Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mary

bardzo Ci serdecznie dziękuję że zechciałeś odpowiedzieć ( wykasowałam post, przepraszam , bo najpierw wydawało mi się to strasznie duzo na tę Twoją uzytkową ( 180 ) i dlatego napisałam a pózniej gdzieś znalazałam że dom ma 250 mkw i to zmieniało sytuację ) .

Myslę , że PC nie mogałby być mniejsza jeśli założenie miałoby być żeby grzać tylko w tanich taryfach ( i tak grzejesz 4 godziny w drogiej ...było -20 ale gdyby niżej... ).

temp. też ok 21-22 skoro wystarcza to też znaczy że podłogówka jest dobrze zrobiona ( nie liczę oczywiście preferencji mieszkańców i krzywej ).

Dobrze byłoby jeszcze wiedzieć ile np. PC puszcza na podłogówkę przy jakiejś określonej zewnetrznej ...np. przy -5 czy jak jest 0 .są takie dane gdzieś ?, można to jakoś zobaczyć? .....wtedy byłoby wiadomo ile musisz puścić i jaki masz komfort .( 21-22 *C ) .

Bo co innego puścić 35 *C i mieć w domu 22 * a co innego 29 *C i też mieć 22 * przy jakiejś okreslonej temp. zewnetrznej .

 

Natomiast uważam że nie można utożsamiać biegów pompy PC CK z biegami pompy obiegowej , to są zupełnie inne sprawy ...tu bieg CK jest to zwiększenie jakby krzywej grzania wejście w wyzsze parametry a nie zwiększenie obrotów pompy obiegowej podłogówki .

Poza tym czasami odjęcie pompek obiegowych jest niemożliwe bo ktoś na liczniku może mieć wszystko razem )

Klimaw ...to są efekty właśnie dwóch róznych krzywych grzania tej na grzejniki ( wyższej ) i na podłogówkę ( niższej ) i wyzszej PC ( Ty 6 kW a A&zb ma 9 ...więc wiecej prądu pobiera ) i może wyższej temp. w domu.

Natomiast niezbyt rozumiem tę wentylację mechaniczną .z reku ..bo gdy działa powinno być taniej niż gdy nie działa ...bo powietrze jest już ogrzane mimo że świeże i ma jakąs temp. i podłogówka nie musi tak grzać....

A może poobserowowalibyście przez jakiś czas ..czy to się realnie przekłada i jeśli tak to ile % można zaoszczędzić ?

Wilgotność spada ( na minus ) ..rozumiem ale czy to się jakoś przekłada na te oszczędności ( co mozna zyskać ...nic ???) .

A&zb.

nie napisałeś jeszcze jaką masz temp. w domu i na jakiej wyższej chodzą grzejniki , ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dziekuję ,

a wiesz że krzywa 5 to jest najwyższa realna krzywa jaka może być ? ( jest niby do 10 ale realnie to do 5 bo przy niej przy -25 może być około 57 *C czyli max na powrocie ..i .wyżej o te np. 5*C na zasilaniu czyli max jaki może dać PC w ogóle ...) . U mnie kiedyś przy tej krzywej zadziałał presostat i się wyłączyła ( za wysokie ciśnienie ) .

Skoro masz taka krzywą to nic dziwnego że duże zużycie ....

ps. wiem co jest napisane w instrukcji ...4-6,5 ustawienie dla kaloryferów ..ale zobacz jak jest przy bardzo niskich temp.( -20 --30 ) ...wszak 5 na wykresie to linia prosta z 60 *C na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Coś tu nie pasuje. :o

Jeśli u mnie 6kW na 122m2 zużyła 483 kWh w styczniu i też mam dom parterowy i też grzeję od wrzesnia 2008 to albo ja mam tak mało kWh albo ty tak dużo. :cry:

Co do przegród w domu parterowym to jest sprawa dyskusyjna , bo jeśli wziąść wszystkie przegrody czyli ściany i skosy dachu w domu piętrowym ,a z drugiej strony ściany i powierzcznię sufitu w domu parterowym to ten stosunek nie jest taki zły , jeśli nawet nie podobny.

