Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Klimaw i Rume

podajcie na dobę w kWh ..tak będzie bardziej precyzyjnie i można będzie porównać ....

Bonetko

Za dobę nie będzie precyzyjniej , bo doba dobie nie równa ( goście,weekendy,spadki temperatur na zewnątrz itp.).

Najprościej 483kWh/31 dni=średnio około 15-16 kWh na dobę za styczeń. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może masz rację ale coś takiego bardziej do mnie przemawia .przecież to średnia i też pokazuje z goścmi , spadkami itd. to tylko wynik dzielenia .....Twój wynik jest bardzo dobry :) gralutuję ....przeważnie są około 20 i wyżej do nawet 36 kWh/24h .zależnie u Kogo i co i jak .......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mam sie co zacieszać , bo mam stosunkowo małą powierzchnię do ogrzania. 8)

Dodatkowo moje położenie - zachodniopomorskie(śledzie) :wink:

Jeśli jednak wspomnę moje stare mieszkanie to za taki grudzień czy styczeń zapłaciłbym za gaz około 600 zł , a grzałem tylko 80m2 w porównaniu do 122m2 teraz. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy dystrybucja na którą jestem skazana ( musi być z mojego rejonu ) ..liczy ze składników o identycznych wartościach niezależnie od miejsca wyboru sprzedawcy ?

 

Stawki dystrybucyjne są niezależne od sprzedawcy energii i w Twoim wypadku są określone w taryfie dla Białegostoku, która jest na stronie URE:

http://www.ure.gov.pl/download.php?s=1&id=1779

 

Zakup "prądu" w Enei, Enionie, PGE, czy też gdziekolwiek indziej, będzie obciążony takimi samymi opłatami przesyłowymi.

Upraszcza to trochę obliczenia, ale i tak zadanie odrobić trzeba.

 

Niedawno znalazłem stronę z kalkulatorem

http://www.energia-taniej.pl/Calculator.aspx

wygląda na aktualizowany, ale czy dobrze liczy, tego nie wiem.

Wadą jego jest stare nazewnictwo, tj. ZEB i Zakład Energetyczny Białystok.

Kto chce może popróbować coś policzyć.

 

Mnie on się nie przydał, bo akurat nie ma Enionu Nowy Sącz. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?

Ja słyszałem. Nawet ofertę od nich dostałem. A mało ich słychać, bo po pierwsze to nie jest polska firma ;-) a po drugie robią raczej duże instalacje, a tu się ludzie chwalą jak najmniejszymi raczej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

dlaczego uważasz że to nie jest polska firma ? ......a to ,to co? :

Vatra S.A.

Społka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000126838

NIP 675-11-95-504 REGON 351548571

Wysokość kapitału zakładowego: 960.000 zł Kapitał opłacony w całościVATRA S.A.

30-011 KRAKÓW WROCŁAWSKA 53

Województwo: MAŁOPOLSKIE

Status firmy: Firma aktywna, Zatrudnienie: 6-20

Data rejetracji w KRS: 2002-08-13

Sposób reprezentacji:

DO PRZYJMOWANIA I SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI ORAZ PODPISYWANIA W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIENI SĄ: W PRZYPADKU ZARZĄDU...

ZARZĄD:

TETŁAK TOMASZ − PREZES

TUSZYŃSKI LUDWIK − WICEPREZES

Złotook

dziękuję ..trzeba by się zastanowić i policzyć

taryfę można zmienić po roku a sprzedawcę ? ..nie interesowałam się tym na razie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?

Ja słyszałem. Nawet ofertę od nich dostałem. A mało ich słychać, bo po pierwsze to nie jest polska firma ;-) a po drugie robią raczej duże instalacje, a tu się ludzie chwalą jak najmniejszymi raczej ;-)

 

Dzięki za odpowiedź. Jeżeli to nie jest polska firma to w takim razie skąd oni są?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

nie możesz się nie odzywać bo nam wszystkim byłoby smutno bez Ciebie wszak jesteśmy jedną Rodziną ..no co Ty ...

a może Ty wiesz coś o czym my nie wiemy ?

A wiecie że Specjalistą d/s geoptermii w Vatra S.A. jest p.J. Kotyza red. naczelny Globe Energy .

