Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Terlic ja się nie denerwuję absolutnie :)

Cieszę się ogromnie że jesteś z nami , że możemy o cos zapytać, że wytłumaczysz i umiesz to robić :) . Skąd mamy czerpać wiedzę ? czasami czegoś człowiek nie rozumie ale po to tu jesteśmy aby pomagać jedno drugiemu .

Jeszcze raz Ci DZIĘKUJĘ w imieniu WSZYSTKICH :D i bardzo proszę abyś w miarę mozliwości BYŁ z nami .

 

Nie ma za co. Fajnie że jestem "członkiem" forum ludzi szczęśliwych, tzn. takich którzy nie muszą pracować i spać (świątek, piątek, południe, północ - zawsze jest ruch na tym forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie przeczytałem o tych cudownych pompach ciepła. Przecież to ni jest żadne odnawialne źródło energii. Tam trzeba prąd używać. To tak jakby do wiatraka podpiąć silnik spalinowy. Większość prądu naprodukuje wiatr, ale do tej reszty i tak trzeba będzie zużyć benzynę. Tutaj jet tak samo. Nawet jak pompa nie będzie musiała pracować to i tak musi pobierać prąd czyli truje. Nie mówiąc już o materiałach używanych do tych instalacji. Peniw tak całkiem to one ekologiczne nie są...

 

A kto Ci powiedział że PC jest odnawialnym źródłem energii ?? Pompa ciepła z 1kW energi elektrycznej wytwarza 3-4kW energi cieplenej a więc tak jakbyś grzał prądem płacąc za niego 1/.3 lub 1/4 taryfy nocnej.

 

Co do ekologii to przede wszystkim powinniśmy budować domy jak najbardziej zbliżone do pasywnych, wykorzystać solary. A potem grzać jak najmniej prądem (najlepiej pompą) a prąd pozyskiwać z odnawialnych żródeł a nie węgla. Do tego przydomowa oczyszczalnia i już nie zanieczyszczasz środowiska.

 

Na stronach większości producentów tak piszą po czym udowadniają, że tak nie jest, bo trzeba użyć prądu ale w niewielkiej ilości. Choćby w minimalnie minimalnej to już jest źródłem nieodnawialnym. A co do ekologii to powinniśmy zacząć od :

1. oszczędzania wody

2. nie używać środków myjących z dodatkiem tlenu aktywnego

3. Nie puszczać ścieków z szamba w glebę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz. W płaszczu wewnętrznym przepływa woda z wodociagów. W płaszczu zewnętrznym jest woda kotłowa (ta co przepływa przez PC). Nie mogą się one wymieszać, dlatego PC grzeje wodę kotłową, a to poprzez ścianki (tego wewnętrznego zbiornika) grzeje wodę użytkową (tą z wodociągu). CZYLI: woda kotłowa w zewnętrznym zbiorniku podgrzewa wodę użytkową, DLATEGO jest to podgrzewać CWU.

 

Z tego co zrozumialem to aby zagrzac CWU pompa podgrzewa wode do np. 50 stopni i przekazuje do plaszcza zewnetrznego. Jak woda w zbiorniku CWU ogrzeje się od wody z plaszcza zewnetrznego przez scianke do wymaganych 50 stopni to pompa moze obnizyc temp dostarczanej wody grzewczej do 35 i otworzyc zawor bezposrednio na podlogowke z pominieciem zbiornika.

Tak by wynikalo z tego rysunku i z waszych opisow:

http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/92-fighter-1140-ogrzewanie-i-produkcja-c.w.u.html

 

Czyż nie ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy i Terplace

Tylko się nie śmiejcie bo do was jako ekspertów jest pytanie. :o

 

Opisuję swój kolektor poziomo-pionowy-podwójny. :o :o :o

 

 

Powinno być ok. Napisz jeszcze może jakie masz temp. DZ.

Przy temp. glikolu ok. 0stC to z samego poziomego masz pewnie ze 2kW (ile masz łącznie połączeń pomiędzy odwiertami?).

