Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jack

Ja z tymi pętlami w garażu mam teraz identycznie jak ty.

Gdy ustawiałem i mierzyłem pętle w domu( to też trwalo)moją żonka potraktowała mnie słowami jak twoja....jakby korzystały z jednego podręcznika,nawet wyrzut był,że może zmieniłem obiekt zainteresowań :D

a to wszystko było dla niej :wink:

Jack ty masz 153m razem z garażem?

 

tak z garażem 153m2

u mnie było to samo z tym obiektem zainresowań - więc chyba trochę przegięliśmy :D ale jest efekt i to się liczy :lol: choć mam wątpliwości czy moja żona zauważyła różnicę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witusiu

mnie nie zawsze należy traktować zupełnie serio :) ( ale równać do najlepszych bym chciała :D ale nie zawsze chcieć to móc :(

.Uważam że nie tylko te pierwsze miejsca ale wszyscy załugują na wyróznienie że zdecydowali się na taki system :) Wiadome jest że zużycie dużo zależy od domu i tu jednego stac było na energooszczędny w wiekszym stopniu a drugiego w mniejszym i nikt tu niestety teraz nie ma na to wpływu i pewnych spraw ( np. podłogówka nie pozwalająca na zejscie niżej z temp. medium ) się nie przeskoczy chociaż bardzo by się chciało .

Mam natomiast takie jeszcze luzne uwagi ..nie wzieliśmy pod uwagę czy to były PC kompaktowe czy splity ( osobno zb. nie razem w obudowie ...niby nie ma to znaczenia ale ...zb. osobne mogły być większe niż np.165 l i wtedy była

większa dostepność cwu i akurat tu i Klimaw i Mery mają duże zb a mimo wszystko dobre wyniki .

Jeszcze dwa słowa o niedowmiarowaniu . Jesli jest za duzo niedowmiarowana może powodować ciągłą pracę PC 24/24 i wtedy gdyby tak się zdarzyło że jest kika dni po kolei bardzo zimnych uważam że należy w odpowiednim momencie przerwać jej pracę bo dolne zródło bedzie się wychładzać a brak przerw w pracy bedzie powodował brak regeneracji złoża i spadek COP ( lub włączyć grzałkę ) .

Nie potwierdziło się jeszcze coś takiego ze w duzych blokach ( czytałam o takich badaniach ) małe mieszkania potrzebują wiecej energii do ogrzania ..a u nas nie było takiej prawidłowości .

ps.

to co zaproponował Henoczek w tym wypadku ( garażu ) jest pomysłem dobrym bo pozwala zeby temp. była od -do ..czyli w jakiś granicach a nie ciagnęło sobie nioeograniczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o mocno przewymiarowanych pompach?

 

ja na początku się wkurzałem że jednak 10KW jest to o wiele za mocna pompa - chociaż instalator wiedział że będzie rekuperator i dom dosyć dobrze ocieplony - podłoga stropian 13cm, ściany stropian 12cm, poddasze wełna - od 20 do 40 cm (najpierw dałem 20 cm póxniej docieplałem - ale już nie wszędzie się dało). Teraz widzę że ta przewymiarowana pompa daje więcej plusów niż minusów - w mrozy -20 chodziła max. 12-13h - więc jest duży zapas. Poza tym to że pracuje przy temp. około zera stopni przez 7h pozwala ją ustawić tak, żeby grzała praktycznie tylko w niskiej taryfie. Dodatkowo Dolne Źródło tak bardzo się nie wychładza najniższa temp. jaką widziałem podczas pracy pompy wynosiła 1,6 stopnia.

Gdybym zainstalował pompę 8KW to w przypadku EKONTECHA zaoszczędziłbym z 2 tys. zł a te wszystkie plusy o których pisałem zamieniłyby się w minusy - niska temp. DZ, większe zużycie w I taryfie.

