Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Klimaw

Mógłbyś pożyczyć kawałek tego swojego kolektora :) takie podwójne U rurki robi b. często Vaillant .

Podawałeś temp. DZ po 20 min. pracy a czy zechciałbyś podać np. po godzinie ..czy więcej ?

 

jeszcze jedna sprawa do Wszystkich .......co się dzieje i jak wpływa na pracę PC za duży kolektor ? ....przekłada się to jakoś czy nie? , ma znaczenie czy nie ma zupełnie ? ............( w ksiązce "Jak ogrzać dom" jest to jedno ze zjawsk niezbyt pozytywnych ...jak jest naprawdę ?

 

Negatywne tylko pod tym względem, że mogło być tańsze.

No i teoretycznie opory mogły być mniejsze jakby było mniejsze dz. Ale jak widać równoległy układ połączeń także pozwala na zminimalizowanie oporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

Moje rury-nie pożyczę. :D :D :D

 

Mogę podać temp DZ po godzinie ale jak się załączy na CWU bo CO teraz tak długo mi nie dogrzewa.

Już załączyłem DCWU na 55 stopni i za godzinkę zobaczymy. CWU jest teraz 37stopni.

A swoją drogą jestem ciekaw z czego wynika taka technologia budowy kolektora i jak się wtedy przy dwóch U oblicza moc z metra?

 

No dobra-pożyczę. :p

 

No to odkopuj. Albo zadzwoń do wykonawcy dz i powedz że część nie jest ci potrzebna. :lol:

 

Podwójne u -rury dają współczynnik 1,1 w gruntach suchych do 1,4 w wilgotnych. W wodzie nawet 2.[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

a jeszcze pytanie.....Hydrolek ( zaginął :( ) był zdania że w pomieszczeniach takich jak garaż lepiej dać grzejnik a nie podłogówkę ......

co powiesz na temat samoregulacji podłogówki ? ........jak wpływa nawet jak puścimy małą temp. ( zmniejszymy na rozdzielaczu ) ciągłe szybkie chłodzenie z uwagi na niską temp. w garażu ?

 

Klimaw dziękuję za dobre serduszko :D no wiesz, zabierać nie w moim stylu ..gdybym mogła wszystkim raczej bym pododawała...jak okreslił Terplace ....chciałabym aby wszyscy szczęśliwi byli zadowoleni i było Im ciepło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowała od 18.10 do 19.10 i jest DZ 4,2/0,6.

Idę teraz popchnąć pompkę DZ na 2 i zobaczymy co będzie bo PC jeszcze chodzi i grzeje biedna do tych 55 stopni. :D

 

terplace

Od 19.10 do 19.40 pompka DZ pracowała na biegu 2 i temp DZ jest 3,8/2,1.

GZ nie podaję bo grzało do wysokiej CWU ( wyłączyłem przy 51 stopniach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw .......dziękuję bardzo :) że zechciałes zobaczyć .......a dlaczego cwu grzejesz aż do 55 *C, tak chcesz ? bo przecież można ustawić miedzy 30 a 60 *C ( płaszcz ) czyli realnie w zbiorniku cwu 25 -55 *C ( to 5 *C to ta róznica temp. między mamką a dzieckiem ) dlaczego nie 45 czy 47 *C ...uwazasz że tak jest lepiej ?

 

wiem bo to było dla tej próby i obliczeń ......

to ze spadło wejscie to normalne bo jeszcze trochę pracowała a wyjście nie tak bardzo bo szybciej krązyło ..( bieg pompki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw ja nie jestem w 1/10000 Terplacem :( .....jest dobrze jeśli róznica między wejsciem a wyjsciem jest od 1,5 do 5 *C ......nie wiem ale jak szybciej krązy to mniej sie wychładza i jak wraca to nie jest strasznie wychłodzone i jeśli PC ma się włączyć w niedługim czasie to wpadnie wyzsz temp. na wejściu niż gdyby opuszczajaca była strasznie niska . Tak mi się wydaje ..moze nie mam racji ..przecież baba jestem , nie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie trafiłeś :))...babci chyba nie przypominam ....lubię wszystko szybko ...mówić , jeżdzić , robić ..myśleć ( dlatego czasami :( ) ..