Wychodzi po 170W na 8mb odwiertu, czyli 22W/m odwiertu. Będzie dobrze. A jak masz samopływ to grunt pewnie nasączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na stronach większości producentów tak piszą po czym udowadniają, że tak nie jest, bo trzeba użyć prądu ale w niewielkiej ilości. Choćby w minimalnie minimalnej to już jest źródłem nieodnawialnym. A co do ekologii to powinniśmy zacząć od :

1. oszczędzania wody

2. nie używać środków myjących z dodatkiem tlenu aktywnego

3. Nie puszczać ścieków z szamba w glebę,

 

Tu już wkraczamy w filozofię. Wtedy to można stwierdzić, że źródła odnawialne nie istnieją. A jeśli nie istnieją to nie można uzywać określenia źródło odnawialne w stosunku do istniejącej rzeczy czy systemu. Można używać określenia źródło częściowo odnawialne, w tym także w stosunku do pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp DZ tylko raz tej zimy spadła poniżej 0 ( chyba -0,4).

Generalnie jest tak że skacze w zależności od temp zewn.

Teraz jest w okolicach 5/1 lub 4,5/0,5.

Ilosc połączeń pomiędzy odwiertami jest trudna do oszacowania.

Odwierty od siebie na około 5mb 3 w sekcji i to ciągnięte do rozdzielacza.

Na "oko" około 70-80 mb w poziomie.

Trzeba odjąć jeszcze po około 1,5 mb od głębokości każdego odwiertu ( odwiert liczony od powierzchni a połączony -skrócony 1,5m pod ziemią).

Grunt super-przy rzece jest bardzo mokry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp DZ tylko raz tej zimy spadła poniżej 0 ( chyba -0,4).

Generalnie jest tak że skacze w zależności od temp zewn.

Teraz jest w okolicach 5/1 lub 4,5/0,5.

Ilosc połączeń pomiędzy odwiertami jest trudna do oszacowania.

Odwierty od siebie na około 5mb 3 w sekcji i to ciągnięte do rozdzielacza.

Na "oko" około 70-80 mb w poziomie.

Trzeba odjąć jeszcze po około 1,5 mb od głębokości każdego odwiertu ( odwiert liczony od powierzchni a połączony -skrócony 1,5m pod ziemią).

Grunt super-przy rzece jest bardzo mokry.

 

Tak myślałem.

Temp. to się zmniejsza bo jak jest zimniej na zewnątrz to pompa ciepła dłużej pracuje (jest większe obciążenie energetyczne gruntu). Jak boisz się że coś jest nie tak z twoim DZ z powodu płytkich odwiertów to "twoje kompleksy" znikną jak wejdziesz na:

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

 

Tylko musisz trafić jak PCi będzie pracowała.

 

No i pewnie pompę obiegową masz słabszą (mniejsza moc) i tańszą niz tam, bo masz połączone odwierty w sekcje równoległe tak jak to powinno wyglądać.

 

Twoja pompa ciepła nie jest w stanie za bardzo schłodzić tego dz pomimo, że jesteś w okresie wygrzewania. Takie dz pociągnie PCi o większej mocy. Jak pisałeś że miałeś -0,5 dwa tygodnie tegu a teraz +1 to znaczy że dz także się szybko regeneruje (wilgotno).

 

dT=4K książkowe.

 

Także rozluźnij się i się nie martw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się porobiło. Nie jestem, ani nie czuję się ekspertem w „temacie” PCi. Jeśli taki obraz jawi się z moich wpisów, to niniejszym prostuję to. Ja tylko dziele się ze swoimi przemyśleniami i wątpliwościami. :oops:

 

Ilosc połączeń pomiędzy odwiertami jest trudna do oszacowania.

Odwierty od siebie na około 5mb 3 w sekcji i to ciągnięte do rozdzielacza.

Na "oko" około 70-80 mb w poziomie.