A dodam jeszcze że mam kolektor pionowy i praktycznie suchy piach w ziemi - jak ostatnio kładłem obrzeża z kostki brukowej to nie chciało mi się nigdzie jecgać po taczkę piachu więc skorzystałem z wykopu który pozostał po odwodnieniu i korzystałem z tego piachu. Dobrze że instalator zdecydował ze wzgledu na ten piach powiększyć powierzchnie kolektora z tego co pamiętam o 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co tu się dziwić? :lol: ja też w mieszkaniu 47m2 płaciłęm za prąd ok. 140 zł, ale w nowym domu powiedziałem stanowcze NIE :lol: wszędzie żarówki energooszczędne, do tego mnóstwo punktów świetlnych z żarókami LED (2-3W) :-)

 

heheh dalej sie dziwie i zazdroszcze bo jak pisalem nie jestem wstanie zblizyc sie do Twoich wynikow nawet w lecie..bo podejrzewam ze rachunki z CWU bede mial w okolicy 200z (plus minus 20 zl)l a Ty 200zl to wydajesz zima za caly prad na dom,gotowanie,grzanie i ciepla wode

 

na czym gotujesz? na pradzie ?

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o mocno przewymiarowanych pompach?

 

.

ja zobacze jaki bedzie przyszly sezon ale na ta chwile uwazam ze jednak przewymiarowanie takie z 20% jest lepszym rozwiazaniem niz niedowymiarowanie..u mnie takie dodtakowe 2 kw pozwolilyby na bezproblemowa prace wlasnie w II taryfie..co pozwoliloby na duzo mniejsze rachunki....no nic juz sie nie zmieni

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Pomysł Henoka wydaje się być najlepszy a nawet idealny w tej sytuacji.

Nie wiem tylko czy przejdzie to przez budżet tej zimy......przecież dodatkowy zegar zew. też kosztował( do sterowania PCi) a cięzko było przeforsować jego zakup :wink:

 

jakie to mogą być koszty?

http://www.allegro.pl/item548875095_silownik_termoelektryczny_elektryczny_rozdzielacz.html

potrzeba takich 2 szt.

http://www.allegro.pl/item548872918_termostat_do_grzania_i_chlodzenia_wyprzedarz.html

lub http://www.allegro.pl/item548873416_termostat_pokojowy_podlogowy_czujka_gratis_3_5kw.html

1 szt.

albo http://www.allegro.pl/item543338273_silownik_do_rozdzielaczy_termostat_pokojowy.html

+ przewody + robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko ..

piszesz o 20% wiecej czyli jeśli ma 7 kW to +20% powinna mieć 8,4 kW ...a teraz ile ma Twoja naprawdę? sprzedawana jest jako 7 kW ale na stronie szwedzkiej jest dla S2/7 dla 0/35... 9,2/2,1 ..a dla 0/50 7,9/2,4...czyli nijak to 7 kW nie przypomina

( podawana jest zawsze dla 0/35 i np. 5,9/1,3 to 6kW ...7,3/1,6 to 7 kW ...10,7/2,2...to 11 kW ..poza tym jeszcze to , że w IVT wcale dla 35 i dla 50 nie róznią sie tak bardzo nie ma aż takiego spadku ..np. 5,9/5,4 ..... 7,3 /6,9 ......9,1/8,4...10,7/10,4.......14,4/13,9.......16,7/16,2 ..... )

w/g ogólnych norm powinna być sprzedawana jako 9 kW .....a skoro nie starcza 9 kW ..tzn. że powinna być ...no właśnie jaka ?

Chodzi mi o to , że nie jest ważne pod jaką mocą jest sprzedawana tylko ile ma naprawdę i do tego wyniku można byłoby dodać te 20 % chyba że akurat dla tej PC ze względu na specyfikę budowy należy stosować inne normy ( podawać właśnie dla 0/50 i już tym samym powodować pewien naddatek ..)