Przeważnie nikt nie liczy do przegród połaci dachowych. :o

 

Skosy nie mają dużego wpływu ale weź uproszczony przykład:

1. Dom 200 m2 parter 20x10m o wys kondygnacji 3 m czyli kubatura 600 m3 - pow przegród ściany+sufit+podłoga = 180m2+200m2+200m2 = 580m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,97

2. Dom 200m2 piętrowy 10x10m na parterze i na piętrze. Kubatura jest ta sama - 600m3. Pow przegród zewn ściany+sufit+podłoga = 240m2+100m2+100m2 = 440m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,73 Parterowy jest o 1/3 gorszy.

 

Jaki masz system wentylacji i temperaturę w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję ,

a wiesz że krzywa 5 to jest najwyższa realna krzywa jaka może być ? ( jest niby do 10 ale realnie to do 5 bo przy niej przy -25 może być około 57 *C czyli max na powrocie ..i .wyżej o te np. 5*C na zasilaniu czyli max jaki może dać PC w ogóle ...) . U mnie kiedyś przy tej krzywej zadziałał presostat i się wyłączyła ( za wysokie ciśnienie ) .

Skoro masz taka krzywą to nic dziwnego że duże zużycie ....

ps. wiem co jest napisane w instrukcji ...4-6,5 ustawienie dla kaloryferów ..ale zobacz jak jest przy bardzo niskich temp.( -20 --30 ) ...wszak 5 na wykresie to linia prosta z 60 *C na powrocie

 

Na powrocie to się miesza z powrotem podłogówki więc nie powinno być aż tak dużo... tak czy inaczej z obserwacji temperatur wewn i zewn wynika mi że te krzywe potrzebują "wypłaszczenia" czyli podbicia w temp dodatnich i obniżenia w tem ujemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podwyzszenia i obniżenia to masz rację .......to zmniejszenie przy niższych temp. powoduje że nie ma tego ryzyka max na powrocie ( 57*) natomiast jesli jest tak rzeczywiście że "woda na doprowadzeniu do systemu grzewczego ( wejścia ) jest dotąd podgrzewana dopóki woda na powrocie ( powrotu ) nie uzyska odpwiedniej temeratury " to mieszanie się wody z powrotem nie ma tu znaczenia ..

bo najpierw jest czujnik powrotu a pózniej mieszanie czyli zawór trójdrogowy .......czyli PC podgrzewa najpierw temp. wejścia do systemu grzewczego w/g wskazań temp. powrotu a póżniej miesza .........i tu nie ma znaczenia ......

Zgadzasz się ? mam rację ? .....a może obstawiamy :lol:

 

Black&Zaba ..cieszymy się że Ty się cieszysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pow przegród zewn ściany+sufit+podłoga = 240m2+100m2+100m2 = 440m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,73 Parterowy jest o 1/3 gorszy.

 

Jaki masz system wentylacji i temperaturę w domu?

 

O ile z obliczeniem dla parteru sie zgadzam o tyle dla piętrowego nie,nie ,nie. :o :o :o

Liczysz dla parteru powierzchnię sufitu , czyli przegrody pomiedzy zimnym i ciepłym jako 200m2-OK.

