Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak mówię znajomym ile mnie kosztuje miesięcznie ogrzewanie to są w szoku. :o :o :o

Moi sąsiedzi też

jeden wypala 33kg butle gazu raz na tydzień (ok180 zł) a w domu max. 15stC (nie mieszka jeszcze)

drugi 1000l oliwy na kwartał

trzeci twierdzi że 200zł/m-c puszcza kominkiem z płaszczem.

Ale żaden nie zainwestował tyle co ja :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

Pewnie masz teorię a może i praktykę w przypadku z garażem który opisałem 3 posty wyżej :D

Mógłbyś coś doradzić,pomóc wybrać mniejsze zło?

Masz jakieś sterowanie tymi pętlami w garażu, czy robisz to ręcznie ?

IMHO powinieneś tego ciepła trochę do garażu puści, bo inaczej możesz doprowadzić do zamarzniecie wody w rurkach i wtedy dopiero możesz mieć problem.

Może dobrym sposobem byłoby na ten obwód założyć siłownik + jakiś prosty termostat do garażu, wtedy byś spał spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruję ręcznie. W tej chwili wew. jest około 9,5C.Na szynie zasilającej przymknąłem obie pętle do 3/4 obrotu ( mam 7 obrotów).Gdy powrót odkręcony max w obu pętlach,to w garażu kilkanaśie stopni nawet 19 potrafi się uzbierać.Gdy poprzymykam powrót tak by było te 9C to temp powrotu bardzo niska - raczej nie powinna zamarznąć ( choć nie ćwiczyłem tego przy -20C, a raczej przy - 7C). Nie wiem dziś czy popęłniłem bład z podłogówką w garażu, bo grzejnik też by mógł zmienić COP,mam wątpliwości..

To co zaproponowałeś co mi może dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już sobie mogę odpowiedzieć gdzie błąd... :cry: PC nie powinna w garażu być...wtedy zawsze jest w obrębie pow.ogrzewanej, a tak w pomieszczeniu nieogrzewanym, są straty przesyłu...echh.Choć instalator i tak namawiał by ogrzewać garaż bo nad nim pomieszczenie użytkowe....i przylega do budynku do pomieszczeń ogrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałeś co mi może dać?
Pewność, że Ci to nie zamarznie. Możesz czujnik temperatury umieścić w najbardziej zagrożonym miejscu (np. przy bramie garażowej), nastawić go na np. 5 st. C i gdy temperatura spadnie poniżej tej granicy termostat otworzy siłowniki. Po wzroście temperatury np. do 7 st. C siłowniki zamkną obwody. Będziesz grzał tylko tyle ile potrzeba. COP będzie niezagrożone, a podłogówka w garażu nie pożre całego ciepła zi PCi. Koszt stosunkowo niewielki : dwa siłowniki, termostat (programator ?) z czujnikiem temperatury, może jakiś zasilacz, czy przekażnik dodatkowo.

Chyba, że sterownik PCi ma taką funkcję (np. sterowanie drugim obiegiem grzewczym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już sobie mogę odpowiedzieć gdzie błąd... :cry: PC nie powinna w garażu być...wtedy zawsze jest w obrębie pow.ogrzewanej, a tak w pomieszczeniu nieogrzewanym, są straty przesyłu...echh.Choć instalator i tak namawiał by ogrzewać garaż bo nad nim pomieszczenie użytkowe....i przylega do budynku do pomieszczeń ogrz
To zależy jaką masz głośną PCi ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK

Czyli lepiej min temp ale nie odcinać garażu(wode z pętli też można spuścić)...

zobaczę jakie to koszty i kto mi to by zainstalował....moja PC nie jest aż taka głośna, za zamkniętymi drzwiami by uszła, czasem lodówka wydaje dziwniejsze dzwięki.. :D a musi być w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK

Czyli lepiej min temp ale nie odcinać garażu(wode z pętli też można spuścić)...

zobaczę jakie to koszty i kto mi to by zainstalował....moja PC nie jest aż taka głośna, za zamkniętymi drzwiami by uszła, czasem lodówka wydaje dziwniejsze dzwięki.. :D a musi być w domu

Przelicz, co Ci się bardziej kalkuluje. Przenoszenie PCi teraz to pewnie spore przedsięwzięcie.

