Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam odczyt dla całej energii domu, za okres 03/12/08-03/02/09 - 62 dni

1860 kkWh około 38%I taryfa 62%II taryfa.Domek parter z poddaszem użytkowym,powierzchnia podłogówki 143m plus garaż(grzeje minmalnie na 9C),wczoraj na próbę go odłączyłem. Na cele bytowe jeśli by przyjąć tylko 200kWh/m-c to pozostaje 1460 kWh/2 m-ce dla pracy PC -moc 6,9kW .Temp w domu 20,5-22. Jednak u mnie teraz Pc pracuje 13-13,5h, a w mrozy 2 doby szła 24/24h.

Czy jestem zadowolony? Bardzo, szczegolnie w świetle rózności regulacyjno-ustawieniowych,które miałem jeszcze nie dawno...a może w drugim sezonie będzie mniej( bo zawsze by się chciało lepiej)? :wink:

 

 

"Co jeszcze, jaki wniosek mozna wysnuć ...czy reszta czynników stanowiących o wyniku to tzw. ciepły dom ? czy jeszcze coś "

 

Może strefa klimatyczna i ten ciepły dom ( ciepły w zach-pom mógłby sie okazać tylko wystarczający na Suwalkach) , usytuowanie w terenie i osłoniecie....u mnie na otwartm polu, wiatr bardziej wychładza niz mróz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jaki wniosek mozna wysnuć ...czy reszta czynników stanowiących o wyniku to tzw. ciepły dom ? czy jeszcze coś innego ?

w moim przypadku na wynik wpływa jakość wykonania (tj. jej brak) szczególnie ocieplenia poddasza uzytkowego. W przyszłym sezonie będzie lepiej-zainwestuje w karton pianek montażowych :lol:

Muszę się jeszcze przyznać do jednej sprawy-dogrzewam kominkiem. Dotychczas poszło w komin ok. 300kg brykietu :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam , że Jack_2000 rzeczywiscie bije wszystkich :) znalazłam , że za całą energię do domu 154 mkw płaci 180 zł to wypala w tym ( nie wiem czy dobrze policzyłam bo ceny inne ) 504 kWh na całe zuzycie w domu .....czyli na PC musi mieć poniżej 400 kWh ( bo przecież w domu nie siedzi przy swieczce ) i wtedy miałby 2,59 i nawet gdyby wyżej to i tak jest pierwszy :).

Wit

całkiem dobry wynik ..jakby nie patrząc czy licząc z garażem ( 4,48 ) czy bez jesteś za Mery , to że tak grzeje bo musi . Wysuszy się i bedzie ok !

Wiatr zgadzam się jak najbardziej ..u mnie też na otwartym a od jeziora tak potrafi wiać że hej ...za pierwszym razem wiało tak strasznie że byłam pewna że dom przesunie ...siła niesamowita ..z tym że inne wiatry cielejsze od jeziora ( zachód ) a inne wschodnie ( zimne strasznie i czasami rónica miedzy wiatrołapem a resztą ( zamkniete drzwi ) to z 5*C.

Mery

ale wiesz o co chodzi ..docieplisz i też będzie ok :)

Czyli górą ECONTECH :) .....polska firma .....( KRS 12.09.2002)

A jak inni ? ....Kto jeszcze napisze ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak to bywa gdy się dobierze za mała pompke do potrzeb domu :( a niby Nibe takie dobre z turbodoładowaniem 8) nawet to nie pomoże :D

 

wiesz sys35, tak to działa. Odpowiedz sobie na pytanie: Jeśli masz zapotrzebowanie budynku 12 kW przy -20 stC np. przez 24h, to ile czasu będzie pracowało źródło ciepła o mocy 12kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli górą ECONTECH :) .....polska firma .....( KRS 12.09.2002)

A jak inni ? ....Kto jeszcze napisze ???

 

Zara, zara :D

 

Kolega Jack_2000 ma rekuperator.

 

Jedyne w miarę sensowne porównanie jakie mi przychodzi do głowy, to jest stworzenie wykresu koszty inwestycji (system grzewczy i wentylacyjny) plus koszty eksploatacji w odniesieniu do m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej.