Siwy ( pozdrawiam :) ) podawał tu kiedyś przy okazji rozmów o COP dane do tych wszystkich PC ale ja nie mogłam ich znależć . ( znalazłam tylko tę starą 7 kW ) ..gdyby zechciał być tak miły i podał jeszcze raz albo na priv ....bo ja muszę to sprawdzić koniecznie ...bo może z nowymi spręzarkami jest inaczej ......skoro podają dla 0/50 że ma7 kW tzn. ze dla 0/35 ma więcej ...a chciałabym wiedzieć ile konkretnie . ...dopiero wtedy można będzie wysnuć jeszcze inne wnioski ..jakie ? mam pewne pomysły ale muszę wiedzieć co i jak :)..już raz to pisałam nie jest możliwe dla wszystkich mocy bez żadnych części dziesiątych ...to jak wygrać w totka ........

ps.

czy Ktoś ma dane sprężarki przy 0/35 i 0/50 dla CK dla jakiejś mocy ? ( najlepiej dla wszystkich ).

Jeśli do domku 140mkw za mała jest 9 kW bo tyle najprawdopodobniej ma realnie i w/g ogólnie przyjętych norm ..to ja się pytam ..co tu jest nie tak ?

 

...przy bezposrednim parowaniu róznie dobrze mogłyby mieć miejsce rózne inne przykre sprawy ...np. złe zwymiarowanie parownika , nieszczelny kolektor czy niedostateczne smarowanie spręzarki....dobrze że nic takiego się nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę odważna i w końcu się przywitam i poproszę Was o radę

 

Poczytuję sobie wątek już od jakiegoś czasu,jako że dla naszego domku (w trakcie budowy) przewidzieliśmy zastosowanie PC jako głównego źródła ogrzewania(poza tym na awaryjne sytuacje przewidzieliśmy kominek),jednak muszę przyznać że dla mnie to czarna magia(raczej biała :wink: ) :oops: ,obiecuję się podszkolić :wink: (książka "jak taniej ogrzać dom"zakupiona),ale zanim nadrobię zaległości w lekturze proszę Was -doświadczonych użytkowników PC o radę i podpowiedzi wszelakie w tej dziedzinie

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,poza tym rekuperacja wspomagana GWC-żwirowiec.Dom zbudowany z 25 poroton do tego przewidziane jest 15 cm ocieplenia-styropian.Mamy stety-niestety spore przeszklenia więc i spore straty

Instalator wybrany,projekt instalacji zrobiony, przewidziana pompa firmy Vailant coś kole 10 kW-nie znalazłam w wątku uzytkownika takiej pompy,choć przyznaję że nie przeczytałam jeszcze wszystkich ponad stu stron :roll:

 

Boimy się baaardzo całej tej "pompowej" inwestycji i chcemy wierzyć że wybraliśmy właściwą i kompetentną osobę-firmę której powierzymy instalowanie pompy,ale co jesli nie?! :roll: :-?l

 

dlatego będę ogromnie wdzięczna za wszelakie rady , uwagi i podpowiedzi

 

ps.Dodam że kolektor poziomy już wykopany-250 m bieżących,w dwóch pętlach

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,poza tym rekuperacja wspomagana GWC-żwirowiec.Dom zbudowany z 25 poroton do tego przewidziane jest 15 cm ocieplenia-styropian.Mamy stety-niestety spore przeszklenia więc i spore straty

Instalator wybrany,projekt instalacji zrobiony, przewidziana pompa firmy Vailant coś kole 10 kW-nie znalazłam w wątku uzytkownika takiej pompy,choć przyznaję że nie przeczytałam jeszcze wszystkich ponad stu stron :roll:

 

ps.Dodam że kolektor poziomy już wykopany-250 m bieżących,w dwóch pętlach

Ten wymiennik gruntowy to 250m, czy 2x250m ? Jaki masz grunt ? Jaka to strefa klimatyczna ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do domku 140mkw za mała jest 9 kW bo tyle najprawdopodobniej ma realnie i w/g ogólnie przyjętych norm ..to ja się pytam ..co tu jest nie tak ?