Dla piętrowego powierzchnię sufitu jako 100m2-a jaka to jest przegroda pomiędzy ciepłym i zimnym??? :o :o :o

Tu własnie jako przegrodę trzeba liczyć powierzchnię skosów. 8)

 

Wentylacja grawitacyjna.Temperatura w chatce 21*. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz chwila "pocieszenia" dla tych co im dużo prądu zużywa PC ;-)

od połowy grudnia notuję skrupulatnie czas pracy, ustawienia i temperaturki (nawet zaznaczam sobie kiedy średnio, a kiedy mocno wiało) dla naszego domku:

300m2 podłogi grzane parter 200m2 użytkowe + 100m2 otwarta na salon antresola/poddasze kubaturka ogrzewana około 770m3 (ciężko mi dokładnie tę antresolę policzyć) wentylacja mechaniczna z GWC bez reku (czyli wyrzucam ciepełko z wilgocią non-stop na zewnątrz), dom świeżutki

i wyniki Nibe 1240 12kW (styczeń, oj zimny na prowincjach Wa-wy) średnio 18h pracy dzienie z tego 1,5h CWU razem 560h w styczniu, wewnątrz temp 20-21,5* (prawie doregulowałem pomieszczenia i tak zostanie, nam zmarźluchom przy kaloryferach trzymającym 23-24* jest teraz ciepło) - krzywa 5 przesunięcie -1, w NIBE to przy średniej 0 wymagane na zasilaniu 29,5, czyli pompa grzeje do 31,5 (niżej napiszę dlaczego tak)

spojrzałem dziś na główny licznik w domu (nie mam podlicznika) i moje szacunki 3kW/godzinę (liczę pompę z pompkami DZ i GZ, zgodnie z instukcją i ich ustawionymi biegami) się potwierdzają prawie idealnie - tolerancja jakieś 10% na pomyłkę ile pozostałe urządzonka w domu ciągną,

czyli 1700kW za ten miesiąc - i powiem Wam tylko tyle - jestem bardzo zadowolny z takiego wyboru i dopasowania PC do potrzeb, cały pierwszy najgorszy sezon zamknie się kosztem <3500PLN czego na oleju, czy gazie w tym domu nie miałbym szans osiągnąć, pozdrawiam ciepło

 

uwaga do krzywych - z moich dedukcji NIBE liczy sobie w/g pogodówki temp. zasilania, a pracuje dla dT GZ 5,5 (taką mam) mniej więcej tak, że zasilanie ciągnie do tej obliczonej temperatury + 1/2 dt GZ, stopniominuty standardowo -60 ustawione (serwisant z centrali NIBE radził nie zmieniać, jako i instalator zgodnie z nim też)

po ostatnich zmianach w taryfach i cenach prądu, wychodzi na to, że zmiana na II taryfy się mi niestety nie opłaca, no może zaoszczędzę 2-3% kosztem kombinowania (bo w NIBE nie tak łatwo to wymusić) z maksymalizacją pracy w tanich godzinach i kosztem komfortu pilnowania się z włączaniem innych pożeraczy energii

 

o dziwo obecne obserwacje zużycia wskazują, że albo moje obliczenia w OZC były zbyt ostrożne: przy średnim COP 3 powinienem zużyć 8000kWh na sezon, a już widzę że tego "nie przejem" w pierwszy najgorszy sezon, albo jednak średni COP będę miał bliższy 4czce (dziwne bo DZ na razie marniutkie -0,7 na wejście glikolu od 2 miesięcy zapodaje, i teoretycznie to powinno być słabiej z COPem)

a jak mi w przyszłym sezonie spadnie te 30% "z barków" po doschnieciu, uleżeniu DZ i doszczelnenieniu chatki (brak 1/4 podbitki i połowy drzwi wewn. w tym do wiatrołapu i nieogrzewanej spiżarni, do tego do 20.01 okucia w oknach były w trybie letnim, bo montażyści zapomnieli mi powiedzieć i instrukcji dać że i jak się je przestawia na zimę grrr, coś mi wyglądało podejrzanie że za chłodno przy nich i coś zawiewa), to będę już mógł chodzić "dumny i blady" i chwalić się Wam wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black&Zaba

Podawali jakieś przeciwwskazania do zmiany stopniominut?

Przez 4 pierwsze miechy nie ruszałem i było -60.

