Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...uffffffff .Dziękuję w imieniu brzucha :wink: -przestał boleć :)

 

czy ma znaczenie jak położony jest kolektor poziomy?czy są jakieś normy i zwyczaje,przyznam że widziałam tylko na rysunkach schematy i nasz jakoś od nich odbiega :roll: ,są jakieś min lub max odeległości ułożenia względem siebie pętli?

 

Czyli proponują porównywalne długości. jeżeli masz tyle wolnej działki (450 - 500 m2), żeby kolektor położyć, to ten problem już rozwiązany .

...miejsce się znalazło ale ogródka nie mam-rozryte wszystko kompletnie.jak to się ma do nasadzania drzewek? :-? czy to znaczy że skazana jestem na boisko-czyli angielski trawnik? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...miejsce się znalazło ale ogródka nie mam-rozryte wszystko kompletnie.jak to się ma do nasadzania drzewek? :-? czy to znaczy że skazana jestem na boisko-czyli angielski trawnik? :lol:
To już masz to dolne źródło, czy dopiero planujesz ?

Wskazany jest właśnie trawnik. Alternatywą są odwierty pionowe, które mają swoje zalety i wady w stosunku do wymiennika poziomego.

Odstęp zazwyczaj przyjmuje się od 0,8 - 1,0m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :) czy widziałeś mój poprzedni post ? nie masz tych danych ?

A co powiecie na to : zwróccie uwagę ile było badanych i w ilu stwierdzono niedociągnięcia ........

Obiektem analizy było 16 instalacji pomp ciepła z parowaczami

gruntowymi. Stwierdzono następujące przyczyny

awarii instalacji bądź zakłóceń w ich prawidłowym działaniu:

– nieszczelności w obiegu czynnika roboczego pomiędzy

parowaczem i sprężarką oraz w samym parowaczu gruntowym

– 5 instalacji,

– niewłaściwie zwymiarowane i wykonane parowacze

(11instalacji); zbyt długie i o małych średnicach przewody

ssawne były przyczynami nadmiernych spadków ciśnienia,

co prowadziło do wzrostu objętości właściwej zasysanej

pary czynnika roboczego, a tym samym do zmniejszenia

wydajności sprężarek i mocy grzejnej pomp ciepła. Ponadto

w 7 przypadkach stwierdzono uszkodzenia sprężarek spowodowane

niedostatecznym ich smarowaniem.

uważam że ze względu akurat na to że to system bezpośredni ( +cwu ) powinno się brać to pod uwagę bo 9 kW w posrednim i 9kW w bezpośrednim mogą przekładać się niekoniecznie tak samo, jeśli chodzi o wymagania cieplne użytkownika.

 

ps. Terplace :) zawsze Twoje wypowiedzi czytamy szczególnie uważnie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK kolektor jest już zakopany,ubolewam że nie mamy odwiertów ale różnica w cenie była ogromna ("zaoszczędziliśmy" 13 tyś-mam nadzieję ze nie pożałujemmy tej decyzji) , no właśnie wskazana jest trawa ale u nas na działce rosną już drzewa i kolektor został zakopany także między nimi,więc część będzie w pełnym słońcu,ale na spory kawałek pada cień,czy to jest problem?

 

...wiem że te pytania dla "weteranów pompowych" są śmieszne,tym bardziej dziękuję że znajduję na nie odpowiedzi :wink: [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to : zwróccie uwagę ile było badanych i w ilu stwierdzono niedociągnięcia ........

Szokujące :evil:

Skąd masz takie dane ?

Może dotyczyło to tylko instalacji, w których wystąpiły awarie ?

...też mam taką nadzieję ,w przeciwnym razie te dane nie brzmią krzepiąco :roll: ,choć dotyczą tylko pomp w systemie bezpośredniego parowania,tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o mocno przewymiarowanych pompach?