Maniak

ja też napisałam cokolwiek, jeśli czytałeś ( tuż po Twoim zapytaniu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku ..rozbawiasz mnie :lol: ...DZIĘKUJĘ ... :lol: .

wiecie że bym Wam Wszystkim nieba przychyliła :) ...ten stół to nie tylko trunki :lol: ( dla Każdego coś miłego :) i smakołyki ( dla Każdego coś dobrego :) ale i życzenia abyśmy byli zdrowi , młodzi , bogaci i finansowo i duchem , szczęśliwi , uśmiechnięci i radośni :D

Vatra kiedyś badała swoją PC woda-woda o mocy 35kW ze sprężarką spiralną w zależności od DZ i GZ .....

http://ir.ptir.org/index.php?mood=article&article_id=1312

w/g raportu " ocena stanu i perspektyw produkcji krajowej urządzeń dla energetyki odnawialnej " z 08.2007.. produkcja Vatry z 99 szt w 2005r ma wzrosnąć w/g perspektyw do około 300 szt w 2009r przy znaczącym zmniejszeniu udziału kosztów produkcji PC cenie katalogowej urządzeń ( efekt skali ) oraz wzrostowi rynku firmy z około 20 do ponad 30% . ( porównywali 5 producentów Engorem , Hibernatus, Stiebel Eltron , Vatra , Viessman i 25 większych dystrybutorów )

Na stronie intern. nie ma cen ja mam takie (nie wiem czy aktualne )

CENNIK POMP CIEPŁA VATRA WRAZ Z WYKONANIEM KOLEKTORA GRUNTOWEGO POZIOMEGO

Zestaw o mocy 9,82 kW typ VATRA B10S/1A1

cena - 16 900 zł netto

wraz z kolektorem gruntowym cena netto 40 960 zł.

Zestaw o mocy 21,48 kW typ VATRA B21S/1A1

cena - 24 700 zł netto

wraz z kolektorem gruntowym cena netto 64 700 zł.

Zestaw o mocy 26,09 kW typ VATRA B26S/1A1

cena - 30 400 zł netto

wraz z kolektorem gruntowym cena netto 71 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taryfę można zmienić po roku a sprzedawcę ?

zmiana grupy taryfowej skutkuje najczęściej wymianą licznika, stąd być może to ograniczenie 12 miesięczne.

 

sprzedawcę w tej samej grupie taryfowej można zmieniać częściej, ale wiąże się to z wypowiedzeniem poprzedniej umowy i związanym okresem wypowiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę Wam tylko powiedzieć , ze liczone z licznika pracy PC faktyczne wyniki mogą być lekko na plus ( realne godziny mniejsze i mniej kosztują ) , dlaczego ? dlatego , że nie wszystkie PC liczą idealnie te godziny ..niektóre zaokrąglają w górę ( nie podają idealnie godziny i minuty )np. IVT zaokrągla ...jak zlicza jakoś w pamięci zaokrągla ale póżniej te brakujące minuty odejmuje ..to mniejszy błąd albo go nie ma ( odczytanie akurat w momecie gdy jest dobry ) jeśli nie tylko dodaje za każdym razem na + ( albo na minus np. 1,15 to faktyczna 1 godz. ) ? -wtedy wynik nie jest idealny ...

Zlotook

nie mam tu umowy ale popatrzę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mery

..czy teraz też wybrałbyś taką moc PC ? Wiem ze masz duże przeszklenia ) ..nie wiem jaką masz pow. po podłodze ale masz rekuperator (?) czyli z rekuperatorem 14 kW ......czy zechciałbyś coś napisać na ten temat ......bo przyznaj że to dużo i to sama podłogówka .... ..ogrzewasz też garaż czy nie ..czy on jest w tym czy dodatkowo ? ......chyba miałeś jakiś zapas mocy jak były mrozy ? ..ile PC wtedy działała ? jaką masz tem. wewnetrzną ?

rany-od groma pytań.Postaram się...

czy teraz też wybrałbyś taką moc PC ?

nie wiem bo sie na tym nie znam zasadniczo w normalnych warunkach wystarcza praca PCi w tanich taryfach + około 4h w drogich= ok 12h/dobe. Przy -22st nawet do 20h/dobe.

pow. po podłodze

powierzchnia samej podłogówki to ok. 200m2 . Dokładnie nie liczyłem.

ogrzewasz też garaż

zasadniczo NIE. Jednak ogrzewana jest tzw. kotłownia do której wchodzi się z garażu (malutka pętelka). Poza tym garaż nie jest izolowany termicznie od budynku (zatem straty na grzanie pośrednie są!!!

chyba miałeś jakiś zapas mocy jak były mrozy

Tak - j.w. - 4h :lol:

jaką masz tem. wewnetrzną

staram się trzymać w okolicach 21st. Poniżej 19 to b. zimno; 20-21 chłodno, pow. 21-22 ciepło; pow. 22 jest duszno. jednak podane temp. zależą od miejsca pomiaru. U mnie regulator stoi w rogu pomieszczenia na parterze pomiędzy dwoma sporymi oknami.