Teraz potestowałem i ustawiłem -140 czym znacznie ograniczyłem liczbę załączeń na dobę ( ile ich masz?) przy niezmienionym komforcie . :lol:

bo w NIBE nie tak łatwo to wymusić

Przerabiałeś menu 7.3 i 7.4?-sprawdza się super. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano właśnie nie chcieli wyjaśnić czemu niby nie ruszać, trochę takie bezsensowne nie bo nie, a ja oczywiście testowałem na przekór ;-) i oczywiście osiągnąłem wydłużenie czasu, tyle że ja i tak obecnie mam cykle średnio 1h ciągłej pracy i przerwa na odpoczynek (min 20 ograniczone by nie zaczęsto sprężarka chodziła) i tak do 18 razy na dobę, więc nie wiele wymyślę, tyle potrzeba energii chatce na razie i trza to dostarczyć (oczywiście w najzimniejsze dni doszedłem do 23h ;-) więc tu to aż 3 przerwy były na odpoczynek, a tak non stop, cóż -17 średnia z 24h mierzona 2m nad ziemią w osłoniętym miejscu, to tak jakby obliczeniowe -20 prawię osiągnięte ;-)

a co do tego menu, tak wiem CO da się podrasować i stopniominutami dokorygować, z CWU to nie jestem taki pewien czy się da ustawić, a nawet jakby to, na razie mam ustawione 42-46C i cyrkulację po 30min w porach najczęstszych potrzeb (5 razy na dobę) - wymuszenie tanich godzin, raz że zgubi mi komfort korzystania, podniesie COP CWU bo przecie trza na zapas nagrzać kilka stopni więcej i chyba zysk z tego żaden będzie, a tak cóż na razie i tak CO to min 13h pracy dziennie, i tak się w "taniej" taryfie nie zmieści, a dodając CWU to już przestaje kompletnie się opłacać (szczególnie w moim ZE po zmianie cennika drogie godziny są na prawdę drogie, i nawet zakładając zużycie 75% w taniej taryfie realne jest raptem 5-10% oszczędności (przed zmianą taryf jakieś 30%), hmm nie warta skórka wyprawki, tak wiem może inny sprzedawca energii, ale ten jedyny "konkurent" na mój region jest jeszcze droższy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano właśnie nie chcieli wyjaśnić czemu niby nie ruszać, trochę takie bezsensowne nie bo nie, a ja oczywiście testowałem na przekór ;-) i oczywiście osiągnąłem wydłużenie czasu, tyle że ja i tak obecnie mam cykle średnio 1h ciągłej pracy i przerwa na odpoczynek (min 20 ograniczone by nie zaczęsto sprężarka chodziła) i tak do 18 razy na dobę, więc nie wiele wymyślę, tyle potrzeba energii chatce na razie i trza to dostarczyć (oczywiście w najzimniejsze dni doszedłem do 23h ;-) więc tu to aż 3 przerwy były na odpoczynek, a tak non stop, cóż -17 średnia z 24h mierzona 2m nad ziemią w osłoniętym miejscu, to tak jakby obliczeniowe -20 prawię osiągnięte ;-)

a co do tego menu, tak wiem CO da się podrasować i stopniominutami dokorygować, z CWU to nie jestem taki pewien czy się da ustawić, a nawet jakby to, na razie mam ustawione 42-46C i cyrkulację po 30min w porach najczęstszych potrzeb (5 razy na dobę) - wymuszenie tanich godzin, raz że zgubi mi komfort korzystania, podniesie COP CWU bo przecie trza na zapas nagrzać kilka stopni więcej i chyba zysk z tego żaden będzie, a tak cóż na razie i tak CO to min 13h pracy dziennie, i tak się w "taniej" taryfie nie zmieści, a dodając CWU to już przestaje kompletnie się opłacać (szczególnie w moim ZE po zmianie cennika drogie godziny są na prawdę drogie, i nawet zakładając zużycie 75% w taniej taryfie realne jest raptem 5-10% oszczędności (przed zmianą taryf jakieś 30%), hmm nie warta skórka wyprawki, tak wiem może inny sprzedawca energii, ale ten jedyny "konkurent" na mój region jest jeszcze droższy ;-)

 

tak to bywa gdy się dobierze za mała pompke do potrzeb domu :( a niby Nibe takie dobre z turbodoładowaniem 8) nawet to nie pomoże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?