 

To by pokazało czyje na wierzchu, a właściwie na spodzie :) , bo zwycięzcą byłby ten którego krzywa byłaby najniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy teraz nie pomyle czegoś, ale Jack pisał,że by uzyskać równe temp w pomieszczeniach, przykrecał pętle, co spowodowało skok dT na 10C i zużycie 3kW/h.Gdyby było 500 a nawet 400kWh na 31 dni to wychodziło by odpowiednio 16,3 kWh/dobę lub 12,9kWh/dobę.Przy poborze 3kW daje to 5,3 lub 4,4 h pracy na dobę....a to rzeczywiście jest wynik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne w miarę sensowne porównanie jakie mi przychodzi do głowy, to jest stworzenie wykresu koszty inwestycji (system grzewczy i wentylacyjny) plus koszty eksploatacji w odniesieniu do m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej.
To też nie byłoby pełne porównanie, bo dom może być gorzej lub lepiej zaizolowany, mieć "cieplejsze" okna i drzwi, moze być parterowy lub piętrowy, itp. Najlepsze rezultaty można by osiągnąć w domach wielorodzinnych (blokach) :lol: :lol: :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dołóż juz dziś dla dobra PC i dolnego zródła, bo może byc za póżno 8)

 

sys zupełnie nietrafiona ta ironia na NIBE (emotikon), nie jestem jakoś szczególnie zwolennikiem/obrońcą tej akurat konkretnej marki, mogłem wybrać IVT, Viessmana (innych nie brałem pod uwagę z pewnych względów) jako serducho, ale to którą akurat było mało istotne (szczerze to nawet w tej chwili ciężko mi powiedzieć czemu akurat padło na NIBE, chyba to byłą kwestia dostępności w danym momencie "od ręki") najważniejsze były podstawowe założenia co do potrzebnej mocy i warunków dla DZ, dodatko chciałem coś "markowego" (i tu się możesz podśmiewywać), ale tak mnie już życie nauczyło, że nie stać mnie na tanie rzeczy (o tym to można sobie długo dyskutować, ale to przy piwie i każdy swoją "filozofię" pewnie ma, ja nie oceniam czy lepszą czy gorszą)

 

co do dokładania drugiej pompy/drugiego źródła grzania, to już na serio mówiąc (żeby ktoś z tego naszego przekomarzania nie wysnuł jakiś serio wniosków) jestem spokojny, że nie mam takiej potrzeby (nawet kominek "czeka" sobie na lepsze czasy bo będzie typowo rekreacyjnym gadżetem, a prądu o dziwo od 3miesięcy nie wyłączyli mi nawet na 5min), zlikwiduję parę zostawionych chwilowo świadomie "mostów" cieplnych (mostki to za delikatne określenie), domek doschnie i pompka będzie sobie chodzić w większości na "pół/gwizdka" w przyszłym sezonie,

a DZ cóż obserwowane od 2 miesięcy tak intensywnej pracy pompy: na wejściu minimalna temp. glikolu to było -0,9 przy pracy >20h na dobę, do -0,5 przy pracy 12h (było i takich cieplejszych ze 3 dni) i jest stabilne, spokojnie do wiosny wystarczy nie przewiduję zejścia poniżej -1, patrząc na dotychczasowe wahania, ale i warunki jak na poziome mam prawie idealne - lepszy byłby tylko mokry torf ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie ciekawi jak wyjdzie u mnie. W tej chwili pompa przy -12 pracowała 12 godz. na dobę - 10 w taniej i 2 w drogiej taryfie. jak już pisałem 22.11.-22.12. poszło koło 900 kWh ( 200 +700 w II) ale cały dom. nie wiem jaki mają w tym udział pompy ,bo nie mam podlicznika. ciekawe jak wyjdzie za styczeń i luty w sensie o ile więcej przy pracy jak wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę że Jack się zjawi i wyjasni ..bo gdyby rzeczywiście to 180 zł za PC ( + rekuperator ) za 154 mkw to nie robi to na mnie zupełnie wrażenia . Do 150 to jeszcze jeszcze ale powyżej ? Kiedyś pisałam że jest firma gwarantująca 8 zł z mkw ogrzanie domu na rok ( 154x8=1232 ,- rok licząc po 50 zł lato ( 5 m-cy x 50 =250.... 1232-250:7 m-cy =140 zł ) . Poza tym Jack grzeje bodajże 2 rok a reszta pierwszy to też róznica .

Dobrze byłoby rzeczywiście jeszcze zrobić zestawienie kto puszcza najniżej na podłogówkę przy zachowaniu tych 21-22 , krzywej jestem bardzo ciekawa ( wystarczyłoby co 5 *C ) i wtedy można byłoby zobaczyć kto najniżej i np. porównać warstwy podłogowe ( czy warstwa jastrychu jakoś mocno się przekłada ) . Pewnie Ktoś powie i co z tego jak są ściany ale wtedy moglibyśmy porównać U dla ściany i co tam jeszcze trzeba by było .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wiesz sys35, tak to działa. Odpowiedz sobie na pytanie: Jeśli masz zapotrzebowanie budynku 12 kW przy -20 stC np. przez 24h, to ile czasu będzie pracowało źródło ciepła o mocy 12kW?

 

-20 st C przez całą dobę to chyba w Białymstoku tak ale nie u mnie 8) nie wiem jak w ok. W-wy ale nie sądzę zeby tam nawet przez parę godzin taka temp. się utrzymała. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Liczysz dom nierealny.Jedne wymiary zawyżasz inne zaniżasz.