Jeżeli nie musisz garażu ogrzewać, to możesz pętle odłączyć i usunąć z nich wodę (wydmuchać ?).

Sprawdź tylko jakich minimalnych warunków wymaga PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dołóż juz dziś dla dobra PC i dolnego zródła, bo może byc za póżno 8)

 

sys zupełnie nietrafiona ta ironia na NIBE

 

Też tak uważam, jak przy nie wygżanym domu w mrozy Black&Zaba dogrzewa 4h w droższej taryfie to jest to dobry wynik. Myślę że w przyszłym sezonie grzewczym spokojnie bedzie wyrabiał w 2 taryfie do temp -20 stopni.

 

Pamiętam jak we wcześniejszych dyskusjach większość doszła do wniosku że lepiej trochę niedowymiarować pompę bo tych dni ponizej -20 jest nie wiele a wyjdzie tansza instalacja, ale ze wzgledu maksymalizowania 2 taryfy myslę ze lekkie przewymiarowanie jest ok. Nie chodzi nawet o grzanie w nocy ale max wykorzystanie 2 taryfy miedzy 13 a 15. Mocna pompa w te 2 godzinki lepiej nagrzeje :)

 

No chyba ze ktos zakłada ze w dzien jak jest droga taryfa dogrzewa kominkiem z DGP i pompy nie uruchamia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując montaż PC jest uzasadniony ekoniomicznie gdy : temp. wewnatrz budynku nie będzie wyzsza niż 21*C ....

 

Moim zdaniem wprost przeciwnie. Im wyższa temp. wewnątrz, tym większe straty i zużycie energii cieplnej, więc uzasadnienie ekonomiczne stosowania PCi większe.

PC nie jest bez różnicy przy jakiej temperaturze oddaje ciepło, więc IMHO lepiej, żeby ta temperatura w domu była możliwie niska. Im niższa, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

cyt" nie robi to na mnie zupełnie wrażenia . Do 150 to jeszcze jeszcze ale powyżej ? Kiedyś pisałam że jest firma gwarantująca 8 zł z mkw ogrzanie domu na rok ( 154x8=1232 ,- rok licząc po 50 zł lato ( 5 m-cy x 50 =250.... 1232-250:7 m-cy =140 zł )"

 

Biorąc pod uwagę fakt ,że wszyscy tu mamy domy nie więcej a może mniej niż energooszczędne z izolacjami do 15 cm w ścianach zew.( nie liczę systemu HenokA :) )to powyższe byłoby naprawdę dobre mimo wszystko.Nie wiem też jaki dom miał dokładnie prof.Piotrowski ale...jeśli by patrzeć zupełnie ekstremalnie to są przecież domy "zero energii" i do ogrzania wystarcza niemal żarówka 150W :wink: to brzmi jeszcze ciekawiej

Myślę,że dwa pierwsze miejsca z naszej aktualnej listy, to wyniki z których i tak możemy być dumni :lol: jako posiadacze PCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu dla mnie za sam prad na swiatlo i inne duperele w domu (bez co i cwu) na poziomie 100zl jest wielkoscia do ktorej nigdy sie nie zblizylem..ba rodzice w mieszkaniu 46m2 placa za prad 100zl co miesiac..a maja energooszczedne zarowki itp

sasiad grzeje LPG i sredniorocznie za prad placi 170zl

drugi znajomy ekogroszkiem sredniorocznie 200zl

ja sam mialem rachunki na poziomie 130-150zl (w starym domu w lecie)

 

dlatego sie po prostu dziwie

pozdr

rafal

 

co tu się dziwić? :lol: ja też w mieszkaniu 47m2 płaciłęm za prąd ok. 140 zł, ale w nowym domu powiedziałem stanowcze NIE :lol: wszędzie żarówki energooszczędne, do tego mnóstwo punktów świetlnych z żarókami LED (2-3W) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaniżone zużycie oprócz PC też mi nie pasuje.