Poczekaj moze Ktoś się jeszcze odezwie i przedstawi swoją teorię .

Wiesz ja tak się zastanawiam że u Ciebie na 2 jest tak jak u mnie na 4 tylko że nie mam 4 , kończy się na 3 :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów. Proszę o pomoc w potwierdzeniu doboru PC. Ja się na tym za bardzo nie znam, a wykonawca zaproponował mi coś takiego. Pompa VAILLANT VWS 62/2 o mocy 6KW i dwa odwierty ok. 60 metrowe.

Dom jest konstrukcji szkieletowej piętrowy razem 100m2 ocieplony 14 centrmetrów wełny mineralnej i 5 centymetrów styropianu w ścianie, 20 centymetrów wełny mineralnej w dachu.

Bardzo proszę doświadczonych forumowiczów (henok, terplace, bonetka) o ich zdanie na ten temat i ewentualne spostrzeżnia na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze i montażu przez wykonawcę. Cały czas się waham między PC i gazem płynnym. Tak sobie na szybko obliczyłem, że PC powinna mi się po ok 10 latach zwrócić, i właściwie byłbym na to zdecydowany, ale boję się tylko jakiejś awarii PC, bo słyszałem że koszty napraw są makabryczne. Możecie mi też napisać jaki jestprzybliżony koszt rocznej eksploatacji PC (ja przyjąłem 1500-2000zł/rok - chyba że jestem w błędzie??). I jeszcze jedno pytanko jak jest z serwisowaniem PC czy jest to konieczne lub wskazane? Co jaki okres czasu i jakie są to koszty??

Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów o rozwianie moich wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawkod

No niestety nie jestem jednym(ną) z wymienionych ale coś tu napiszę.

Po pierwsze jeśli liczysz czas zwrotu to weź pod uwagę koszt doprowadzenia przyłącza gazowego do działki , chyba , że masz je na działce.

Po drugie skąd słyszałeś o wysokich kosztach napraw PC?

Po trzecie gwarancja na PC (moja) jest np.5 lat i w tym czasie serwisowanie jest w cenie PC.

Po czwarte jesli chodzi o dom to 20 cm wełny w dachu to trochę przymało.

 

Koszt eksploatacji pewnie będzie taki jak podałeś choć chyba teraz lepiej podawać przybliżone zużycie energii w kWh(skaczące ceny).

 

Na temat doboru nie wypowiadam sie bo szkielet praktycznie nie ma akumulacyjności ścian w związku z czym może się dla takiego przypadku inaczej liczyć. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam już kontroli nad tym co piszecie, ale zainteresował mnie opis waszego zbiornika z waszą :D mamką. Z tego co się doczytałem to niby jest to zbiornik cwu w zbiorniku co. PC ma za zadanie nagrzac priorytetowo wasze "dziecko" do temp. np. 50C, a póżniej grzeje mamkę do 35. Jest to o tyle logicznie dobrze rozwiązane, że mamy mniejsze straty ciepła, ale czy jest to optymalne roziązanie, przy zalożeniu, że woda c.o. bezpośrednio styka się ze ścianką zbiornika cwu? Chyba nie, gdyż będzie znaczny przepływ ciepła z cwu do co. Wydaje się więc logiczne że powinna tam byc warstwa izolacji, albo pustka powietrzna która zatrzyma ciepło w dziecinie :lol:. Ale po co sobie i komus komplikowac życie, gdy nie zawsze bufor c.o. jest konieczny, a zasobnik cwu można też dobrze zaizolowac. Po drugie jeśli nasze "dziecko " się zapcha albo rozszczelni to cały układ bierze w lep 8).

