Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wątek rozrósł się już do potężnych rozmiarów i zmierza chyba w trochę złym kierunku. Staje się śmietnikiem, w którym można znaleźć, chociaż z racji jego rozmiarów jest to coraz trudniejsze, wszelkie informacje na temat pomp ciepła.

IMHO niektóre poruszone tematy mogłyby być przedmiotem odrębnych wątków.

Takim przykładem jest ostatnia dyskusja na temat różnych opcji w menu pompy Nibe. Temat ten dotyczy dosyć wąskiej grupy użytkowników tej konkretnej pompy ciepła i spokojnie mógły funkcjonować jako odrębny wątek - łatwiej byłoby w nim cokolwiek znaleźć.

 

Proponuję w tym wątku poruszać tematy ogólne odnośnie pomp ciepła, takie, które mogą zainteresować każdego jej obecnego lub potencjalnego użytkownika.

Rozumiem - obawiacie się tego, że na takie "specjalistyczne" pytania nikt nie odpowie, bo nikt do tego tematu nie zajrzy.

Na to też jest sposób - jeżeli na zadany temat brakuje odpowiedzi przez dzień lub dwa można w tym "głównym" wątku o pompach ciepła podać link do tego tematu.

 

Myślę, że takie podejście do tematu ułatwi życie wszystkim zainteresowanym pompami ciepła :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Przy całym szacunku nie moge sie z tobą zgodzić. :(

Dlaczego?

Ano dlatego , że wszystkie wątki w głównym temacie PC są "chwilowe".

Zobacz ile było innych tematów tutaj poruszanych i po jakimś czasie innny i inny i inny.

Za chwilę nie będzie już tego tematu w tym wątku , a będzie inny.

Myslę , że własnie dobrze , że wszystko jest tutaj , bo ułatwia to szukanie i nie zaśmieca forum innymi wątkami.

Jakoś nie wyobrażam sobie osobnych wątków dla IVT,Termogolv,Vallanta,Nibe i innych typów PC .

Nie sądzisz? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku , nie denerwuj się proszę

po pierwsze owszem jest w jednym garnku ale nie jest możliwe żeby to usystematyzować i tu Klimaw ma rację . Poza tym niech każdy sobie zada pytanie czy nie cytuje ..nagminnie i zawsze.. w całosci innych wypowiedzi czasami bardzo długich bo tak mu wygodnie i wcale nie patrzy że zaśmieca wątek i uwazam akurat " to" za zasmiecanie a nie co innego . Nibe ma duzo osób wiec nie jest to dyskusja o PC XYZ . Druga sprawa ..i tak nic ciekawego się tu nie dzieje a chcieliśmy wyczerpać wszystkie mozliwości przed wezwaniem sewisanta i jak możemy pomóc Koledze . Równie dobrze można by uznać niektóre dyskusje teoretyczne za wyzszy stopień wtajemniczenia i je też przenieść gdzie indziej bo dla cześci osób może to być wiedza zupełnie specjalistyczna i wąska i niezrozumiała.

Nie wiem czy mozna uznać za wyczerpujące ogólne tematy ...każdy chciałby chyba mieć wiadomości na swoje pytanie ( jak ostatnie o Thermogolv na które nikt nie raczył odpowiedzieć ) i jego przypadek jest dla tej Osoby najważniejszy i nie ma czasu i może ochoty lub zainteresowania na czytanie ogólnych wadomości chce mieć inf . szybką , warygodną i na temat bo przecież po to tu napisał , prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( jak ostatnie o Thermogolv na które nikt nie raczył odpowiedzieć ) i jego przypadek jest dla tej Osoby najważniejszy i nie ma czasu i może ochoty lub zainteresowania na czytanie ogólnych wadomości chce mieć inf . szybką , warygodną i na temat bo przecież po to tu napisał , prawda ?

 

 

tak i nie..bo przeciez o thermogolv sa tony wiadomosci w tym watku:) wystarczy poczytac..ja rozumiem ze sie nie chce tyle stron poprzegladac..ale coz ..

zawsze potem mozna na priv troche popytac przynajmniej ja tak robilem

 

osobiscie jestem zadowolony z thermogolv..mam cieplo w domu i ciepla wode

choc nie wiem czy wbrew "dobrym rada" jednak teraz nie wzialbym ciutke mocniejszej niz ta ktora mam dobrana na styk

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimaw ..dlatego ja też nic nie napisałam .