 

Moc urządzenia chłodniczego bardzo silnie zależy od temp parowania. Już kiedyś pisałem, że w bezp. parowaniu warunki 0/35 są nie do osiągnięcia. Może być taka sytuacja, że PCi ma rzczywistą moc nie 9kW, tylko np. 7kW.

 

A jeśli chodzi o te dane, które podałaś to są faktycznie dziwne. Przy temp. 35 i 50 różnice w mocy grzewczej są dziwnie duże, natomiast róznice w mocy elektrycznej dziwnie małe. Wzrost temp. z 35 do 50 spowoduje z pewnością większy wzrost niż z 2,1 do 2,4kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To skoro mowa o mocach pompy z bezpośrednim parowaniem.

Ja mam M2-9 Zirus o mocy nominalnej 9kW i kilka razy już pisałem, że mam problemy z temperaturą w domu i znacznym zużyciem prądu.

 

W jaki więc sposób mogę sprawdzić jej rzeczywistą moc.

Pompa nominalnie ma zuzycie na poziomie 2,77 kW, a według mojego podlicznika idzie ok 2,8-3,1 kW. Czy jest to możliwe, czy może mój nowy licznik jest uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki więc sposób mogę sprawdzić jej rzeczywistą moc.

Pompa nominalnie ma zuzycie na poziomie 2,77 kW, a według mojego podlicznika idzie ok 2,8-3,1 kW. Czy jest to możliwe, czy może mój nowy licznik jest uszkodzony.

Pompa ciepła to nie grzejnik elektryczny. Nie ma przy niej takiego pojęcia jak moc nominalna. Pobierana moc zależy od temperatury dolnego i górnego źródła ciepła. Jeżeli masz podlicznik, to sprawdź go za pomocą licznika głównego (na ten czas wyłącz inne urządzenia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,poza tym rekuperacja wspomagana GWC-żwirowiec.Dom zbudowany z 25 poroton do tego przewidziane jest 15 cm ocieplenia-styropian.Mamy stety-niestety spore przeszklenia więc i spore straty

Instalator wybrany,projekt instalacji zrobiony, przewidziana pompa firmy Vailant coś kole 10 kW-nie znalazłam w wątku uzytkownika takiej pompy,choć przyznaję że nie przeczytałam jeszcze wszystkich ponad stu stron :roll:

 

ps.Dodam że kolektor poziomy już wykopany-250 m bieżących,w dwóch pętlach

Ten wymiennik gruntowy to 250m, czy 2x250m ? Jaki masz grunt ? Jaka to strefa klimatyczna ?

 

Dzięki za zainteresowanie,kolektor to dwie pętle po 125 m,strefa zamarzania o,8 m grunt to 80cm piach ,potem glina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor to dwie pętle po 125 m,strefa zamarzania o,8 m grunt to 80cm piach ,potem glina
Jak na 10kW mocy grzewczej 200m2 powierzchni ogrzewanej tak dobrane dolne źródło może okazać się za słabe. Czy to jedyna oferta ? Czy inni podobnie dobrali PCi i dolne źródło ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor to dwie pętle po 125 m,strefa zamarzania o,8 m grunt to 80cm piach ,potem glina
Jak na 10kW mocy grzewczej 200m2 powierzchni ogrzewanej tak dobrane dolne źródło może okazać się za słabe. Czy to jedyna oferta ? Czy inni podobnie dobrali PCi i dolne źródło ?

 

...no to brzuch mnie zaczął boleć :( ,sprawdziłam w innej ofercie proponowali nam 435 m kolektora w dwóch pętlach :o

...nasz cały kolektor to około 500m przewodów w dwóch pętlach po 125...ja nic nie rozumiem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no to brzuch mnie zaczął boleć :( ,sprawdziłam w innej ofercie proponowali nam 435 m kolektora w dwóch pętlach :o

...nasz cały kolektor to około 500m przewodów w dwóch pętlach po 125...ja nic nie rozumiem :oops:

Czyli proponują porównywalne długości. jeżeli masz tyle wolnej działki (450 - 500 m2), żeby kolektor położyć, to ten problem już rozwiązany ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...