Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do madrych i znajacych sie na rzeczy. Przez 3ci dzien z rzedu mamy takie wartosci - dom stan surowy:

 

- Temp. na parterze w domu 11,7 stop.

- Temp. zewnętrzna pomiarowa 1,1 stop.

- Temp. płynu wpływającego na pompę 4,4 stop.

- Temp. płynu wypływającego z pompy 4,9 stop

 

Dlaczego na wejsciu temperatura jest nizsza niz na wyjsciu? Powinno byc odwrotnie???

dziekuje!

A pompa ciepła grzeje ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyznam sie, ze nie zadbalem jeszcze o dokladny pomiar temperatury (czujka przyklejona do rury) ale generalnie chodzi o temperature wody w podgrzewaczu czyli czujka zaprojektowana do wlozenia w sonde 40 cm od dna podgrzewacza. Zlekcewazylem to poniewaz wyczytalem w instrukcji, ze sterownik kontroluje temperature wody w samym wymienniku..

 

Zasilanie z PCi (ciepła woda) musi być podłączona do góry wężownicy zasobnika. Pomiar temp. zasobnika musi być zlokalizowany gdzieś u góry zasobnika (ciepła wodę pobierasz od góry). W zasobniku zachodzi tzw. uwarstwienie (u góry jest cieplejsza woda niż u dołu). W czasie podgrzewania uwarstwienie zależy od mocy PCi i przepływu w węzownicy, czyli od dT w obiegu pierwotnym. Im dT wyższe to uwarstwienie w zasobniku większe.

Dodatkowo pomiędzy temp. wody w samym zasobniku (cwu) a wodą w obiegu pierwotnym pompy ciepła występuje różnica temp. Im większa moc PCi tym ta różnica większa. Im większa powierzchnia wymiany (wężownica) tym ta różnica mniejsza. I teraz najważniejsze: Moce dla wężownic podawane są przy znacznych róznicach temp. pomiędzy temp czynnika w węzownicy a temp. wody w zasobniku cwu. Dlatego jak z kotła "dasz" 15kW o temp. 75st. to otrzymasz np. max. 55. I wszytsko ok. Ale jak z PCi o tej samej mocy dasz np. 55stC to otrzymasz max. 35stC. Inaczej mówiąc pompa ciepła szybciej podgrzewa wodę w obiegu pierwotnym (a jest jej tam mało) niż w obiegu wtórnym z uwagi na ograniczoną moc wężownicy.

 

Tego z dT za ch..... nie rozumie - (zwiększając przepływ zmniejszamy dT, a więc różnice na wejściu i wyjściu) - na wejsciu i wyjsciu obiegu wtornego wymiennika zakladam, czyli w zasadzie wezownicy podgrzewacza bo tam temperatura jest oddawana (?)

 

Obieg pierwotny to: skraplacz pompy ciepła, rurki łączące PCi z wężownicą i sama pojemność wężownicy. Obieg wtórny to przestrzeń zasobnika z cwu.

Jeśłi chodzi o dT to: Na wejście PCi podawana jest woda o temp. np. 25stC, bo tyle mniej więcej akurat dla przykładu jest na dole zasobika. W skraplaczu pompy ciepła podgrzewana jest woda. To ile stC zostanie podgrzana zależy od mocy oraz od przepływu. Niech np. przy przepływie V1 podgrzanie wynosi np. 15K, czyli na wyjściu ze skrapacza PCi jest 40stC. Niech teraz przepływ V2 wzrośnie 3-krotnie, to na wyjściu otrzymamy 30stC (bo podgrzew dT=5). Pomijam tu oczywiście wpływ zmiany temp. na moc PCi i na moc wężownicy.

 

Ja sadzilem, ze jesli uzyskam temperature powrotu wody nie przekraczajaca 30C co powinno spowodowac schlodzenie czynnika za skraplaczem (wymiennik rura w rurze w przeciwpradzie) to duzo wyzsza temperatura na zasilaniu wezownicy nie ma znaczenia! Mysle, ze gdybys mi wyjasnil pokrotce co sie zlego dzieje w obiegu chlodzniczym przy wzroscie roznicy temperatury przed i po skraplaczu to by uratowalo moj mozg przed naglym usmazeniem ;)

 