A czy P. z Thermogolv wyrażnie zaznaczył na jaki punkt pracy ona jest ? np.-15/20 . Jeszcze takie małe pytanko : czy nie ma zupełnie róznicy i ze względu na budowę ( kolektor ) i sposób grzania cwu miedzy taką samą mocą PC bezpośredniej i pośredniej ? ( dobór elementów PC ) , czy do osiągów i wydolności liczy się tylko spręzarka ?

Inko nie wiem czy pamiętasz początkowo zastanawialiśmy się miedzy 8kW a 9 kW mimo że PPC proponowała 11 kW .O ile pamietam Thermogolv dobrał M2-7 kW ( 140mkw)

ps. typoszereg to chyba 5,7,9 ,11 ( 5,7,10 tłokowa ) ...jak im sie udało idealnie dobrać tę moc bo np. 9 kW to faktycznie 8.8 albo 9,4 a tu 7 kW ma idealnie 7, 0 kW itd. Na poczatku nie było w ofercie 9 kW tylko 7 albo 10 kW czyli nie miałaś zbytnio wyjścia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie bonetko przy PPC zastanawialismy sie pomiedzy 8 a 9 kW:)

thermogolv dobral 7 i teoretycznie jest prawie dobrana w punk bo przy minus 20 pracowala prawie non stop i dawala jakos rade..bez grzalki i bez dogrzewania kominkiem choc w druga dobe zauwazylem ze jednak dom zaczal sie troszke szybciej wychladzac niz normalnie..wiec mozliwe ze przy dluzszym takim okresie z taka tempmusialbym jednak grzalka dogrzac..

w tej chwili PC chodzi tylko w nocnej taryfie i wystarczy..czyli okolo tych 10 godzin

z ta moca to tez jest dziwnie liczone bo te 7 kw jest pokazywane dla 0-50 natomiast gdzies na stronach norweskich znalazlem info ze dla 0-35 ma juz 8,8 KW a umnie w tej chwili PC chodzi do temp 37 stopni

bo w zupelnosci wystarczy na CWU i CO w lecie bedzie trzeba pewnie podniesc grzanie do 43 stopni wiec i gorszy COP bedzie..

 

osobiscie pomimo wszystkiego wzialbym ta 9kw choc moze sie okazac ze w nastepnym sezonie jak juz domek wyschnie i sie wygrzeje jednak te 8kw bedzie naprawde idealnie .no coz zobaczymy

 

(ostatnio nie chce mi sie nawet w kominku palic a taki mial tez byc plan w razie mrozow -20 dogzrewac kominkiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś cicho i nie ma innych tematów więc może wrzucę coś do przemyślenia.

Jak wiecie w niektórych PC jest problem z czasowym sterowaniem CWU.

Wymyśliłem sobie coś takiego. :o

PC steruje CWU na podstawie zmiany rezystancji czujnika pod wpływem temperatury. 8)

Wydaje mi się , że jest to zwykły termistor ale nie wiem o jakiej charakterystyce ( NTC-rezystancja maleje jak temp rośnie lub PTC rezystancja rośnie jak temperatura rośnie ).

Wystarczy znając charakterystykę termistora włączyć poprzez zewnętrzny zegar w obwód szeregowo lub równolegle dodatkowy rezystor który spowoduje , że PC "sztucznie zobaczy" zmianę rezystancji i odpowiednio do tego załączy lub wyłączy CWU.

Nie ma tu mowy o ingerencji w PC i utratę gwarancji , bo trzeba się dostać do listwy połączeniowej gdzie ten czujnik jest włączony , a to jest raczej ogólnie dostępne miejsce.

Nie przesadziłem? :roll: :roll: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw...ja do nowosci to pierwsza jestem ... :lol: a tak w ogóle to sterownik ma pewnie jakąś płytkę ( układy scalone itd ) i nikt jak coś jest w nim żle to się w to nie bawi tylko wymienia się całą płytkę ..a zgadniesz która to jest w 1140 ? albo gdzie jest to" coś" co odpowiada za to DCWU ...

