Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jak jest odległość odwiertów od kotłowni w poziomie.

 

Ważne jaki to jest alkohol. Duże dT może wynikać z małego ciepła właściwego lub z małej gęstości czynnika w dz. Spotkałem się także z bezmyślnym stosowaniem preparatów o słabych własnościach. Zapytaj instalatora co tam ci wlał.

 

WAŻNE: dT (a więc i temp. parowania) zależy nie tylko od wielkości przepływu ale od gęstości cieczy i jej ciepła właściwego.

 

Ciepło właściwe w tak dużym zakresie się chyba nie różni (Alkohole i glikole około 2,4 chyba że gęstość mocno się różni). Rzadki glikol (rozcieńczany wodą) ma chyba większe ciepło właściwe. Sam już nie wiem ;). A co mi wlał instalator to tylko on sam wie :(.

 

Jutro będą czyszczone filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak jest odległość odwiertów od kotłowni w poziomie.

 

Ważne jaki to jest alkohol. Duże dT może wynikać z małego ciepła właściwego lub z małej gęstości czynnika w dz. Spotkałem się także z bezmyślnym stosowaniem preparatów o słabych własnościach. Zapytaj instalatora co tam ci wlał.

 

WAŻNE: dT (a więc i temp. parowania) zależy nie tylko od wielkości przepływu ale od gęstości cieczy i jej ciepła właściwego.

 

Ciepło właściwe w tak dużym zakresie się chyba nie różni (Alkohole i glikole około 2,4 chyba że gęstość mocno się różni). Rzadki glikol (rozcieńczany wodą) ma chyba większe ciepło właściwe. Sam już nie wiem ;). A co mi wlał instalator to tylko on sam wie :(.

 

Jutro będą czyszczone filtry.

 

Jak etanol to nie powinno byc problemu. Jak izopropanol to róznica też będzie znikoma. Ale są różni wynalazcy. No i może stężenie bez sensu może być za duże. Rzeczywiste cw dla roztworów różnią się od teoretycznych na korzyść glikoli. Oczywiście biorąć pod uwagę podobne stężenia nie są to różnice takie, które usprawiedliwiają tak duże dT. Może to być tylko jedna z przyczyn.

 

Podaj mi jeszcze odległość dziur od budynku, a ja przyjmę 30% roztwór etanolu i policzę opory. Przyjmę rury 40x3,7, a zbiorczą 50.

Jak będę znał tym pompy obiegowej dz to powiem ci co możesz zrobić lub nie, aby zniwelować dT.

 

Z grubsza przeliczłem tój układ. Albo gdzieś masz coś przytkane mocno (regulatory, filtr) albo uszkodzoną pompę obiegową, albo masz ustawioną pompę na najniższym biegu. Jakby pompka była na najniższym biegu do dT by się zgadzało z grubsza dla takiej instalacji jak mi opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi jeszcze odległość dziur od budynku, a ja przyjmę 30% roztwór etanolu i policzę opory. Przyjmę rury 40x3,7, a zbiorczą 50.

Jak będę znał tym pompy obiegowej dz to powiem ci co możesz zrobić lub nie, aby zniwelować dT.

 

Od otworów pionowych do pompy mam około 20m (prawie po równo).

Ja podejrzewam że to będą filtry - jutro się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to zbadać jak PCi będzie pracowała na podłogówkę z miare stabilną temp. gz. Potem przełączyć bieg pompy obiegowej dz i zobaczyć jak to wpłynie na temp. gz na wyjściu z pompy ciepła. Zmiana temp. w dz powinna objawić się zwianą temp. gz.

 

Sprawdziłem. :D

Dopadłem pracującą PC po powrocie do domu.

 

DZ pompka na 2 temp.DZ 4,3/1,9 GZ 30,7*

Po przełączeniu

DZ pompka na 1 temp.DZ 4,2/-0,3 GZ 30,8*

Po przełączeniu

DZ pompka na 2 temp.DZ 4,0/3,1 GZ 31,3*

 

Z obserwacji prawdę mówiąc nie zauważam po stronie GZ jakichś gwałtownych lub chociaż szybkich zmian.

dt GZ cały czas w granicach 5,3-5,6*

 

Jak lepiej zostawić pompkę DZ na 1 czy na 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Decyzja o ogrzewaniu domu PC podjeta,teraz zaczely sie schody.

Czytam i czytam ten temat.Polowa to dla mnie abstrakcja,bo moj humanistyczny umysl nie pojmuje do konca calej tej techniki.

Ale troche sie orientuje.

Dom jest w budowie.Zaczynam jednak powoli przeglad PC i firmy ktore sie tym zajmuja.Zdecydowalismy sie wstepnie na pompe IVT.