Trzeba odjąć jeszcze po około 1,5 mb od głębokości każdego odwiertu ( odwiert liczony od powierzchni a połączony -skrócony 1,5m pod ziemią).

Grunt super-przy rzece jest bardzo mokry.

 

Teraz też mam wątpliwości, bo „na oko” wydaje się, że Twój kolektor, biorąc pod uwagę długość i znakomite warunki glebowe, jest znacznie (nawet bardzo znacznie – moim zdaniem) przewymiarowanym (też „na oko” wydoliłby dla 12 – 15kW), a (moim zdaniem) zbyt duży spadek temperatury na „zasilaniu” (dla tych warunków poboru 1 stopień to dużo) temu przeczy. Nic nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(dla tych warunków poboru 1 stopień to dużo) temu przeczy. Nic nie rozumiem.

 

Nowy budynek, zimny początek stycznia. Dostaje trochę w kość. Ok. 5,5 ma w spoczynku,a to pewnie mniej więcej średnia temp. spoczynkowa gruntu (biorąc pod uwage płytkie odwierty i trochę wymiennika poziomego). Podczas pracy temp. musi trochę spaść aby zaistniała różniaca w układzie wymiennikowym pozwalająca na przepływ energii cieplnej i dlatego 1 st to nie jest w tym przypadku dużo. [/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wróciłem do domu. :D

PC chyba dawno nie pracowała i DZ jest 7,5/6,2 i rośnie. :lol:

 

Jak nie pracuje to i nie chodzi pompa obiegowa. Czujniki w pompie ciepła wskazują temp. cieczy która jest w rurkach, czyli w końcu wskażą temp. jaka panuje w kotłowni (w dokładniej w środku PCi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nowy budynek, zimny początek stycznia. Dostaje trochę w kość. Ok. 5,5 ma w spoczynku,a to pewnie mniej więcej średnia temp. spoczynkowa gruntu (biorąc pod uwage płytkie odwierty i trochę wymiennika poziomego). Podczas pracy temp. musi trochę spaść aby zaistniała różniaca w układzie wymiennikowym pozwalająca na przepływ energii cieplnej i dlatego 1 st to nie jest w tym przypadku dużo. [/url]

 

To jest prawdą, i też jest taka przyczyna, ale moje wątpliwości wynikają raczej z "właściwości cieplnych" gruntu, bo w takiej "konfiguracji" kolektora spadek powinien być praktycznie niezauważalny. W moim odczuciu "coś, gdzieś miesza" :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

Mógłbyś pożyczyć kawałek tego swojego kolektora :) takie podwójne U rurki robi b. często Vaillant .

Podawałeś temp. DZ po 20 min. pracy a czy zechciałbyś podać np. po godzinie ..czy więcej ?

 

jeszcze jedna sprawa do Wszystkich .......co się dzieje i jak wpływa na pracę PC za duży kolektor ? ....przekłada się to jakoś czy nie? , ma znaczenie czy nie ma zupełnie ? ............( w ksiązce "Jak ogrzać dom" jest to jedno ze zjawsk niezbyt pozytywnych ...jak jest naprawdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu "coś, gdzieś miesza" :o

 

Sprawdzę DZ wieczorem jak trochę pochodzi.

Sprawdziłem i po 15-20 min pracy temp DZ 5,1/0,4.

Dodatkowo sprawdziłem że pompka DZ pracuje na 1 biegu.

 

Spróbuj wrzucić pompkę na 2 bieg i napisz jak zmieni się temp. dz i temp. gz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

Moje rury-nie pożyczę. :D :D :D

 

Mogę podać temp DZ po godzinie ale jak się załączy na CWU bo CO teraz tak długo mi nie dogrzewa.

Już załączyłem DCWU na 55 stopni i za godzinkę zobaczymy. CWU jest teraz 37stopni.

A swoją drogą jestem ciekaw z czego wynika taka technologia budowy kolektora i jak się wtedy przy dwóch U oblicza moc z metra?

 

No dobra-pożyczę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...