Ja słyszałem. Nawet ofertę od nich dostałem. A mało ich słychać, bo po pierwsze to nie jest polska firma ;-) a po drugie robią raczej duże instalacje, a tu się ludzie chwalą jak najmniejszymi raczej ;-)

 

Dzięki za odpowiedź. Jeżeli to nie jest polska firma to w takim razie skąd oni są?

 

Z Krakowa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to bywa gdy się dobierze za mała pompke do potrzeb domu :( a niby Nibe takie dobre z turbodoładowaniem 8) nawet to nie pomoże :D

 

sys - ciekawe skwitowanie ;-) widzisz dość dobrze to było liczone przeze mnie (oczywiście specem nie jestem, ale starałem się sam sobie krzywdy nie robić) i przez fachowców z projektem i pełnymi informacjami o ociepeniu i planowanym wykończeniu/przeznaczeniu pomieszczeń

widzisz fahowcy np. z "vieśma..." których takie nieistotne szczegóły nie interesowały na wszeli wypadek proponowali 18kw pompkę no cóż...

moi instalatorzy 9kW wskazywali z zastrzeżeniem, że będzie na mniej niż na 80% i przy -20* nie wydoli, trza będzie wspomagać

decyzje ja podjąłem na 12kW (bo chciałem scrolla) i spokój, a to też wiem że 100% moich potrzeb nie pokrywa (wcześniej pisałem z moich wyliczeń teoretycznych 13,5kW potrzebuje mój dom, ale z reku już <10kW a taki był w planach, na razie GWC pomaga)

swoją drogą obecnie dom potrzebuje tak lekko na oko licząc 40% więcej mocy, bo nie skończone jest kilka "detali" (też już coś skrobnąłem), wybacz w 7miesięcy ciężko wybudować, wykończyc na tip-top i wysuszyć murowany domek ;-)

 

ok czy uwzględniając powyższe, nadal uważasz, że pompka za mała? jeśli tak to rozwiń to stwierdzenie, jestem ciekaw... a mogę ciągle "spokojnie" dołożyć jej wspomaganie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pow przegród zewn ściany+sufit+podłoga = 240m2+100m2+100m2 = 440m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,73 Parterowy jest o 1/3 gorszy.

 

Jaki masz system wentylacji i temperaturę w domu?

 

O ile z obliczeniem dla parteru sie zgadzam o tyle dla piętrowego nie,nie ,nie. :o :o :o

Liczysz dla parteru powierzchnię sufitu , czyli przegrody pomiedzy zimnym i ciepłym jako 200m2-OK.

Dla piętrowego powierzchnię sufitu jako 100m2-a jaka to jest przegroda pomiędzy ciepłym i zimnym??? :o :o :o

Tu własnie jako przegrodę trzeba liczyć powierzchnię skosów. 8)

 

Proszę bardzo :D Dom jw w kwadracie 10x10m tylko z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy 35 stopni. Aby zachować tę samą kubaturę dajemy ściankę kolankową 1,25 m. Powierzchnia przegród zewn na poddaszu: Ściany szczytowe 2x30m2 = 60 m2 ; ścianki kolankowe 2x1,25mx10m = 25m; skosy 6,1mx10mx2 = 122m2; razem 207m2. Parter bez zmian sciany plus podłoga = 220 m2. Łączna powierzchnia przegród 427m2 / 600 m3 = 0,71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to bywa gdy się dobierze za mała pompke do potrzeb domu :( a niby Nibe takie dobre z turbodoładowaniem 8) nawet to nie pomoże :D