W chwili obecnej dostalam dwie wstepne wyceny. I moja glowa zrobila sie kwadratowa, bo w jednym momencie przestalam to wszystko pojmowac.

Domek mamy z poddaszem uzytkowym,niepodpiwniczony,gora to przede wszystkim skosy,200m2podlogi.

Firma nr1 w wycenie wstepnej okreslila, ze potrzebuje pompe o mocy 9kW z dwoma kolektorami pionowymi po 80m.Cena jest do przelkniecia.

Firma nr2,polozona duuuuzo blizej okreslila, ze potrzebuje pompe o mocy12kW i 4kolektory pionowe po 80m!.Przy czym cena jest o dobre 25-30%wieksza i trzeba dodac sobie 7%vat. I badz tu madry czlowieku.

Pomocy!

Zeszlam i jeszcze nie wrocilam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to zbadać jak PCi będzie pracowała na podłogówkę z miare stabilną temp. gz. Potem przełączyć bieg pompy obiegowej dz i zobaczyć jak to wpłynie na temp. gz na wyjściu z pompy ciepła. Zmiana temp. w dz powinna objawić się zwianą temp. gz.

 

Sprawdziłem. :D

Dopadłem pracującą PC po powrocie do domu.

 

DZ pompka na 2 temp.DZ 4,3/1,9 GZ 30,7*

Po przełączeniu

DZ pompka na 1 temp.DZ 4,2/-0,3 GZ 30,8*

Po przełączeniu

DZ pompka na 2 temp.DZ 4,0/3,1 GZ 31,3*

 

Z obserwacji prawdę mówiąc nie zauważam po stronie GZ jakichś gwałtownych lub chociaż szybkich zmian.

dt GZ cały czas w granicach 5,3-5,6*

 

Jak lepiej zostawić pompkę DZ na 1 czy na 2?

 

Coś tu dziwnie. W pierwszym i trzecim przypadku dT znacznie się różniła choć pompa pracowała na 2 biegu. Po przełaczeniu odczekaj 5 minut i dopiero posprawdzaj dT na dz i gz. Nie pamiętam jakiej masz mocy PCi, ale ważne są właśnie te dziesiąte części dT. Zauważ, że jakby pompa miała 5,3kW i dT na gz zmieniła by się o 0,3 to jest to wzrost mocy o 300W. Nie wiem jaką masz pompe obiegową. Ale przełączenie z 1 na 2 bieg powiedzmy, że spwoduje wzost mocy pompy obiegowej o 30W. A wtedy z 30W masz 300W. Czyli COP tej operacji wyniesie 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaproponował 20kW i 300 mb kolektora-tak e-mailowo. :lol: :lol: :lol:

Na pewno nie zmarzniesz. :o - tylko ile za inwestycję i eksploatację zapłacisz?

 

Jeśli to poważne firmy to jeśli chcą zarobić to powinny przyjechać i posprawdzać na miejscu.

Zapytaj czy zrobili choć OZC?

 

Próbka tutaj:

http://www.kisan.pl/page.php?action=423

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek byl e-mailowy ale wiekszosc szczegolow podalam.I od razu podkreslam, wiem ze na oko to sobie mozna.

Ale dlaczego takie ogromne rozbieznosci?

 

Jak na mój gust to prawda leży gdzieś po środku. Poszukaj trzeciego instalatora, może on przynajmniej podejdzie poważnie do sprawy. Jak widzisz sama marka (IVT) niczego nie gwarantuje. Obaj przedstawiciele zaoferowali ci w zasadzie dwie różne instalacje. Może być tak, że jeden przewymiarowywuje bo nie ma doświadczenia i dobiera z zapasem na wszelki wypadek. Drugi natomiast za szelką cenę próbuje sprzedać swoje usługi (niższa cena bo mniejsza instalacja) z nadzieją że jakoś to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw tak to i ja sobie sama wylicze :):):):)Zapytam,zobacze co z tego wyjdzie.

Tylko maly problem z dojazdem do mnie,bo ja buduje na totalnej prowincji,daleko od drogi...A nie kazdy ma ochote rozdrabniac sie na zadupia.

 

Napisz jak najwięcej o swoim domu, to postaramy się ciebie ukierunkować. Zrób wywiad po sąsiadach może ktoś miał wierconą studnię głębinową to będzie potrafił coś powiedzieć o tym jaki jest grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam PCi Nibe 1140 8kw

podlogowka wszedzie po podzlodze 160m2

 

pytanko mam do was a raczej kilka

1) czy pompa obiegowa CO powinna chodzic non stop ? u mnie wlasciwie chodzi caly czas, czy to nie wychladza za bardzo wody CO ?

