Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dane dla pomp takich samych (konstrukcyjnie), ale jedna ma bezpośrednie skraplanie - dokładnie takie jaką ma Rafał, a druga nie.

 

dla 0/50 odpowiednio 2,8/7,9

dla 0/35 " 2,5/9,2.

 

Ale już dla pompy bez bezpośredniego skraplania (bez zasobnika "systemowego")

 

dla -7/50 odpowiednio 2,4/7,9

dla -7/35 " 2,1/9,2

 

Ciekawe dlaczego:

1. dla parowania 0 i -7 moce są takie same?

2. róznica mocy el. dla skraplania 35 i 50 jest taka mała?

3. róznica mocy grzewczej dla skraplania 35 i 50 jest taka duża?

 

Czyżby to były tłokówki, bo na to wskazują pkt 2 i 3. Ale co z pkt 1?

 

Z tych parametrów wynika, że im gorsze dz tym lepszy COP. Jakby zrobić jeszcze mniejsze dz to COP byłby grubo ponad 5 - rewelacja. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepisałem, ale nie pomyślałem :oops:

Myślę, że w tych danych jest błąd.

Bo w danych dla typu 1 (bez zasobnika) rozgraniczono parametry DZ -7 dla bezpośredniego parowania i 0 dla glikolowej.

Natomiast w danych dla typu 2 (z zasobnikiem) już bezpośrednia i glikolowa "jadą" na wspólnym parametrze DZ= 0.

Chyba przez analogię można przyjąć, że tu też jest parametr -7.

Inaczej jest to bez sensu.

 

To są tłokówki. :roll:

 

I jeszcze jeden bład, ale tym razem mój - nie ma różnicy między zasobnikiem, a bez, róznice są tylko ze wzgledu na rodzaj kolektora. Poprawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

 

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

 

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

 

nie mam obecnie wglądu do projektu ale z tego co pamiętam kloryfery sztuk 2 i raczej zasilane tą samą temperaturą (gdzieś coś wyczytałam że to chyba nie za dobrze :roll: ?)

jutro sprawdzę i napiszę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane dla pomp takich samych (konstrukcyjnie), ale z różnymi kolektorami DZ

Glikolowa:

dla 0/50 odpowiednio 2,8/7,9

dla 0/35 " 2,5/9,2.

 

Bezpośrednia

dla -7/50 odpowiednio 2,4/7,9

dla -7/35 " 2,1/9,2

 

P O P R A W I O N Y - wytłumaczenie niżej

 

Z czego w takim razie wynika różnica mocy el. dla glikolowej i bezpośredniej, szczególnie tak duża? Bo jeśli z temp. parowania to także moce grzewcze powinny się różnić.

Niższa moc elektryczna świadczy o mniejszej temp. parowania. Niższa powinna być wtedy także moc grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tobie drążyłem temat i chyba coś znalazłem. Po przeczytaniu dokładnym – w tym to co jest napisane małym drukiem – sądzę, że firma Sirius produkuje swoje PCi na bazie dwóch sprężarek:

Jedna dla potrzeb PCi z kolektorem glikolowym daje pompy S1-3 i S1-5 , oraz prawdopodobnie (nie ma wyraźnego odnośnika) S1-3 D-X (bezpośrednia)

 

Druga „obsługuje” PCi D-X (bezpośrednie) typu S2-5 i S2-7, oraz znów prawdopodobnie PCi glikolową S1-7.

 

Natomiast, nie wiem jak to się ma do PCi Zirius firmy MegaTherm teoretycznie sprzedawanych w Polsce, co sugeruje wyznacznik pomp „M2”, albowiem na ich stronach PCi z bezpośrednim parowaniem występuje tylko w M2-5.

Może ten odział (ta firma) produkuje „krótkie serie” na inne rynki niż szwedzki?

Jeśli tak jest, to chyba wszystkie PCi typu M2 sprzedawane w Polsce mają tą sama sprężarkę (taką jak w S2-5 i S2-7, oraz „wyżyłowana” S2-10).

Nie wiem, czy sa to prawidłowe wnioski.

 

Ps. temperatury 35 i 50 dotyczą skraplania - tak przynajmniej je okreslają,

do mocy elektrycznej doliczają pompę obiegową glikolu lub wentylatory przy powietrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

mamy podobne domki :) ,wracając do kolektora to zazwyczaj wyglądają one tak jak Twój-książkowy i jak to się ma do tych moich "uszu" :-?

Twój powinien być jeszcze bardziej skuteczny. Jaki jest rozstaw rur w wykopie ?

... :o naprawdę?!wykop ma 0,8 a i rury ułożone skrajnie,czyli mniej więcej 60-80 cm od siebie,to dobrze?

 

Baaardzo dziękuję i przepraszam że tak truję ale na chwilę zwątpiłam,czy wszystko z tą naszą instalacją jest ok

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... :o naprawdę?!wykop ma 0,8 a i rury ułożone skrajnie,czyli mniej więcej 60-80 cm od siebie,to dobrze?
Mogło być trochę lepiej, ale najgorzej nie jest.

Lepiej niż u mnie. bo ja czerpię ciepło równomiernie z całej powierzchni. U Ciebie więcej ciepła ma szansę dopłynąć z boku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) chyba zaczynam coś rozumieć

najlepszy odstęp to pewnie 1 m?i tak za późno

jako ciekawostke dodam że nad kolektorem mamy zakopany rozsączalnik z przydomowej oczyszczalni,jest to odcinek może z 10 metrów ale zawsze coś "ciepełka" więcej do kolektora powinno dojść,na to liczę ze chociaż te 10 metrów ziemi będzie się regenerować

 

wyczytałam gdzieś na początku wątku że drzewka możemy śmiało sadzić,więc już w ogóle się cieszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś w necie , że świadectwo można kupić za parę zeta podając tylko przez internet trochę danych o budynku.Nikt nie przyjeżdża tylko przelew na konto. :o

Nastepna kosztowna fikcja w naszym wspaniałym :lol: :lol: :lol: kraju.

Po co płacić, można zrobić samemu :

http://www.allegro.pl/item550620833_swiadectwo_charakterystyki_energetycznej_excel.html

:lol: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś w necie , że świadectwo można kupić za parę zeta podając tylko przez internet trochę danych o budynku.Nikt nie przyjeżdża tylko przelew na konto. :o

Nastepna kosztowna fikcja w naszym wspaniałym :lol: :lol: :lol: kraju.

 

nie byl bym tego pewien. Myślę, że to się skończy jak zaczną się ciągac po sądach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś w necie , że świadectwo można kupić za parę zeta podając tylko przez internet trochę danych o budynku.Nikt nie przyjeżdża tylko przelew na konto. :o

Nastepna kosztowna fikcja w naszym wspaniałym :lol: :lol: :lol: kraju.

Po co płacić, można zrobić samemu :

http://www.allegro.pl/item550620833_swiadectwo_charakterystyki_energetycznej_excel.html

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

ciekawe:) ktoś z naszego kursu to sprzedaje, bo nawet zdjęcia i daty nie pofatygował sie zmienic 8). Własnie identyczny wydruk mam przed sobą. Ciekawe co na to twórca arkusza powie:). Ludzie są jednak bezczelni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...