Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak to mogło przejść przez palce projektantom? :roll:

Czy setki użytkowników na całym świecie nie zgłaszało problemu ?

Czy my odkrywamy Amerykę ? :lol: :lol: :lol: A może ja jestem tak nieudolny , że nie potrafię tego ustawić? :cry: :cry: :cry:

 

Przez lata duże firmy wypracowały sobie markę. Niestety, teraz jadą "już" na tych markach. KIlkanaście lat temu Marcedes, to był Mercedes, a Volvo to Volvo. Teraz coraz mniej jest Mercedesa w Mercedesie i Volvo w Volvo. Tak samo jest z pompami ciepła. Większość markowych pomp ciepła to "konstrukcje wykupione" od mniejszych producentów z nalepionym nowym logo, wraz z wadami jakie posiadały. W dodatku, czym większy producent i większa skala produkcji, tym ta produkcja jest mniej elastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aktualnie w BOŚ-u można otrzymać preferencyjny kredyt pro-ekologiczny na PC, DZ itp.

Warunki kredytu są zróżnicowane w zależności od wojewódzctwa

W moim woj. kredyt preferencyjny ma oprocentowanie 3,15% w PLN i nie jest liczony jak zwykły kredyt a stanowi 0,7 stopy redyskontowej weksli( ta wynosi w tej chwili 4,5).Resztę dopłaca wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska..Prowizja za przygotowanie( tu może być różnie) np: 2%w dniu podpisania umowy.

Kredyt na max 5 lat, max kwota kredytu 100 tys PLN i do 80% kosztów kwalifikacyjnych.Na nie składa się : PC,dolne żrodło i wszystko co w kotłowni.

20% to koszt własny.Ale warto tez zasanowić się czy nie policzyć we wszystkich kosztach, koszt górnego zródła bo:

- jeśli Pc i DZ i kotłownia wyniosą 50 tys to 20% czyli 10 tys ponosimy my, a 40 tys jest na kredyt 3,15%.

-Jeśli doliczymy np: 20 tys za GZ to mamy 70 tys razem ( nadal mniej niż 100 tys).Nasz koszt to 14 tys. a reszta tj. 56 tys. na kredyt.

Zależy kto jak czuje się finandowo.

Wszystko odbywa sie bezgotówkowo, tzn. bank rozlicza się tylko z wykonawcą na podstawie oferty lub faktury pro-forma.Nie dokonuje zapłaty za wcześniej zapłacone przez nas zaliczki na poczet tej inwestycji.Oczywiście nasze 20% to część, która możemy zapłacic jako zaliczka.

Najlepiej rozmawiać z przyszłym wykonawcą czy zgadza się na taka formę zapłaty, z ofertą do banku i po wyliczeniu zdolności kredytowej i omówieniu formalności ......można coć tam działać :)

 

Tak to wyglada po krotce teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jeśli doliczymy np: 20 tys za GZ to mamy 70 tys razem ( nadal mniej niż 100 tys).Nasz koszt to 14 tys. a reszta tj. 56 tys. na kredyt.

-tu popelniłem błąd.Górne żródlo nie mieści sie w tzw. koszcie kwalifikacyjnym, więc te 20 tys za instalację co.my ponosimy, ale 50 tys za PC, DZ i kotłownię możemy wtedy skredytowac w całości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawisz "za 5 mniut" to masz zagereczek na dole wskaźnika?

 

Hey

 

wylaczylem okresowe podbicie krzywej i zegareczek zniknal.

nei bylo by w tym nic dziwnego gdyby nei to ze DCW jest ustawiona okresowo :(

 

a z tego co piszesz powinien byc zegarek, czyli cos ze sterownikiem jest nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie że lubię zdejmować koszulki :) były już tu prezentowane bez koszulki Thermogolv i Ck , Geothermia ....teraz Oschner

http://fulereny.blink.pl/mum/k12.jpg

cena .....bez vat .........za 6 kW ( grzewcza 6,5 kW ) 4.350 eur , za 8 kW ( 8,5 ) 4.900 eur ...( bez funkcji chłodzenia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phoenix ....może to głupie ..ale ja bym jeszcze spróbowała 7.5.1. nastawić wyłączone ..wiem że powinno być włączone ale może tam coś jest odwrotnie albo połączone albo odwrotnie widzi sterownik ....przecież spróbować można to nic nie kosztuje ....i zobaczyć czy ten zegarek się pokaże ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Można również wyłączyć CWU w ogóle " - sugeruje to dwie funkcje dodatkowe dla normalnej cwu podwyższenie/ zmniejszenie w danych godzinach oraz wyłącznie { to wszystko oprócz normalnej na co dzień }- ale ja nigdy tego u siebie nie znalazłam a moze nie umiałam szukać :roll:

 

Tego sie nie da znaleść, bez wzgledu jak kto szuka :wink: Nie mamy w IVT możliwości podnoszenia/obniżania CWU w danym przedziale czasowym o wartość zadaną.Można tylko w danym czasie wył grzanie i napełnianie....a szkoda,że tylko tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Byłem w BOŚ-u i miła Pani powiedziała mi, że taki kredyt z umorzeniem część jest przewidziany dla pomp ciepła w nowych budynkach. Cały szkopuł w tym, że trzeba zrobić audyt i koncesjonowany audytor od razu może określić procent jaki BGK zapłaci za nas. Druga rzecz to to, że trzeba na kredyt czekać nawet 1/2 roku. Poleciła mi bardziej kredyt na specjalnych warunkach (oprocentowanie 3% 7 lat spłaty 90%kosztów inwestycji - łącznie z ogrzewaniem podłogowym).