 

.

ja zobacze jaki bedzie przyszly sezon ale na ta chwile uwazam ze jednak przewymiarowanie takie z 20% jest lepszym rozwiazaniem niz niedowymiarowanie..u mnie takie dodtakowe 2 kw pozwolilyby na bezproblemowa prace wlasnie w II taryfie..co pozwoliloby na duzo mniejsze rachunki....no nic juz sie nie zmieni

pozdr

rafal

 

A czy odpalanie pompy na 2 godz II taryfy w dzień ma sens ? Każde załączenie pompy skraca jej żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie dzisiaj Panowie z Climakomfortu kończą zakładać mi podłogówkę.

Muszę powiedzieć że jestem pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania i nie mogę się już doczekać kiedy zrobią odpalenie pompy.

 

No i oczywiście pierwszych rachunków :)

 

Moja pompa to Pro D 9/18 Wi, 9 wiązek.

Dom - pow. użytkowa 256m2

Podłogówki - 353m2 (bo doszła piwnica)

 

Postaram się na bieżąco informować o nowych doświadczeniach z moją Pompą:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wyliczyłem „przypadek” domu Inka Opole w miesiącu styczniu tego roku.

I wyszły nader interesujące rzeczy. Otóż ilość energii dla:

- ogrzewania domu, wynosi około 1.500kWh,

- na potrzeby wentylacji, wynosi 1.700kWh (wentylacja grawitacyjna, a dom jeszcze „mokry”)

- na potrzeby CWU wynosi około 180kWh

 

Razem to daje blisko 3.400kWh, a biorąc pod uwagę COP PCi, około 1.000kWh

Dalej, przeliczając to na czas pracy wynosi 485 godzin w miesiącu, co daje około 15h/dobę.

 

A teraz dobre wieści. Za rok przy takich samych warunkach zużycie powinno wynieść około 2.200kWh czyli realnie (do zapłaty za około 650kWh), czas pracy PCi wynosić będzie odpowiednio 314 godzin, co da około 10h/dobę.

A tak duża różnica wynikać będzie z wentylacji, bo pochłonie ona tylko około 500kWh.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

pisalem o tych 20% wiecej nie dlatego ze mi teraz brakuje ciepla:) tylko dlatego ze wtedy podejrzewam ze w wiekszosci wypadkow wystarczylo by mi grzanie w nocnej taryfie..a nie jak teraz ze rowniez czasami zalacza sie w dziennej lub jak bylo -20 to pracowala "prawie" non stop wtedy i koszty byly mniejsze..ale teraz juz nie dam rady zmienic:)

co do mocy pompy to juz wczesniej wlasnie zwracalem uwage ze na stronach szwedzkich jest cos dziwnego z tymi mocami..ja sam nie potrafie wytlumaczyc dlaczego tak jest

zastanawia mnie tez dlaczego piszecie ze w bezposrednim parowaniu nie mozna podawac dla 0/35?..nie znam sie ale w tej chwili pompa pracuje na zadanej temp 37 stopni

druga rzecz to te o ktorej pisal Henok przeciez PC to tez urzadzenie elektryczne i PC powinna miec okreslone jakie maksymalne zuzycie pradu moze miec..co prawda jestem laikiem w tych sprawach ale...

 

sSiwy dobrze ze mnie pocieszasz:)

tez mam nadzieje ze w przyszlym roku bedzie lepiej tzn taniej...

zuzycie CWu nie mam jakos specjalnie duzego..przynajmniej tak mi sie wydaje..

pewnei jeszcze kilka rzeczy do uszczelnienia znajde i w przyszlym roku bedzie ciutke lepiej

 

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o mocno przewymiarowanych pompach?

 

.

ja zobacze jaki bedzie przyszly sezon ale na ta chwile uwazam ze jednak przewymiarowanie takie z 20% jest lepszym rozwiazaniem niz niedowymiarowanie..u mnie takie dodtakowe 2 kw pozwolilyby na bezproblemowa prace wlasnie w II taryfie..co pozwoliloby na duzo mniejsze rachunki....no nic juz sie nie zmieni

pozdr

rafal

 

A czy odpalanie pompy na 2 godz II taryfy w dzień ma sens ? Każde załączenie pompy skraca jej żywotność.

