Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Klimaw wielkie dzięki za odpowiedź

Niestety nie mam możliwości doprowadzenia do działki gazu ziemnego, myślałem o gazie płynnym z butli. O kosztach napprawy czytałem na którymś z forum ktoś pisał o wynienniku ciepła w 3 letnim viesmanie - naprawa 19 tyś.

Vaillant ma gwarancję 2 lata i dlatego się obawiam wysokich kosztów ew. napraw.

Może ktoś jeszcze się skusi na odpowiedź??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

slawkod

No niestety nie jestem jednym(ną) z wymienionych ale coś tu napiszę.

Po pierwsze jeśli liczysz czas zwrotu to weź pod uwagę koszt doprowadzenia przyłącza gazowego do działki , chyba , że masz je na działce.

Po drugie skąd słyszałeś o wysokich kosztach napraw PC?

Po trzecie gwarancja na PC (moja) jest np.5 lat i w tym czasie serwisowanie jest w cenie PC.

Po czwarte jesli chodzi o dom to 20 cm wełny w dachu to trochę przymało.

 

Koszt eksploatacji pewnie będzie taki jak podałeś choć chyba teraz lepiej podawać przybliżone zużycie energii w kWh(skaczące ceny).

 

Na temat doboru nie wypowiadam sie bo szkielet praktycznie nie ma akumulacyjności ścian w związku z czym może się dla takiego przypadku inaczej liczyć. :o

 

umiesz przekonywac ludzi 8)

Co do forum to nie pomylilem bo pisalem na temat 2- go wątku czyli? TDI z IVT :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw wielkie dzięki za odpowiedź

Niestety nie mam możliwości doprowadzenia do działki gazu ziemnego, myślałem o gazie płynnym z butli. O kosztach napprawy czytałem na którymś z forum ktoś pisał o wynienniku ciepła w 3 letnim viesmanie - naprawa 19 tyś.

Vaillant ma gwarancję 2 lata i dlatego się obawiam wysokich kosztów ew. napraw.

Może ktoś jeszcze się skusi na odpowiedź??

 

Musisz sobie zrobic bilans cieplny i bilans kosztów. Każda przedlużona gwarancja jest niestety wliczona w cenę. Kolega się cieszy, że ma ją na 5 lat, ale czy to coś daje? Najważniejszy jest 1 rok. Jeśli jest wszystko ok, to wolalbym na 2 za 5 klocków mniej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dT=4K książkowe.

 

A co jak jest 7K? Pompa hula na 3 biegu szybciej się nie da;).

 

Opisz jakie masz dz w szczegółach.

 

Może masz tylko filtr do przeczyszczenia.

 

Mam dwa kolektory pionowe równoległe 75m oraz 66m oddalone od domu po około 20m. Pompa Fighter 1240 6kW. Grunt podobno wilgotny.

Po 10 minutach pracy PCi dt DZ się ustabilizowała i wynosi 8,7K (5,0/-3,7). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam dwa kolektory pionowe równoległe 75m oraz 66m oddalone od domu po około 20m. Pompa Fighter 1240 6kW. Grunt podobno wilgotny.

Po 10 minutach pracy PCi dt DZ się ustabilizowała i wynosi 8,7K (5,0/-3,7). Pozdrawiam

 

Chyba im się dobrze wierciło :p Dlaczego nie wywiercili po równo? Masz różne długości wymienników, a co za tym idzie opory i przepływy. Chyba, że masz PC z TDi możesz to wykorzystac 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam dwa kolektory pionowe równoległe 75m oraz 66m oddalone od domu po około 20m. Pompa Fighter 1240 6kW. Grunt podobno wilgotny.

Po 10 minutach pracy PCi dt DZ się ustabilizowała i wynosi 8,7K (5,0/-3,7). Pozdrawiam

 

Chyba im się dobrze wierciło :p Dlaczego nie wywiercili po równo? Masz różne długości wymienników, a co za tym idzie opory i przepływy. Chyba, że masz PC z TDi możesz to wykorzystac 8)

 

Miało być 2x75 ale się jeden zasypał. Na powrotnym kolektorze mam regulatory przepływu, które powinny to skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shoot

po prostu byłam ciekawa jak to jest ...czy każda spręzarka inwerterowa ma zapas mocy ?przecież są takie np. w kilamtyzatorach , szukałam nawet takiej konkretnie którą zastosowano w tym wypadku Premium Line X15 ...nic nie ma ..jakiegos symbolu czy cos takiego zeby odszukać i poczytać .......