 

 

To znaczy że Pani z BOŚ się nie zna. Kredyt termomodernizacyjny jest na termomodernizacje. Audyt mam za zadanie pokazanie wariantu przed i po modernizacji i wpływ modernizacji na uzyskiwane oszczędności - typowo przyjmuje się, że te oszczędności powinny same przez się pokrywać dodatkowe koszty ponoszone poprzez spłatę kredytu z odsetkami. Wiem bo braliśmy we Wspólnocie kredyt termomodernizacyjny i ja głównie załatwiałem. ważne jest słowo modernizacja - jeżeli chcesz założyć nowe źródło ciepła - pompę ciepła, które da pewne oszczędności - to musisz je porównać ze źródłem ciepła wcześniej stosowanym - kotłem olejowym , gazowym, ogniskiem :) . Co do stopnia umorzenia - to audyt do tego nic nie ma, umarza się zawsze 25% kredytu na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku do BGK - po zakończeniu inwestycji. Być może Pani miała na myśli to, że na pompy ciepła w BOŚ jest przyznawany kredyt na preferencyjnych warunkach( bo jest), ale to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabial

 

Zmieniłem lekko mój wpis,nie zauważyłem,że wkleiłeś cytat :)

Ku woli ścisłości, podałem info o kredycie dla nowopowstajacego obiektu bez termomodernizacji :-?

 

W róznych woj. to wyglada inaczej- pisałem o tym.Taka informacje podają w centrali i w moim oddziale.W wlkp nie ma umarzania, jest tylko kredyt preferencyjny.....chyba,że ja trafiłem na ludzi z nieaktualnymi danymi :wink:

 

Nie pytałem jak to wyglada z termomodernizacją.Ale skoro juz to sprawdzileś.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

2. głębokość układania min. 1,5 metra

3. odstep między rurami min.0,6 m

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )

5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "

co Wy na to ? .....

4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:

_________________

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o pomoc mam pompę firmy NATEO

jak jest zimno na dworze to pompa działa ok

ale jak jest cieplej od -2 do +... cały czas wyświetla się komunikat

mały przepływ źródła dolnego

i migają lampki zielona i czerwona na przemian

jak na to zaradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do osób mający pompy ciepła w układzie otwartym, lub orientujące się w tym temacie:

jaką zastosowaliście pompę wody na dolnym źródle oraz jak się sprawuje?

 

podrawiam

Co rozumiesz przez pojęcie "pompy ciepła w układzie otwartym" ?

Czy ma to być analogia do kotłów w układzie otwartym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

2. głębokość układania min. 1,5 metra

3. odstep między rurami min.0,6 m

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )

5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "

co Wy na to ? .....

4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:

_________________

Pozdrawiam .

 

Bonetko czy znasz redaktora tego pisma? Ja akurat znam:) I znam też szefa:)sprzedaży z Ochsnera:). I wiem co się za tym kryje:) A co do sposobów na optymalizacje kolektorów domyślam się kto dla nich to robi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma PC i jednocześnie kominek z płaszczem wodnym ?

 

Jedna z firm przymierzających się ( tworzących projekt ogrzewania PC) do "wejścia" w naszą kieszeń zaproponowała zamotowanie kominka z płaszczem wodnym z połączeniem z obiegiem ( jakiś wymiennik ciepła) z ogrzewaniem podłogowym PC. Zastanawiamy się czy ma to rację bytu. Niby jak będziemy palić w kominku to będzie się wyłączać pompa ciepła. Tak na babski rozum to jest ok ale koszt kominka z osprzętem a później koszt drewna do kominka przy okazyjnym uruchamianiu nie spowodują że ten płaszcz wodny to się zwróci po 40 latach ?

 

Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?
Raczej nazwałbym to optymalizacją instalacji grzewczej.

Pompa ciepła zapewniająca w 100% moc potrzebną do ogrzania domu w największe mrozy nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona. Problemem może być wielkość dolnego źródła ciepła (powierzchnia wymiennika poziomego, czy głębokość odwiertów).

Dlatego zastosowanie dodatkowego źródła ciepła może być w pełni uzasadnione.

Niekoniecznie musi to być kominek z płaszczem wodnym. Może też być kocioł elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...