 

Jednak widzę tu zastosowanie w tradycyjnych metodach grzewczych :p i powiem że nawet by mnie przekonało 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

...wiesz rozmawialiśmy o tej inweterowej jedna do 16 kW ( nibe ) druga do 17 kW ( iVT ) ...nie mówimy czy wydoli ...ale czy jeśli jest scisile okreslone to czy jest mozlwe że da wiecej ?? rozumiesz o chodzi ? .....czy nie jest to max ( nie mówimy o niedpowymiarowaniu jakimkolwiek (

 

Terplace już odpowiedział i ja nie twierdzę, że możesz to zrobić sama, natomiast urządzenie jest tak skonstruowane, że podstawowy element, czyli sprężarka ma jeszcze ok. 20-30% zapasu do wartości jakie dopuszcza producent (chodzi oczywiście o częstotliwość) i można je podkręcić programowo w ustawieniach fabrycznych. Mówię tu o urządzeniu, które ja znam, bo jest to jednak jeszcze nowość i trochę potrwa zbieranie doświadczeń.

 

Poza tym przekroczenie mocy nominalnej, czy też jak wolicie maksymalnej nie jest niczym niezwykłym również w "stałowydajnościowych" pompach ciepła, ponieważ zależy od temperatur dz i gz. Oczywiście nie aż w takim zakresie, o którym wspomniałem, ale przebieg mocy niektórych pomp ciepła jest dosyć połamany i może nawet rosnąć pomimo wzrostu temperatury w c.o.

 

Co do zbiornika z mamką - podziwiam Waszą cierpliwość... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace już odpowiedział i ja nie twierdzę, że możesz to zrobić sama, natomiast urządzenie jest tak skonstruowane, że podstawowy element, czyli sprężarka ma jeszcze ok. 20-30% zapasu do wartości jakie dopuszcza producent (chodzi oczywiście o częstotliwość) i można je podkręcić programowo w ustawieniach fabrycznych. Mówię tu o urządzeniu, które ja znam, bo jest to jednak jeszcze nowość i trochę potrwa zbieranie doświadczeń.

 

Poza tym przekroczenie mocy nominalnej, czy też jak wolicie maksymalnej nie jest niczym niezwykłym również w "stałowydajnościowych" pompach ciepła, ponieważ zależy od temperatur dz i gz. Oczywiście nie aż w takim zakresie, o którym wspomniałem, ale przebieg mocy niektórych pomp ciepła jest dosyć połamany i może nawet rosnąć pomimo wzrostu temperatury w c.o.

 

Co do zbiornika z mamką - podziwiam Waszą cierpliwość... ;)

 

a ja co do niby TDI 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... niby jest to zbiornik cwu w zbiorniku co. PC ma za zadanie nagrzac priorytetowo wasze "dziecko" do temp. np. 50C, a póżniej grzeje mamkę do 35. Jest to o tyle logicznie dobrze rozwiązane, że mamy mniejsze straty ciepła, ale czy jest to optymalne roziązanie, przy zalożeniu, że woda c.o. bezpośrednio styka się ze ścianką zbiornika cwu?

 

Gdyby było tak jak piszesz to w żadnym wypadku nie byłoby to dobre rozwiązanie. Między mamką a dzieckiem nie może być izolacji bo nie byłaby podgrzewana ciepła woda użytkowa. Tam nie ma żadnej wężownicy i ogrzewanie przebiega od mamki do dziecka, wtedy wymiennik ciepła oddaje energię do mamki a mamka do dziecka. Po zakończeniu grzania ciepłej wody mamka jest odcinana od dopływu wody z c.o. przez zawór trójdrogowy i wtedy po wyrównaniu w krótkim czasie temperatur między mamką a dzieckiem w obu elementach jest ta sama temperatura (czyli np. 50 st.C). Powierzchnia wymiany ciepła przy tak niskiej różnicy temperatur powinna być jak największa tak więc zbiornik wewnętrzny powinien być odpowiednio duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...