Wystarczy przeliczyć ile chłepta TV LCD(plazma) i komputer, a gdzie reszta? :o

:D

Tu chyba masz rację.Osobiście gdybym w obliczeniach przyjął zużycie energii na cele inne niż PC np:250-280 KWh to zużycie na 1m kw było by jeszcze mniejsze u mnie....oczywiście nie tak jak u ciebie i Jack-a. Ale to nie wyścigi...znajomi pytając jak "pompka" się sprawuję, podają mi kwoty za gaz w domach 160-180m 1200-1800zł/2 m-ce(domy wygrzane). Nasze zużycia 4 - 7 KWh/m mogą cieszyć. Teraz prąd zdrożał, ale nasze chatki się odwilgacają.Dziś 30% droższy prąd ,za rok pocichu liczę 20-30% mniejsze zużycie energi ( i bez podwyżek oczywiście) :wink:

 

Jack

Wiem jak to jest gdy osiąga się po mozolnych próbach rezultaty :wink:

Dużo biegałeś przy pętlach?

 

Ja aktualnie trenowałem odłączenie garażu.Ani dT GZ sie nie zmieniło ani czas grzania i temp. w domu.Może trzeba dłużej poczekać.Tylko....moja PC stoi w garażu i tam koło 0C chyba nie powinno być.Stąd przecież ciepła woda do co. i CWU idzie.Gdy znowu mocno przymknę pętle powrotu to jest 9C ale temp powrotu tak niska ,że zastanawiam się czy przez to nie wychładzam całej wody z powrotu z co.Następny dylemat... :) to już mi pisane chyba

 

ja w garażu przykręciłęm parawie na maxa - na powrocie wraza zimna woda ale ciepłą powoli idzie w podłogę - w garażu teraz 13 stopni, w nocy przy mrozie -5 temp. w garażu 11 stopni - chyba tak już zostawię.

 

wit - z 2 tygodnie straciłem na zrównaważenie wszystkich pętli - non mierzonko na zasilaniu i powrocie, dokręcanko, odkręcanko, sprawdzanie temp. podłogi - żona myślała, że do głowy dostałem :wink: ale jest już OK - dzięki za pomoc :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałeś co mi może dać?
Pewność, że Ci to nie zamarznie. Możesz czujnik temperatury umieścić w najbardziej zagrożonym miejscu (np. przy bramie garażowej), nastawić go na np. 5 st. C i gdy temperatura spadnie poniżej tej granicy termostat otworzy siłowniki. Po wzroście temperatury np. do 7 st. C siłowniki zamkną obwody. Będziesz grzał tylko tyle ile potrzeba. COP będzie niezagrożone, a podłogówka w garażu nie pożre całego ciepła zi PCi. Koszt stosunkowo niewielki : dwa siłowniki, termostat (programator ?) z czujnikiem temperatury, może jakiś zasilacz, czy przekażnik dodatkowo.

Chyba, że sterownik PCi ma taką funkcję (np. sterowanie drugim obiegiem grzewczym).

 

u mnie jak było na zewnątrz -20 to też się trochę bałem o rurki w garażu - ale stwierdziłem że jak jest 6-8 stopni w środku to jest OK. Ale coś mnie tknęło, żeby sprawdzić temp. podłogi tak z 20 cm od bramy garażowej gdzie się znajduje piersza rurka - i wiecie co? miękko w gaciach się zrobiło :o temp. podłogi +0,5 stopnia, - oczywiście na czujnik rzuciłem jakiś kocyk bo pod bramą garażową pewnie delikatnie zawiewa i przekłamywałoby wynik.

 

Henok ile taki zestawik jak piszesz może kosztować? to chyba dobry pomysł żeby obwód załączał się przy np. 7 stopniach i wyłączał się przy 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack

Ja z tymi pętlami w garażu mam teraz identycznie jak ty.

Gdy ustawiałem i mierzyłem pętle w domu( to też trwalo)moją żonka potraktowała mnie słowami jak twoja....jakby korzystały z jednego podręcznika,nawet wyrzut był,że może zmieniłem obiekt zainteresowań :D

a to wszystko było dla niej :wink:

Jack ty masz 153m razem z garażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...