Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem.

2. głębokość układania min. 1,5 metra

Było dyskutowane, zdania podzielone, większość twierdzi, że tak lepiej.

3. odstep między rurami min.0,6 m

Też było. Mniejsze odległości nie powodują szczególnego wzrostu wydajności DZ, a powiększyć go za bardzo przy systemie bezpośrednim nie można.

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )

To też oczywiste przy bezpośrednim. Chodzi o powrót oleju do sprężarki.

5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej

A to po pierwsze ze względu na minimalizację szans na uszkodzenie kolektora w przyszłości (przez kamień leżący na rurze), a po drugie aby rura nie była "utopiona" w wodzie.

 

Poza punktem 4 i być może 1, pozostałe można (i raczej należy) stosować też przy systemach pośrednich. Tak mi się w każdym razie wydaje.

 

PS. Przeczytałem moją wypowiedź - nie jestem specjalistą, a tak to wygląda - chyba za dużo się naczytałem i teraz się popisuję. ;-) Mam nadzieję, że chociaż z sensem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem.

Pytanie tylko, czy gorszym niż grunt suchy lub wilgotny, w którym wilgoć przecież też zamarznie ? Co rozmarznie szybciej (po wyłączeniu pompy ciepła) : skorupa lodowa, wokół której jest woda, czy zamarznięta wilgoć w gruncie wilgotnym ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?
Raczej nazwałbym to optymalizacją instalacji grzewczej.

Pompa ciepła zapewniająca w 100% moc potrzebną do ogrzania domu w największe mrozy nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona... Może też być kocioł elektryczny.

 

który tak samo jak PC czerpie prąd. Czy jest różnica że zamiast PC zużywać prąd będzie np. kocioł elektryczny ?

 

Dlatego zastosowanie dodatkowego źródła ciepła może być w pełni uzasadnione.

 

Dodatkowe źródło TAK ale teraz pytanie jakie ?

 

Czy nie ma wśród Was użytkowników PC osoby która ma jednocześnie PC i komnek z płaszcem wodnym ?

 

Jakie macie dodatkowe źródła ciepła (przy PC ) lub jak zoptymalizowane instalacje grzewcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa zd na wyższy bieg a jak to zrobic? :(

Powinieneś mieć po zjeciu obudowy dwie pompki.Jedna dolnego źródła ( przeważnie mocniejsza ) , a druga górnego źródła.Rozpoznasz po rurach od strony domu. :lol:

Na pompce powiniem byc przełącznik biegów 1,2,3-zobacz jaki masz i przełącz na wyższy.

Jeszcze pytanie jaką masz teraz temperaturę DZ i dT DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem.

Pytanie tylko, czy gorszym niż grunt suchy

Średniorocznie prawie na pewno nie.

lub wilgotny, w którym wilgoć przecież też zamarznie ?

Ale w wilgotnym nie powinna doprowadzić do szczelnego odizolowania kolektora. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość. Woda ma sporo ciepło przemiany fazowej, czyli można z niej dużo energii "wycisnąć" właśnie przez zamrożenie, ale jednocześnie spowoduje to znaczny spadek temperatury parowania (bo trzeba będzie pokonać opór cieplny skorupy lodowej). Kto ma dość wiedzy, żeby to zoptymalizować? Ja się nie podejmę.

Co rozmarznie szybciej (po wyłączeniu pompy ciepła) : skorupa lodowa, wokół której jest woda, czy zamarznięta wilgoć w gruncie wilgotnym ?

Podejrzewam, że to pierwsze, tylko że będzie się to działo właściwie dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryska

W momencie kiedy planowałem PC przeliczyłem koszt kominka .

Po policzeniu dodatkowego komina , jego obróbki klinkierem powyżej połaci dachowej,kosztu wkładu z płaszczem oraz całej obudowy , a także osprzętu np.wymiennik,dodatkowe pompki itp wyszło mi , że koszt tej zabawy zawiera sie w granicach 15-20k.