Może Ty masz jakieś dane ....szukałam i na stronach Mitsubishi ....kiepsko mi szło .......szkoda , ze nia ma takiego programu doboru jak Copeland dla swoich ..wpisałoby się dane i byłoby wszystko wiadomo ... .

Klimaw

u nas piszą róznica 1,5-5*C DZ ale u Was ( Nibe) 2-5 .... jak jest za dużo ( powyżej tego ) to albo filtr albo zapowietrzenie dolnego żródła jakby rosła na wejsciu i utrzymywała się na wyjściu na tym samym poziomie tzn zablkowanie parowniaka ( przemarznięcie ) . Jaka optymalna róznica ?...może Ktoś zechce odpowiedzieć .......czy kazda mieszczaca sie w normie czy jakaś liczba szczególnie ...bo coś.... ????

Rume

ma nierówny kolektor bo nie zawsze da sie równo ale przy nierównym powinno być coś co by je wyrónywało jakiś regulator przepływu .

Slawkod

Klimaw już odpowiedział ....ja keidyś pisałam o tej naprawie że to niemozliwe żeby było aż tyle ......Vaillant jest dobrą firmą ...serwisu to właściwie tu nie ma potrzeby bo nie ma co się psuć .....jak na początku dobrze ustawią to jest OK!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miało być 2x75 ale się jeden zasypał. Na powrotnym kolektorze mam regulatory przepływu, które powinny to skorygować.

 

To nie jest też optymalne rozwiązanie. Mogli poprostu zapuścic sonde o takij samej długości i tak by wystarczyly, a dławieniem powodujesz wiekśzy pobór mocy pompy obiegowej DZ :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest też optymalne rozwiązanie. Mogli poprostu zapuścic sonde o takij samej długości i tak by wystarczyly, a dławieniem powodujesz wiekśzy pobór mocy pompy obiegowej DZ :(

 

Nie strasz nie strasz ;) regulacją wywołuje się w krótszym obiegu opory równe tym z dłuższego obiegu, więc przy prawidłowym ustawieniu nie ma większego poboru energii przez pompę obiegową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie strasz nie strasz ;) regulacją wywołuje się w krótszym obiegu opory równe tym z dłuższego obiegu, więc przy prawidłowym ustawieniu nie ma większego poboru energii przez pompę obiegową...

 

Czy aby napewno nie? Przemyśl to dobrze :)

Dławieniem zmniejszysz przepływ, czyli się wyrównają opory, ale pompa obiegowa to odczuje, dodatkowo musisz przepchac ok. 10-cio metrowy słup glikolu. Wiec lepiej jest chyba miec 2 sondy po 70 m niz jedna 65 a drugą 75. [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowała od 18.10 do 19.10 i jest DZ 4,2/0,6.

Idę teraz popchnąć pompkę DZ na 2 i zobaczymy co będzie bo PC jeszcze chodzi i grzeje biedna do tych 55 stopni. :D

 

terplace

Od 19.10 do 19.40 pompka DZ pracowała na biegu 2 i temp DZ jest 3,8/2,1.

GZ nie podaję bo grzało do wysokiej CWU ( wyłączyłem przy 51 stopniach ).

 

Musisz to zbadać jak PCi będzie pracowała na podłogówkę z miare stabilną temp. gz. Potem przełączyć bieg pompy obiegowej dz i zobaczyć jak to wpłynie na temp. gz na wyjściu z pompy ciepła. Zmiana temp. w dz powinna objawić się zwianą temp. gz. To nazywa się optymalizacją pracy urządzenia do aktualnych warunków. Powinno to być zrobione teoretycznie przed montażem, a jeśli nie to praktycznie po uruchomieniu przez instalatora. Najprawdopodobniej okaże się, że zmiana mocy pompy obiegowej (np. o 50W) spowoduje wzrost mocy grzewczej o kilkaset watów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa kolektory pionowe równoległe 75m oraz 66m oddalone od domu po około 20m. Pompa Fighter 1240 6kW. Grunt podobno wilgotny.

Po 10 minutach pracy PCi dt DZ się ustabilizowała i wynosi 8,7K (5,0/-3,7). Pozdrawiam

 

Więcej szczegółów:

Jakie rury w odwiertach?

Gdzie łączone są te rury do rozdzielacza (przy odwiertach w studzience czy w kotłowni)?

Jaka rura zbiorcza biegnie od rozdzielacza do PCi i ile jej jest?

Jaki jest roztwór w obiegu DZ (jaki glikol i w jakim stężeniu?