Nie rozstrzygniemy tego w nierealu.Trzeba by porównywać gotowe wymiary i projekty.( parter 20x10-jest taki w ogóle?).Zostawmy to. 8)

 

sysy35

Wydaje mi się, że Black&Zaba ma dobrze dobraną PC( z opisu)

 

Bonetko

Za puchar bardzo dziękuję ale on należy sie tobie jako duszy towarzystwa. :lol:

Ten mój wynik nie zależy oczywiście tylko od typu(firmy) PC.

Myślę , że mialo na to wpływ:

-ocieplenie chatki 15cm wełny

-brak tradycyjnych tynków cem-wap ( mam mineralne Kreisel 511L 3-4mm) a co się z tym wiąże brak dużej ilości wilgoci technologicznej i krótszy czas wygrzewania

-sciany z keramzytu

-położenie w zachodniopomorskim

-duża liczba przeszkleń -od południa

-oczywiście podłogówka na całości-nie wyobrażam sobie inaczej

-konstrukcja DZ-opisywałem wcześniej-jeszcze nie miałem temp wejściowej poniżej 3*

-typ gruntu-bardzo mokry

A gdzie w zestawieniu jest Bonetka?-jakie miejsce? :lol:

 

Jeszcze kolejna prośba do sys35 o niecytowanie zlepków kolejnych postów-już siwy o tym pisał. :evil:

Jak masz coś co cytujesz to daj ......TU CYTAT...... a resztę wytnij -OK? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Klimaw ...........3,95 kWh/1 m2

2. Mery26 .......... 4,45

3. Back&Zaba....... 5,66

4. Rume ..............6,15

5. Inka Opole .......7,00

6. A&zb................7,09

 

jack_2000 bije wszystkich jak sądzę...

 

chyba zostalem zdyskfalfikowany - podejrzenie o doping (dogrzewanie kominkiem - 1,5 m3 w okresie wrzesień-istopad + rekuperacja) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey

 

ja od 15 grudnia do dzis nabilem ~1700 kWh (w tym oczywiscie agd, rtv i inne)

PCi 8kW (narazie ogrzewana czesc 100m2)wydaje mi sie to duzo, byc moze dlatego ze niedokonca dobrze jest ocieplony sufit na poddaszu i widac po rostopionym sniegu gdzie ucieka cieplo

http://images46.fotosik.pl/55/5c2bfc70189056d4.jpg

a juz wogole dobija mnie to ze mam stawke budowlana jeszcze :-?

 

czy orientujecie sie czy mozna zmienic na IItaryfy zanim budynek bedzie oddany ?

w enei twierdza ze tak ale znam pare osob co jeszcze nie maj oddanego budynku a juz maja taryfe G12 :roll: , w dokumentach co trzeba zlozyc cos pisze o oddaniu do uzytk budybku ?

(zbieram kase na cetrale went. bez tego nie bedzie oficjalnie oddany budynek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wywołaliście mnie do tablicy :lol:

 

ogrzewanie uruchomione w styczniu 2008 - faktycznie rachunki za ogrzewanie i cwu przerosło pozytywnie moje oczekiwania, ale...

 

temp. w domu utrzymywałem na poziomie 20-21 stopni

pompa była tak ustawiona z podbiciem że praktycznie do grudnia pompa chodziła tylko w niskiej taryfie (niby super, ale był jeden poważny minus takiego rozwiązania) - tanie godziny były między 13-15 więc pompa wyłaczając się o 15 i nie załaczając się przed 22 powodowała że ok. godz. 19-20 w domu robiło się chłodno a po godz. 21 temperatura spadała poniżej 20 stopni). Dlatego wieczorkiem dogrzewałem kominkiem (1h palenia) - w 3 miesiące spaliłem 1.5m3 drzewa.

 

Dodatkwo niskie zużycie wynikało z tego, że wszystkie pętle miałem otwarte na maxa. Ale w 2 pokojach gdzie były pętle podłógi zdecydowanie dłużesze od innych było też chłodniej. Zdecydowałem się więc na przykręcieniu krótszych pętli dzięki czemu temperatury się wyrównały ale zużycie mocno wzrosło. (Tu z tego miejsca dziękuję WIT-owi - jego pomoc okazała się nieoceniona - serdecznie dziękuję - już we wszystkich pomieszczeniach mam temp. takie jak chciałem :lol: )

 

Faktycznie w pewnym momencie miałem problem z pompą bo coś nie dogrzewała - to zaraz po tych silnych mrozach po -20 stopni. Nie wiedziałem co jest grane - okazało sie że filtr był przytkany i faktycznie dt GZ wynosiła prawie 10 stopni. Teraz po przeczyszczeniu jest lepiej.

