała bonetka

 

Ale ja napisałem to samo co piszą w NIBE i to samo co pisze klimaw. Zewnętrzny zbiornik to bufor cwu, a wewnętrzny to cwu. A ciepła woda w tych zbiornikach może mieć tyle ile sobie ustawisz. Możesz 50, możesz 40 możesz i 20 jak jestes morsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zużywać prąd z elektrowni węglowej niż palić węglem z uwagi na:

- większą sprawność spalania,

- mniejszą ilością szkodliwych substancji ii pyłów na jednostkę energii (lepsza kontrola procesu spalania w elektrociepłowni lub elektrowni)

- mniejszą ilość szkodliwych substancji (szczególnie pyłów) na jednostkę energii (redukcja zanieczyszczeń do której zmuszani są producenci energii). W dodatku tylko część energii potrzebnej "dla domu" to enrgia przetworzona, a większa część to energia odnawialna. A pompa ciepła jak nie pracuje to pobiera tyke samo prądu co sterownik kotła węglowego, olejowego czy gazowego. [/url]

 

Zgadzam się :)

Dodam że w każdej chwili może podpisać umowe z dostawcą prądu produkowanego z ekologicznych źrodeł, lub podłączyć wiatrak lub ogniwa fotowoltaniczne :)

 

Jedyna wada to fakt iż straty przesyłu prądu są duże, tylko 1/3 dociera do naszych domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co powiedzieli instalatorzy jak instalowali pompę jak są rozmieszczone zbiorniki ??

 

Nie wiedziałem ze mozna obnizyc temp CWU - fajnie jak 45 stopni starcza na 4 osoby przy 300l CWU :)

 

Najprawdopodobniej jest u góry. Tak jak to jest w przypadku zbiornika z mamką z Drazic. Mały zbiornik jest przykręcony poprzez kołnierz do góry dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja napisałem to samo co piszą w NIBE i to samo co pisze klimaw. Zewnętrzny zbiornik to bufor cwu, a wewnętrzny to cwu. A ciepła woda w tych zbiornikach może mieć tyle ile sobie ustawisz. Możesz 50, możesz 40 możesz i 20 jak jestes morsem.

 

Kurcze rzeczywiście może być tak jak pisze terplace, CO idzie od razu w podlogowke a zewnętrzny płaszcz to bufor przed wychładzaniem. Piszą ze zewnętrzny plaszcz pelni role podgrzewacza.

 

Ktoś sprawdzil doklanie jak to wyglada, lub ma sprawdzona informacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś sprawdzil doklanie jak to wyglada, lub ma sprawdzona informacje ?

 

Mogę ci podesłać na priv zdjęcie kotłowni bo coś się nie możemy dogadać.

Ja nie muszę nic sprawdzać bo mam real.

Bonetka i Terplace piszą to samo co ja .

Zawór trójdrożny przełącza grzanie z CO na płaszcz VPA i tyle. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze rzeczywiście może być tak jak pisze terplace, CO idzie od razu w podlogowke a zewnętrzny płaszcz to bufor przed wychładzaniem. Piszą ze zewnętrzny plaszcz pelni role podgrzewacza.

 

Ktoś sprawdzil doklanie jak to wyglada, lub ma sprawdzona informacje ?

 

Ano tak to wygląda.

http://www.dzd.cz/en/storage-tanks/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ...różnica w środku a u góry .....logiczne jest że w srodku to okreslenie potoczne i pytanie jest takie ...czy jest tylko u góry i na dole jest co.( boki ściśle przylegają blacha jedna do drugiej tych 2 zb i tam nic nie ma ) ......czy jest w srodku ..czyli u góry ale są minimalne przestrzenie po obu stronach i tam tez jest woda co. ....rozumiecie o co mi chodzi ?

 

właściwie woda co. po wszystkich stronach dookoła malucha....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze rzeczywiście może być tak jak pisze terplace, CO idzie od razu w podlogowke a zewnętrzny płaszcz to bufor przed wychładzaniem. Piszą ze zewnętrzny plaszcz pelni role podgrzewacza.