 

zgadza sie każde załączanie pompy skraca jej żywotność, ale akurat jednostkowy cykl wynoszący 2h to całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

pisalem o tych 20% wiecej nie dlatego ze mi teraz brakuje ciepla:) tylko dlatego ze wtedy podejrzewam ze w wiekszosci wypadkow wystarczylo by mi grzanie w nocnej taryfie..a nie jak teraz ze rowniez czasami zalacza sie w dziennej lub jak bylo -20 to pracowala "prawie" non stop wtedy i koszty byly mniejsze..ale teraz juz nie dam rady zmienic:)

co do mocy pompy to juz wczesniej wlasnie zwracalem uwage ze na stronach szwedzkich jest cos dziwnego z tymi mocami..ja sam nie potrafie wytlumaczyc dlaczego tak jest

zastanawia mnie tez dlaczego piszecie ze w bezposrednim parowaniu nie mozna podawac dla 0/35?..nie znam sie ale w tej chwili pompa pracuje na zadanej temp 37 stopni

druga rzecz to te o ktorej pisal Henok przeciez PC to tez urzadzenie elektryczne i PC powinna miec okreslone jakie maksymalne zuzycie pradu moze miec..co prawda jestem laikiem w tych sprawach ale...

 

sSiwy dobrze ze mnie pocieszasz:)

tez mam nadzieje ze w przyszlym roku bedzie lepiej tzn taniej...

zuzycie CWu nie mam jakos specjalnie duzego..przynajmniej tak mi sie wydaje..

pewnei jeszcze kilka rzeczy do uszczelnienia znajde i w przyszlym roku bedzie ciutke lepiej

 

pozdr

rafal

 

Inka - jakbyś miał mocniejszą pompę to i tak pomysł z grzaniem tylko w nocy nie miałby szans powodzenie, przy założeniu że dbamy o kompfort cieplny.

 

Chodzi o to, że nawet jeśli grzałbyś od g.22 do g.6 to pewnie podnosiłbyś w domu temp. o ok. 1 stopień np. z 21 do 22 stopni. I teraz jeśli pompa nie chodziłaby od 6 rano do 22 czyli 16 godzin to spadłaby o więcej niż 1 stopień czyli zakładam że do 20,5. Reasumując wydaje mi się, że nad ranem miałbyś za gorąco w południe temperatura optymalna, po południu chłodnawo, wieczorkiem zimno.

 

Piszę o tym, bo też testowałem taki system. Ten spadek temp. u mnie wynosił ok. 1 stopień na 1/2 doby. Jak się oakzuje to dobry wynik, bo był gdzieś tu na forum wątek o testowaniu spadku temp. na skutek wyłączenie ogrzewania - najczęsciej przez 12 godzin w nocy temp. ludziom spadała ok. 2 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie tez dlaczego piszecie ze w bezposrednim parowaniu nie mozna podawac dla 0/35?..nie znam sie ale w tej chwili pompa pracuje na zadanej temp 37 stopni

 

Wątpliwości budzi 0.

A 37st to nie 35 co dla tej mocy da ok. 200W więcej mocy el.

 

druga rzecz to te o ktorej pisal Henok przeciez PC to tez urzadzenie elektryczne i PC powinna miec okreslone jakie maksymalne zuzycie pradu moze miec..co prawda jestem laikiem w tych sprawach ale...

 

No i powinno mieć napisane w instarukcji. W przypadku twojej PCi będzie to ok. 3kW. Jak już wcześniej było pisane moc elektryczna zależy od temp. skraplania, a ta od instalacji GZ z jaką współpracuje PCi. Od temp. dz moc el. zależy bardzo słabo (ok. 10W na kilka st.C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane dla pomp takich samych (konstrukcyjnie), ale z różnymi kolektorami DZ

Glikolowa:

dla 0/50 odpowiednio 2,8/7,9

dla 0/35 " 2,5/9,2.

 

Bezpośrednia

dla -7/50 odpowiednio 2,4/7,9

dla -7/35 " 2,1/9,2

 

P O P R A W I O N Y - wytłumaczenie niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...