Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Terplace co do PPC jesteś pewny tego co napisałeś?

 

 

Pewnie chodzi ci o wymienniki. Mam akurat takie wyliczenia ze swep'a dla sprężarki o podobnej mocy. Dobrany wymiennik jest dużo mniejszy o tego o jakim pisała bonetka. Już program doboru sygalizował jak widać złą dystrybucję. Przy wyższych temp. skraplania i niższych parowania, kiedy spadnie wydajność z dystrybują będzie jeszcze słabiej. Co prawda tam jest 35 płyt a tu 40, ale tamten wymiennik ma trochę szersze kanały.

**************************************************************

* Obliczenia płytowego parownika - SWEP -- Wersja 7.05 *

**************************************************************

 

*** PAROWNIK ***

 

Klient: Data: 2002-01-10

 

:------------------------------------------------------------:

: Warunki pracy :

:------------------------------------------------------------:

Strona 1 Strona 2

Typ wymiennika ciepła: B10

Nazwa medium: R407c Eth.glycol

Stężenie cieczy% : 40

Temperatura parowania C : -5,00

Przegrzanie K : 5,00

Temperatura wejściowa C : -10,01 3,00

Temperatura wyjściowa C : -5,00 0,00

Max. spadek ciśnienia kPa : 50,0

Moc kW : 7,6

Przepływ - całkowity kg/s : 0,043 0,736

 

:------------------------------------------------------------:

: Płytowy wymiennik ciepła :

:------------------------------------------------------------:

 

Całk. pow. wymiany ciepła m2 : 1,22

Średnia różnica temperatur C : 7,97

Średni wsp. wym. ciepła W/m2,C : 784

Spadek ciśnienia - całkowity kPa : 3,6 12,7

Ilość kanałów : 19 20

Średnica podłączenia mm : 24 24

Rozmieszczenie podłączeń wej/wyj : F3/F1 F2/F4

Pojemność kanałów dm3 : 1,1 1,2

Ilość płyt : 40

Długość mm : 125

Szerokość mm : 117

Wysokość mm : 287

Ciężar - pełny kg : 9,2

pusty kg : 6,5

 

 

UWAGA: Zła dystrybucja po stronie parowej: 11%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Terplace co do PPC jesteś pewny tego co napisałeś?

 

 

Pewnie chodzi ci o wymienniki. Mam akurat takie wyliczenia ze swep'a dla sprężarki o podobnej mocy. Dobrany wymiennik jest dużo mniejszy o tego o jakim pisała bonetka. Już program doboru sygalizował jak widać złą dystrybucję. Przy wyższych temp. skraplania i niższych parowania, kiedy spadnie wydajność z dystrybują będzie jeszcze słabiej. Co prawda tam jest 35 płyt a tu 40, ale tamten wymiennik ma trochę szersze kanały.

**************************************************************

* Obliczenia płytowego parownika - SWEP -- Wersja 7.05 *

**************************************************************

 

*** PAROWNIK ***

 

Klient: Data: 2002-01-10

 

:------------------------------------------------------------:

: Warunki pracy :

:------------------------------------------------------------:

Strona 1 Strona 2

Typ wymiennika ciepła: B10

Nazwa medium: R407c Eth.glycol

Stężenie cieczy% : 40

Temperatura parowania C : -5,00

Przegrzanie K : 5,00

Temperatura wejściowa C : -10,01 3,00

Temperatura wyjściowa C : -5,00 0,00

Max. spadek ciśnienia kPa : 50,0

Moc kW : 7,6

Przepływ - całkowity kg/s : 0,043 0,736

 

:------------------------------------------------------------:

: Płytowy wymiennik ciepła :

:------------------------------------------------------------:

 

Całk. pow. wymiany ciepła m2 : 1,22

Średnia różnica temperatur C : 7,97

Średni wsp. wym. ciepła W/m2,C : 784

Spadek ciśnienia - całkowity kPa : 3,6 12,7

Ilość kanałów : 19 20

Średnica podłączenia mm : 24 24

Rozmieszczenie podłączeń wej/wyj : F3/F1 F2/F4

Pojemność kanałów dm3 : 1,1 1,2

Ilość płyt : 40

Długość mm : 125

Szerokość mm : 117

Wysokość mm : 287

Ciężar - pełny kg : 9,2

pusty kg : 6,5

 

UWAGA: Zła dystrybucja po stronie parowej: 11%.

 

Skonsultuje to z producentem. Po Twoim ostatnim niepochlebnym poście wysłalem do niego wiadomośc. Mam odpowiedz :)

 

"Opinia jest faktycznie krytyczna, ale należy sprawdzic kto ja pisał. Ludzi znajacych się na pompach ciepła jest niewielu, a potencjalni fachowcy (????) z konkurencji wiadomo co napisza. Wymienniki są liczone programem doboru z firmy SWEP (największy dostawca płytówek dla europejskich producentów pomp). Poza tym widać ,że gość nie widział naszej pompy tylko pisze opinie ze słyszenia - a to nie świadczy zbyt dorze o fachowcu (zawór elektromagnetyczny montujemy w pompach i rurki są właściwych średnić).