Ale kombinujesz. W płaszczu wewnętrznym przepływa woda z wodociagów. W płaszczu zewnętrznym jest woda kotłowa (ta co przepływa przez PC). Nie mogą się one wymieszać, dlatego PC grzeje wodę kotłową, a to poprzez ścianki (tego wewnętrznego zbiornika) grzeje wodę użytkową (tą z wodociągu). CZYLI: woda kotłowa w zewnętrznym zbiorniku podgrzewa wodę użytkową, DLATEGO jest to podgrzewać CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ...różnica w środku a u góry .....logiczne jest że w srodku to okreslenie potoczne i pytanie jest takie ...czy jest tylko u góry i na dole jest co. ......czy jest w srodku ..czyli u góry ale są minimalne przestrzenie po obu stronach i tam tez jest woda co. ....rozumiecie o co mi chodzi ?

 

Nie denerwuj się my to ruzmiemy, ale nam jest łatwiej bo wiemy o co chodzi. Bądź także wyrozumiała w stosunku do Zdenka co nie widział takiego zbiornika, bo trudno jest opisać geometrię słowani, a jeszcze trudniej zrozumieć jak coś wygląda na podstawie opisu.

Przecież w środku jak piszesz oznacza wewnątrz, natomiast po środku oznacza pomiędzy czymś w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terlic ja się nie denerwuję absolutnie :)

Cieszę się ogromnie że jesteś z nami , że możemy o cos zapytać, że wytłumaczysz i umiesz to robić :) . Skąd mamy czerpać wiedzę ? czasami czegoś człowiek nie rozumie ale po to tu jesteśmy aby pomagać jedno drugiemu .

Jeszcze raz Ci DZIĘKUJĘ w imieniu WSZYSTKICH :D i bardzo proszę abyś w miarę mozliwości BYŁ z nami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy i Terplace

Tylko się nie śmiejcie bo do was jako ekspertów jest pytanie. :o

 

Opisuję swój kolektor poziomo-pionowy-podwójny. :o :o :o

 

No to od początku.

Mam działkę porozbiórkową ( rozebrałem stary poniemiecki budynek ) więc od razu przyjąłem , że poziomy odpada.

Dodatkowo mam na działce samowypływ -wali czysta woda 24h którą to skierowałem do pobliskiej rzeki ( graniczę z nią ).

Policzone miałem 150 mb , PC 6kW ( chata 122m2 parter-całość podlogówka).

W trakcie pierwszego odwiertu na 12 metrze zrobił się drugi samowypływ aż chłopy ucielali z maszyną i szybko kopali nowy rowek do rzeki.

Stanęło więc na 15 sztukach odwiertów 10-cio metrowych i tak też zrobili.

Dodatkowo z braku możliwości wprowadzenia tylu rur do studzienki rozdzielaczowej odwierty połączono w sekcje po 3 sztuki czyli do rozdzielacza wchodzi 5 wejść+5 wyjść.

Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich odległości pomiędzy odwiertami występuje duża ilość rur w odcinkach poziomych ( dlatego częściowo kolektor poziomy ).

To jeszcze nie wszystko. :lol: :lol: :lol:

Ze względów różnych ( tak robi pionowe ta firma wszędzie ) w pojedynczym otworze mam 2 x U czyli razem cztery rury gdzie 2 są łączone 1,5m pod powierzchnią wejście z wyjściem.

Czynnik przepływa więc w otworze dwa razy ( dlatego kolektor podwójny).W sumie jest więc około 600 mb rur.

Ciekaw jestem co o tym sądzicie? :D

Tylko bez uśmieszków pod noskiem-hej TY widzę , że się śmiejesz. :lol:

Na razie nie zauważam nic niepokojącego nawet w mrozy , ale grzeję dopiero od września ( nowy dom ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...