 

sys - ciekawe skwitowanie ;-) widzisz dość dobrze to było liczone przeze mnie (oczywiście specem nie jestem, ale starałem się sam sobie krzywdy nie robić) i przez fachowców z projektem i pełnymi informacjami o ociepeniu i planowanym wykończeniu/przeznaczeniu pomieszczeń

widzisz fahowcy np. z "vieśma..." których takie nieistotne szczegóły nie interesowały na wszeli wypadek proponowali 18kw pompkę no cóż...

moi instalatorzy 9kW wskazywali z zastrzeżeniem, że będzie na mniej niż na 80% i przy -20* nie wydoli, trza będzie wspomagać

decyzje ja podjąłem na 12kW (bo chciałem scrolla) i spokój, a to też wiem że 100% moich potrzeb nie pokrywa (wcześniej pisałem z moich wyliczeń teoretycznych 13,5kW potrzebuje mój dom, ale z reku już <10kW a taki był w planach, na razie GWC pomaga)

swoją drogą obecnie dom potrzebuje tak lekko na oko licząc 40% więcej mocy, bo nie skończone jest kilka "detali" (też już coś skrobnąłem), wybacz w 7miesięcy ciężko wybudować, wykończyc na tip-top i wysuszyć murowany domek ;-)

 

ok czy uwzględniając powyższe, nadal uważasz, że pompka za mała? jeśli tak to rozwiń to stwierdzenie, jestem ciekaw... a mogę ciągle "spokojnie" dołożyć jej wspomaganie :-)

 

To dołóż juz dziś dla dobra PC i dolnego zródła, bo może byc za póżno 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie , zabawiłam się i myslę że mi wybaczycie :) ...tu jest współczynnik ile kosztowało kWh ogrzanie 1 mkw ( pow. ogrzewanej ) ...i czym mniejszy tym lepiej .....

1. Klimaw ...........3,95 kWh/1 m2

2. Mery26 .......... 4,45

3. Back&Zaba....... 5,66

4. Rume ..............6,15

5. Inka Opole .......7,00

6. A&zb................7,09

Klimaw zająłeś 1 miejsce :D . GRATULACJE :D dostajesz medal i puchar :lol: ale puchar jest przechodni i jak znajdzie się Ktoś w przyszłym roku albo jeszcze w tym Kto będzie lepszy to Ci zabierzemy .....no zebyś nie płakał damy Ci kopię :lol: ok?

moze tak bysmy ocenili wyniki ?

wielkośc domu ? nie ma nic do tego bo jest duży rozrzut i nie układa się tak że małe mniej a duże więcej .....dobranie PC ? ..chyba tez niekoniecznie ma duże znaczenie bo nikt nie ma albo strasznie małej albo nie wiem jak dużej ....wentylacja ? ...owszem miejscami jest z reku ale skoro nie działa to nie mozna jej brać pod uwagę ( traktujemy jakby jej nie było ) i wiekszość ma grawitacyjną ...temp. w domu ? u wszystkich jest podobna 21-22 ....systemy mieszane ? ...tylko A &zb ma taki i biorąć pod uwagę mały dom( 141 mkw ) to trzeba przyznać że ma to znaczenie wśród tych czynników największe ze wszystkich ( ja tak uważam oczywiście trzeba brać poprawke na to co napisał wle mimo wszystko ) ...i jeszcze to ze wszystkie domy są nowe i się wygrzewają .więc to można pominać bo sa to warunki dla każdego ....

Chciałam się przyczepić do ogrzewanego garażu ( podłogówką ) ale nie mam jak :)

Żartując to najgorzej wypada Thermogolv i IVT ( 2 ostatnie miejsca )

Co jeszcze, jaki wniosek mozna wysnuć ...czy reszta czynników stanowiących o wyniku to tzw. ciepły dom ? czy jeszcze coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...