 

2) sterowanie mam tylko pogodowe + czujniki temp w pokojach (elektrozawory czy cos) - czytalem ze niezbyt optymalne roziwazanie dlatego uzywam tego tylko w garazu(gdy spadnie ponizej6C to otwiera), pomimo tego pompa zalcza mi sie mniej wiecej co godzine bo woda w CO sie szybko wychladza - czy to wina tego ze budynek nowy, mokry i nie wygrzany ? grzeje dopiero 4 miesiac

 

3) czy we wiatrlopie macie rowniez podlogowe zalozone ? moze to przez to u mnie wynika powyzszy problem ? powinienem zamknac ten zawor na wiatrolap ?

 

4) pytanie bardziej do uzytkownikow Nibe, jak radzicie sobie z grzaniem glownie 2 taryfie? ja ustawiam krzywa grzewcza na 3 i w tanich godzinach podbijam ja o kolejne 3 ale z powodu problemu pkt2 i tak zalacza sie pompa mniej wiecej co godzine :( czy powinienem bardziej podbic w tanich godzinach ? czy moze robic to zupelnie inaczej ?

nie narzekam na temp bo podloga trzyma i mam 21C chodzi tylko o to ze czesto sie zalacza a na dworzu jest w dzien nawet +5C.

 

Nie mieszkam jeszcze w nowym domu dlatego ciezko mi zmieniac i analizowac ustawienia dlatego poki co ide na latwizne i pytam was 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoenix.pl

 

Też mam 1140 6kW. :D

Ad.1-musi chodzić w sezonie grzewczym 24h :cry:

Ad.2-to może być przyczyna , że niewygrzany ale ja też grzeję od września i tak często załączeń nie mam-a ile masz załączeń na dobę?-menu5.6

Ad.3-ja mam wiatrołap jako powrót z innej pętli.Jeśli masz na wiatrołap osobną pętlę to jakiej jest długości-przecież to małe pomieszczenie?

Ad.4-ja też mam krzywą 3 a twoje podbicie o 3 czyli krzywa 6 to już jest kosmos bo zobacz jaką masz wtedy temp zasilania.

 

Jaką masz dT GZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace,orientuje sie po innych instalatorach rowniez(tzn.czekam na wstepny szacunek). Firma nr1 ma 15 lat doswiadczenia na rynku, w tym conajmniej 5 lat pracuja z pompami a nr2 4.Zastanawiam sie czy tumoze byc pogrzebany pies,chocby czesciowo.

Co do sasiadow instalujacych pompy,hmmmm.Sa jedni znajomi znajomych w sasiedniej wsi i chce ich nawiedzic w najblizszej przyszlosci.Z tego co sie orientuje maja 2 odwierty po 75m(chata ciut wieksza niz moja).

Co do lekko olewackiego stosunku,to zastanawiam sie,czy nie odstrasza ich wizja domu w budowie (dopiero mamy lawy).Chociaz ja nauczona smutnym doswiadczeniem wiem, ze mieszkajac na zadupiu jest sie zawsze na koncu kolejki.

Co do domu,to bede musiala sie jutro skupic i wszelkie wieci wklepac.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoenix.pl

 

Też mam 1140 6kW. :D

Ad.1-musi chodzić w sezonie grzewczym 24h :cry:

Ad.2-to może być przyczyna , że niewygrzany ale ja też grzeję od września i tak często załączeń nie mam-a ile masz załączeń na dobę?-menu5.6

Ad.3-ja mam wiatrołap jako powrót z innej pętli.Jeśli masz na wiatrołap osobną pętlę to jakiej jest długości-przecież to małe pomieszczenie?

Ad.4-ja też mam krzywą 3 a twoje podbicie o 3 czyli krzywa 6 to już jest kosmos bo zobacz jaką masz wtedy temp zasilania.

 

Jaką masz dT GZ?

 

cos mi fakty sie rozjechaly - na szybkiego pisalem prosto z budowy i masz hehe

mala korekta:

 

Ad2 zalaczen pompy mam od 10 do 12 na dobe aha no i pompe mam od pazdziernika a nie od wrzesnia :oops:

Ad3 niestety niewiem jak tam wyglada musialbym z instalatorem pogadac w kazdym razie mam osobny zawor wiec osobna petla jest, pomieszczenie naprawde mardzo male

Ad4 krzywa mam 2 a podbijam na 5 (wczesniej mialem krzywa 3 z podbiciem na 5) a pompa teraz chodzi tak samo jak wtedy

 

dT dzis juz nie sprawdze jutro podam jezeliw wiem wogole o co chodzi hehe

czy to jest roznica temp CO kiedy sie wlaczy i wylacza pompa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...