Prosze o link do tej opinii."

 

Tak jak widac dobór jest z tego samego programu i wątpię, aby było to zle dobrane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak widac dobór jest z tego samego programu i wątpię, aby było to zle dobrane:)

 

Dlatego byłem ostrożny w swoich wypowiedziach, bo przecież pisałem że nie widziałem tej pompy i nie mam pewności co do szczegółów. Dziwiły mnie tylko typy wymienników. Podkreślałem że może to byc jakaś pomyłka.

 

Co do programu. Żadem program jest jest "cudownie inteligentnym stworem". Za wyniki odpowiada użytkownik.

 

Te wyniki, które przedstawiłem są ze swepa. Ale to tylko potwierdzenie moich informacji, gdyż wiem jak dobiera się wymienniki w stosunku do mocy nawet bez programu. Wiem także jakie mniej więcej powierzchnie wymiany są stosowane w PCi innych producentów. Róznice mogą być kilkanaście, nawet kilkadziesiąt procent (filozofia podejścia, rózne współczynniki wymiany ciepła), ale ponad 2-krotne.

 

Wciąż mam nadzieje że to jakaś pomyłka. Daleki jestem od krytyki PCi PPC, bo ich nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak widac dobór jest z tego samego programu i wątpię, aby było to zle dobrane:)

 

Dlatego byłem ostrożny w swoich wypowiedziach, bo przecież pisałem że nie widziałem tej pompy i nie mam pewności co do szczegółów. Dziwiły mnie tylko typy wymienników. Podkreślałem że może to byc jakaś pomyłka.

 

Co do programu. Żadem program jest jest "cudownie inteligentnym stworem". Za wyniki odpowiada użytkownik.

 

Te wyniki, które przedstawiłem są ze swepa. Ale to tylko potwierdzenie moich informacji, gdyż wiem jak dobiera się wymienniki w stosunku do mocy nawet bez programu. Wiem także jakie mniej więcej powierzchnie wymiany są stosowane w PCi innych producentów. Róznice mogą być kilkanaście, nawet kilkadziesiąt procent (filozofia podejścia, rózne współczynniki wymiany ciepła), ale ponad 2-krotne.

 

Wciąż mam nadzieje że to jakaś pomyłka. Daleki jestem od krytyki PCi PPC, bo ich nie znam.

 

W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

 

Poczytaj jeszcze to:

 

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-3240.htm

 

Jak widać z liczbami to u nich ciężko. Nic dzienwego że jak dostali taką porcję liczb, to ich odpowiedź była tak nerwowa.

 

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html. A tu jak na mój gust podane są parametry dla temp. odparowania -5 a nie 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

 

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

 

Kolejna ciekawostka. PCi A9 ze spr. ZH26 ma 9KW w warunkach które podają. A pompa A9 ze sprężarką C373 ABH ma także 9kW. Między tymi sprężarkami w tych samych warunkach jest 1kW różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

 

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

 

Kolejna ciekawostka. PCi A9 ze spr. ZH26 ma 9KW w warunkach które podają. A pompa A9 ze sprężarką C373 ABH ma także 9kW. Między tymi sprężarkami w tych samych warunkach jest 1kW różnicy.

 

możliwe, że te dane są niewiarygodne :( Czy te sprężarki są obydwie z Copelanda i mają tylko inne oznaczenia? Czy są z różnych firm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te sprężarki są obydwie z Copelanda i mają tylko inne oznaczenia? Czy są z różnych firm?

 

Pierwsza to Copeland druga Bristol.

 

ja mam inne trochę dane od producenta. Sądze, że to są improwizacje firmy Nanoterm:) Zresztą zobacz na stronkę PPC czy tam są jakieś wzmianki o innych sprężarkach niż Copeland, a nie sądzę, żeby producent się bawił w podmiany sprężarek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys

niekoniecznie wariacje :) ....oni zmieniali i szatę graficzną i trochę dane ( temp. parowania ( ?) i na jaki dom powierzchniowo może to być ...bo były strasznie przewymiarowane i nie mogliśmy zrozumiec dlaczego ) i widocznie przeszli z Bristoli na scrolle Copelanda ...ale Nanoterm powienien poprawić .

pomijam już fakt że Europower a Ecopower to dwie bardzo podobne nazwy a przecież to zupełnie inne PC bo bezposrednie i pośrednie .