Reku jest-teraz wyłączony. Przy grzaniu wilgotność spada poniżej 40% zatem jest tyle dziur w chacie że reku nie musi dmuchać :lol: Trza niestety jeszcze poprawić wiele po "specach".

 

A... i jeszcze jedno. Zgadzam się że wskazania zużycia energii przez PCi na podstawie licznika h pracy nie są dokładne-dlatego zawsze zaznaczam że to przybliżona kalkulacja. Trzeba przecież dodać pracę pompki obiegowej, fakt że na I biegu (o mocy nominalnej ok. 1kW) włącza się "dopalacz" (tzn. PCi wchodzi na wyższe obroty-podnosi sobie temp.) i takie tam inne zmienne...

Jednakże, analizując rachunki za prąd mogę stwierdzić, iż przyjęty sposób liczenia jest b. zbliżony to faktycznego. Jasna sprawa że marzy mi się dodatkowy licznik na samą PCi- może kiedyś :)

Dla poparcia rozważań teoretycznych dodam cyfry z listopada:

zużycie energii ogółem: 1120kWh (I-310kWh; II-810kWh) - 430zł

praca PCi:477kWh (196zł)

c.w.u: 95kWh (52zł)

dom różnicą: 181 zł co odzwierciedla zużycie w m-cach letnich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że wskazania zużycia energii przez PCi na podstawie licznika h pracy nie są dokładne-dlatego zawsze zaznaczam że to przybliżona kalkulacja. Trzeba przecież dodać pracę pompki obiegowej, fakt że na I biegu (o mocy nominalnej ok. 1kW) włącza się "dopalacz" (tzn. PCi wchodzi na wyższe obroty-podnosi sobie temp.) i takie tam inne zmienne...

Jednakże, analizując rachunki za prąd mogę stwierdzić, iż przyjęty sposób liczenia jest b. zbliżony to faktycznego. Jasna sprawa że marzy mi się dodatkowy licznik na samą PCi- może kiedyś :)

Dla poparcia rozważań teoretycznych dodam cyfry z listopada:

zużycie energii ogółem: 1120kWh (I-310kWh; II-810kWh) - 430zł

praca PCi:477kWh (196zł)

c.w.u: 95kWh (52zł)

dom różnicą: 181 zł co odzwierciedla zużycie w m-cach letnich

 

Jeżeli mamy porównywać z jakimkolwiek innym wodnym systemem wodnym grzewczym, to wszędzie chyba musi być wymuszony obieg, zatem pompy obiegowej gz raczej nie liczymy jeśli porównujemy np. z samym zużyciem gazu.

 

U mnie podlicznik wciąż czeka na elektryka (wraz z przyłączem :evil: ). Póki co z symulacji zakładającej że zużycie przez pozostałe odbiorniki jest stałe wychodzi mi że w styczniu PC 9kW spożyła łącznie ok. 1000 kWh, w tym jakieś 85 kWh na cwu. To się wydaje być sporo na 141 m2, ale zwracam uwagę że:

- dom jest parterowy czyli ma sporą powierzchnię przegród względem kubatury (luksus nieposiadania schodów jak widać musi kosztować :D )

- dość rozbudowana wentylacja mechaniczna nie ma zamykanych kratek, co będę musiał skorygować, bo ja się w zimie robi sucho to można większość spokojnie pozamykać

- niestety zafundowałem sobie system mieszany tzn. wszędzie jest podłogówka ale w łazienkach i pralni są dodatkowe grzejniki, które są zasilane z wyższej krzywej (trzeba było zrobić ścienne), co niewątpliwie obniża COP. Tu jest jeszcze spore pole do eksperymentowania z ustawieniami ale to później jak będę miał podlicznik.

- znajomi twierdzą że ich domy w pierwszym / drugim sezonie po postawieniu ciągnęły ciepło jak smoki w stosunku do tego co jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Coś tu nie pasuje. :o

Jeśli u mnie 6kW na 122m2 zużyła 483 kWh w styczniu i też mam dom parterowy i też grzeję od wrzesnia 2008 to albo ja mam tak mało kWh albo ty tak dużo. :cry:

Co do przegród w domu parterowym to jest sprawa dyskusyjna , bo jeśli wziąść wszystkie przegrody czyli ściany i skosy dachu w domu piętrowym ,a z drugiej strony ściany i powierzcznię sufitu w domu parterowym to ten stosunek nie jest taki zły , jeśli nawet nie podobny.

Przeważnie nikt nie liczy do przegród połaci dachowych. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...