Nawet jak w szczytowych momentach dogrzejesz grzałką to do tych pieniążków powyżej raczej się nawet nie zbliżysz.

Osobiście mam tylko PC i na razie odpukać wystarcza bez grzałek ( a mam PC tylko 6kW ).

Jeden argument może jednak przeważyć. :lol:

Wieczór,trzask polan,skóra niedźwiedzia ,lampka szampana i ..... :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest różnica że zamiast PC zużywać prąd będzie np. kocioł elektryczny ?
Z punktu widzenia eksploatacji zastosowanie kotła elektrycznego jest ekonomiczne uzasadnione jako dodatkowego źródła ciepła. Koszt tak wytworzonej energii cieplnej jest kilkukrotnie wyższy niż wytworzonej przez PC. Jednak biorąc pod uwagę krótki okres w roku, kiedy trzeba z kotła elektrycznego korzystać (zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni w roku) oraz znacznie niższe nakłady na 1kW mocy kotła (kilkaset zł) elektrycznego w stosunku do nakładu na 1kW mocy pompy ciepła (kilka tysięcy zł - wynikający z znacznej mierze z kosztu dolnego źródła PC) moze to być znacznie lepsze rozwiązanie niż instalacja większej pompy ciepła lub instalacja np. kominka z płaszczem wodny.

Kominek z płaszczem wodnym do swego działania także potrzebuje energii elektrycznej. Jeżeli ma to być awaryjne źródło ciepła w domu, to lepiej zastosować zwykły kominek lub ogrzewacz gazowy czy naftowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryska

Jeden argument może jednak przeważyć. :lol:

Wieczór,trzask polan,skóra niedźwiedzia ,lampka szampana i ..... :lol: :lol: :lol:

 

Nie no jakiś będzie na 100% ( argumenty powyżej) :D

teraz pytanko czy z jakimś tam prochowcem :-?

 

Połówek zakłada że sama PC wytarczy a ja boidusza i zmarźluch przeraźliwie szukam "optymalizacji" systemu grzejnego na wszelaki wypadek.

Szukam dobrych argumentów do dyskusji z połówkiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."

1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej

2. głębokość układania min. 1,5 metra

3. odstep między rurami min.0,6 m

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )

5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "

co Wy na to ? .....

4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:

_________________

Pozdrawiam .

 

 

Bonetka mam do Ciebie pytanie. Czy orientujesz sie czy jest mozliwość z poziomu menu ustawienie pompy tak żeby wieczorem i w nocy chodziła na niższej krzywej lub na mnijszym podbiciu? U mnie teraz wygląda tak że prawe cały dzień stoi i nic nie grzeje a wieczorem jak spada temp na zenątrz to sie załącza i grzeje djabli wiedzą po co. Dla mnie idealnym rozwiazaneim byłaby zmiana podbicia krzywej od np godziny 20.00 do 5.00 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek będzie napewno.

Zastanawiamy się czy instalować kominek z płaszczem czy z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z kominka.

Wykluczyliśmy rozprowadzanie ciepłego powietrza bo "strasznie brudzą się ściany" i "często trzeba filtry wymieniać"

 

Tak dopytuję czy ktoś ma PC i kominek z płaszczem i czy to nie na wyrost taka inwestycja.

Dom będzie duży i będzie salon z pustką (wys. około 6m) więc nasze obawy są takie, że ciepło ze zwykłego kominka wyleci w komin i górne wartswy salonu.