Czasmi jest też tak np. w Nibe że mniejsze moce PC są na Bristolach ( nowych bo przedtem na starych ) a większe na Mitsub. ( o ile pamiętam) więc się dowiedz czy wszystkie są na tych Copeland.

Te dane które podawałam to była konkretna oferta ( chyba nikt sobie nie zmyslił symboli , prawda? ) jaką dostała jedna z forumowiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys

niekoniecznie wariacje :) ....oni zmieniali i szatę graficzną i trochę dane ( temp. parowania ( ?) i na jaki dom powierzchniowo może to być ...bo były strasznie przewymiarowane i nie mogliśmy zrozumiec dlaczego ) i widocznie przeszli z Bristoli na scrolle Copelanda ...ale Nanoterm powienien poprawić .

pomijam już fakt że Europower a Ecopower to dwie bardzo podobne nazwy a przecież to zupełnie inne PC bo bezposrednie i pośrednie .

Czasmi jest też tak np. w Nibe że mniejsze moce PC są na Bristolach ( nowych bo przedtem na starych ) a większe na Mitsub. ( o ile pamiętam) więc się dowiedz czy wszystkie są na tych Copeland.

Te dane które podawałam to była konkretna oferta ( chyba nikt sobie nie zmyslił symboli , prawda? ) jaką dostała jedna z forumowiczek.

 

Bonetka masz racje co do nazw są podobne. Możliwe, że zmieniali szatę i dane. Ale szczerze mówiąc jesli używają tych podzespołów o ktorych piszą i mając na uwadze, że dobór jest prawidlowy, to jest to niezły produkt w dobrej cenie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się sprężmy :D i nie cytujmy za bardzo bo więcej cytatu niz odpowiedzi ( ja juz o to b. prosiłam gdzieś na poprzednich stronach ) bo w końcu Moderator nas odwiedzi i zwróci uwagę ....a to chyba nieladnie by było, prawda ? Poza tym pomyślmy o tych Osobach które to czytają to strasznie niewygodne i z całej strony są 2 czy 3 posty właściwie do przeczytania bo reszta to cytaty.

Sys ..pod warunkiem że DOBÓR podzespołów jest przeprowadzony PRAWIDŁOWO ...

 

Ps.dobrze , żeby nie było "mów do mnie jeszcze .......a ja Cię popieszczę "...ale z tym pieszczeniem to różnie moze być i 230 V też :)

ja prawie nigdy nie cytuję ....nie lubię .....i tak wiadomo o co chodzi po pierwszych słowach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że zajmuję miejsce ale jestem zmuszona tutaj napisać .

Miałam zmienianą pocztę na gmaila i nie wiem jak to sie stało ale częśc Osób pisała na starą ( a częśc na nową ) a ja tam zupełnie nie zaglądałam i dopiero dzisiaj ..chciałam poszukać starej ulotki PC Ecopower bo miałam taką (musiałam sobie przypomniec hasło ) i BARDZO WSZYSTKICH PRZEPRASZAM że milczałam ale ja nie wiedziałam o tych listach .Proszę o wybaczenie :cry: chyba nie myślicie że bym się nie odezwała ?? ja ??...w żadnym wypadku nie byłoby to mozliwe :)

Przepraszam jeszcze raz ...zaczęłam odpisywać każdemu z osobna ale trochę to potrwa .

Sys ...jak znajdę ...napiszę ......( nie doszłam jeszcze do końca bo tam ze 200 wszystkich wiad. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to zbadać jak PCi będzie pracowała na podłogówkę z miare stabilną temp. gz. Potem przełączyć bieg pompy obiegowej dz i zobaczyć jak to wpłynie na temp. gz na wyjściu z pompy ciepła. Zmiana temp. w dz powinna objawić się zwianą temp. gz.

Sprawdziłem teraz DZ na trzech biegach i szczerze mówiąc rozczarowałem się. :cry:

W stabilnych warunkach-co najmniej po kilkadziesiąt minut pracy są następujące wartości DZ:

1 bieg pompki 4,2/-0,3 dT=4,5K

2 bieg pompki 4,1/1,3 dT=2,8K

3 bieg pompki 4,5/2,4 dT=2,1K

 

Po stronie GZ ruchów spowodowanych zmianą biegu pompki DZ nie widzę.

Grzejąc na podłogówkę powoli , niezależnie od biegu pompki DZ temp zasilania powoli podnosi się-na kazdym biegu jest tak samo.

Czy dobrze myślę , że grunt ma po prostu temp około 5* i niezależnie od szybkości przepływu glikolu w rurach( i jego temperatury wejściowej) grunt i tak ogrzeje go do tych 4,1-4,5*? :roll: Czy to wina(zasługa) przewymiarowanego kolektora lub mokrego gruntu?

Jeśli się mylę to prostujcie. :p

Na którym biegu najoptymalniej zostawić pompkę DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...