Myślę że dać tyle kasy i samemu główkować żeby coś działało to :( Mam ciągle nadzieję że coś jest żle ustawione i dlatego nie grzeje czasowo bo inaczej taka osławiona PC i taka plama :( .

Natomiast jeszcze chciałam słowo odnosnie tych mocy ....dziwne bo na str.inter Siriusa .5 kW ma 5,5 0/35 i 4,85 0/50 ...i to rozumiem ...ale już 7 kW ma 9,2 0/35 i 7,9 0/50 ..i tu niezbyt ....bo skoro podawana jest zawsze moc dla 0/35 i oscyluje wokół tego czyli moc moze być np. 5,60 to 6 kW i 6,40 to też 6 kW to jest dzwinie . W świetle tego można uznać że skoro M2 jest specyficzna to podaje dla o/50 i w porządku ale trzeba zauważyć ..że w/g ogólnych standartów to raczej nie jest 7 kW tylko 9 kW ..a przynajmniej 8 kW .

Czyli wychodzi z tego że moc grzewcza PC 7 KW jednej firmy i drugiej moze sie znacząco różnić ............... i nadal jest to dla mnie dziwne że wszystkie mają moc grzewczą dla 0/50 idealnie całą bez żadnego miejsca po przecinku, raz się mogło zdarzyć ale przy wszystkich mocach ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jakieś 2 miesiące temu zostałem wystawiony do wiatru przez hydraulika i jednocześnie przedstawiciela firmy Nibe (w tej samej osobie), postanowiłem zrezygnować z tego producenta i poszukuję innej równie dobrej firmy.

Czy moglibyście polecić z ręką na sercu coś porównywalnego ?

Pompa powinna mieć moc około 26kw.

Widzę, że firma vissmann chyba od niedawna ma w ofercie pompy ciepła ale niestety nie znalazłem na forum żadnego posiadacza takiej pompy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

W moim poście nie chodziło o sprawę uszkodzenia lub nie phoenixa. 8)

Ja kombinuję jak w prosty sposób zadawać czasy dla zwykłej CWU ( nie ma to nic wspólnego z DCWU).

Ty masz sytuację komfortową bo w IVT możesz sobie to włączać jak chcesz .

Inni muszą się męczyć i kombinować jak to ugryźć.

Jak to mogło przejść przez palce projektantom? :roll:

Czy setki użytkowników na całym świecie nie zgłaszało problemu ?

Czy my odkrywamy Amerykę ? :lol: :lol: :lol: A może ja jestem tak nieudolny , że nie potrafię tego ustawić? :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa wskazuje - ma to być modernizacja, służąca oszczędności - tę oszczędność musisz udowodnić audytem energetycznym dołączonym do wniosku o kredyt. Jeżeli audyt udowodni, że w akceptowalnym okresie czasu zamiana innego - już posiadanego kotła na pompę ciepła da oszczędności - można mieć nadzieję na premię.

Moja wspólnota mieszkaniowa w ramach kredytu z BOŚ zmieniała ogrzewanie olejowe na geotermalne, do tego była wymiana całej instalacji CO i docieplenie budynku. To bardzo ważne i konieczne - zamiana gorszego na lepsze. Budowa instalacji w nowym budynku pod termin termomodernizacji nie podchodzi.

 

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Byłem w BOŚ-u i miła Pani powiedziała mi, że taki kredyt z umorzeniem część jest przewidziany dla pomp ciepła w nowych budynkach. Cały szkopuł w tym, że trzeba zrobić audyt i koncesjonowany audytor od razu może określić procent jaki BGK zapłaci za nas. Druga rzecz to to, że trzeba na kredyt czekać nawet 1/2 roku. Poleciła mi bardziej kredyt na specjalnych warunkach (oprocentowanie 3% 7 lat spłaty 90%kosztów inwestycji - łącznie z ogrzewaniem podłogowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w przypadku kredytów czy dofinansowania ważne jest to,czy jest to podmiot gospodarczy czy też inwestor prywatny. 8)

Dla podmiotów gospodarczych są preferencje nawet w postaci umożeń części kredytu.Nic się chyba nie zmieniło pod względem dofinansowania prywatnego inwestora ( zawsze po łbie :cry: ) i liczyć może tylko na niskooprocentowany kredyt.