 

I teraz znów zagwostka czy ten zwykły kominek wydoli w razie nadejścia prawdziwej zimy a pompa powie - nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryska

Jak byłoby najoptymalniej? nie wiem, ale....mnie koza/piec wolnostojący 9KW( 180cm wys) potrafi prócz klimatu naprawde dogrzać cały dom....tylko to tez zależy od układu domu i miejsca postawienia..kiedy chce 2-3 C w 4-5godz podnosze w całym domu-nawet w mrozy....a koszt? niecałe 4 tys,ale fakt komin stoi - tylko,że ja mam wentylacje grawitacyjną,wiec i tak by stał :wink:

tylko,że ty masz mieć duży dom :cry: hm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podchodź tak pesymistycznie do tematu , bo będziesz miała w domu cztery piece. :lol:

Jak widzę jesteś z Wrocławia , to sobie pomyśl jak w twojej sytuacji będzie kombinować mieszkaniec Suwałk gdzie klimat lekko :lol: inny.

Dla otuchy .

W Szwecji 95% nowych domów wyposażanych jest w PC, a tam jeszcze lepszy klimacik i temperaturki niż w Suwałkach. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin stoi - tylko,że ja mam wentylacje grawitacyjną,wiec i tak by stał :wink:

 

u nas też jest mus (w sumie nie wiem czy nie zachcianka) wybudowania jednego komina pod kominek.

 

Nie podchodź tak pesymistycznie do tematu , bo będziesz miała w domu cztery piece. :lol:

Przezorny zawsze ubezpieczony :D

Jak widzę jesteś z Wrocławia , to sobie pomyśl jak w twojej sytuacji będzie kombinować mieszkaniec Suwałk gdzie klimat lekko :lol: inny.

Dla otuchy .

W Szwecji 95% nowych domów wyposażanych jest w PC, a tam jeszcze lepszy klimacik i temperaturki niż w Suwałkach. :lol:

dzięki :)

 

Byliśmy w domu u fachowca który zakałda pompy i nie ma kominka - mówi że mu starcza i też ma taki salon wysoki. Ale w razie czego to sam sobie naprawi czy sprowadzi pompę. A my bedziemy liczyć na jego wolny czas i telefony.

 

Pewnie jak sie zdecydujemy na zwykły kominek to jakiech piece kumulacyjne sobie sprawie :D

 

Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet i wad. Podstawowa wadą takiego rozwiązania, jest fakt, że w przypadku czasowego wyłączenia energii elektrycznej działa tak samo jak źródło ciepła, które ma zastąpić (w tym przypadku PCi) – czyli nie działa.

W większości przypadków „czysty” kominek tez jest w stanie uzupełnić ewentualny brak mocy PCi.

Projektując sposób ogrzewania dla swojego domu (może w tym roku uda mi się rozpocząć budowę), też skłaniałem się do kominka z płaszczem wodnym. Jednak biorąc pod uwagę dość częste wyłączenia elektryczności w rejonie gdzie ma być mój nowy dom, zdecydowałem się na alternatywne i niezależne ogrzewanie „czystym” kominkiem – wychodząc z założenia, że jeśli nawet tylko w jednym pomieszczeniu będzie ciepło, to na krótką metę starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?

No dobrze.

A co to znaczy zoptymalizowany w przypadku PC?

1.PC+kominek DGP

2.PC+kominek z płaszczem

3.PC+kolektory ( pewnie w większości dla CWU)

4.PC+piec na paliwo stałe

5.PC+grzałki w PC ( raczej standard)

6.PC+piec gazowy lub olejowy.

Jak coś pominąłem to dopisz i określ o jaką "optymalizację" :lol: :lol: :lol: chodzi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet i wad. Podstawowa wadą takiego rozwiązania, jest fakt, że w przypadku czasowego wyłączenia energii elektrycznej działa tak samo jak źródło ciepła, które ma zastąpić (w tym przypadku PCi) – czyli nie działa.

 

Podobno można podłączyć UPS-a i juz znów działa.

 

Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?
Widzę, że spodobało Ci się to sformowanie ;).

Jak chce napisac "zabezpieczony przed usterką PC" to jest dłużej :wink:

 

Ja mam oprócz PC grzałki elektryczne. Wystarcza :).

Nam chyba też będą musiały wystarczyć. No i ten kominek z szampanem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...