 

Różnica pomiędzy odwiertami jest 12%. Glikol "ma znaczne" możliwości samoregulacji z uwagi na znaczną lepkość kinematyczną i nieliniową zależność tejże lepkości od temperatury. Przez krótszy odwiert będzie większy przepływ, a więc będzie bardziej wychłodzany. Opory przepływu w tym odwiercie będą rosły, a przepływ będzie malał z uwagi na wzrost lepkości roztworu. Stosowanie regulatorów przepływu w sytuacjach niewielkiej dysproporcji w długości obiegów nie ma zatem sensu. Regulatory te tylko zwiększają opory. Nie można bezmyślnie prznosić rozwiązań z systemów wodnych na glikolowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów. Proszę o pomoc w potwierdzeniu doboru PC. Ja się na tym za bardzo nie znam, a wykonawca zaproponował mi coś takiego. Pompa VAILLANT VWS 62/2 o mocy 6KW i dwa odwierty ok. 60 metrowe.

Dom jest konstrukcji szkieletowej piętrowy razem 100m2 ocieplony 14 centrmetrów wełny mineralnej i 5 centymetrów styropianu w ścianie, 20 centymetrów wełny mineralnej w dachu.

Bardzo proszę doświadczonych forumowiczów (henok, terplace, bonetka) o ich zdanie na ten temat i ewentualne spostrzeżnia na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze i montażu przez wykonawcę. Cały czas się waham między PC i gazem płynnym. Tak sobie na szybko obliczyłem, że PC powinna mi się po ok 10 latach zwrócić, i właściwie byłbym na to zdecydowany, ale boję się tylko jakiejś awarii PC, bo słyszałem że koszty napraw są makabryczne. Możecie mi też napisać jaki jestprzybliżony koszt rocznej eksploatacji PC (ja przyjąłem 1500-2000zł/rok - chyba że jestem w błędzie??). I jeszcze jedno pytanko jak jest z serwisowaniem PC czy jest to konieczne lub wskazane? Co jaki okres czasu i jakie są to koszty??

Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów o rozwianie moich wątpliwości.

 

Przy tak malym metrazu moim zdaniem pompa sie nie oplaca. Lepiej te pieniadze zainwestuj w lepsze ocieplenie domu i postaraj sie zrobic dom jak najbardziej pasywny. Wtedy wystarcza same grzejniki elektryczne + może solary jeśli lubisz ekologię. Oczywiscie wentylacja mechaniczna i gwc i reku wskazane. Jeśli jeszcze lubisz palic kominkiem to zrob kominek z DGP.

 

Jeśli chcesz miec pewnosc to tylko obliczenia OZC - policz dokladnie wszystkie warianty. Podejrzewam ze dom pasywny wyjdzie taniej w wykonaniu niz obecny stan + PC.

 

ps. Przypominam iz standard domu pasywnego to:

ściany - 30 cm ocieplenia

podloga - 30 cm

dach 40 cm

okna <= 0,8 W(m2-K)

i walka z mostkami termicznymi

w sumie ma Ci dać nie więcej niz 10W/m2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej szczegółów:

Jakie rury w odwiertach?

 

PE 42

 

Gdzie łączone są te rury do rozdzielacza (przy odwiertach w studzience czy w kotłowni)?

 

rury są łączone w kotłowni - kolektor blisko pompy

 

Jaka rura zbiorcza biegnie od rozdzielacza do PCi i ile jej jest?

 

tego nie pamiętam, ale chyba jeden stopień wyższa na której jest filtr solanki - około 1m .

 

Jaki jest roztwór w obiegu DZ (jaki glikol i w jakim stężeniu?

 

jakiś alkohol - ergolid eko to nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej szczegółów:

Jakie rury w odwiertach?

 

PE 42

 

Gdzie łączone są te rury do rozdzielacza (przy odwiertach w studzience czy w kotłowni)?

 

rury są łączone w kotłowni - kolektor blisko pompy

 

Jaka rura zbiorcza biegnie od rozdzielacza do PCi i ile jej jest?

 

tego nie pamiętam, ale chyba jeden stopień wyższa na której jest filtr solanki - około 1m .

 

Jaki jest roztwór w obiegu DZ (jaki glikol i w jakim stężeniu?

 

jakiś alkohol - ergolid eko to nie jest

 

A jak jest odległość odwiertów od kotłowni w poziomie.

 

Ważne jaki to jest alkohol. Duże dT może wynikać z małego ciepła właściwego lub z małej gęstości czynnika w dz. Spotkałem się także z bezmyślnym stosowaniem preparatów o słabych własnościach. Zapytaj instalatora co tam ci wlał.

 

WAŻNE: dT (a więc i temp. parowania) zależy nie tylko od wielkości przepływu ale od gęstości cieczy i jej ciepła właściwego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...