Jeśli na powrocie masz 30stC to na zasilaniu masz więcej. Np. 40stC. Jak będziesz podgrzewał wodę, to temp. powrotu będzie rosła a więc będzie rosła także temp. na wyjściu ze skraplacza. Aż w końcu dojdziesz do temp. maksymalnej. To od temp. na wyjściu ze skraplacza zależy temp. skraplania. Rożnie ciśnienie skrapacznia, spręż (różnica pomiędzy skraplaniem i ssaniem) oraz temp. gazu tłocznego na wyjściu ze sprężąrki. Teraz cały problem z tym, że z uwagi na niewielkie moce wężownic w zasobnikach małych objętości proces wzrostu temp. w obiegu tym pierwotnym (PCi, rurki, wężownica) jest znacznie szybszy niż w zbiorniku z wodą cwu. I jak już np. w na wyjściu ze skr. będzie np. 50stC to PCi krzyczy error, w na górze zasobnika jest dopiero 40stC, na dole jeszcze mniej, gdyż węzownica przy tak małych różnicach temp. pomiędzy wężownicą a wodą cwu w zbiorniku nie była w stanie oddać całej mocy pompy ciepła.

Większy przepływ przez skraplacz i wężownicę (obieg) pierwotny będzie miał następujące skutki:

- zmniejszysz temp. na wyjściu ze skraplacza ("opóźnisz" moment kiedy temp. skraplania dojdzie do wartości max; zwiększysz COP)

- trochę zwiększysz faktyczną moc wężownicy ponieważ zwiększysz średnią różnicę temp. pomiędzy wężownicą a wodą cwu w zasobniu.

 

Pompa WILO rs 50? Nie znam takiej.

 

A to WILO GOLD 50, czyli Salmson z etykietką WILO (Wilo wykupiło Salmsona). Coś pomiędzy rs 25/4 a 25/6. Niestety niezbyt sprawna, bo silnik mocnieszy niż w 25/6 a char. słabsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mało doświadczonym użytkownikiem w temacie pomp ciepła a moje pytanie dotyczy doboru dolnego źródła. Proszę o odpowiedź, czy dla prawidłowego doboru dolnego źródła należy zrobić badania geologiczne? Wiadomo, że wydajność źródła zależy od rodzaju gleby i jej wilgotności. Zastanawiam się więc, czy kolektor dobiera się w trakcie jego montażu (robienia wykopów, chociaż wydaje mi się, że parametry powinno się znać wcześniej), czy na etapie projektu instalacji należy znać już warunki glebowe dla odpowiedniego doboru kolektora. Jeśli drugi przypadek to czy konieczne są badania geologiczne, czy wystarczy na przykład zrobić półtora metrowy wykop dla kolektora poziomego i zobaczyć jaka jest gleba, lub skorzystać z np. mapy glebowo -rolniczej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dimlex

ma nową PC powietrzną z temp. zasilania 75 *C ( chyba jeszcze nie w obrocie ) . W zwiazku z tym róznicuje teraz swoje PC w zależnosci od temp. do 55 , 55-65 *C i 65-75 *C .

http://www.dimplex.de/waermepumpe/luft-wasser.html

( dół strony, po prawej)

Kris_ST

należałoby znać wcześniej żeby poinformować instalatora ...oczywiście że może być mapa a mozna zrobić próbny wykop też . Przy pionowych może ktos już np. wiercił studnię w okolicach i wie przez jakie warstwy przechodził....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech np. przy przepływie V1 podgrzanie wynosi np. 15K, czyli na wyjściu ze skrapacza PCi jest 40stC. Niech teraz przepływ V2 wzrośnie 3-krotnie, to na wyjściu otrzymamy 30stC (bo podgrzew dT=5).

 

Jesli nie popelniles tu bledu to juz po mnie ;(

 

Jesli przy v2 na wyjsciu mialo byc 50 to jestem uratowany ;))

 

A co myslisz o pompach pegler (tanie..)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* 3 Speed Settings

* 2 Years Manufacturer's Guarantee

* "C" Energy Rated

* 6m Delivery Head Maximum

* 1˝" BSP Connection

* +5°C to +110°C Max Temp. Range

* Flow Volume Q Maximum 3.5mł/h

* Can be Used for Max 35kW Applications

* IP44 Rated

* Kitemarked

 

 

Only

was Ł39.99

Ł39.14

Pegler Terrier 6m Circ. Pump

Enlarge Image

Quote No: 52890

Pack Prices (inc. VAT) Quantity

1

Ł39.14

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tak .....napisał ...Bodziopl ........Kto to? ....to zagadka :)) ( lubię zagadki ) ..ale to mądry Pan możecie mi wierzyć na słowo :)...