 

Koszty prądu w poszczególnych miesiącach (całość co cwu oświetlenie reku sprzęty):

 

X - 152 ZŁ (445KWh) I taryfa 33%, II taryfa 67%

XI - 187 ZŁ (567KWh) I - 30%, II - 70%

W połowie grudnia podniosłem temperaturę w domu do 21-22 stopni. Dodatkowo pompa chodzi po południu w wysokiej tayfie - ale przestałem palić w kominku :D

XII - 243,- zł (820Kwh) I - 21%, II - 79%

I - 333,- zł (940Kwh) I - 28%, II - 72%

 

Zużycie samej pompy (od całości odejmuję szacunkowe zużycie za oświetlenie i sprzęty z okresu letniego bo wtedy nie działa ogrzewanie i łatwiej je oszacować - wychodzi mi ok. 90-100 zł - tj. ok 250 KWh więc poozostaje na co i cwu:

X - zużycie ok. 200KWh (60zł)

XI - zużycie ok. 315KWh (95zł)

XII - zużycie ok. 570KWh (155zł)

I - zużycie ok. 690KWh (230zł)

 

Dodam, że zużycie jest zawyżone bo przyjąłem zużycie pradu na oświetlenie i inne sprzęty z okresu letniego gdyby późno się robi ciemno i energii zużywamy mniej.

 

ZGADZAM się z forumowiczami w jednym - UDAŁO MI SIĘ UZYSKAĆ NISKIE KOSZTY, ALE TYLKO ZE WZGLĘDU NA WYSOKI STOSUNEK NISKIEJ TARYFY DO WYSOKIEJ.

 

Co do zużycia prądu - tu już nie ma rewelacji - pompa EKONTECHU nie należy do zbyt ekonomicznych - prądu pożera i do sporo - ale jak pokazuje mój przykład można sobie z tym poradzić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey

 

ja od 15 grudnia do dzis nabilem ~1700 kWh (w tym oczywiscie agd, rtv i inne)

wydaje mi sie to duzo a juz wogole dobija mnie to ze mam stawke budowlana jeszcze :-?

 

czy orientujecie sie czy mozna zmienic na IItaryfy zanim budynek bedzie oddany ?

dzwoniac twierdza ze tak ale znam pare osob co jeszcze nie oddany budynek maja a juz maja taryfe G12 :roll: , w dokumentach co trzeba zlozyc cos pisze o oddaniu do uzytk budybku ?

(zbieram kase na cetrale went. bez tego nie bedzie oficjalnie oddany budynek)

 

ja w trakcie budowy od razu instalowałem dwutaryfówę g12 po roku można zmienić na weekendową g12g co uczyniłem w połowie stycznia tego roku. Dzisiaj zrobiłem taką oto symulację:

 

zużycie prądu w miesiącu 950KWh - w I taryfie 30% zużycia, II - 70%.

 

g11 - cena ok. 470,- zł

g12 - cena ok. 330,- zł

 

przy przejściu na g12g koszty już niewiele spadają mimo, że zużycie w I taryfie spada do ok. 15%, II taryfa - 85%, ale niestety 1KWh kosztuje więcej szczególnie w wysokiej taryfie.

 

Ale g12g - OK. 300 ZŁ !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack przecież wiesz że żartujemy :)) i to jest z przymrużeniem oka :) dawno nic nie pisałeś ..ja coś tam znalazłam ale nie wiedziałam czy to całość czy tylko za PC.

Ty jesteś w czołówce nawet z tym dogrzewaniem :) ale przecież teraz to sama PC grzeje , ale rekuperator to pewne fory :) Ciekawe o ile ten rekuperator mógł poprawić wynik ?

Klimawku ale tam nic nie było o firmie ...tylko jak doszedł Jack to żeby Go uhonorować i Jego PC to tak napisałam .....to o czym piszesz zawiera się w terminie " ciepły dom ".

Wiecie do prof. Piotrowskiego to nam trochę brakuje :) Tam był dom 250 mkw i 977zł na rok i PC Hibernatus i zuzycie 3.257 kWh za rok i tak biorąc pod uwagę 20% cwu czyli zostaje na co. 2.606 kwh :7 m-cy =372,2 :250 =1,49 kwh na 1 mkw tak mniej więcej ..

A my zaczynamy od 3, 95 ( 3, 70 Jack ) czyli nie jest żle a będzie jeszcze lepiej gdy domki się wysuszą :)

Ja nie mogę stanąć do konkurencji :( bo mnie tam nie ma i wynik byłby przekłamany ( ciekawe czy ja się zbliżę, jak wyjeżdzałam to pozmniejszałam wszystko więc wynik może być nawet lepszy :lol: ale co z tym 12.000 kWh ? może było nie zmniejszać ? )

 

Jack gdyby przyjąć z XII masz 3, 70 ...a ze stycznia ..4, 48 .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...