Kiedyś ktoś tu podawał , że lepiej dobrać więcej do hipotecznego i spłacać jeden niż bujać się z dwoma.

Niezbyt optymistyczne to wieści ale za to żyjemy w ciekawym kraju. :lol: :roll: :lol:

Ciekawe kiedy dojrzeją do wprowadzenia specjalnych taryf energetycznych dla PC - tak jak np. w Szwecji? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego sądzisz, że lepiej wziąść kredyt na 7% niż na 3% dla pompy za 63tyś kredyt na 7lat to 6,7tyś odsetek. Nie wiem czy opłaca się płacić więcej.

Kredyt z BGK z premią termo.... dają na 100% osobom prywatnym tylko tak jak już pisałem trzeba pomieść koszty (audyt energetyczny) i trzeba długo czekać. Pani w banku mi też go odradzała bo to trwa i nic nie wiadomo.

Jak pomyślę, że ktoś mi zwróci 10-14tyś to nie wiem czy nie opłaca się poczekać 1/2 roku i wydać 1tyś zł na audyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw ...rozumiem ...ale gdybyś znalazł to co mnie interesuje to daj znać :)

Wcale nie jest komfortowo ..bo można wyłączyć grzanie ( w danych godzinach , jeden przedział czasowy ) ale nie mozna zmniejszyć/ zwiekszyć temp. w danych godzinach tygodnia ( nie chodzi o dodatkową ) jak by się ktoś uparł to wyłączając i czekając jak wystygnie i znowu włączając można sobie regulować jaką temp. ma mieć cwu :) ale chyba nie o to chodzi . O ile pamietam w Viessmannie można sobie ustawić co 3 h inną w ramach np. normalnej , podwyższonej czy góry zbiornika .

Jak coś nie istnieje to nie można być nieudolnym i trzeba kombinować. :)

ps. rzeczywiście w instrukcji jest napisane że " sterow. cwu działa tak jak i sterowanie pracą PC w/g zegara . Można również wyłączyć CWU w ogóle " - sugeruje to dwie funkcje dodatkowe dla normalnej cwu podwyższenie/ zmniejszenie w danych godzinach oraz wyłącznie { to wszystko oprócz normalnej na co dzień }- ale ja nigdy tego u siebie nie znalazłam a moze nie umiałam szukać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

Miałem na myśli kredyt hipoteczny i to we frankach.

Ja tak mam i teraz mam oprocentowanie na poziomie 2,46%.

Nie sądzę , żeby oprocentowanie w złotówkach było na poziomie aż 7%. :roll:

Dodaj do drugiego kredytu marżę banku , opłatę za wniosek jakieś inne tajne opłaty banku no i oczywiście koszt zabezpieczenia kredytu.

A skąd wziąłeś kwotę zwrotu 10-14k?-tak jest w warunkach kredytu?

Jestem sceptyczny , bo jakoś nikt się tu jeszcze nie chwalił , że otrzymał jakikolwiek zwrot kasy. :lol:

A może kasę wziął i nie chce się z nami podzielić ? :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego sądzisz, że lepiej wziąść kredyt na 7% niż na 3% dla pompy za 63tyś kredyt na 7lat to 6,7tyś odsetek. Nie wiem czy opłaca się płacić więcej.

Kredyt z BGK z premią termo.... dają na 100% osobom prywatnym tylko tak jak już pisałem trzeba pomieść koszty (audyt energetyczny) i trzeba długo czekać. Pani w banku mi też go odradzała bo to trwa i nic nie wiadomo.

Jak pomyślę, że ktoś mi zwróci 10-14tyś to nie wiem czy nie opłaca się poczekać 1/2 roku i wydać 1tyś zł na audyt.

 

Nie wiem jak jest teraz. Ale kiedyś było tak, że aby otrzymać taki kredyt, wykonawca(sprzedawca) musiał mieć podpisaną umowę z bankiem. Tenże wykonawca ponosił cześć kosztów związanych z kredytem. Przenosił więc wtedy koszty na inwestora, i nie było już wtedy tak ciekawie. Może teraz coś się zmieniło, ale trzeba być ostrożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...