Mierzę i obliczam że pobiera ona z DZ ok. 5,5 kW - 6,5 kW mocy, po trzecim sezonie DZ pracuje "wokół" zera tzn.: na wlocie jest ~+2,5°C, na wylocie ~-2°C (Staram się robić obiegi w regule "5" a nawet "4", czyli żeby spadki temperatur we wszystkich obiegach były nie większe niż 5 K, także " w poprzek" wymiennika. [/guote]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://74.125.77.132/search?q=cache:kZXI4VT5J0oJ:ir.ptir.org/artykuly/pl/94/IR(94)_1891_pl.pdf+dt+dolnego+zr%C3%B3d%C5%82a+w+pompach+ciep%C5%82a&hl=pl&ct=clnk&cd=3&gl=pl

( nacisnąć na plik html )

kiedys tu była przedstawiona ta praca : może wnioski z niej były złe ( chodzi o podwójną U rurkę ) ale mozna byłoby na wykresach poobserwować czy zmiana dT wpływa jakoś na wymiennik ........i przedstawić wnioski czy się z tym zgadzamy czy nie ...

Cytat ...może należy to rozumieć tak jak i GZ ...dT 4-5 ale nie mniej .....i może optymalnie jest jak wszędzie jest tak samo a przynajmniej podobnie ...i DZ i GZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

mnie sie wydaje że dT może być różne i ( 3) 3,5 - 5 K ( w zależnosci od systemu , ) ..i dla takiego dT należałoby odpowiednio ustawiać przepływ i wys. tłoczenia .

Nic nie wyłączaj absolutnie ...

jak chcesz zobaczyć jak są łączone 2xU rurka ( a wiadomo jak sa naprawdę ..to instalator tylko wie ) ...to wejdz na str. vaillanta i tam materiały projektowe dolne żródła II str. 30 i 42 z 65 wszystkich

ps. zauważ że nie było dT 5 ( w art. )

i zmieniała się w zależności czy PC pracowała krócej czy dłużej ...tylko nie wiadomo ...czy tam była ustawione pompa solanki na np. 1 biegu ...to te wskazania były niezależne od biegu tylko od innych czynników w tym wypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło ( jak mniej pracowała to dT było większe jak więcej to mniejsze dT )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka-jeśli chodzi o PC to ty powinnaś nazywać się Google :lol: (chyba nie wytną za reklamę?) :lol:

Czyli dobrze myślałem o tym połączeniu. :D

Wyłączać nic nie będę , bo technicznie nie mogę-mam inny sposób połączenia.

a wiadomo jak sa naprawdę ..to instalator tylko wie

To u mnie nieprawda. :lol:

U mnie jak wychodzą cztery rury z odwiertu , to 1,5m pod ziemią dwie z nich są połączone 'U' czyli glikol w jednym cyklu i odwiercie:

rozdzielacz-wpływa,wypływa,wpływa,wypływa-rozdzielacz.

Dzięki za bezcenne wskazówki. 8)

 

Jeszcze inne pytanie do Nibowców i nie tylko?

Czy kombinowaliście coś z ustawieniami w menu 9.2.2 i powiązanym z nim 9.2.3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

tak myślę , że prawidłowa dT może być rózna zarówno 3, 5 czy 4 dla systemów woda/woda jak i 4-5 dla systemów glikol/woda i zalecany przepływ ustawia sie właśnie dla takich wartości schłodzenia.

Chociaż to dT 5 niektórzy instalatorzy uważaja ze to z dużo.( mnie też bardziej 4 pasuje niz 5 )

To czym chcesz regulować to menu serwisowe.

ps. a jakie tam one bezcenne , żartujesz :lol:

bezsenne to są naszych GURU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wczorajszym zakreceniu zaworow we wiatrlolapie praktycznie zadnych roznic po 24h - no moze poza tym ze tam zimniej :lol:

pompa nadal 10h pracy i 15 zalaczen

 

zwiekszylem stopniominuty do 120 zoabczymy czy bedzie roznica

 

po zwiekszeniu stopniominut do 120, pompa wlaczala sie tylko 10 razy(pisze tylko bo wczesniej nawet do 25razy) a calkowity czas pracy nadal 10h razem z CWU

 

Ciagle mam jednak problem z ustawieniem czasowym dla dodatkowej cieplej wody :(

pomimo tego ze mam ustawione w menu 7.5.1 na wlaczone oraz poustawiane czasy w kazde dni to pompa i tak nie grzeje tej wody.

w menu 1.8 "przerwa w prod. DCW" jak mam 0 to nie dziala, jak mam 1 to pokazuje date nast grzania dcw (menu 1.9) w dzien nastepny ale o polnocy a nie w czasie jaki mam ustawiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...